TOPlist

Velká recenze výkonného smartphonu HTC Touch HD

Velká recenze Pocket PC s WVGA displejem, 528 MHz procesorem, 288 MB RAM, GPS a 5 MPx fotoaparátem

-HTC Touch HD je důkazem toho, že i komunikátor může vypadat stylově, navíc si může připočítat velice dobrou výbavu, na které výrobce rozhodně nešetřil. Papírové parametry hovoří jasně, tohle musí být bomba; WVGA displej, Wi-Fi, GPS, 5 MPx fotoaparát, 288 MB RAM nebo 528 MHz procesor. Přístroj v sobě rovněž nezapře částečnou inspiraci v iPhonu, oproti kterému ale nabízí výrazně lepší hardware. Díky TouchFLO technologii operační systém Windows Mobile zase o kousek dospěl, pojďme se tedy podívat, jaký Touch HD doopravdy je.

Za zapůjčení přístroje děkuji českému zastoupení společnosti HTC. K dispozici jsem měl zapůjčený finální kus s anglickou ROM s označením 1.14.405.0 WWE. V době psaní recenze ještě nebyla k dispozici česká verze ROM, ta bude uvolněna později (v průběhu prosince) a ponese označení 1.14.479.3 CEE.

Kapitoly recenze
Obsah balení (pouzdro, sluchátka, baterie a celková výdrž)
Konstrukce, provedení a design (zpracování, tlačítka a ovládání)
Operační systém, výkon a hardware (displej, paměť, CPU, GPS, konektivita, TouchFLO 3D)
Bonusové aplikace
Závěr

Videopohled na Touch HD (17 minut dlouhé komentované video)
Touch HD a přehrávání videa (test několika klipů v různých rozlišeních)

Klady (+)
velký a jemný WVGA displej
288 MB RAM
výkon
design
5 MPx fotoaparát
pohybový senzor
3,5mm výstup, FM rádio
integrovaná GPS
Opera Mobile 9.5
TouchFLO 3D prostředí
Zápory (-)
absence kurzorových kláves
chybějící přisvětlovací dioda
lesklý kryt se snadno ušpiní
tlačítko reset pod krytem baterie

Obsah balení
Kolem obsahu balení se před uvedením přístroje na český trh dlouze diskutovalo. V zahraničí se totiž HD dodával s 8 GB paměťovou kartou (i když pouze class 2) a ochranným pouzdrem, a několik dní před oficiálním uvedením v ČR přišla zpráva, že o tyto prvky budeme ochuzeni. Naštěstí se tak nestalo a kompletní obsah balení tedy čítá tyto položky:
– HTC Touch HD
– cestovní nabíječka
– synchronizační USB kabel
– baterie s kapacitou 1350 mAh
– ochranné pouzdro
– 8 GB microSDHC karta (pouze class 2)
– dva stylusy
– stereo headset
– software na CD
– uživatelská příručka a manuál
– ochranná fólie na displej

Dodávané pouzdro na mě nepůsobilo příliš kvalitním dojmem. Jedná se o sáček z měkké tkaniny, který poslouží spíše jako ochrana proti drobným škrábancům, využít jej rovněž můžete k očištění krytu. Před pádem nebo nárazem telefon ale příliš dobře neuchrání, což například pouzdra z pevné kůže zvládají. U telefonu v této cenové kategorii bych rozhodně očekával pouzdro lepší.

- - -
Obsah balení

Stereo sluchátka jsou vybavena standardním 3,5 mm jackem. Jedná se o klasické pecky, které nehrají špatně, i když basy by mohly být výraznější a naopak výšky méně znatelné. Pokud by vám plastové pecky příliš dobře neseděly v uších, můžete na ně navléci molitanové polštářky, které jsou rovněž součástí balení. Jestliže budete chtít kabel headsetu uchytit za oděv, poslouží vám k tomu přiložená sponka. Na kabelu rovněž naleznete plastový výstupek, ve kterém je schovaný mikrofon a tlačítko pro příjem/přidržení hovoru. Díky přítomnosti 3,5 mm výstupu si ale se sluchátky příliš hlavu lámat nemusíte a výrobce si za tento krok určitě zaslouží pochvalu, možnost připojit téměř libovolná sluchátka je příjemným zpestřením.

Přiložená nabíječka se podobně jako u starších Touch komunikátorů skládá ze třech dílů (základna + konektor do sítě + kabel, který můžete použít i pro synchronizaci); ty do sebe jednoduše zacvaknete. Nabíječka je na druhém konci vybavena HTC ExtUSB konektorem, což je upravená verze standardního miniUSB rozhraní, ale nemusíte se bát, do HD bez potíží připojíte i zcela běžný miniUSB kabel. Stylusy jsou v balení dva, to pro případ, že byste ten první ztratili. Stylus na délku měří rovných 80 mm, vyrobený je z hliníku a hrot + konec stylusu jsou z plastu. Stylus je lehký a v ruce se dobře drží, problémy s ním nebudou mít ani uživatelé s většími prsty.

- - -
Zadní kryt baterie je odnímatelný

Baterie Li-ion s kapacitou 1350mAh dokáže komunikátor udržet při životě okolo 2 až 2 a půl dne běžného používání (několik krátkých hovorů, cca 25 textových zpráv, občasné připojení přes W-Fi, stahování e-mailů a prohlížení internetu přes GPRS/EDGE, podsvícení displeje bylo nastaveno na poloviční hodnotu). Důležitý prvkem celkové výdrže je i světlocitlivý senzor, který reguluje podsvícení displeje podle okolních světelných podmínek. Zejména na denním světle pak automaticky nastavuje vysoké hodnoty, což se negativně projeví na výdrži. Já jsem proto jeho funkci vypnul a podsvícení nastavil ručně na poloviční hodnotu oproti maximu. Pokud Touche HD využijete pro GPS navigaci, můžete výdrž počítat v řádech jednotek hodin (5-6 hod). Podobné je to i v případě připojení přes Wi-Fi. Pokud telefon nebudete používat v sítích třetí generace, můžete v nastavení systému zvolit, aby se používal pouze GSM modul, čímž opět nepatrně zvýšíte celkovou výdrž.

- -
Touch HD není zas tak velký, jak se na první pohled zdá

MicroSDHC karta s kapacitou 8 GB je jistě příjemným zpestřením, škoda jen, že vyhovuje pomalejšímu standardu class 2. Dále je k dispozici CD se synchronizačními nástroji a trial verzí Outlooku, několik manuálů a letáků a samozřejmě i ochranná fólie, kterou doporučuji nalepit ihned po vybalení přístroje, abyste zamezili nechtěnému poškrábání displeje.

Konstrukce, provedení a design
HD je v pořadí již šestým přírůstkem do Touch série, pro kterou je charakteristických několik prvků. Velký důraz je kladen na samotný design, který se nese v tmavých barvách. Displej se kvůli lepšímu ovládání systému nachází v jedné rovině s krytem telefonu, což je dobrá vlastnost a nabídky jsou tam mnohem lépe přístupné. Výrobce ale příliš neplýtvá hardwarovými tlačítky a v případě modelu HD zašel ještě dál a odstranil i kurzorové klávesy, což může spoustě uživatelům vadit. Přední kryt je vyrobený z lesklého plastu, který se společně s displejem velice snadno umatlá. Zadní strana a boky jsou pak z plastu matného, což je na dotek velice příjemné. Jak už bývá u HTC zvykem, jednotlivé díly jsou do sebe velmi dobře slícovány a pevně drží i samotný odnímatelný kryt baterie. Velikost telefonu je 115 x 62.8 x 12 mm, hmotnost včetně akumulátoru se zastavila na 147 gramech. Z fotografií na vás HD může působit jako velmi hmotné zařízení, ale ve skutečnosti tomu tak není a jedná se o průměrně velký komunikátor, který bez potíží schováte třeba do kapsy u kalhot. Svou velikostí i designem se snaží konkurovat iPhonu, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených fotografií.

- -

- -
Srovnání s Apple iPhone

Přední strana je osazena obrovským dotykovým displejem s WVGA rozlišením (480×800px), na hluchá místa opravdu nenarazíme, protože displej vyplňuje téměř celý prostor. V tenkém pruhu nad ním se kromě loga výrobce a VGA kamerky pro videohovory nachází i telefonní reproduktor a světlocitlivý senzor. Pod displejem je umístěna čtveřice senzorových kláves, které při doteku telefon rozvibrují. Z počátku jsem se trochu obával jejich citlivosti, ale během používání mě přesvědčila, že na nich inženýři z HTC odvedli poctivý kus práce a jejich stisk je proto velice přesný.

- -

Co mě ale mrzí, je absence několikrát zmíněných kurzorových kláves, které k Windows Mobile telefonům zkrátka patří. Je hezké, že iPhone má pod displejem pouze jedno tlačítko, jenže u něj je systém přece jenom trochu jinak navržený; tady se proto HD až tak důkladně inspirovat nemusel. Během prvních dnů testování mi kurzorové klávesy (potažmo joystick) chyběly, ale jak jsem s telefonem pracoval déle, pomalu jsem si na to zvykl, a i když jsem to nečekal, tak po několika dnech s HD jsem už nepřítomnost joysticku nevnímal a zjistil jsem, že se systém dá skutečně ovládat i bez nich. Občas je sice potřeba hledat kompromisy a v některých aplikacích, respektive hrách narazíte, ale ve finále to opravdu není až tak hrozné, jak jsem si z počátku myslel. Do jisté míry se je snaží nahradit i čtveřice kláves na softwarové klávesnici od HTC. Pokud ale chcete komunikátor vyloženě na hraní her, pak s HD příliš nepochodíte.

- -

Zadní část tvoří odnímatelný kryt, pod kterým se nachází baterie, otvor pro SIM kartu a slot pro vložení microSDHC karty. Pokud chcete vložit SIM kartu, je nutné nejprve vyjmout baterii, v případě paměťové karty naštěstí s akumulátorem hýbat nemusíte. Na zadní straně nechybí objektiv 5 MPx fotoaparátu, který se nachází uprostřed hliníkového výstupku. Ten dobře poslouží jako ochrana sklíčka. Pod malým otvorem nalevo se schovává hlavní systémový reproduktor, který využijete při hlasitém odposlechu, sledování filmů nebo přehrávání MP3.

 

Videopohled na komunikátor HTC Touch HD (1. část)

2. část

Na horní hraně se kromě tlačítka Power nachází 3,5mm výstup pro připojení sluchátek. Za ten HTC rozhodně přiděluji kladné body, jelikož si díky němu k telefonu můžete připojit téměř libovolná sluchátka. Tlačítko Power v sobě obsahuje malou signalizační diodu, která signalizuje zmeškané hovory, zprávy a události, nabíjení nebo potřebu dobít baterii. Pravá boční strana nenabízí absolutně nic, škoda toho prázdného místa, využít by se dalo alespoň pro spoušť fotoaparátu.

- - -
Detail 3,5 mm výstupu na sluchátka, tlačítko Power a magnetické uchycení stylusu

Levá strana je na tom podobně, zde je ale v horní části umístěné alespoň dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti. Spodní strana je osazena pouze ExtUSB konektorem (miniUSB), který využijete při nabíjení a synchronizaci. Malý otvor vedle neslouží k provedení softwarového restartu, jedná se o mikrofon. Tlačítko pro reset je bohužel schované pod zadním krytem, který je nutné nejprve sejmout. Něco podobného HTC zkusilo už u modelu Touch Dual, ale ani tam se to nesetkalo s příliš velkým úspěchem, proto je mi záhadou, proč to u HD není vyřešeno lépe. Je pravda, že v základu je Windows Mobile velice dobře odladěný, ale díky otevřenosti systému lze očekávat, že si do něj každý bude chtít doinstalovat aplikace podle svého gusta, a tady už se mohou objevit problémy se stabilitou a z toho vyplývající potřebu softwarového restartu.

Operační systém, výkon a hardware
HC Touch HD běží na operačním systému Windows Mobile 6.1 Professional, který má v sobě integrované prostředí TouchFLO 3D a několik bonusových aplikací, o kterých si povíme později. Díky rychlému 528 MHz procesoru je práce velice svižná, svůj podíl na tom samozřejmě má i královských 288 MB RAM. Kombinace výkonného CPU a velké RAM dává tušit, že HD nebude mít problémy asi se spuštěním několika náročných aplikací najednou, o čemž jsem se během testování velice rychle přesvědčil. I když vám na pozadí běží IM klient, internetový prohlížeč, správce obrázků, průzkumník souborů připojený na FTP a ještě je aktivní přehrávač hudby, tak to na rychlosti HDčka téměř nepoznáte a je proto téměř nemožné, aby hodnota RAM klesla k nulové hodnotě, což byl problém, se kterým se potýkala starší Pocket PC s 64 MB RAM. Díky všudypřítomnému Task Manageru se mezi aplikacemi můžete pohodlně přepínat, škoda jen, že jeho spuštění nemůžete namapovat na nějaké hardwarové tlačítko, protože Touch zkrátka žádné nemá.

- -
Nabídka Programy, systémové informace

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional (Pocket PC)
Displej: Aktivní TFT WVGA (480×800 px), 65 536 barev, úhlopříčka 3.8 palce
Procesor: Qualcomm 7201A, 528 MHz
Rozměry: 115 x 62.8 x 12 mm
Hmotnost: 147 gramů včetně baterie
Paměť: 288 MB RAM, 512 MB ROM
Podporované sítě: UMTS/HSDPA/HSUPA (1900/2100 MHz), GSM (850/900/1800/1900 MHz), EDGE/GPRS (třída 12)
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 včetně EDR a A2DP
GPS: Qualcomm, 20 kanálů, podpora A-GPS
Digitální fotoaparát: 5.0 MPx, Autofocus; přední VGA kamerka pro videohovory
Baterie: Li-Ion 1350 mAh
Slot pro pam. karty: microSDHC
Další funkce: FM rádio, pohybový senzor, TouchFLO 3D prostředí, 3,5 mm výstup, senzorová tlačítka

Paměť
Operační systém je velice dobře odladěný, během testování jsem nenarazil na žádné problémy se stabilitou nebo náhodné softwarové restarty, HTC zde odvedlo dobrý kus práce. Při prvním spuštění je v systému volných okolo 120 MB RAM (pokud vypnete TouchFLO 3D plugin, dostanete se až na 145 MB volné RAM), z uživatelské paměti je pak dostupných zhruba 290 MB. Díky přítomnosti slotu pro paměťové karty se ale nemusíte spoléhat jen na vnitřní paměť; já jsem HD otestoval s 16 GB microSDHC kartou a vše fungovalo na výbornou.

-
Stav volné paměti po Hard resetu

Displej
HTC Touch HD má bezesporu jeden z nejlepších displejů, které jsem měl možnost u Windows Mobile komunikátorů poznat. Díky své úhlopříčce 3.8″ je dostatečně prostorný a vhodný pro prohlížení webových stránek. Vzhledem ke své velikosti a rozlišení 480×800px není problém většinu systému ovládat prstem, opravdu to u HDčka poměrně dobře funguje i v hlubších systémových nabídkách, kterých se TouchFLO optimalizace nedotkla; tohle například u Diamondu s 2.8″ displejem možné nebylo. Systém ale můžete ovládat i pomocí stylusu, jen je dobré vědět, že jej zas tak často nebudete muset vytahovat.

Barevné schopnosti jsou velmi dobré, i když zde musíme počítat s nepříjemným omezením na 65k barev, Windows Mobile kvůli paměťovým limitům zatím více nezvládnou. Bíla barva je skutečně bílá a displej není nikterak nažloutlý. Podsvícení displeje může automaticky regulovat světlocitlivý senzor, ale zvolit si lze i manuální režim. Úroveň podsvícení můžete regulovat nezávisle na sobě pro napájení ze sítě i z baterie, úplně ztlumit jej ale nelze. Zajímavostí je, že při změně intenzity podsvícení je přechod zcela plynulý, což u starších Pocket PC nebylo běžné. Čitelnost na přímém slunečním světle není nejlepší, a příliš tomu nepřidá ani lesklý povrch displeje.

- -
Velká softwarová klávesnice, informace o verzi ROM (systém)

Co se týče kompatibility aplikací s WVGA rozlišením, tak zde mohu s klidným svědomím napsat, že většina aplikací nemá se zobrazením problémy. Velké množství programů bylo již výrobci pro potřeby WVGA optimalizováno, případně dojde k roztažení obrazu na celý displej. Největší problémy se zpravidla objevují při hraní her, některé se rovnou odmítají spustit, jiné jsou špatně vykreslené.

 

Přehrávání videa
V diskuzích se často objevují dotazy, zda si HD poradí s přehráváním videa ve WVGA rozlišení. Bližší odpověď na tuto otázku naleznete v přiloženém videopohledu, kde si pustíme i několik ukázek klipů v různých rozlišeních.

Parametry testovaných videí naleznete v tomto článku.

K přehrávání jsem použil současný nejlepší přehrávač videa pro Windows Mobile, CorePlayer ve verzi 1.2.5. Veškeré dojmy ve videu se tedy vztahují k těmto verzím jednotlivých aplikací/ROM a je možné, že s vydáním dalších se optimalizace může zlepšit. K převodu videí na požadovaná rozlišení jsem použil freeware utilitu Pocket DivX encoder.

HTC Touch HD skutečně zvládne přehrávání videa ve WVGA rozlišení, nicméně je potřeba volit rozumný či spíše nízký bitrate, jinak je video velmi trhané. Stejná rovnice platí i pro video ve VGA rozlišení. Snímky s vysokým bitrate můžete sice v CorePlayeru plynule přehrávat s nastavením kvality renderování na Medium, nicméně kvalita je pak znatelně nižší. Proto je lepší volit vhodnou optimalizaci videa už při převodu samotném a v CorePlayeru hodnotu renderování ponechat na High. Jak jsem již zmínil v samotném videu, brzy by měla být zveřejněna optimalizovaná verze CorePlayeru pro WVGA displeje (Sony Ericsson Xperia X1, Touch HD), a lze tedy očekávat, že výkon se ještě zlepší a v přehrávači tak snad bude možné přehrávat i videa s vyšším bitrate.

Wi-Fi a Bluetooth
Bezdrátový Wi-Fi modul jsem otestoval se svým domácím routerem od D-Linku, kde s připojením do zabezpečené sítě nebyly žádné problémy. Citlivost na signál je rovněž velice dobrá. S konfigurací bezdrátové sítě vám pomůže integrovaný průvodce, který je zcela shodný, jako u jiných WM zařízení. Pokud byste přece jenom měli s připojením do Wi-Fi problémy, zkuste upravit PowerMode hodnoty v rozšířeném nastavení Wi-Fi (z úsporného režimu na maximální výkon). Bluetooth ve verzi 2.0 podporuje vylepšený datový tok EDR a stereo A2DP profil, který jsem vyzkoušel se stereo reproduktorem JustMobile Bluetune. Taktéž synchronizace přes Bluetooth se stolním PC je bezproblémová.

GPS navigace
Touch HD uspokojí i příznivce GPS navigace, výrobce jej totiž osadil dostatečně citlivým čipem, který je integrovaný přímo v chipsetu od Qualcommu. Rychlost zaměření a fixace pozice mě příjemně překvapila, po prvním spuštění a konfiguraci navigačního software trvala fixace zhruba 30 vteřin. Když jsem GPS zkoušel v centru města, trvalo zachycení satelitů o něco déle (zhruba 50 vteřin). Problémem pro některé navigační programy může být netradiční WVGA rozlišení displej. Já jsem vyzkoušel TomTom 7 (ten se ale neprodává, šlo o testovací verzi z Diamondu) a Destinator 7. Obě dvě aplikace se zobrazily korektně, po drobných úpravách v souboru sys.txt by mělo fungovat i iGo 8.

- - -
QuickGPS a TomTom7 v akci

Během aktivní GPS navigace mě nemile překvapila rychlost pohybu navigačního kurzoru, která nebyla úplně plynulá. Je možné, že za problémem stojí “roztažení ” na WVGA , jelikož ani jeden z programů toto rozlišení oficiálně nepodporuje. Co se týče samotné kvality příjmu signálu, tak zde je vše v pořádku, s výpadky jsem se téměř nesetkal. Pokud chcete fixaci pozice urychlit, můžete využít výrobcem dodávanou aplikaci QuickGPS, která stáhne aktuální informace o satelitech z internetu (GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA).

FM rádio
Přímo v telefonu nalezneme aplikaci pro ovládání FM rádia, kterému nechybí ani podpora RDS (neplést s GPS a TMC). Pro spuštění je nutné mít k telefonu připojena sluchátka, ta slouží jako anténa a bez nich nic nenaladíte. Kvalita příjmu rádiového signálu je velice dobrá, v aplikaci si samozřejmě můžete uložit své oblíbené stanice, nechat si automaticky vyhledat dostupné nebo využít funkci jemného/ručního ladění.

Uživatelské prostředí TouchFLO 3D
TouchFLO 3D se skládá z několika prvků – pluginu na obrazovku Dnes, podpory gest v systému a integraci pohybového senzoru. TouchFLO 3D zabere celou plochu obrazovky Dnes, není jej tedy možné používat s dalšími pluginy (i když při doinstalování freeware utility SecondToday to možné je). Celý motiv se nese v černém kabátku, což vypadá velice elegantně. Plugin je rozdělený do několika nabídek (Doma, Kontakty, SMS, E-maily, Internet, Akcie, Obrázky a videa, Hudba, Počasí, Nastavení a Programy), mezi nimi se můžete snadno posouvat pomocí dolní lišty. V nové verzi TouchFLO 3D si rovněž můžete měnit pořadí jednotlivých nabídek pluginu nebo si ty nepoužívané úplně vypnout.

- - -

- - -
Screenshoty z TouchFLO 3D prostředí

TouchFLO prostředí podporuje horizontální i vertikální pohybová gesta, tahy doprava a doleva se tak opět můžete přepínat mezi nabídkami, směrem nahoru a dolů pak listovat mezi případnými dalšími funkcemi (listování fotografií, výběr hudby, změna regionu u počasí…). Skrolování využijete i v samotných systémových nabídkách, kontaktech a dalších aplikacích. TouchFLO 3D je také neskromný žrout operační paměti RAM, nicméně to u Touche HD, který má po prvním spuštění volných přes 120 MB, není příliš velký problém.

- - -

- - -

Telefonní část, datové přenosy
Komunikační schopnosti Touche HD jsou na výborné úrovni, přístroj je totiž možné používat jak v klasických GSM, tak i UMTS/HSDPA/HSUPA sítích. GSM modul je quad-bandový (850/900/1800/1900MHz), samozřejmostí je podpora datových přenosů přes GPRS a EDGE (třída 12). Mnohem zajímavější je ale používání v sítích třetí generace, a to zejména díky technologii HSDPA/HSUPA, která dovoluje data stahovat rychlostí až 7,2Mbps. Pokud není dostupná technologie HSDPA, ale jen klasická UMTS, počítejte s maximální rychlostí okolo 384Kbps.

- -
Aplikace Phone, příjem a odmítnutí hovoru

Hlasitost během hovoru je dostatečná, nabízí se i možnost využití hlasitého handsfree. Aplikace pro ovládání telefonu doznala mírných vylepšení. V levém dolním rohu je jednoduchý přepínač mezi klasickými hovory a videokomunikací. Pokud vám někdo volá, objeví se obrazovka s posuvníkem, kdy tahem doleva hovor přijmete a tahem doprava odmítnete.

Pohybový senzor…
…je opravdu skvělá věc a velice jsem si jej oblíbil. Senzor sice nevyužijete v celém operačním systému (jako například u Samsungu Omnia nebo E-TENu V900), ale jen v některých aplikacích, jako je internetový prohlížeč (pouze Opera, Internet Explorer se do landscape módu nepřetočí), HTC Album (prohlížeč obrázků). Zajímavostí je také hra Teeter, která naplno využívá pohybového senzoru, vašim cílem je dopravit kuličku do správné díry a vyhnout se překážkám, její pohyb samozřejmě ovlivňujete natáčením telefonu. K dispozici je rovněž celá řada freeware aplikací, které s pohybovým senzorem pracují a další rychlým tempem přibývají.

- -
Kalibrace senzoru, hra Teeter

Aplikace pro automatickou rotaci displeje v celém systému, která je primárně určena pro Diamonda a Touche Pro, zatím s HD nefunguje, nicméně je jen otázkou dnů, kdy to uživatelská komunita na xda-developers vyřeší. Mimochodem, díky jednoduché kalibrační utilitě můžete HD využít také jako vodováhu.

5 MPx fotoaparát…
…by rozhodně mohl být lepší. I když disponuje luxusním rozlišením 5 MPx funkcemi makro či autofocus,není výsledná kvalita snímků tak dobrá, jak se od tak výkonného komunikátoru očekává. Za dobrých světelných podmínek lze pořídit celkem pěkné a ostré snímky, s úbytkem světla se schopnosti senzoru znatelně zhoršují, ubývá věrohodnosti barev a objevují se různá slepá místa a obraz je často málo ostrý. Zajímavá je funkce ostření na vybraný objekt, který si na displeji jednoduše označíte křížkem. Snímky můžete obohatit o nejrůznější efekty (černobílý, sépiový nádech…), k dispozici je i digitální zoom, vyvážení bílé barvy nebo časovač spouště. Fotografie je možné ukládat v maximálním rozlišení 2592×1944px.

- -

Shodná definice platí i pro nahrávání videa, během dne je záznam plynulý, ve tmě ale počet snímků klesne hluboko pod úroveň sledovatelnosti. Spokojit se ale budeme muset pouze se záznamem v maximálním rozlišení 352×288px, jelikož použitý chipset od Qualcommu prostě více nezvládne (VGA).

- -

Další fotografie pořízené Touchem HD naleznete v naší Galerii. Z tohoto odkazu si můžete stáhnout krátké ukázkové video.

Bonusové aplikace
Pojďme si nyní stručně představit aplikace, které pro nás výrobce připravil.

Opera Mobile 9.5
I když je v systému stále integrován zastaralý Internet Explorer, jako defaultní prohlížeč, je zde nastavena Opera Mobile, která nabízí mnohem lepší možnosti pro zobrazení webových stránek, plynulé zoomování, možnost více otevřených stránek najednou, blokování reklamy a spoustu dalších užitečných funkcí. Dobře spolupracuje i s pohybovým senzorem.
- -
Zastaralý Internet Explorer vs. moderní Opera Mobile 9.5

HTC Album
Vylepšený prohlížeč obrázků a videí, který podporuje pohybová gesta a rovněž spolupracuje s pohybovým senzorem. Nově je z něj možné uploadovat videa na server YouTube (přes utilitu Uploader), předtím si ale v nastavení systému musíte vyplnit uživatelské jméno a heslo k vašemu účtu.
-  -
Prohlížeč obrázků, upload videa na YouTube

Google Maps
Pro rychlé prohlížení map od Google je v systému připravena tato aplikace. V té můžete vyhledávat adresy, plánovat cesty nebo přidávat oblíbené body.
-

Remote Desktop
Vítaným zpestřením je klient pro přístup ke vzdálené ploše, která se na WVGA displeji velice dobře vykresluje.
-

RSS Hub
Jednoduchá čtečka RSS kanálů, do které si můžete přidávat své vlastní oblíbené servery.
-

HTC Task Manager
Jednoduchý správce aplikací, který můžete vyvolávat ze základní obrazovky Dnes. Dokáže zobrazit aktuálně spuštěné programy, mezi kterými se můžete přepínat nebo je ukončovat, a to buď jednotlivě nebo hromadně.
-

YouTube
Pro rychlé přehrávání videí ze serveru YouTube je k dispozici tato utilita, ve které si můžete nechat zobrazit oblíbená videa případně vyhledávat vlastní podle svého gusta.
-

Adobe Reader 2.0 LE
Pro práci se soubory formátu PDF je v přístroji připraven program Adobe Reader LE 2.0, který pro čtení dokumentů plně postačuje, problémy mu nedělá ani otevírání větších souborů. Adobe Reader samozřejmě umí dokument přiblížit nebo jeho obsah roztáhnout na velikost displeje. Nechybí mu ani podpora vyhledávání nebo plynulý přechod na požadovanou stránku.

JetCet Print
Tato utilita zajišťuje komunikaci a tisk s Bluetooth tiskárnami.

JAVA
V telefonu dále nalezneme jednoduchý emulátor JAVA aplikací. Nečekejte od něj ale žádné zázraky, poradí si opravdu jen s těmi jednoduššími midlety (OperaMini).

Závěr
Ač jsem byl původně k Touchi HD skeptický, a to zejména díky úpravám v ovládacích prvcích, po dlouhodobějším používání jsem si na něj zvykl a kupodivu mi přestala vadit i absence kurzorových kláves, i když by to s nimi pochopitelně bylo mnohem lepší. Hardwarově se jedná o skutečně velmi dobře vyvážené zařízení, které nabízí podporu všech moderních technologií a funkcí, i když taková přítomnost TV-Outu nebo DVB-T modulu by také nebyla k zahození. Snad se do budoucna povede vylepšit optimalizaci pro přehrávání videa a výrobci navigačních programů zase zapracují na lepší kompatibilitě s rozlišením displeje, jelikož pak to bude opravdu paráda.

Jinak ale nemám k hardwaru příliš mnoho připomínek, spíše mi vadilo to, že inženýři v HTC šetřili hardwarovými tlačítky; místa pro spoušť fotoaparátu, funkční klávesy Win, Ok nebo Zpět by na těle telefonu bylo dostatek. Prostředí operačního systému Windows Mobile se dá překvapivě dobře ovládat jen za pomocí prstů, a to zejména díky prostornému displeji, na kterém jsou jednotlivé objekty dostatečně velké a dobře se na ně strefuje. S psaním textu vám pomůže velká softwarová klávesnice, na které se opět dá psát pouze prstem.

Na závěr bych rád poprosil všechny čtenáře, aby případné dotazy týkající se nastavení systému a funkčnosti aplikací, směřovali přímo do diskuzního fóra. V komentářích se takové otázky často ztratí a ve fóru je navíc mnohem větší šance, že vám na ně někdo odpoví.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku