Domů » Recenze » Velká recenze smartphonu HTC S710 (Vox)

Velká recenze smartphonu HTC S710 (Vox)

Velká recenze smartphone telefonu s Windows Mobile 6, výsuvnou QWERTY klávesnici, Wi-Fi a Bluetooth…

-Tchajwanská společnost HTC nedávno uvedla na trh smartphone S710, který vyniká velice zajímavou konstrukcí a dobrými hardwarovými parametry. Vox je vůbec první chytrý telefon, který nabízí operační systém Windows Mobile 6 a především pak výsuvnou QWERTY klávesnici, která vám usnadní psaní textových zpráv nebo e-mailů. K tomu všemu můžeme připočítat velice stylový design a kompaktní rozměry, které z Voxe dělají malou mobilní kancelář.

Za zapůjčení telefonu děkuji společnosti RRC-CZ, s. r. o.

Testovaný telefon obsahoval ROM ve verzi 1.15.405.2. Prostředí telefonu je plně lokalizované do češtiny.

Klady (+)
Windows Mobile 6 Standard
Design a rozměry
Výborný displej
Hardwarová klávesnice
Rychlý fotoaparát
Wi-Fi 802.11b/g
 
Zápory (-)
Pomalý procesor
Zapuštění tlačítek
Drobné chyby v lokalizaci 

 

Obsah balení
V krabici kromě samotného telefonu naleznete tyto položky:
– Li-ion baterie s kapacitou 1050mAh
– Synchronizační USB kabel
– Cestovní nabíječka
– Stereo headset
– Uživatelský manuál (anglicky)
– Příručka pro rychlý start (česky)
– CD-Rom s aplikacemi

V uživatelském manuálu je zmíněno, že balení obsahuje také ochranné pouzdro. Jedná se ale o překlep, pouzdro není součástí balení.

Dodávaný Stereo headset se připojuje pomocí ExtUSB konektoru, do kterého se připojuje i synchronizační kabel nebo cestovní nabíječka. Kvůli tomu není možné poslouchat hudbu ve sluchátkách a zároveň přístroj dobíjet. Dodávaný headset je konstrukčně zcela stejný jako u HTC Heralda; na tenkém kablíku sluchátek nalezneme poměrně rozměrnou plastovou krabičku, na které je umístěno tlačítko pro příjem/přidržení hovoru a posuvník pro regulaci hlasitosti. Pokud budete chtít headset uchytit za oděv, můžete k tomu použít malou plastovou sponu. Sluchátka mají klasický peckovitý tvar a v uších sedí poměrně dobře. Pokud by vás náhodou tlačila, můžete na ně navléci molitanové polštářky. Oproti Heraldovi, kde sluchátka hrála spíše průměrně, mě headset u Voxe příjemně překvapil. Basy jsou velice zřetelné a celkový dojem z poslechu hudby je u mě více než pozitivní.

- - -
Tip: Klikněte na fotografii pro zobrazení její plné velikosti

Dodávaná baterie s kapacitou 1050mAh udrží přístroj při běžném používání (cca 20 minut telefonních hovorů denně, SMS zprávy, internet a poslech MP3) nabitý okolo 2-3 dnů, což je velice dobrý parametr. Pokud se s ním budete připojovat do Wi-Fi sítí, dojde pochopitelně k vybití baterie mnohem dříve. Vox samozřejmě nabízí možnost nastavit, po jak dlouhé době se má vypnout podsvícení displeje (nezávisle na sobě pro napájení ze sítě a z baterie). Za velice užitečnou považuji možnost vypnout nabíjení telefonu při připojení USB kabelu; spousta uživatelů (včetně mě :-) ) připojuje telefon k PC několikrát denně, a právě tato položka může značně zvýšit celkovou životnost baterie.

- - -

Synchronizační kabel a cestovní nabíječka se nikterak neliší od těch, se kterými jsme se mohli setkat už u předešlých telefonů. I když Vox používá ExtUSB konektor (upravený miniUSB, který má seseknutou pouze jednu hranu), nabíječka i synchronizační kabel mají obyčejný miniUSB, modifikace ExtUSB se v tomto případě dotkla pouze sluchátek.

Na dodávaném CD naleznete aktuální verzi programu ActiveSync 4.5, pro Vistu je pak připravený Windows Mobile Device Center a nechybí ani 60ti denní trial verze nového Microsoft Office Outlooku 2007.

 

Konstrukce, provedení a design
Kdo o Voxovi už někdy slyšel nebo si prohlédl jeho fotografie, určitě ví, že se jedná o konstrukčně ojedinělé zařízení, které se na první pohled tváří jako nenápadný a trochu baculatý telefon, ale ve skutečnosti se v jeho těle nachází ještě výsuvná QWERTY klávesnice. Její kvality si podrobně rozebereme až v další kapitole, nyní si uděláme prohlídku po jeho ladných křivkách.

- -

- -

Tělo telefonu je vyrobeno z plastu, který je na zadní straně a bocích zbarvený do černa. Na dotek působí jako pogumovaný, ale ve skutečnosti tomu tak není, přesto matný plast dokonale skryje vaše otisky prstů a daleko hůře se ušpiní. Přední straně vévodí lesklý plast, který naopak zachytí úplně vše; občasném čištění od otisků prstů se určitě nevyhnete. Rozměrově je Vox velice malý telefon, hodnoty 100 × 50 × 18 mm v kapse opravdu cítit nebudete. 140 gramů čisté váhy (včetně baterie) je naopak trochu znát, přesto se Vox řadí do skupiny malých telefonů.

Na přední straně zabírá nejvíce místa prostorný QVGA displej, nad ním najdeme otvor telefonního reproduktoru a na lesklém plastu se blyští logo HTC. V místě reproduktoru jsou schovány dvě signalizační diody, které vás informují o aktivním Wi-Fi, Bluetooth, nabíjení nebo pohotovostním režimu. Pod displejem má své místo klasická numerická klávesnice, kterou známe z obyčejných mobilních telefonů. Nechybí ani čtyřsměrový joystick s potvrzovacím tlačítkem uprostřed a klávesy Zpět a Domů. Pro příjem a ukončení hovoru jsou k dispozici klávesy s červeným a zeleným sluchátkem. Při delším přidržení červeného sluchátka aktivujete zámek kláves. Nepodařilo se mi ale přijít na to, jak se odpojit z aktivního GPRS/EDGE připojení; standardní postupy s opakovaným mačkáním ani přidržením červené klávesy nefungují. Numerickou klávesnici jako celek musím pochválit, už dlouho jsem se nesetkal s telefonem, u kterého by se mi s klávesnicí pracovalo tak pohodlně jako právě u Voxe. Klávesy mají dostatečný zdvih a jsou poměrně prostorné. Rovněž s joystickem se velice dobře pracuje, je trochu vystouplý a na dotek působí velice příjemně stejně jako potvrzovací tlačítko uprostřed. Pod blokem kláves je schované malé nenápadné čidlo světla, které v případě potřeby automaticky aktivuje podsvícení klávesnice (jeho funkci je možné v nastavení vypnout, pak bude klávesnice svítit při každém doteku). Po obvodu přední strany se táhne onen zmíněný lesklý plast, který sice vypadá velice hezky, ale otisky prstů před ním prostě neschováte.

- -

- -

Na zadní straně nalezneme odnímatelný kryt baterie, který je opět opatřený logem výrobce. V horní části se nachází čočka 2Mpx fotoaparátu, a nechybí ani malé zrcátko pro pořizování autoportrétů. Postrádám snad jen přisvětlovací diodu, která by své uplatnění našla v horších světelných podmínkách. Vedle objektivu fotoaparátu je zapuštěný systémový reproduktor. Své místo zde má i malá gumová záslepka, pod kterou se nachází konektor pro připojení externí GSM antény.

- - -

Na levém boku najdeme tlačítko pro regulaci hlasitosti a klávesu pro spuštění hlasového ovládání/záznamníku (krátký/dlouhý stisk). Netradičně se zde nachází i otvor pro vložení SIM karty, ten je ale přístupný až po vysunutí klávesnice. Na protějším boku najdeme tlačítko pro spouštění fotoaparátu a pod gumovou záslepkou se nachází otvor pro microSD kartu. Karta se do telefonu mnohem lépe vkládá v zavřeném stavu, jelikož vysunutá klávesnice trochu brání odklopení záslepky.

Horní strana je osazena tlačítkem Power, které slouží k zapínání/vypínání telefonu a při delším přidržení vyvolá nabídku s vyzváněcími profily. Ke všem tlačítkům na bočních stranách mám malou výtku, na můj vkus jsou až příliš zapuštěná do těla telefonu, a občas jsem kvůli tomu měl problém tlačítko správně zmáčknout.

- - -

Spodní strana schovává pod gumovou záslepkou ExtUSB konektor, nechybí ani otvor pro mikrofon a zdířka pro uchycení na poutko. Gumové záslepky ve mě mnoho důvěry nevzbuzují, a při časté manipulaci bych se obával jejich možného utržení.

Srovnání s ostatními telefony (E-Ten X500+, M700 a Qtek 9000)
- - -

-

Videopohled
-

 

Hardwarová QWERTY klávesnice
HTC Vox se právem může pyšnit několika prvenstvími; jednak je to, jak již bylo zmíněno, první zařízení na trhu s Windows Mobile 6, a zároveň pak první chytrý telefon s WM, který nabízí výsuvnou QWERTY klávesnici. Rozměrově je klávesnice o něco menší než jakou nabízejí kapesní počítače, a kvůli tomu musela být upravena i velikost jednotlivých tlačítek. Vysouvací mechanismus je zcela stejný jako u nedávno recenzovaného HTC Heralda, pro vysunutí spodního dílu stačí jen mírně zatlačit, a pružinky se už o zbytek postarají, stejné je to i při zasouvání klávesnice. Výsuvná konstrukce se mi jeví jako velice pevná, ovšem jak moc budou má slova pravdivá bude možné zjistit až po dlouhodobějším používání. V zasunutém stavu má spodní díl malou vůli, stačí na něj opravdu jen lehce přitlačit, a ihned se dává do pohybu.

-

Díl s klávesnicí se vysouvá na pravou stranu. Při vysunutí a zasunutí klávesnice se ozve jemný zvuk, který lze v nastavení systému zaměnit za jiný nebo úplně vypnout. Já jsem volil tu poslední možnost, pokud totiž máte spuštěných více aplikací, zvuk zní trhaně, a to nepůsobí moc příjemně. Vysunutím klávesnice samozřejmě dojde i k rotaci displeje, který se natočí do Landscape režimu. I když dnes už si většina aplikací s tímto rozložením displeje dokáže poradit, občas se objeví program, který se v landscape špatně vykreslí. Podobná situace nastavá i u homescreenů. Pokud si vyberete nějaký skin se složitější grafikou, zobrazí se vám korektně jen ve standardním natočení displeje, v landscape budou položky rozhozené.

- -

Klávesnice je rozdělena do třech řad, v každé po dvanácti klávesách. Nechybí ani dvě softwarové klávesy, které slouží k pohodlnému ovládání operačního systému. Standardní rozměr klávesy je 5×5,5 mm, mezerník a některé systémové klávesy jsou pak o něco větší. Během prvních dnů testování jsem s menší velikostí tlačítek trochu bojoval a občas jsem napsal úplně jiné písmeno než jsem zamýšlel, ale bylo jen otázkou času, než jsem si na klávesnici navykl. Mezi jednotlivými klávesami jsou dostatečné mezery, které přispívají k lepší orientaci. Na klávesnici se nejlépe píše palci (ono to ani jinak nejde), a po troše cviku je možné psát velice rychle. Každé tlačítko má také svůj sekundární symbol, který se vyvolává speciální klávesou Fn. Stisk této klávesy je stejně jako u tlačítka Caps signalizován rozsvícením oranžové LED diody, která se nachází v levé horní části klávesnice. Na můj vkus je svítivost těchto diod až moc vysoká, což pocítíte zejména při psaní ve tmě.

Podsvícení klávesnice samotné je modré a nemám k němu žádné výhrady. Intenzita je dostatečná a světlo je rovnoměrně rozložené po celé délce klávesnice. Podsvícení numerického bloku a výsuvné klávesnice je na sobě zcela nezávislé. Za velké plus považuji světlocitlivý senzor, který aktivuje podsvícení pouze při nedostatku světla.

Podsvícení je zcela dostačující
- -

Celkově bych klávesnici u Voxe hodnotil jako velice vydařenou. Někteří možná v prvních chvílích budou trochu bojovat s menšími rozměry tlačítek, ale zvyknout si na ně je otázkou několika málo dní. Svůj účel klávesnice výborně plní například při psaní SMS zpráv a především e-mailů. Lze ji samozřejmě použít i pro pohyb v systému, hraní her nebo surfování na internetu. U Voxe je velice dobře vidět, že má HTC s výrobou a integrací klávesnic do mobilních zařízení několikaleté zkušenosti, které v případě Voxe zúročila na výbornou.

 

Operační systém, technické parametry
HTC S710 \“Vox“ nabízí operační systém Windows Mobile 6 ve verzi Standard (nový název pro označení smartphone platformy). První, čeho si většina uživatelů všimne, je zcela nové grafické prostředí systému, které vypadá opravdu velice pěkně. V systému se ale dočkáme i různých dalších vylepšení, namátkou zmíním například klávesové zkratky v Inboxu (Zprávy), upravený Kalendář, nový Windows Live Messenger a spoustu dalších aplikací. Nový je rovněž balík Office Suite, se kterým je možné prohlížet a editovat dokumenty Wordu a Excelu nebo prohlížet prezentace z PowerPointu. Operačnímu systému Windows Mobile 6 bych rád později věnoval samostatný článek, ve kterém se o inovacích dozvíte mnohem více.

Je také dobré vědět, že pro synchronizaci s jakýmkoliv zařízením s WM6 je potřeba, abyste na počítači měli nainstalovaný ActiveSync ve verzi 4.5, s nižšími už není systém kompatibilní. Ve Windows Vista je pak potřeba použít Windows Mobile Device Center, který najdete na přiloženém CD.

Základní obrazovka; Informace o zařízení
- -

Výrobce se u Voxe rozhodl použít starý známý procesor TI OMAP taktovaný na 200 MHz. Pro běžnou práci, hraní her nebo třeba poslech hudby procesor zcela postačuje. Pokud ale pustíte několik aplikací najednou, přestává procesor stíhat. Pokud například posloucháte hudbu, je nutné při spouštění dalších aplikací počítat s drobným zasekáváním zvuku. Stejné to je i při rotaci displeje, i zde na sebe procesor občas nechá trochu čekat. Velká výhoda procesoru je v jeho energetické nenáročnosti, která se promítla i do celkové výdrže telefonu, bohužel je to ale daň za místy nedostačující výkon. Vox rozhodně není pomalé zařízení, ale nepatří ani k rychlíkům; 200 MHz OMAP v tomto směru nabízí takový malý kompromis.

Displej nabízí QVGA rozlišení a jeho úhlopříčka je 2,4\“. Dokáže zobrazit 65k barevných odstínů a jeho kontrast je opravdu výborný. Vzhledem k tomu, že je displej roztažený až k okrajům, dominuje svou velikostí celému telefonu. Podsvícení displeje je dostatečné, je ale trochu škoda, že jej nelze nikterak regulovat. Při nečinnosti se podsvícení po několika vteřinách sníží a až poté dojde k úplnému vypnutí displeje. Hodnoty pro vypínání displeje lze změnit v nastavení systému. V diskuzních fórech má řada uživatelů problémy s automatickým vypínáním podsvícení, a i já jsem se s tím během testování setkal. Nemůže za to ale Vox, nýbrž instalace přehrávače CorePlayer, který mění hodnotu podsvícení v registrech a displej pak neustále svítí. Příjemně mě překvapila také čitelnost displeje na přímém sluníčku.

- -

Přístroj nabízí kombinaci 64MB RAM (operační paměť) a 128MB ROM. U Pocket PC jsou tyto hodnoty spíše průměr, u Smartphone platformy ale zcela dostačují. Po Hard resetu je volných zhruba 27MB RAM a pěkných 51MB pro uživatelská data. V brzké době se určitě nevyhnete investici do paměťové karty. Vox si rozumí se standardem microSD, a výrobce zaručuje kompatibilitu s 2GB kartami. Při používání Voxe mi hodnota operační paměti málokdy klesla pod hranici 10MB, v systému je navíc integrovaný Task Manager, který vám dovolí spuštěné procesy ukončovat nebo se mezi nimi přepínat. Dále dokáže zobrazit informace o stavu baterie a volné uživatelské paměti.

Údaje o systému; Správce úloh
- -

Vox je hardwarově velice dobře vybavený telefon, o čemž svědčí i podpora bezdrátových technologií Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth verze 2.0 (A2DP je samozřejmostí). Při připojování do bezdrátových sítí jsem se nesetkal s žádnými komplikacemi. Bez problémů je možné připojit se i do zabezpečených sítí, telefon si poradí s klíčováním WEP, TKIP i AES.Velice pěkně je vyřešený průvodce konfigurací bezdrátové sítě, který vám pomůže s nastavením všech důležitých parametrů.

Bluetooth jsem vyzkoušel se svou BT GPS G-Sat, a vše fungovalo korektně. Otestoval jsem i Bluetooth klávesnici Just Mobile Roky2 a stereo reproduktor Just Mobile Bluetune, a ani zde Vox nezklamal. Samozřejmostí je podpora stereo přenosu přes protokol A2DP.

-

Telefon je vybavený čtyřpásmovým GSM modulem (850/900/1800/1900 MHz), pro připojení na internet je k dispozici GPRS nebo EDGE, obojí třídy 10. Při telefonování slyšíte účastníka z malého reproduktoru na displejem, v případě aktivace hlasitého odposlechu se zvuk přesměruje do hlavního reproduktoru na zadní straně. Telefonování s Voxem je bezproblémové, v reproduktoru neslyšíte žádnou ozvěnu nebo nepříjemné chrčení, hlasitost je také dostatečná.

Telefon je vybavený 2Mpx fotoaparátem, který je schopný pořizovat snímky v maximálním rozlišení 1600×1200px. V případě potřeby se nabízejí i režimy nižší (1280×960, 640×480, 320×240 a 160×120px). Aplikace pro obsluhu fotoaparátu nabízí různá další nastavení, kterými lze ovlivnit výslednou kvalitu snímků. Nastavit lze kvalitu (Základní, Normální, Výborná, Nejlepší). Dále je možné fotografii opatřit informací o času a datu pořízení. Užitečná může být i funkce automatické spouště, kterou lze nastavit na hodnoty 2 a 10 vteřin. Nechybí ani nastavení vyvážení bílé barvy nebo různé doplňující efekty. Co mě opravdu překvapilo, byla rychlost ukládání výsledných fotografií, i při maximálním rozlišení a kvalitě trvá uložení snímku necelou vteřinu. Tak rychlá nejsou ani některá Pocket PC s mnohem výkonnějším hardware. Kvalita fotek je velice dobrá; obecně platí pravidlo že při dostatku světla se dají vykouzlit velmi pěkné obrázky, ani za šera to ale není tak zlé. Optika si poměrně dobře poradí i s focením středně velkého textu. Natáčet lze i video, a to včetně zvukové stopy. Jeho maximální rozlišení je ale jen 176×144px, Kvalita záznamu je spíše průměrná, a občas je video trochu trhané.

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu
-

Ukázky fotografií
- - -

- - -

Další fotografie pořízené Voxem naleznete v naší Galerii.

Videozáznam

 

Software, lokalizace a bonusové aplikace
HTC nepatří mezi výrobce, kteří svá zařízení vybavují nadstandardním počtem bonusových aplikací. Přesto u Voxe nalezneme několik zajímavých programů, které si nyní představíme.

Asi nejzajímavější je balík aplikací Office Suite, který v sobě ukrývá editory Wordu a Excelu a prohlížeč PowerPoint prezentací. Excel Mobile a Word Mobile si bez problémů poradí s prohlížením a editací jednoduchých dokumentů, při otevírání složitějších dokumentů (pozicování obrázků, nestandardní tabulky) se tyto objekty nezobrazí. V základu se Word i Excel spouštějí v režimu prohlížení. Pokud se budete chtít pustit do editace, je potřeba přepnout se do režimu psaní. V předchozích větách jsem záměrně používal slovo editovat, jelikož Word ani Excel neumějí vytvořit nový dokument. Tento problém lze naštěstí vyřešit otevřením nějakého staršího dokumentu, který pak uložíte pod jiným názvem, a nebo ještě lépe, na PC si vytvoříte prázdné soubory, které používáte pro vytváření nových souborů. Další nevýhodou balíku Office Suite je chybějící podpora dokumentů ve formátu Office 2007. Při otevírání souboru se v dolní liště zobrazuje aktuální průběh, v režimu editování můžete pouze měnit styl písma a nastavit si přiblížení dokumentu. Pokročilejší funkce nejsou dostupné.

Práce s dokumenty MS Office
- -

Pro práci se soubory formátu PDF používá Vox program Adobe Reader LE 2.0, který pro čtení dokumentů plně postačuje. Adobe Reader samozřejmě umí dokument přiblížit nebo jeho obsah roztáhnout na velikost displeje. Nechybí mu ani podpora vyhledávání nebo plynulý přechod na požadovanou stránku.

- - - -

Velice užitečný může být i Bluetooth prohlížeč, který jakoby z oka vypadl klasickému Průzkumníkovi. Můžete s ním snadno \“nasdílet“ složku ve vašem zařízení, do které mohou přistupovat uživatelé, se kterými jste se spárovali (samozřejmě jen tehdy, pokud jejich přístroj tuto funkci podporuje). Zajímavou utilitou je Přístup k SIM přes BT; tato aplikace nasdílí přes Bluetooth (protokol SAP) kontakty vaší SIM karty, což se hodí například pro Car Kit sady.

Pro spouštění JAVA Midletů je v telefonu připraven jednoduchý emulátor Esmertec Java. Úspěšně jsem s ním otestoval aplikaci Opera Mini 3.1, a vše fungovalo tak jak má. Při spouštění složitějších midletů na Voxovi pravděpodobně neuspějete, ale s jednoduchými aplikacemi nemá emulátor žádné problémy.

- - -

K přehrávání audio a video souborů můžete použít vestavěný Windows Media Player nebo program Správce zvuků. I přes pěkné grafické prostředí nabízejí oba progamy pouze základní multimediální funkce; náročnější uživatelé raději sáhnou po aplikacích třetích stran.

S Windows Mobile 6 přišla také nová verze služby Windows Live (vyhledávání na portálu Live, MSN a další služby). MSN klient je velice propracovaný a oproti starší verzi poskočil o pěkný kus kupředu. Velice užitečná je možnost přidat si na Homescreen Live plugin, ve kterém vidíte například uživatele, kteří jsou přihlášeni v síti MSN.

Windows Live (MSN, plugin na homescreen)
- -

Prostředí operačního systému je lokalizováno do češtiny, bohužel si ale nelze nevšimnout různých drobných chyb v lokalizaci. Převážně se jedná o špatně skloňované výrazy (Průzkumník – Nahoře), a občas vypadne i nějaké to písmenko (Nastavení – Zvuk vysouvání klávesnice – Žádn). K rychlejšímu psaní můžete použít českou T9 (xT9). Slovník umí defaultně psát s diakritikou, dá se však naučit i výrazům bez háčků a čárek.

 

Celkové hodnocení
HTC Vox je jeden z nejzajímavějších telefonů, se kterým jsem se v poslední době setkal. Nabízí opravdu bohaté hardwarové vybavení, drobné výhrady bych měl snad jen k nižšímu výkonu procesoru. Vox nezklamal, nabízí přesně to, co se od něj očekává; díky integrované hardwarové klávesnici mu nedělá problém ani psaní delších textů. Pro mnohé může být velkým lákadlem také operační systém Windows Mobile 6 a prostorný displej. Vox spolehlivě zastane mobilní kancelář, rozměrově se ale téměř neliší od klasických mobilních telefonů.

Věřím, že vám tato recenze pomohla s rozhodováním a případným výběrem nového zařízení. Pokud máte k telefonu nějaké dotazy, můžete využít komentáře pod recenzí nebo naše diskuzní fórum. Bude-li v mých silách, rád vám na vaše otázky odpovím.

Kompletní sadu fotografií k recenzi naleznete v Galerii.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

75 komentářů

 1. Rogner (neregistrovaný)

  Díky za recenzi. Nevyzkoušel byste, jestli tam jde nainstalovat Pocket Translator? Viz http://www.aponia.cz/show.php?section=dict&lang=cz&page=demoverze.html

  Velké díky!

 2. Anonymous (neregistrovaný)

  Pocket Translator je jen pro ppc je to i na tom webu výrobce takže to na voxoj nepojede

 3. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Já už to ověřit nemohu, Voxe jsem již odeslal pryč. Ale jak píše autor pod mým příspěvkem, Pocket Translator je jen pro Pocket PC.

 4. Anonymous (neregistrovaný)

  ahoj. máte někdo vyzkoušený, jak dlouho vydží vox s přes bluetooth připojenym GPS modulem (př. Nokia LD-3W)? můžete se podělit?

 5. Anonymous (neregistrovaný)

  Kde bylo foceny to Ferrari? Pripomina mi to OBI v Ceskych Budejovicich… ;)

 6. Anonymous (neregistrovaný)

  Mám Voxe od úterka a zatím skoro 100% spokojenost. Jediné výhrady jdou k velikosti (je to pro mě malé) a k repráčku, ktreý při vyšší hlasitosti rezonuje.

 7. Anonymous (neregistrovaný)

  Výborný telefon, moc se mi líbil, měl pouze jednu vadu a sice že mi jej syn půjčil na velice krátkou dobu. Protože jsem příznivcem nízké gramáže, hodnotím jej velmi dobře. (táta)

 8. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  jj, to Ferrari bylo focené přesně tam

 9. Anonymous (neregistrovaný)

  Čím jste to vážil? Oficiální materiál od HTC udává 120 gramů, ale několikeré převážení na domácí digitální váze i s baterií ukázalo 140.

 10. Anonymous (neregistrovaný)

  V recenzi píšete: „Optika si poměrně dobře poradí i s makrem…“ – jak tomu rozumět? (Vox nemá ani AF ani hw podporu makro režimu.) Jak tedy fotí „na blízko“? Můžete poskytnout nějaké takové fotky pořízené Voxem? Díky

 11. Anonymous (neregistrovaný)

  nevite jak to vypada s umts nastupcem tohoto telefonu, tedy htc wings? bude? kdy?

 12. Anonymous (neregistrovaný)

  rad bych se zeptal, jeli mozne mit pristroj zapnuty bez telefoniho modulu – v letadle. dekuji

 13. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Máte pravdu, hmotnost Voxe je opravdu 140 gramů, v recenzi jsem chybu (130) opravil. Telefon sem nevážil, vycházel jsem z internetové databáze hw parametrů (pdadb.net)

 14. Anonymous (neregistrovaný)

  Hmotnost se zvysila kvuli nabijeni,coz je ne moc znama vec! Pri nabijeni elektrony a protony „reaguji“ a zvysuje se hmotnost atomoveho jadra, tudiz dojde ke znatelnemu zvyseni hmotnosti…az o 10g !!!!!!

 15. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  K tomu focení makra: Do galerie přidám několik snímků textu pro lepší představu…

  Telefon je samozřejmě možné používat i v letadlovém režimu

  Wings by se měl na trhu objevit ve třetím čtvrtletí tohoto roku, více informací zatím nemám.

 16. Anonymous (neregistrovaný)

  Tak kdy budou ty fotky ?

 17. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Po neděli je přidám do Galerie… Já už sem Voxe zaslal zpět, takže s tím musím nejdřív někoho otravovat

 18. Anonymous (neregistrovaný)

  Problémy VM6 – s některými simkartami T-mobile CZ – stále hlásí že je na roamingu, ale není, jiné smarthpones nemají s těmito simkami problém, dále při zapnutí wifi a bt – velmi krátká výdrž baterie – do 6 hodin, při práci s vícero aplikacimi – online skype a msn – se totalne seka. CPU je slabe, ale jinak je to design a funční skvost, problém – windows, baterie a cpu
  Petr

 19. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Tak o tom problému se SIM slyším poprvé. Já sem ve Voxovi používal SIMky O2 a T-Mobilu (včetně datových tarifů, MMS…) a nikdy se mi t nestalo.

 20. Anonymous (neregistrovaný)

  Původně jsem uvažoval o Nokii N95, ale v její recenzi jsem četl o krátké výdrži baterie. Tak jsem si vyhlédl HTC s730 (chci na něj počkat), ale podle vašich komentářů vidím, že výdrž s710 je podobná :( jako u N95 a tak s730 to nebude o nic lepší – zvlášť když bude mít rychlejší procesor.
  Umí s710 provoz přes wifi jako VoIP SIP telefon?

  Díky

 21. Anonymous (neregistrovaný)

  Wifi obecne hodne zere. Navic pokud je signal spatny, tak telefon automaticky zvedne vykon > mensi vydrz. Pokud to jeste okorenil BT, tak to jde hned do kytek .

 22. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravim, velmi pekna recenze, jenom by me zajimalo jak na tom bude behat treba TomTom, popripade jina navigacni aplikace…?

 23. Anonymous (neregistrovaný)

  TomTom 6.2 na tom beha dobre vcetne poslednich CE map. Jen jeste zcela nepodporuje bezdotykovy displej a tak na akce spojene s kurzorem (jezdeni kurzorem po mape) je nutno pouzit utilitkou FakeCursor, ktera simuluje smerove klavesy.
  K vydrzi – muj kamarad ma N95, kterou nabiji i 2x denne. Muj VOX, ktery pouzivam hlavne jako pracovni nastroj (hodne volani, psani, emaily) vydrzi s prehledem 2 dny.

 24. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Do Galerie jsem pridal nekolik slibovanych fotech textu, ktere byly porizeny Voxem (thx to dck)

 25. Rogner (neregistrovaný)

  Můžu se zeptat, jak na Voxu běhá TomTom, když nemá GPS?

 26. Anonymous (neregistrovaný)

  No to je blbá otázka,asi se použije třeba bluetooth gpska ne?

 27. Anonymous (neregistrovaný)

  Rogner: pres BT GPS, jak jinak ? Zadne slozitosti v tom nehledej.

 28. Anonymous (neregistrovaný)

  jak je to z T9 v cz pls? zkracuje jako např u QTEKu 8310 ? díky

 29. Anonymous (neregistrovaný)

  Nezkracuje, pri XT9 (vylepsena verze T9) vyuzijes vsech 160 znaku.

 30. elka (neregistrovaný)

  Jak je to vlastně s tím HTC 730 Wings? Na webu HTC jsem nenašel ani zmínku.

 31. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  HTC Wings nebyl zatím oficiálně představen, proto o něm na webu výrobce zatím není ani zmínky.

 32. Anonymous (neregistrovaný)

  a kdy bude asi tak predstaven kdyz ma byt dostupny v cervenci? Stejne si ale ted koupim voxx a pak az bude wings a nejaky test ktery me presvedci, vymenim voxx za wings. To zni rozumne ne?

 33. Anonymous (neregistrovaný)

  Muzete prosim nekdo kdo mate VOXe zkusit vydrz se zapnutym BT nonstop? Diky moc

 34. Anonymous (neregistrovaný)

  No, jen takova hloupa otazka, nedrima ve Voxovi gps prijimac? podobne treba jako v Trinity…

 35. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Asi ne, maximalne tam muze byt podobny chipset, ale podobne jako treba u TyTNa mu bude chybet antena. Ale spis myslim ze ani to ne

 36. Anonymous (neregistrovaný)

  Prosím o radu, dá se na VOXu prohlížet internet přes Wi-Fi? A jakou rychlostí se načítá, když je tam tak slabý procesor. Jaký má dosah Wi-Fi?

 37. Anonymous (neregistrovaný)

  Doporučuju shlédnout toto video http://www.youtube.com/watch?v=e36dKBbm4yg

 38. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobry den, nemuzu se rozhodnout, jestli si mam poridit smartphone Vox nebo pda FUJITSU-SIEMENS LOOX C550 mam uz vice jak 2 roky nokii 6230 sem s ni velice spokojeny, ale uz trochu vypovida sluzbu(nektere tlacitka mackam klidne 3x nez provedu dany ukol) muzete mi poradit?????

 39. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Předpokládám, že s přístrojem budeš chtít i telefonovat, a to v případě FSC C550 asi nepůjde, jelikož to je klasické PDA a nemá tedy telefonní (GSM) modul.

 40. Anonymous (neregistrovaný)

  Predem se omouvam za uplny noob dotaz – lze najednou pripojit pomoci BT GPS modul a HF, prirozene tak, aby oboji fungovalo zaroven?

 41. Anonymous (neregistrovaný)

  já používám TT s gpskou a do toho bluetooth hluchadlo a oboje mi funguje společně.

 42. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdarec,začínam a tak dám na rady zkušenějších,jde mi o to jestli mi na tom pojede Skype 2.2 beta pro smartphone když se připojím přez WiFi,i s tim slabšim procákem ????????????Díky Díky Pája

 43. Anonymous (neregistrovaný)

  Jasan. skype beha uplne v pohode kdyz jsi na wifi Je to super! Jen jsem si tak rikal, skoda ze to nema 3G (wifi neni vsude) ale nemuzu mit vsechno… Jinak jsem spokojenej, zatim se s nim ale ucim. Jsem na WM novacek.

 44. Anonymous (neregistrovaný)

  Ja mam jednu lamesrku otazocku…..Ako je to s kompatibilitou apilkacii z win 6 profesional a win 6 strandart? Idu vsetky? alebo ziadne? alebo len niektore?
  A vlasne aky je hlavny rozdiel medzi tymito dvomi systemami? Len ten ze prof je na dotykove ovladanie a standart na tlacidlove? Dik

 45. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  V aplikacich pro WM6 Standard a Professional je velky rozdil. Professional je verze pro Pocket PC, a proto vetsina programu fungovat nebude, je potreba hledat programy pro smartphone platformu (pokud nepocitam vyjimky naprogramovane v .NET CF)

 46. Anonymous (neregistrovaný)

  Rád by som sa opýtal, ako funguje záznamník zvukov /diktafón/, či má nejaké obmedzenie časové, prípadne či je možné presmerovať záznam na kartu. Aká je kvalita záznamu zblízka, zďaleka, šum, manuálne nastavenie citlivosti mikrofónu, automat.citlivosť, frekvenčný rozsah záznamníka./aspoň v nejakom rozčelenení na výšky, stredy,basy../ Prípadne nejaký software tretích strán. ďakujem

 47. Anonymous (neregistrovaný)

  Umi uz WM6,0 pro smartphone vyhledávat v kontaktech podle dvou a více jmen?
  Tj. když mám 10 lidí co jsou josef, a 10 lidí co jsou novák, tak jestli můžu zadat „jos“mezera“nov“ a jestli mi to najde toho jednoho člověka co je průnikem obou skupin?
  Nemožnost zadat mezeru je jedinná chyba jinak skvělýho vyhledávání v kontaktech pod WM5,0.

  Jde nastavit intenzita podsvetleni LCD (+idealne samostatne v profilech?)? HTC Oxygen sviti porad stejne, takze na slunci na displeji vubec nic nevidim, a v noci me pali oci.

  To EDGE nejde vypnout ani po dlouhym stisku home a vstupu do komunikacniho manazera?

  Kolik umí profilů? HTC Oxygen (WM5) má jen 4 (+speciální typu bondovka nebo auto), což je hrozně málo.

  USB host smartfouní windowsy ještě pořád nepodporují? (potřeboval bych připojovat PC klávesnici – BT zbytečně žere baterky)

  Umí už e-mailový klient uložit přijatou přílohu do paměti? (wm5 ssmartphone ji umí jen otevřít, ale ne uložit)

  díky moc.
  (mám HTC Oxygen, celkově vnes do mýho života víc efektivity oproti předchozí kombinaci mobil+PDA, ale těch pár chyb, výše popsaných, fakt dokáže člověka otrávit)

 48. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravim, poridil sem si Voxe a trapi me 2 veci:

  1. jas displaye – existuje nejaka moznost, jak nastavit jas podsviceni? Na cteni knizek je to hrozne moc, asi nejaky tool by pomohl

  2. FakeCursor – stahl sem si verzi 1.05 ale nemuzu se dostat na assign tab, jak to udelat? Pokazdy mi to vyskoci ven a pokud FakeCursor zapnu, tak uz se ho nezbavim…

  Dik moc za radu
  Petr

 49. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  K tomu záznamníku: Standardní aplikace integrovaná ve WM mnoho komfortu nenabízí, určitě bych raději zvolil nějaký další software, například RJV Sound Recorder, ten nabízí podstatně více funkcí a možností.

 50. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  – Podsvícení displeje opravdu regulovat nelze
  – Jak se odpojit od GPRS/EDGE jsem opravdu nepřišel, nefungoval mi žádný z dříve známých postupů
  – USB Host Vox ani jiné smartphone neumí
  – K tomu vyhledávání podle jmen a příjmení: Na Voxovi jsem to nezkoušel, ale u WM6 PPC je to normálně funkční, mělo by to tedy jít i se smartphone telefony na WM6.

 51. Anonymous (neregistrovaný)

  Dotaz na práci s telefonním seznamem.
  Vlastním HTC TyTN (PPC) a Motorolu MPx220 (Smartphone) – maximálně mi u těchto zařízení vyhovuje vyhledávání v telefonním seznamu – mám ale přes 1300 kontaktů a proto u HTC TyTN mám kontakty setřízené podle společnosti (kdo si ty lidi má pamatovat – je to ale šílenost, protože díky WM5 trvá nadečtení kontaktů 8-10 sekund, než se vůbec mohu pohybovat v seznamu (u MDA II kde byl WM2003 bylo nadečtení okamžité). U MPx220 nejde třídit kontakty podle společnosti (jedině dohrát prográmek Company Contact, ale to nadčítaní je taky děsné).
  Může tedy někdo u HTC S710 vyzkoušet, jestli jde kontakty třídit podle společnosti a jestli nadečtení je okamžité (nutno vyzkoušet s větším množstvím kontaktů, alespoň nad 1000) ? Přešel bych raději na toto zařízení, líbí se mi jak standardní tak i vysouvací klávesnice.
  Díky moc za pomoc

 52. iSaver (neregistrovaný)

  GPRS odpojuji v nabidce comm manager. je to volba 6. tim se to odpoji z GPRS a zmizi G z indikace signalu GSM. Teda jestli je to to co myslite.
  Nevim jestli to nekoho bude zajimat, ale dneska jsem zprovoznil navigaci na google maps i s GPS polohou. Je to vazne super, pokud se clovek nekde strati a potrebuje videt mapu okoli a smer kam jit. Krasne to sleduje vasi trasu. Nevyhoda ale je, ze to taha docela hodne dat pres GPRS, ale v nouzi super. Jestli to nekoho zajima napiste a napisu navod a odkazy.

 53. iSaver (neregistrovaný)

  2. FakeCursor – stahl sem si verzi 1.05 ale nemuzu se dostat na assign tab, jak to udelat? Pokazdy mi to vyskoci ven a pokud FakeCursor zapnu, tak uz se ho nezbavim…

  zkuz jit do start/programy/FakeCursorSettings a tam to nastavit.

 54. Anonymous (neregistrovaný)

  tak jsem se dočkal konečně a ted s tim trošku maturuju,máte někdo odskoušenou verzi isq na Voxe díky Pája

 55. Anonymous (neregistrovaný)

  2 isaver: Fakecursor: no to sem prave delal, do zalozky assign se dostanu, ale nejde tam nic zmenit… zatim to holt resim tomtomem 5.02, na aplikaci pro 6-kove mapy si pockam

 56. Anonymous (neregistrovaný)

  Ano, lze nechat zobrazit v kontaktech firmu a hledat v názvech firem. Vox je fakt úžasnej… jenom ta spotřebam když je zapnuté wifi je příšerná….

 57. Anonymous (neregistrovaný)

  Nekdo se tu ptal na prochazeni seznamu dle spolecnosti. Mam to take a docela mne to stvalo. Mezera v kontaktech se dela jednickou (jako na siemensu). Takze trena spolecnost X se zkrakou X a usoba jmenem Petr bude na HTC
  917397 (X1PETR)

 58. Anonymous (neregistrovaný)

  PROSIM O RADU ZDA FUNGAJE A JAK NAVIGACE POTŘEDUJI TO V AUTE

 59. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Stačí se podívat do fóra, skvěle funguje například TomTom Mobile 5 (pro Smartphony).

 60. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj, mám TomTom 6 a s ním se telefon nechce moc kamaradit. (píše, že není kompatibilní, naskončí úvodní obrazek a tod vse). Není v tom nějaký jiný fígl? Díky Lukáš

 61. Anonymous (neregistrovaný)

  Nějak mi nefunguje vypnutí displeje,pomůže někdo? V nastavení, řízení spotřeby mám nastaveno u časového limitu displeje-baterie 30s, ale displej se po 10s jen ztlumí a svítí pořád, takže batrka se rychle vybíjí. Displej se vypne jen při zamknutí klávesnice.Co stím?

 62. Anonymous (neregistrovaný)

  Už jste někdo přišli na to, jak se vypíná GPRS(EDGE)?? Já to řeším vypnutím a zapnutím telefonu, ale musí přece existovat nějaký jiný způsob, ne???

 63. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Nevypíníní displeje po nastavené době: Už se to řešilo ve fóru, dělá to TCPMPlayer, který po nainstalování změní hodnoty v registrech, a displej pak stále svítí. Ve fóru je návod, jak to odstranit, a možné se už na internetu objevil i nějaký jiný fix (nesleduji).

  Vypnutí GPRS: Přes červené tlačítko to nefunguje, je potřeba spustit CommManager, a zde vypnout ikonkou datové přenosy.

  Poprosil bych všechny, aby podobné dotazy směřovali do diskuzního fóra, kde jsou diskuze daleko přehlednější, než zde v komentářích. Děkuji

 64. Anonymous (neregistrovaný)

  chtěl bych se zeptat jestly do smartofonů můžu dát a poté nainstalovat skoro každou složku akoro každý program?? tet dostanu to htcs710 voxe tak se pávě na to potřebuju zeptat a dyš tam stáhnu icq bude my normálně fungovat??díky za odpověd

 65. Anonymous (neregistrovaný)

  Chtel bych se zeptat jak dlouho vydrzi baterka pri castem poslouchani hudby ???

 66. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý večer najde se tu někdo kdo mi poradí jak nastavit HTC VOX,a to pro T-mobile? Je to muj první chytrý tel. ale bohužel já z něj nějak chytrý nejsem u T-mob. v nabydce není takže ani tam jsem nepochodil,nějaký odkaz? nebo podrobné nastavení, děkuji převelice s pozdravem Mičurin

 67. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  pro T-Mobile GPRS internet staci vytvorit v nastaveni novy datovy profil GPRS, kde zadas jen APN (pristupovy bod) „internet.t-moble.cz“ (bez uvozovek), to je cele, nic vic se nastavovat nemusi (stejne nastaveni je i pro WebNwalk prohlizec – Surf+ tarif).

 68. Anonymous (neregistrovaný)

  Nainstaloval jsem si skype do sve s710 a zmenilo mi to vzhled. Uvodní obrazovka teďka připomíná WM6.1 Je to normální??

 69. Anonymous (neregistrovaný)

  Skype si nainstaluje svůj vlastní homescreen, stačí jen v nastavení telefonu po instalaci Skype vrátit původní nastavení. Jednoduché, ale účinné.

 70. Anonymous (neregistrovaný)

  Tak jsem si ho koupil, ani jsem ho nestačil vyzkoušet si a už mi tam nefungoval hlavní reproduktor. Nefungovalo tudíž věstavené hands free, a nezvoní. Teď je na reklamačce. Zvažuju jestli si nechat N93 nebo HTC S710. Poradíte?

 71. Anonymous (neregistrovaný)

  Zrejme si vychytil vadny kus, aj to sa stava. Fon je inak velmi spolahlivy a po roku uzivania som s nim nadmieru spokojny! Sluzi vyborne a dufam ze este aj dlho bude.

 72. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den.Chtěl bych se optat, zda je možné nainstalovat na WM6 ICQ nebo QIP. Nalezl jsem jen pro WM5. Děkuji za jakékoliv Info nebo odkaz.

 73. Anonymous (neregistrovaný)

  Čau, jeden dotaz. Koupil jsem si voxe a je normální, že nepřehrává videa na youtube? Jde to vyřešit nějak? Vždy kdž se mi stránka načte a dám spustit video, otevře se wmp a ohlásí chybu „0X8007274D“ Nevíte co s tím? Díky Kubajz

 74. Kart (neregistrovaný)

  QIPa na Voxovi normalne pouzivam. Pripojim se na wifi a program sem nasel na http://www.qip.ru

 75. DaVee (neregistrovaný)

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na něco ohledně jasu. Příjde mi, že mám displej moc „tmavý“ a nemůžu nikde najít ruční nastavení jasu…Budu moc rád za odpověď, díky =)

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *