Domů » Recenze » Velká recenze výkonného smartphonu HTC Touch HD

Velká recenze výkonného smartphonu HTC Touch HD

Velká recenze Pocket PC s WVGA displejem, 528 MHz procesorem, 288 MB RAM, GPS a 5 MPx fotoaparátem

-HTC Touch HD je důkazem toho, že i komunikátor může vypadat stylově, navíc si může připočítat velice dobrou výbavu, na které výrobce rozhodně nešetřil. Papírové parametry hovoří jasně, tohle musí být bomba; WVGA displej, Wi-Fi, GPS, 5 MPx fotoaparát, 288 MB RAM nebo 528 MHz procesor. Přístroj v sobě rovněž nezapře částečnou inspiraci v iPhonu, oproti kterému ale nabízí výrazně lepší hardware. Díky TouchFLO technologii operační systém Windows Mobile zase o kousek dospěl, pojďme se tedy podívat, jaký Touch HD doopravdy je.

Za zapůjčení přístroje děkuji českému zastoupení společnosti HTC. K dispozici jsem měl zapůjčený finální kus s anglickou ROM s označením 1.14.405.0 WWE. V době psaní recenze ještě nebyla k dispozici česká verze ROM, ta bude uvolněna později (v průběhu prosince) a ponese označení 1.14.479.3 CEE.

Kapitoly recenze
Obsah balení (pouzdro, sluchátka, baterie a celková výdrž)
Konstrukce, provedení a design (zpracování, tlačítka a ovládání)
Operační systém, výkon a hardware (displej, paměť, CPU, GPS, konektivita, TouchFLO 3D)
Bonusové aplikace
Závěr

Videopohled na Touch HD (17 minut dlouhé komentované video)
Touch HD a přehrávání videa (test několika klipů v různých rozlišeních)

Klady (+)
velký a jemný WVGA displej
288 MB RAM
výkon
design
5 MPx fotoaparát
pohybový senzor
3,5mm výstup, FM rádio
integrovaná GPS
Opera Mobile 9.5
TouchFLO 3D prostředí 
 
Zápory (-)
absence kurzorových kláves
chybějící přisvětlovací dioda
lesklý kryt se snadno ušpiní
tlačítko reset pod krytem baterie 

Obsah balení
Kolem obsahu balení se před uvedením přístroje na český trh dlouze diskutovalo. V zahraničí se totiž HD dodával s 8 GB paměťovou kartou (i když pouze class 2) a ochranným pouzdrem, a několik dní před oficiálním uvedením v ČR přišla zpráva, že o tyto prvky budeme ochuzeni. Naštěstí se tak nestalo a kompletní obsah balení tedy čítá tyto položky:
– HTC Touch HD
– cestovní nabíječka
– synchronizační USB kabel
– baterie s kapacitou 1350 mAh
– ochranné pouzdro
– 8 GB microSDHC karta (pouze class 2)
– dva stylusy
– stereo headset
– software na CD
– uživatelská příručka a manuál
– ochranná fólie na displej

Dodávané pouzdro na mě nepůsobilo příliš kvalitním dojmem. Jedná se o sáček z měkké tkaniny, který poslouží spíše jako ochrana proti drobným škrábancům, využít jej rovněž můžete k očištění krytu. Před pádem nebo nárazem telefon ale příliš dobře neuchrání, což například pouzdra z pevné kůže zvládají. U telefonu v této cenové kategorii bych rozhodně očekával pouzdro lepší.

- - -
Obsah balení

Stereo sluchátka jsou vybavena standardním 3,5 mm jackem. Jedná se o klasické pecky, které nehrají špatně, i když basy by mohly být výraznější a naopak výšky méně znatelné. Pokud by vám plastové pecky příliš dobře neseděly v uších, můžete na ně navléci molitanové polštářky, které jsou rovněž součástí balení. Jestliže budete chtít kabel headsetu uchytit za oděv, poslouží vám k tomu přiložená sponka. Na kabelu rovněž naleznete plastový výstupek, ve kterém je schovaný mikrofon a tlačítko pro příjem/přidržení hovoru. Díky přítomnosti 3,5 mm výstupu si ale se sluchátky příliš hlavu lámat nemusíte a výrobce si za tento krok určitě zaslouží pochvalu, možnost připojit téměř libovolná sluchátka je příjemným zpestřením.

Přiložená nabíječka se podobně jako u starších Touch komunikátorů skládá ze třech dílů (základna + konektor do sítě + kabel, který můžete použít i pro synchronizaci); ty do sebe jednoduše zacvaknete. Nabíječka je na druhém konci vybavena HTC ExtUSB konektorem, což je upravená verze standardního miniUSB rozhraní, ale nemusíte se bát, do HD bez potíží připojíte i zcela běžný miniUSB kabel. Stylusy jsou v balení dva, to pro případ, že byste ten první ztratili. Stylus na délku měří rovných 80 mm, vyrobený je z hliníku a hrot + konec stylusu jsou z plastu. Stylus je lehký a v ruce se dobře drží, problémy s ním nebudou mít ani uživatelé s většími prsty.

- - -
Zadní kryt baterie je odnímatelný

Baterie Li-ion s kapacitou 1350mAh dokáže komunikátor udržet při životě okolo 2 až 2 a půl dne běžného používání (několik krátkých hovorů, cca 25 textových zpráv, občasné připojení přes W-Fi, stahování e-mailů a prohlížení internetu přes GPRS/EDGE, podsvícení displeje bylo nastaveno na poloviční hodnotu). Důležitý prvkem celkové výdrže je i světlocitlivý senzor, který reguluje podsvícení displeje podle okolních světelných podmínek. Zejména na denním světle pak automaticky nastavuje vysoké hodnoty, což se negativně projeví na výdrži. Já jsem proto jeho funkci vypnul a podsvícení nastavil ručně na poloviční hodnotu oproti maximu. Pokud Touche HD využijete pro GPS navigaci, můžete výdrž počítat v řádech jednotek hodin (5-6 hod). Podobné je to i v případě připojení přes Wi-Fi. Pokud telefon nebudete používat v sítích třetí generace, můžete v nastavení systému zvolit, aby se používal pouze GSM modul, čímž opět nepatrně zvýšíte celkovou výdrž.

- -
Touch HD není zas tak velký, jak se na první pohled zdá

MicroSDHC karta s kapacitou 8 GB je jistě příjemným zpestřením, škoda jen, že vyhovuje pomalejšímu standardu class 2. Dále je k dispozici CD se synchronizačními nástroji a trial verzí Outlooku, několik manuálů a letáků a samozřejmě i ochranná fólie, kterou doporučuji nalepit ihned po vybalení přístroje, abyste zamezili nechtěnému poškrábání displeje.

Konstrukce, provedení a design
HD je v pořadí již šestým přírůstkem do Touch série, pro kterou je charakteristických několik prvků. Velký důraz je kladen na samotný design, který se nese v tmavých barvách. Displej se kvůli lepšímu ovládání systému nachází v jedné rovině s krytem telefonu, což je dobrá vlastnost a nabídky jsou tam mnohem lépe přístupné. Výrobce ale příliš neplýtvá hardwarovými tlačítky a v případě modelu HD zašel ještě dál a odstranil i kurzorové klávesy, což může spoustě uživatelům vadit. Přední kryt je vyrobený z lesklého plastu, který se společně s displejem velice snadno umatlá. Zadní strana a boky jsou pak z plastu matného, což je na dotek velice příjemné. Jak už bývá u HTC zvykem, jednotlivé díly jsou do sebe velmi dobře slícovány a pevně drží i samotný odnímatelný kryt baterie. Velikost telefonu je 115 x 62.8 x 12 mm, hmotnost včetně akumulátoru se zastavila na 147 gramech. Z fotografií na vás HD může působit jako velmi hmotné zařízení, ale ve skutečnosti tomu tak není a jedná se o průměrně velký komunikátor, který bez potíží schováte třeba do kapsy u kalhot. Svou velikostí i designem se snaží konkurovat iPhonu, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených fotografií.

- -

- -
Srovnání s Apple iPhone

Přední strana je osazena obrovským dotykovým displejem s WVGA rozlišením (480×800px), na hluchá místa opravdu nenarazíme, protože displej vyplňuje téměř celý prostor. V tenkém pruhu nad ním se kromě loga výrobce a VGA kamerky pro videohovory nachází i telefonní reproduktor a světlocitlivý senzor. Pod displejem je umístěna čtveřice senzorových kláves, které při doteku telefon rozvibrují. Z počátku jsem se trochu obával jejich citlivosti, ale během používání mě přesvědčila, že na nich inženýři z HTC odvedli poctivý kus práce a jejich stisk je proto velice přesný.

- -

Co mě ale mrzí, je absence několikrát zmíněných kurzorových kláves, které k Windows Mobile telefonům zkrátka patří. Je hezké, že iPhone má pod displejem pouze jedno tlačítko, jenže u něj je systém přece jenom trochu jinak navržený; tady se proto HD až tak důkladně inspirovat nemusel. Během prvních dnů testování mi kurzorové klávesy (potažmo joystick) chyběly, ale jak jsem s telefonem pracoval déle, pomalu jsem si na to zvykl, a i když jsem to nečekal, tak po několika dnech s HD jsem už nepřítomnost joysticku nevnímal a zjistil jsem, že se systém dá skutečně ovládat i bez nich. Občas je sice potřeba hledat kompromisy a v některých aplikacích, respektive hrách narazíte, ale ve finále to opravdu není až tak hrozné, jak jsem si z počátku myslel. Do jisté míry se je snaží nahradit i čtveřice kláves na softwarové klávesnici od HTC. Pokud ale chcete komunikátor vyloženě na hraní her, pak s HD příliš nepochodíte.

- -

Zadní část tvoří odnímatelný kryt, pod kterým se nachází baterie, otvor pro SIM kartu a slot pro vložení microSDHC karty. Pokud chcete vložit SIM kartu, je nutné nejprve vyjmout baterii, v případě paměťové karty naštěstí s akumulátorem hýbat nemusíte. Na zadní straně nechybí objektiv 5 MPx fotoaparátu, který se nachází uprostřed hliníkového výstupku. Ten dobře poslouží jako ochrana sklíčka. Pod malým otvorem nalevo se schovává hlavní systémový reproduktor, který využijete při hlasitém odposlechu, sledování filmů nebo přehrávání MP3.

Videopohled na komunikátor HTC Touch HD (1. část)

2. část

Na horní hraně se kromě tlačítka Power nachází 3,5mm výstup pro připojení sluchátek. Za ten HTC rozhodně přiděluji kladné body, jelikož si díky němu k telefonu můžete připojit téměř libovolná sluchátka. Tlačítko Power v sobě obsahuje malou signalizační diodu, která signalizuje zmeškané hovory, zprávy a události, nabíjení nebo potřebu dobít baterii. Pravá boční strana nenabízí absolutně nic, škoda toho prázdného místa, využít by se dalo alespoň pro spoušť fotoaparátu.

- - -
Detail 3,5 mm výstupu na sluchátka, tlačítko Power a magnetické uchycení stylusu

Levá strana je na tom podobně, zde je ale v horní části umístěné alespoň dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti. Spodní strana je osazena pouze ExtUSB konektorem (miniUSB), který využijete při nabíjení a synchronizaci. Malý otvor vedle neslouží k provedení softwarového restartu, jedná se o mikrofon. Tlačítko pro reset je bohužel schované pod zadním krytem, který je nutné nejprve sejmout. Něco podobného HTC zkusilo už u modelu Touch Dual, ale ani tam se to nesetkalo s příliš velkým úspěchem, proto je mi záhadou, proč to u HD není vyřešeno lépe. Je pravda, že v základu je Windows Mobile velice dobře odladěný, ale díky otevřenosti systému lze očekávat, že si do něj každý bude chtít doinstalovat aplikace podle svého gusta, a tady už se mohou objevit problémy se stabilitou a z toho vyplývající potřebu softwarového restartu.

Operační systém, výkon a hardware
HC Touch HD běží na operačním systému Windows Mobile 6.1 Professional, který má v sobě integrované prostředí TouchFLO 3D a několik bonusových aplikací, o kterých si povíme později. Díky rychlému 528 MHz procesoru je práce velice svižná, svůj podíl na tom samozřejmě má i královských 288 MB RAM. Kombinace výkonného CPU a velké RAM dává tušit, že HD nebude mít problémy asi se spuštěním několika náročných aplikací najednou, o čemž jsem se během testování velice rychle přesvědčil. I když vám na pozadí běží IM klient, internetový prohlížeč, správce obrázků, průzkumník souborů připojený na FTP a ještě je aktivní přehrávač hudby, tak to na rychlosti HDčka téměř nepoznáte a je proto téměř nemožné, aby hodnota RAM klesla k nulové hodnotě, což byl problém, se kterým se potýkala starší Pocket PC s 64 MB RAM. Díky všudypřítomnému Task Manageru se mezi aplikacemi můžete pohodlně přepínat, škoda jen, že jeho spuštění nemůžete namapovat na nějaké hardwarové tlačítko, protože Touch zkrátka žádné nemá.

- -
Nabídka Programy, systémové informace

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional (Pocket PC)
Displej: Aktivní TFT WVGA (480×800 px), 65 536 barev, úhlopříčka 3.8 palce
Procesor: Qualcomm 7201A, 528 MHz
Rozměry: 115 x 62.8 x 12 mm
Hmotnost: 147 gramů včetně baterie
Paměť: 288 MB RAM, 512 MB ROM
Podporované sítě: UMTS/HSDPA/HSUPA (1900/2100 MHz), GSM (850/900/1800/1900 MHz), EDGE/GPRS (třída 12)
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 včetně EDR a A2DP
GPS: Qualcomm, 20 kanálů, podpora A-GPS
Digitální fotoaparát: 5.0 MPx, Autofocus; přední VGA kamerka pro videohovory
Baterie: Li-Ion 1350 mAh
Slot pro pam. karty: microSDHC
Další funkce: FM rádio, pohybový senzor, TouchFLO 3D prostředí, 3,5 mm výstup, senzorová tlačítka

Paměť
Operační systém je velice dobře odladěný, během testování jsem nenarazil na žádné problémy se stabilitou nebo náhodné softwarové restarty, HTC zde odvedlo dobrý kus práce. Při prvním spuštění je v systému volných okolo 120 MB RAM (pokud vypnete TouchFLO 3D plugin, dostanete se až na 145 MB volné RAM), z uživatelské paměti je pak dostupných zhruba 290 MB. Díky přítomnosti slotu pro paměťové karty se ale nemusíte spoléhat jen na vnitřní paměť; já jsem HD otestoval s 16 GB microSDHC kartou a vše fungovalo na výbornou.

 -
Stav volné paměti po Hard resetu

Displej
HTC Touch HD má bezesporu jeden z nejlepších displejů, které jsem měl možnost u Windows Mobile komunikátorů poznat. Díky své úhlopříčce 3.8″ je dostatečně prostorný a vhodný pro prohlížení webových stránek. Vzhledem ke své velikosti a rozlišení 480×800px není problém většinu systému ovládat prstem, opravdu to u HDčka poměrně dobře funguje i v hlubších systémových nabídkách, kterých se TouchFLO optimalizace nedotkla; tohle například u Diamondu s 2.8″ displejem možné nebylo. Systém ale můžete ovládat i pomocí stylusu, jen je dobré vědět, že jej zas tak často nebudete muset vytahovat.

Barevné schopnosti jsou velmi dobré, i když zde musíme počítat s nepříjemným omezením na 65k barev, Windows Mobile kvůli paměťovým limitům zatím více nezvládnou. Bíla barva je skutečně bílá a displej není nikterak nažloutlý. Podsvícení displeje může automaticky regulovat světlocitlivý senzor, ale zvolit si lze i manuální režim. Úroveň podsvícení můžete regulovat nezávisle na sobě pro napájení ze sítě i z baterie, úplně ztlumit jej ale nelze. Zajímavostí je, že při změně intenzity podsvícení je přechod zcela plynulý, což u starších Pocket PC nebylo běžné. Čitelnost na přímém slunečním světle není nejlepší, a příliš tomu nepřidá ani lesklý povrch displeje.

- -
Velká softwarová klávesnice, informace o verzi ROM (systém)

Co se týče kompatibility aplikací s WVGA rozlišením, tak zde mohu s klidným svědomím napsat, že většina aplikací nemá se zobrazením problémy. Velké množství programů bylo již výrobci pro potřeby WVGA optimalizováno, případně dojde k roztažení obrazu na celý displej. Největší problémy se zpravidla objevují při hraní her, některé se rovnou odmítají spustit, jiné jsou špatně vykreslené.

Přehrávání videa
V diskuzích se často objevují dotazy, zda si HD poradí s přehráváním videa ve WVGA rozlišení. Bližší odpověď na tuto otázku naleznete v přiloženém videopohledu, kde si pustíme i několik ukázek klipů v různých rozlišeních.


Parametry testovaných videí naleznete v tomto článku.

K přehrávání jsem použil současný nejlepší přehrávač videa pro Windows Mobile, CorePlayer ve verzi 1.2.5. Veškeré dojmy ve videu se tedy vztahují k těmto verzím jednotlivých aplikací/ROM a je možné, že s vydáním dalších se optimalizace může zlepšit. K převodu videí na požadovaná rozlišení jsem použil freeware utilitu Pocket DivX encoder.

HTC Touch HD skutečně zvládne přehrávání videa ve WVGA rozlišení, nicméně je potřeba volit rozumný či spíše nízký bitrate, jinak je video velmi trhané. Stejná rovnice platí i pro video ve VGA rozlišení. Snímky s vysokým bitrate můžete sice v CorePlayeru plynule přehrávat s nastavením kvality renderování na Medium, nicméně kvalita je pak znatelně nižší. Proto je lepší volit vhodnou optimalizaci videa už při převodu samotném a v CorePlayeru hodnotu renderování ponechat na High. Jak jsem již zmínil v samotném videu, brzy by měla být zveřejněna optimalizovaná verze CorePlayeru pro WVGA displeje (Sony Ericsson Xperia X1, Touch HD), a lze tedy očekávat, že výkon se ještě zlepší a v přehrávači tak snad bude možné přehrávat i videa s vyšším bitrate.

Wi-Fi a Bluetooth
Bezdrátový Wi-Fi modul jsem otestoval se svým domácím routerem od D-Linku, kde s připojením do zabezpečené sítě nebyly žádné problémy. Citlivost na signál je rovněž velice dobrá. S konfigurací bezdrátové sítě vám pomůže integrovaný průvodce, který je zcela shodný, jako u jiných WM zařízení. Pokud byste přece jenom měli s připojením do Wi-Fi problémy, zkuste upravit PowerMode hodnoty v rozšířeném nastavení Wi-Fi (z úsporného režimu na maximální výkon). Bluetooth ve verzi 2.0 podporuje vylepšený datový tok EDR a stereo A2DP profil, který jsem vyzkoušel se stereo reproduktorem JustMobile Bluetune. Taktéž synchronizace přes Bluetooth se stolním PC je bezproblémová.

GPS navigace
Touch HD uspokojí i příznivce GPS navigace, výrobce jej totiž osadil dostatečně citlivým čipem, který je integrovaný přímo v chipsetu od Qualcommu. Rychlost zaměření a fixace pozice mě příjemně překvapila, po prvním spuštění a konfiguraci navigačního software trvala fixace zhruba 30 vteřin. Když jsem GPS zkoušel v centru města, trvalo zachycení satelitů o něco déle (zhruba 50 vteřin). Problémem pro některé navigační programy může být netradiční WVGA rozlišení displej. Já jsem vyzkoušel TomTom 7 (ten se ale neprodává, šlo o testovací verzi z Diamondu) a Destinator 7. Obě dvě aplikace se zobrazily korektně, po drobných úpravách v souboru sys.txt by mělo fungovat i iGo 8.

- - -
QuickGPS a TomTom7 v akci

Během aktivní GPS navigace mě nemile překvapila rychlost pohybu navigačního kurzoru, která nebyla úplně plynulá. Je možné, že za problémem stojí „roztažení “ na WVGA , jelikož ani jeden z programů toto rozlišení oficiálně nepodporuje. Co se týče samotné kvality příjmu signálu, tak zde je vše v pořádku, s výpadky jsem se téměř nesetkal. Pokud chcete fixaci pozice urychlit, můžete využít výrobcem dodávanou aplikaci QuickGPS, která stáhne aktuální informace o satelitech z internetu (GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA).

FM rádio
Přímo v telefonu nalezneme aplikaci pro ovládání FM rádia, kterému nechybí ani podpora RDS (neplést s GPS a TMC). Pro spuštění je nutné mít k telefonu připojena sluchátka, ta slouží jako anténa a bez nich nic nenaladíte. Kvalita příjmu rádiového signálu je velice dobrá, v aplikaci si samozřejmě můžete uložit své oblíbené stanice, nechat si automaticky vyhledat dostupné nebo využít funkci jemného/ručního ladění.

Uživatelské prostředí TouchFLO 3D
TouchFLO 3D se skládá z několika prvků – pluginu na obrazovku Dnes, podpory gest v systému a integraci pohybového senzoru. TouchFLO 3D zabere celou plochu obrazovky Dnes, není jej tedy možné používat s dalšími pluginy (i když při doinstalování freeware utility SecondToday to možné je). Celý motiv se nese v černém kabátku, což vypadá velice elegantně. Plugin je rozdělený do několika nabídek (Doma, Kontakty, SMS, E-maily, Internet, Akcie, Obrázky a videa, Hudba, Počasí, Nastavení a Programy), mezi nimi se můžete snadno posouvat pomocí dolní lišty. V nové verzi TouchFLO 3D si rovněž můžete měnit pořadí jednotlivých nabídek pluginu nebo si ty nepoužívané úplně vypnout.

- - -

- - -
Screenshoty z TouchFLO 3D prostředí

TouchFLO prostředí podporuje horizontální i vertikální pohybová gesta, tahy doprava a doleva se tak opět můžete přepínat mezi nabídkami, směrem nahoru a dolů pak listovat mezi případnými dalšími funkcemi (listování fotografií, výběr hudby, změna regionu u počasí…). Skrolování využijete i v samotných systémových nabídkách, kontaktech a dalších aplikacích. TouchFLO 3D je také neskromný žrout operační paměti RAM, nicméně to u Touche HD, který má po prvním spuštění volných přes 120 MB, není příliš velký problém.

- - -

- - -

Telefonní část, datové přenosy
Komunikační schopnosti Touche HD jsou na výborné úrovni, přístroj je totiž možné používat jak v klasických GSM, tak i UMTS/HSDPA/HSUPA sítích. GSM modul je quad-bandový (850/900/1800/1900MHz), samozřejmostí je podpora datových přenosů přes GPRS a EDGE (třída 12). Mnohem zajímavější je ale používání v sítích třetí generace, a to zejména díky technologii HSDPA/HSUPA, která dovoluje data stahovat rychlostí až 7,2Mbps. Pokud není dostupná technologie HSDPA, ale jen klasická UMTS, počítejte s maximální rychlostí okolo 384Kbps.

- -
Aplikace Phone, příjem a odmítnutí hovoru

Hlasitost během hovoru je dostatečná, nabízí se i možnost využití hlasitého handsfree. Aplikace pro ovládání telefonu doznala mírných vylepšení. V levém dolním rohu je jednoduchý přepínač mezi klasickými hovory a videokomunikací. Pokud vám někdo volá, objeví se obrazovka s posuvníkem, kdy tahem doleva hovor přijmete a tahem doprava odmítnete.

Pohybový senzor…
…je opravdu skvělá věc a velice jsem si jej oblíbil. Senzor sice nevyužijete v celém operačním systému (jako například u Samsungu Omnia nebo E-TENu V900), ale jen v některých aplikacích, jako je internetový prohlížeč (pouze Opera, Internet Explorer se do landscape módu nepřetočí), HTC Album (prohlížeč obrázků). Zajímavostí je také hra Teeter, která naplno využívá pohybového senzoru, vašim cílem je dopravit kuličku do správné díry a vyhnout se překážkám, její pohyb samozřejmě ovlivňujete natáčením telefonu. K dispozici je rovněž celá řada freeware aplikací, které s pohybovým senzorem pracují a další rychlým tempem přibývají.

- -
Kalibrace senzoru, hra Teeter

Aplikace pro automatickou rotaci displeje v celém systému, která je primárně určena pro Diamonda a Touche Pro, zatím s HD nefunguje, nicméně je jen otázkou dnů, kdy to uživatelská komunita na xda-developers vyřeší. Mimochodem, díky jednoduché kalibrační utilitě můžete HD využít také jako vodováhu.

5 MPx fotoaparát…
…by rozhodně mohl být lepší. I když disponuje luxusním rozlišením 5 MPx funkcemi makro či autofocus,není výsledná kvalita snímků tak dobrá, jak se od tak výkonného komunikátoru očekává. Za dobrých světelných podmínek lze pořídit celkem pěkné a ostré snímky, s úbytkem světla se schopnosti senzoru znatelně zhoršují, ubývá věrohodnosti barev a objevují se různá slepá místa a obraz je často málo ostrý. Zajímavá je funkce ostření na vybraný objekt, který si na displeji jednoduše označíte křížkem. Snímky můžete obohatit o nejrůznější efekty (černobílý, sépiový nádech…), k dispozici je i digitální zoom, vyvážení bílé barvy nebo časovač spouště. Fotografie je možné ukládat v maximálním rozlišení 2592×1944px.

- -

Shodná definice platí i pro nahrávání videa, během dne je záznam plynulý, ve tmě ale počet snímků klesne hluboko pod úroveň sledovatelnosti. Spokojit se ale budeme muset pouze se záznamem v maximálním rozlišení 352×288px, jelikož použitý chipset od Qualcommu prostě více nezvládne (VGA).

- -

Další fotografie pořízené Touchem HD naleznete v naší Galerii. Z tohoto odkazu si můžete stáhnout krátké ukázkové video.

Bonusové aplikace
Pojďme si nyní stručně představit aplikace, které pro nás výrobce připravil.

Opera Mobile 9.5
I když je v systému stále integrován zastaralý Internet Explorer, jako defaultní prohlížeč, je zde nastavena Opera Mobile, která nabízí mnohem lepší možnosti pro zobrazení webových stránek, plynulé zoomování, možnost více otevřených stránek najednou, blokování reklamy a spoustu dalších užitečných funkcí. Dobře spolupracuje i s pohybovým senzorem.
- -
Zastaralý Internet Explorer vs. moderní Opera Mobile 9.5

HTC Album
Vylepšený prohlížeč obrázků a videí, který podporuje pohybová gesta a rovněž spolupracuje s pohybovým senzorem. Nově je z něj možné uploadovat videa na server YouTube (přes utilitu Uploader), předtím si ale v nastavení systému musíte vyplnit uživatelské jméno a heslo k vašemu účtu.
-  -
Prohlížeč obrázků, upload videa na YouTube 

Google Maps
Pro rychlé prohlížení map od Google je v systému připravena tato aplikace. V té můžete vyhledávat adresy, plánovat cesty nebo přidávat oblíbené body.
-

Remote Desktop
Vítaným zpestřením je klient pro přístup ke vzdálené ploše, která se na WVGA displeji velice dobře vykresluje.
-

RSS Hub
Jednoduchá čtečka RSS kanálů, do které si můžete přidávat své vlastní oblíbené servery.
-

HTC Task Manager
Jednoduchý správce aplikací, který můžete vyvolávat ze základní obrazovky Dnes. Dokáže zobrazit aktuálně spuštěné programy, mezi kterými se můžete přepínat nebo je ukončovat, a to buď jednotlivě nebo hromadně.
-

YouTube
Pro rychlé přehrávání videí ze serveru YouTube je k dispozici tato utilita, ve které si můžete nechat zobrazit oblíbená videa případně vyhledávat vlastní podle svého gusta.
-

Adobe Reader 2.0 LE
Pro práci se soubory formátu PDF je v přístroji připraven program Adobe Reader LE 2.0, který pro čtení dokumentů plně postačuje, problémy mu nedělá ani otevírání větších souborů. Adobe Reader samozřejmě umí dokument přiblížit nebo jeho obsah roztáhnout na velikost displeje. Nechybí mu ani podpora vyhledávání nebo plynulý přechod na požadovanou stránku.

JetCet Print
Tato utilita zajišťuje komunikaci a tisk s Bluetooth tiskárnami.

JAVA
V telefonu dále nalezneme jednoduchý emulátor JAVA aplikací. Nečekejte od něj ale žádné zázraky, poradí si opravdu jen s těmi jednoduššími midlety (OperaMini).

Závěr
Ač jsem byl původně k Touchi HD skeptický, a to zejména díky úpravám v ovládacích prvcích, po dlouhodobějším používání jsem si na něj zvykl a kupodivu mi přestala vadit i absence kurzorových kláves, i když by to s nimi pochopitelně bylo mnohem lepší. Hardwarově se jedná o skutečně velmi dobře vyvážené zařízení, které nabízí podporu všech moderních technologií a funkcí, i když taková přítomnost TV-Outu nebo DVB-T modulu by také nebyla k zahození. Snad se do budoucna povede vylepšit optimalizaci pro přehrávání videa a výrobci navigačních programů zase zapracují na lepší kompatibilitě s rozlišením displeje, jelikož pak to bude opravdu paráda.

Jinak ale nemám k hardwaru příliš mnoho připomínek, spíše mi vadilo to, že inženýři v HTC šetřili hardwarovými tlačítky; místa pro spoušť fotoaparátu, funkční klávesy Win, Ok nebo Zpět by na těle telefonu bylo dostatek. Prostředí operačního systému Windows Mobile se dá překvapivě dobře ovládat jen za pomocí prstů, a to zejména díky prostornému displeji, na kterém jsou jednotlivé objekty dostatečně velké a dobře se na ně strefuje. S psaním textu vám pomůže velká softwarová klávesnice, na které se opět dá psát pouze prstem.

Na závěr bych rád poprosil všechny čtenáře, aby případné dotazy týkající se nastavení systému a funkčnosti aplikací, směřovali přímo do diskuzního fóra. V komentářích se takové otázky často ztratí a ve fóru je navíc mnohem větší šance, že vám na ně někdo odpoví.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

94 komentářů

 1. Diky za recenzi. Rad ctu, ze to bez tlacitek pod displejem neni zase takova hruza. Bohuzel si sve funkce stejne nikam nenamapuju.
  No, podivam se na nej nekdy nazivo a uvidim. Spis ale jeste nejakou dobu pockam bud na nizsi cenu, nebo aspon model s diodou.

 2. na přemapování dotykových kláves pod displejem používám AE Button Plus-v2.6.3.můžete nastavit aplikace pro jedno,dvě nebo tři zmáčknutí „červeného“ nebo „zeleného“ tlačítka.což znamená až šest aplikací.funguje to skvěle
  k té microsd:zajímavé že když je jenom class 2,tak mi na ní kopíruje rychlostí cca 4,1 MB/s jako kdyby byla class 4.což mě příjemně potěšilo

 3. jak je to s tou kartou jak velký je rozdíl mezi class2 a class4-6?

  Diky

  jinak docelapekny

 4. flatliners: takže přemapování by bylo částečně vyřešené, taky dobrá zpráva.
  Teď už zbývá nějak si omluvit neexistenci diody pro foťák a počkat na nepřemršťenou cenu

 5. Jen doplním o přehrávání videa: Jelikož mám Diamonda, tak se o tuto situaci zajímám. S tím Coreplayerem to není tak že bude optimalizovaná pro WVGA, tedy takhle,taky tady v tomto směru optimalizace bude, ale ta moc výkonu nepomůže. Co výkonu pomůže je nová spolupráce lidí z CorePleyeru s Qualcommem, s tím že by díky tomu měla běžet plná HW akcelerace videa. Dneštní QTv je jen jakási objíždka. Proto jsou zatím telefony s Marvell PXA CPU rychlejší (podstatně) ve videu – protože Intel a později Marvell spolupracoval s CorePlayerem od začátku, zatímco Qualcomm se do toho moc neměl. Ale situace se mění k lepšímu.

 6. Prosim..chtěl jsem se jen zeptat jestli se k tomu dá přivázat poutko nebo přívěšek…?na fotkách neni vidět njaký otvor pro poutko…

 7. S jakou aplikací se autor článku připojoval na vzdálenou plochu? Nemám Touch HD, ale v mém WM zařízení něco takového chybí a dost značně.

 8. no mam Touch HD doma, a co je tragicke, tak to je prijem wifi, stary FSC N520 je na tom mnohem lepe

 9. Skoda toho, ze GPS neni uplne plynule ako píše autor. Snad sa to časom zlepší.

 10. Chcem sa opytat, ma to funkciu digitálny fotorámček ako Omnia?
  Dakujem.

 11. Chci se zeptat, jaké na HD jdou hrát hry?

 12. Prave dnes mi dosiel na postu, o hodinu po neho idem
  BTW vyraba sa pre neho nejaky „zalozny zdroj“? Myslim nieco co nabijem zo siete a nasledne mozem pripojit namiesto nabijacky a nabit tym telefon.

 13. mam HD doma, je to pekny nastroj… nicmene doporucuji:

  – core player – pak prehraje DVD rip v divx relativne plynule – obcasne zaskuby tu jsou, ale opravdu je to koukatelne

  – gyrator – must have – utilitka co umi obratit obrazovku dle senzoru, plne konfigurovatelna (ano, i v tomtomu)

  – phone weaver – v mem pripade must have – utilita co umi zapinat profily v zavislosti napr na case – takze v 9 rano zapne mobil, v 11 vecer vypne :o) idealni na klienty – idi0ty…

  – co se GPS tyce, prijde mi ze je daleko rychlejsi nez muj predchozi artemis, nicmene, k cukani navigace, prijde mi to rychlejsi… ale zas na druhou stranu mate displej, ktery zobrazuje 5x vice bodu nez klasickych 320×240, takze se temu ani nedivim.

  – obecne jsem spokojenym uzivatelem, az na obcasne praskani repraku par vterin po prichodu hovoru, nicmene ve snesitelne intenzite…

  – jeste k iGo – verze 8.3.1.57021 jede.
  a do sys.txt (v PDA, pokud je instalovane do PDA) dejte:
  app=“%SDCARD%/iGO8″

  [interface]
  maxzoom2d=6000000
  show_exit=1
  shutdown_time=0
  resolution_dir=“400_240″
  vga=1

  [map]
  2dheadup=1

  [rawdisplay]
  class=“landscape“
  highres=1
  screen_x=800
  screen_y=480

  a pojede na fullscreen, krasne plynule

 14. Komentář výborný, skvělá práce, super předvedení telefonu. Jen víc takových videií i k obyčejnějším founům! Díky, o koupi budu uvažovat! Roman.

 15. Zdravím, můžu doporučit, skvělá hračka i pracovní pomůcka, která funguje přesně tak, jak by člověk očekával, kupoval jsem si Touch HD na [odkaz] a už ho mám doma, doporučuji, skvělý chytrý touch telefon, který podle mě nemá konkurenci!

 16. a neni to s tim wi-fi spatnou citlivosti jenom to jak popisuje pan Hrma v recenzi nastaveni uspornosti?

 17. Má Touch HD aj filtorvanie hovorov? Alebo existuje nato nejaká utilita? dík za odpoveď

 18. Citlivost WIFI: Mám WiFi nastavené na největší úspornost a citlivost je stejná jako v notebooku DELL Precision M4300. Takže dostatečná. Zatím jsem nespozoroval problém … zatím jsem se připojoval na dva různé AP.

 19. HRY: s těmi je většinou problém, nemáte je čím ovládat … takže na hry HD není, dle mého názoru

 20. GPS: GPSka má opravdu nějaký problém, ještě jsem jí řádně neotestoval, ale mám dojem, že má cca 1-2s zpoždění po změně polohy. Pak se chytne. Ještě jí ale musím zkusit s jiným programem než TomTom, porovnám jí s externí co jsem používal dřív a uvidíme, jaký tam bude rozdíl …

 21. Jinak hezkká recenze, jediné co bych zde uvítal je test rychlosti internetu a karet. Ono hodně lidí se domnívá, že koupí rychlé paměťové karty získá, ale jak již vyšlo jinde, není to tak úplně pravda.
  A stejná situace bude i s internetovým připojením a jeho rychlostí. Obávám se, že 3G síť přístroj plně nevyužije. Už WiFi připojení nejede tak rychle, tedy přístroj je při surfování pomalejší, než by mohl být … rychlosti spojení neodpovídá rychlost prohlížeče.
  Takže když to shrnu, uvítal bych u podobných přístrojů test rychlosti internetu (prohlížeče) a rychlost komunikace s paměťovou kartou. Jinak samozřejmě díky!

 22. WM zařízení mají stále obrovskou rezervu v dotekové vrstvě – např. při nastavování coreplayeru musel redaktor mačkat OK 3x, než se mu to povedlo a to byl v klidu ve studiu – jak by to asi vypadalo za chůze po ulici? Takovýchto nepodařených tapnutí a tažení je v těch videích hodně.
  Jsem velký zastánce WM, ale když jsem měl v ruce iPhone, tak jsem byl úplně unešený, jak krásně to šlapalo (myslím dotekové ovládání, ne aplikace)!

 23. Díky za hezkou recenzi, včera jsem Touch HD objednal a rozhodně nelituji

  ad filtrování hovorů – existuje na to třeba SPB Phone Suite, dá se nastavit libovolné množství profilů, v závislosti na času, připojeném HW (auto, kolébka, atd.), či třeba událostech v kalendáři. Komplexní a skvělý software, včetně češtiny.

 24. Zajímalo by mě nějaké oficiální stanovisko ohledně české ROM – bude možný bezplatný upgrade na českou ROM (v dohledné době a bez odesílání zařízení do servisu).

 25. K nahravanemu videu… Xperia ma stejny chipset a umi VGA@30fps.

 26. JardaBar: Test karet vysel pred par dny na ce4you ([odkaz]), ale nevim jestli to zrovna pomuze

 27. No to sem četl … ale v zařízeních bude rozdíl, takže by mě to docela zajímalo u všech testovaných mašinek .

 28. No možná se scrolování seznamu programů v t-mobil bandovanym diamondu seká, ale v normálním diamondu je stejně pružný a hlavně má skoro stejné parametry a je menší

 29. Fakt bezkonkurencni recenze, vycerpavajici, skoda jen tech anglicky zkomolenych slovicek jako „plugin“ a spousty dalsich, to neskutecne degraduje celkovy vjem. Jinak parada recenze. Jen tak dal.

 30. dobrý den,

  poradil by mi někdo, proč mi nejdou nainstalovat Google Mobile maps? ani z CAB, ani jinak, objeví se mi hláška, že na mém zařízení HTC Touch Dual (ač mám HTC TOUCH HD) mapy Google mobile nefunguji. děkuji, T.

 31. Dlouho mě vytáčel můj bývalý Artemis, až jsem se začal modlit k Xperii. Jenže ta byla v nedohlednu. Tak jsem se rozhodl a už týden se mnou bydlí Touch HD. Samozřejmě, že týden po nákupu už byla Xperie k mání (u T-Mobile). Je to pěkný kousek (X1), kovový, s klávesnicí, s HW tlačítky, skoro láska na první pohled a pak jsem juknul na své HD a najednou jsem měl pocit, že vidím místo Xperie tlustšího delšího Diamonda. Abych to shrnul: raději široké, 12 mm tenké HD s 3,8´ displejem než X1.

 32. Ako kopirujete subory na pamatovu kartu? Mne to trva strasne dlho (film chce kopirovat asi hodinu) a do citacky taku malu kartu nedam

 33. Skusam na tom spustit iGo 8 a nechce to ist. Nainstaluje sa, ale ked kliknem na ikonu tak sa tvari ze sa spusti ale nakoniec to nespravi nic.
  Pouziva na tom niekto nejaky stiahnuty navigacny software?

 34. Mazec, tomuhle se říká recenze. Žádné přehnané rozplývání se nad displayem, žádné bezhlavé kritizování nepřítomnosti spouště fotoaparátu nebo chybějící diody. Vše krásně popsané (třeba ta singalizační dioda v tlačítku Power), ať si čtenář sám udělá představu, zda mu to chybí nebo ne. A věta „…odstranil i kurzorové klávesy, což může spoustě uživatelům vadit.“ mě vysloveně nadchla, to je přesně to, o čem sem tu celou dobu mluvil. Díky Jirko.
  No a jak tu tak koukám, tak se dají za pomocí softwaru řešit i ty mouchy s programováním tlačítek, rotací displaye a rozlišením. Jen škoda toho resetu, i když jsem třeba Kaisera za rok a půl používání resetoval všeho všudy 4krát, řekl bych, že je umístění pod zadní kryt nevhodné.

 35. Kopírování na paměťovou kartu: po připojení k PC vyber po dotazu Disk Drive namísto Active Sync. Kopírování bude rychlejší. Případně si nainstaluj tento CAB, který ti zrychlí přístup k paměťové kartě: [odkaz]

  Mě to kopíruje cca 2-3MB/s. (při ukládání)

 36. marabu: Díky za pochvalu ;)

 37. Ahoj všem, velice by mě zajímalo jaká je ta folie. Jestli pokrývá uplně celej display a jak pěkně sedi jestli je to nejak videt a jestli by třeba nebylo vhodnější na něj dát matnou kuli tomu nadměrně lesklému povrchu jak se všude píše. Dik Mirek

 38. Promiňte – „displej“

 39. Výborná recenze, měl bych však dotázek:

  Dostal jsem HDčko v eng verzi, je možné nějakou oficiální cestou, až bude česká lokalizace dostupná, ji do ni nahrát? či se musím „smířit“ s ENG?…díky za odpověď

 40. Na to kopirovanie som uz prisiel v noci, len GPS ma stale stve a v sobotu idem do Britanie kde to budem potrebovat…

  Co sa tyka folie tak je bezchybna, takmer nevidiet ze na telefone vobec je. Jediny problem je prach – pri nalepovani musi byt dokonale cista aj folia aj telefon, inak sa neprilepi a ostanu pod nou vzduchove bubliny

 41. Ne, oficiální cestou prý anglický HTC Touch HD nebude možné počeštit . Mrkněte se do fóra, kde je o tom více informací:
  [odkaz]

 42. Pekna recenze i video, skoro me to presvedcilo k prodeji Diamonda. Zajimave, ze kritikum AJ nevadi Tac Ha De (Eic di), ze prvni cast je AJ a druha v CJ Mam jen dotaz, co je to za film v te prvni ukazce…

 43. nejvice se mi libi ze s prichodem windows mobile systemu pro telefonu, se musi temto telefonum delat tlacitko restart :D aspon je videt jak se WM kvalitni system kdyz neni modna obrazovka na telefonu tak aspon uzivatel musi mackat reset

 44. Láska na 1.pohled
  Předem musím upozornit že jsem posledních několit let ztávil na své chatě na jižním pólu a že jsem ani pořádně netušil že v Američce už vznikají I(takové)PHONY nebo jiné PoDobné vynAlezy. Mé K 750ičko jsem koupil v době kdy jako jeden z prvních hloupějších telefomů disponoval užitěčnou výbavou jako 2Mpix foto, MP3, pamětová karta apod.
  Starý brach už ale dosluhuje a tak jsem začal shánět náhradu. Když jsem poprvé zahlédl parametry HDčka byl jsem uplně bez sebe. Takový HW, GPS, Wi-Fi, rozlišení, displej jako kr…!
  Časem mě ale popadly určité pochybnosti. Ne neřeším tolik to že všichni potřebujeme min.5x týdně hledat za pomoci diodky dírky pro někoho možná klíčové.Neřešim že si na něm asi nezahraju podivné konzolovité barevnosti. Co mají ale sakra znamenat ty problémy s přehrávaním videa v nativ.rozl. ale hlavně jak může proboha natážet jenom v 352×288px !!!!!!!!
  Nechci moc rejpat, HDčko je u nás na trhu jeden z nejlepších smartů. Dokonce i design v reálu je moc krásný(na obrázcích se může jevit poněkud levně). U mě ale jako to u lásek na 1.pohled bývá nastalo nevyhnutelné vystřízlivění.
  Pořád o HDčku přemýšlím, myslím že na obzoru momentálně nerýsuje alternativa.
  Asi se ale budu muset ještě hodně učit abych pochopil proč to a ono není HW možné nebo proč je něco docela základního SW nedoladěné. Nedělám si přehnané iluze o tom jak to v byznysu chodí. Jen vím že stačilo málo, hodně málo a tenhle kousek neměl dle mého subjektivního názoru jedinou chybičku.

  Ready to be stoned to death.

  Moc pěkná recenze, jediné co bych táké uvítal je test rychlosti internetu a pamětovek.

 45. Ja mam pamatovu kartu spolu s USB adapterom Kingston 8GB. Rychlost pri kopirovani na kartu je 11 MB/s, a z karty do PC az 19 MB/s.

 46. Moc hezká recenze. Jen to video mohl natočit trochu zkušenější človíček, který by nebyl tak nervózní a HTC by říkal celou dobu buď česky nebo „ingliš“. Jinak co se týče některých „jednoduchých“ kritiků, rád bych připomněl, že videoukázka s přehráváním filmů byla provedena na PŘEDPRODUKČNÍM modelu. Až teprve to obsáhlejší video bylo s prodejním (anglickým) modelem. Tak se zase všichni nechytejte kdejakého nesmyslu, iPhone je prostě SCHMEID.

 47. Díky za pěknou a přínosnou recenzi. Váhal jsem mezi Xperií a HD, ale už mám jasno-HD!!!!!!

 48. hezka recenze… pomohla mi pri vyberu… tenhle hd shit od htc teda opravdu nechci… spokojim se s apel… mnohem lepsi a hlavne plynulejsim prehravanim videa(o to mi jde nejvice) i ve vysoke kvalite a taky desitky supr ,,gamesek,, jedine co mi na iphone vadi je ten zaostaly fotak… ale stejne u sebe nosim digital t200.. tak a ted do me htc fanatici

 49. pro tom 82 … priste bys tu recenzi moh udelat ty… profiku

 50. copak tome… byla na tebe ta cestina prilis anglicka?? ja jsem ji rozumel az moc dobre… mozna bys ho mohl poprosit aby to priste specialne udelal i pro vas kluky z moravskych hor tzn. ,,goroly,, ,,ponasimu,,

 51. Však ten „Tom“ má pravdu. Nebo to nechápete? Jednou to bylo „eič tí sí“ a pak „H T C“. Tady to s moravou či Práglem nemá nic společného, chlapci..

 52. Tom_82: Nemáš pravdu, videa byla také přehrávána na přístroji s finální verzí anglické ROM (a pak jsem měl v ruce i finální prodejní HD pro ČR, a výsledek byl stejný).

 53. tak ten co tu psal o tom iphonu se pustim z pohledu jineho. hned ohledne videa nesouhlasim, video vypada daleko lip na ipaq 214 jedine co je, ze ma tu herni podporu (ovsem porad nekde mydlit telefonem jak idiot, aby si jeden neco zahral), ale ten nespocet emulatoru na wm no nevim graficky jabko vede, ale kdyby se vyvojari chytli za nosy, mohlo by to byt srovnatene…

 54. Jiří Hrma: Ano, máte pravdu, omlouvám se. Nevím proč, ale myslel jsem si, že se jednalo o předprodejní vzorek. Ale jak jsem už psal jinde – novější verze či rovnou Android (který pro tento komunikátor má být brzy dostupný), může ještě hodně hodně zamíchat kartama. Je to podobné jako s Nokií N95, které se všichni smáli, že má fialové nebe a pomalý oper.systém .. a kde je dnes…

 55. K videím – myslím, že přehrávat video v rozlišení 800×480 je zbytečné. Navíc co jsem koukal po svém archivu DivXů (DVD rippy), tak běžná rozlišení jsou okolo 512×388 a je to výborná kvalita.

 56. jak je sim reseny mikrofon u sluchatek? na obrazku jsou u dodavanych pecek jen 3 piny, ale mic je jak vidno integrovan…dik

 57. Nevíte někdo jestli nebude v nabídce u Vodafonu?

 58. Recenze super Jiří, jako vždy, myslím že mám na 99% jasno :-)

 59. diky za recenzi, je fakt, ze plugin apod. me taky trklo do usi, ale ja jsem lepsi videorecenzi nevidel a ze jsem prosel na youtube co slo..

  ad videonataceni HD vs X1
  oba pristroje maji trochu jiny chipset od Qualcommu (7201A vs 7200A), takze HD VGA video nikdy natacet nebude..Xperia ma taky 128MB video pameti…touch hd tusim jenom 32MB.

  zeptal bych se: jak je to s tou citelnosti na slunci? da se s tim neco delat?
  jak se divate na aplikaci matne antireflexni folie?

  Diky!

 60. Zdravíčko, mám zálusk na HTC Touch Pro a tak bych se chtěl zeptat, k jakému stroji má ten můj vysněný stroj blíž… jestli k Diamondu nebo HD. Hlavně co se týká scrollování obrazovky a vylepšenému TouchFLO. Díky

 61. Cestina (Slovencina) v HTC Touch HD mozna je…aj ked len v rozhrani TF3D -> v registroch prepisat HEX hodnotu v registroch:
  HKEY_CURRENT_USER\MUI\CurLang

  0409 – Anglicky (default)
  0405 – Cesky
  041B – Slovensky

  Verim ze to par ludom pomoze

 62. Nevíte někdo jestli bude v nabídce u Vodafonu?

 63. Možná by někoho mohlo zajímat – pokud si přemapujete Volume tlačítka na kurzory nahoru a dolu, bude ovládání mnohem příjemnější a HW kurzorové klávesy mi tak už vůbec nechybí.
  Hry se ve většině případů zobrazí v rozlišení 640×480 (pokud jsou pro VGA, QVGA verze jsem nezkoušel) a ovládat se dají v poho stylusem.Např Anthelion je typ hry se spoustou tlačítek, na ty se ale můžete vykašlat,střelbu namapujete třeba na volume a ostatní ovládáte na displeji.A tak je to i u více her, takže i když má v setupu mraky tlačítek na nastavení, většina jde ovládat i přes displej. Asi 10% her se odmítlo spustit nebo nešly hrát z důvodu qwga.

 64. Jsi si jisty, ze to tim zasahem v registrech funguje? Mohl jsi to odzkouset, popripade nekdo jiny. Cekam s koupi tohoto zarizeni jen prave kvuli cestine. Podle informaci se do EN verze bude dat dohrat, ale jen aut.servisu a za penize.A to se mi nechce. To so popisujes ty je hodne zajimave.

 65. Jestli jsi pozorně četl,tak jde jen o češtinu v TF3D.
  Jde to i např pomocí TouchFLO 3D Config 0.6.7. Ke stažení zde na SMARTWIKI-Diamond.

 66. Pri sledovani videa k recenzii je dost jasne vidno, ze ma HD v porovnani s iphonem podstatne slabsi displej v zmysle intenzity jasu a zivosti farieb – ta biela ma tiez dost hnusny zlty nadych – a to aj pri porovnani ako s iphonom tak aj s Diamondom. Bolo to pri nahravani videa sposobene jeho znizenym podsvietenim alebo je ten displej naozaj taky :( – nemam teraz na mysli sam. jeho rozlisenie, ktore je skvele.. Dik.

 67. Ahoj lidi tak jsem si ho taky koupil a je proste uzasnej – pro kolegu pode mnou ta bila je opravdu bila nevim proc to na tom videu blbne ale ver mi
  Jen by me zajimalo vsude ctu o tom a o tom jak se upravujou registr ale jak se do nej vlastne dostnu ?

 68. Chci podekovat za kvalitní recenzi. Opravdu je zde vse dulezite co ma… Nekolikrat se zde pise o „nedokonalosti“ video recenze. Je to opravdu bombonek na velmi dobrem popisu. A jestli se to nekomu nelibi, tak se tesim na Vase recenze. Diky videu jsem v obraze a vim co budu kupovat
  Jeste jednou dik

 69. Díky za kladné komentáře. Co se týče displeje a jeho čitelnosti na přímém slunci, tak zejména díky lesklému povrchu a použité technologii to není zcela ideální, ale oni s tím mají všeobecně WM telefony problém (i když HDčko je na tom o něco lépe). Jeho síla je ale především v opravdu jemném WVGA rozlišení, které je opravdu skvělé pro prohlížení internetu.

 70. Zdravim,
  chtěl bych se zeptat, jestli budu mít na HTC Touch HD nějaké omezení při používání v ČR, když mám telefon dovezen z Ameriky. Předem dík za odpověď.

 71. Jako čerstvý majitel této mašinky mohu potvrdit, že recenze je takřka dokonalá a věrně popisuje kvality telefonu. Jen mám pocit, že autor opomněl jednu věc, pravda u moderního telefonu nepříliš podstatnou. A to TELEFONOVAT s ním. Nevšiml jsem si zmínky o zhasínání obrazovky během hovoru, což považuji za zločin.(Nikoliv absenci té zmínky, ale to zhasínání…)

 72. Tak kdy tedy vyjde v českém jazyce, prosím? Myslíte, že to bude do Vánoc???

 73. Já to vím,ale nepovím

 74. Mna by zaujimalo, o kolko sa zvacsi hrubka s pouzitim baterky 2500 mah a ako ten nahradny zadny kryt vyzera, kedze nieje na celej zadnej ploche.

 75. CZ verze by měla být TĚSNĚ před Vánocemi, některé velkoobchody a maloobchodní prodejci již mají CZ verzi uvedenou v nabídkách k objednání. Reálný termín je však spíše začátek ledna..
  Ale když tak sleduji tu dodávku nyní (EN verze), tak se bojím, že jen tak ze dne na den ho doma mít nebudu..

 76. Ahoj, chci se zeptat jestli někdo nevíte jak vypadá kompletní seznam regionů do kterých HTC rozděluje svá zařízení…

  V diskuzích jsem se dočetl(mluví se právě o touch HD):

  Nelze lokalizovat ani prehrat WWE zarizeni s regionem 401.
  Lokalizace je urcena pouze pro CEE s regionem 479 v prubehu prosince.

  Konkrétně mě zajímá jestli region 401 je univerzální region pro všechna nelokalizovaná zařízení, bez ohledu na místo kde jsou distribuována.

  Tedy hypoteticky jestli například v Brazílii lze zakoupit nelokalizované HTC oficiálně určené pro Brazílii, které má region 401, nebo jsou i nelokalizované kusy roztříděny do specifických regionů.

  Snad jsem se vyjádřil srozumitelně…

 77. Ahoj,
  Je mi 15 let a chtel jsem si koupit Touch HD ale po te co jsem videl X1 mi to uz neprislo tak jednoznacne a co teprv kdyz jsem videl tu novou N97 jsem na velkych rozpacich muze mi tu nekdo prosim vas poradit s mobilem se chci hlavne bavit

 78. Pokud se nemůžeš rozhodnout jaký mobil/komunikátor si pořídit, napiš do fóra, tam je na to speciální sekce. V komentářích se to snadno ztratí a je to nepřehledné.

 79. Chtěl bych se zeptat zda-li telefon podporuje SIM ToolKit, internetové bankovnictví
  Díky Pet

 80. Mě by také zajímalo, jak je tomu s regiony.
  A zároveň by mě zajímala verze ROM (v anglické verzi), kterou je dobré si pohlídat, aby telefon šlapal jak má? Existuje v současné době jen jediná verze u všech oficiálních prodejců, nebo se prodávají telefony z různě vyladěnou ROM? Máte někdo možnost srovnání, případně máte někdo doma stabilní systém a zveřejníte vaši ROM tady ve fóru? Díky! Nechci koupit špatnej kousek.

  Pokud kdekoli vyšel článek, takto podrobně k Touch HD, prosím poraďte mailem, nebo tady ve fóru.

  kontakt: s45 @ atlas . cz

 81. Kurna recenzente, kde tam je ten otvor na poutko o kterym se zminujes ?
  Na co to ted povesim

 82. Simtoolkit nevim, ale vodafone+raifka v pohode

 83. Otvor pro poutko u testovací verze komunikátoru (kterou jsem měl zrovna v tu chvíli, když sem natáčel video), opravdu byl, a nemyslel jsem si, že by takovou věc HTC u finální verze telefonu odstranilo, ale bohužel se tak stalo.

 84. Jedna z věcí, která mě u tohoto telefonu zajímá je GPS navigace. Mohl by někdo udělat krátké video jak funguje. Ve videu u tohoto článku jsem nepostřehnul test této funkce. Díky
  Petr

 85. nevim proc kazdej telefon porovnavaj s iPhonem to fakt nechapu dyt je to ten nejvetsi pekac jediny co snad na nim je dobry je display jinak nic podle miho nazoru Apple nemit takovou reklamu tak si skoro nikdo nekoupi nebo mozna koupi protoze se prodaval pomerne brzo

 86. prosim vas.. nevite nekdo jak funguje ten pohybovej senzor?.. mam HD doma.. v clanku se psalo ze existuje spousta freeware aplikaci na po.s. mohl by sem nekdo napsat kde a nejde nejak udelat aby se displej otacel pokazde? ne jen u fotografii atd.?

 87. bobik91: Tohle řeší aplikace Gyrator2, podívej se do fóra, tam se to řeší.

 88. a ty aplikace na pohybovy senzor? neexistujou hry jako na iphonu kde se vyuziva jen pohybovy senzor? auta a tak?

 89. Nevíte někdo, jak je to s psaním textů s diakritikou v nelokalizované verzi ROM, tj. EN?

 90. Dobrý den,
  nemám zkušenosti s dotykovým displajem a proto se ptám jak je to s přijímaním hovorů..Když budu mít HTC Touch HD v kapsy není možné že se hovor příjme???
  Předem díky za odpověď.

 91. Ne, hovor se sdandardně přijímá nebo odmítá posunutím virtuálního posuvného tlačítka na displeji, přijmutí nebo odmítnutí hovoru nechtěným dotykem na displej v kapse tedy nehrozí.

 92. Zdravim , neviete mi prosim niekto povedat , ci sa bude dat na HTC touch HD upgradnut WM 6.1 na 6.5.
  Dakujem

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).