Domů » Články » Když se věštec utne: spekulace o iPhone X, které se nenaplnily

Když se věštec utne: spekulace o iPhone X, které se nenaplnily

Apple iPhone je smatphone, kolem kterého už tradičně koluje nepřeberné množství spekulací. Ještě před představením nového iPhone X (preview) jsme četli o tom, jak bude novinka vypadat, v čem bude revoluční nebo jaké vychytávky letos přinese. Ne vždy se ale všechny spekulace později shodují s realitou. Které předpovědi se nenaplnily?

iPhone X vs. iPhone 8 (Plus): Co mají nové modely společné a v čem se liší?

Čtečka otisků prstů jako součást displeje

Největší novinkou, alespoň podle internetu, měla být čtečka otisků prstů integrovaná přímo do displeje. Tu naznačovaly úniky fotografií, na kterých chybělo tradiční kruhové domovské tlačítko. Fungující prototyp ve spolupráci Qualcommu a Vivo naznačoval, že by sonická čtečka otisků prstů nemusela být až takové sci-fi.

Čtečka pod displejem měla být hlavní trhák (ilustrační obrázek)

Bohužel, Apple tuto spekulaci neproměnil ve svůj prospěch. Nový iPhone X sice skutečně nemá fyzické domovské tlačítko; místo čtečky otisků ovšem zapracoval rozpoznávání obličeje. O tom, jak technologie Face ID funguje, se více dočtete zde. Během keynote došlo k tomu, že se přednášejícímu nepodařilo telefon odemknout a musel sáhnout po záložním kusu, nicméně podle vyjádření Applu nešlo o chybu technologie, ale o to, že si předtím s demonstračním iPhonem někdo hrál a zablokoval jej (více informací).

Qualcomm se vysmívá iPhonu X: většinu funkcí už Android dávno umí

Zaoblený displej

Některé úniky předpokládaly, že se v Cupertinu pustí do radikální změny designu a pokusí se napodobit konkurenci ze Soulu. Displej, jenž obtéká přes všechny hrany telefonu, by byl jistě velkou změnou, která by Samsungu vytřela zrak. Jak by to bylo s odolností konstrukce, to už si tak jistí nejsme.

iPhone 8 Official 2017 - Concept

A jistí si tím nebyli evidentně ani v Applu. I přes to, že sklo najdeme také na zádech iPhonu X, z okrajů nikde nepřetéká. Apple tak sice najel na vlnu bezrámečkových smatrphonů, spekulaci ale nepotvril. Pokud tedy skutečně někdo letos představí displej s obtékajícími hranami, Apple to nebude.

Tip: Podrobné parametry iPhone X najdete v našem katalogu smartphonů. Na této stránce si můžete prohlédnou porovnání s iPhonem 8 & 8 Plus.

Odlišný design

Jaký vzhled bude mít chytaná novinka, na tom se všechny úniky neshodly. Jednou z předpokládaných podob měla být ta s čtečkou otisků prstů na zádech telefonu. Ne že bychom měli něco proti čtečkám otisků prstů na zádech smartphonů – spousta z nich je umístěna dobře – ale nedovedeme si představit, že by tohle dotáhl Apple do konce.

Design, který nevypadá moc lákavě

Nicméně je třeba podotknout, že podle spekulací měl Apple připravených minimálně 10 různých prototypů. Takže je docela dost možné, že tento design byl mezi nimi.

Magické bezdrátové nabíjení

O bezdrátovém nabíjení v novém iPhonu X se spekulovalo docela živě. Ačkoli se zdálo pravděpodobnější, že se Apple pustí do již zavedeného standardu, nebylo by to poprvé, kdy by přišel s něčím svým. Technologie měla fungovat tak, že by dobíjela zařízení, pokud by se nacházelo ve vzdálenosti 4,5 metru od speciálního vysílače.

Takto to podle spekulací být nemělo

Ačkoli se to může zdát jako daleká budoucnost, tak firma Energous, která touto technologií disponuje, prohlásila v roce 2015, že spolupracuje „s jedním z pěti největších výrobců v oboru spotřební elektroniky“. S trochou štěstí se tak stále nového způsobu bezdrátového dobíjení můžeme dočkat.

Podpora Apple Pencil

Samsung Galaxy Note 8 je rozhodně zařízení, které nemá příliš velkou konkurenci. Jeho hlavní předností je S Pen, jehož alternativu žádný výrobce nenabízí. To nahrávalo spekulacím, že Apple nasadí do boje svůj Apple Pencil, respektive že ho nový iPhone X bude podporovat.

Umělci by jistě Apple Pencil u iPhonu X ocenili

Bohužel ani tato spekulace se nepotvrdila. Apple Pencil jde stále využít pouze s iPady Pro, což je rozhodně škoda. Nutno podotknout, že Apple Pencil je vyšší než iPhone X. Je tedy pravděpodobné, že v Applu prostě nechtěli, aby chytrá tužka diktovala, jak bude vypadat jejich nová modla.

iPhone X: Apple ukázal nejlepší iPhone všech dob

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

45 komentářů

 1. Má iPhone X displej podporující AOD? Ví to někdo? Je tam po případě nějaká notifikacni dioda?

  • LED notifikace je. Už jsem ti to psal :-/

  • Psal, ale to se týkalo iPhonu 8. Nyní je řeč o iPhonu X.

   mmch. kde se o tom píše, že iPhone 8,+ a X mají notifikační diodu?

  • Kdyz uz jsme u toho co si kdy psal. Pamatujes ze si psal jak je notifikacni dioda zbytecna a Apple Watch ji skvele nahradi? Ale asi se na to neumim podivat v spravnem kontextu doby:)

  • radim (neregistrovaný): Tyhle jeho hlášky jsou už úplně bez komentáře. On nechápal nikdy notifikační diodu a AOD. Přitom jsou to užitečné věcičky.

  • radim: Tema over :)

  • Zvláštní třída :-)

  • xzeit: Chlapče chlapče, je to tam roky….
   [odkaz]

  • OMG: Já se bavím o hruškách a ty o jabkách. Tohle není notifikační dioda. Notifikační dioda bývá ze strany displeje a navíc umí několik barviček, které notifikují různé události….to jsi fakt zabil….navíc otáčet mobil displejem dolů….

  • A hele, najednou mu nevadí, že je to na zádech, čtečka na zádech mu strašně vadila, ale tahle zavrženíhodná blbost, je v pořádku.

  • xzeit: Někdy je na zádech, někdy RGB, někdy jednobarevná, někdy mizerně vidět zapuštěná v těle… ale furt je to LED, co notifikuje:)
   Otáčení mobil displejem dolů je prima funkce, ukazoval nám to Samsung. Pravda, také nám ukazoval, jak jsou lidé blbí, že nemají výměnný aku a jsou přikovaný ke zdi… Čert aby se v tom vyznal:D

  • uni :DDDDD to uz fakt neni mozny.. „notifikacni dioda=blesk na zadni strane“

  • lukass71 (neregistrovaný): A to si představ, že někteří umí na zádech oslavovat dokonce i ovládací prvky systému, hlasitost, stažení notifikací, apod.:) Je to divný svět.

  • uni: Tady jde vidět, jak měníš názory. Na zádech je to přeci neergonomické!!
   Notifikační dioda a její správné umístění je zepředu a to jak ji konstrukčně výrobci zvládnou je věc druhá – zapuštění apod.

   Otáčení mobilu displejem dolů je nesmysl i bez notifikační diody. Tedy kromě případu že zrovna opravdu necheme být ničím ručení.

   Ale od dob AOD je to taprve něco. V kombinaci s notifikační diodou je to úplná pecka.

  • xzeit: Uf, tak ještě jednou:
   xzeit | 15.9.2017 v 9:23
   Má iPhone X displej podporující AOD? Ví to někdo? Je tam po případě nějaká notifikacni dioda?

   uni | 15.9.2017 v 11:50
   xzeit: Chlapče chlapče, je to tam roky….
   [odkaz]

   Dotaz: Je nějaká dioda. Odpověď: Ano je, mnoho let.

  • Uni: To je úplně vytržené z kontextu.

   Neptal jsem se na nějakou diodu.ja mám taky na Samsunu LED blesk. Ptám se na diodou určenou přímo k notifikaci.tedy notifikacni diodu a tu iPhone prostě NEMÁ!! to že umí blikat bleskem mi asi neřekne jestli mi přišla zpráva,nebo mám zameškanou událost v kalendáři,nebo mi někdo píše na Messenger,nebo….. jsi prostě v koncích. iPhone umí pouze zablikat bleskem a to musí být otočený displejem dolů…tohle prostě u Applu ještě nezvládli. Jasně, chtějí lidi nalákat na nositelnosti.

  • xzeit: iPhone notifikacni diodu nepotrebuje, jeji funkcionalita je soucasti Apple Watch, nejrozsirenejsich hodinek na svete.

  • Zippik: přesně to chci. Nosit doma hodinky???? spát s nimi atd.

  • xzeit: Chlape, já ti citoval celý post který založil téma, jaké vytrhávání z kontextu?:DDD

   A navíc jak píše zipiik (neregistrovaný). + notifikace na desktopu (Continuity), tedy ve spojení s OSX.

   Ale rozumím ti, také mám rád RGB notifikační LEDku, u které si nastavím jakou barvičkou a jakou frekvencí co. Jenže to umí promile přístrojů ve zcela náhodné množině.

  • xzeit: Presne tak, bez Apple Watch ani ranni hygienu :)

  • uni: Tak ten kontext. napsal jsi: Dotaz: Je nějaká dioda. Odpověď: Ano je, mnoho let.

   Já psal: Je tam po případě nějaká notifikacni dioda?

   Vynechal jsi jedno slovo a už jsi změnil smysl. Notifikační diodu má naprostá většina mobilů a tedy rozhodně u mobilu vyšší třídy musí být zákonitě.

   Předpokládám, že zippik to myslel ironicky….

   Ty pořád nějak asi nechápeš, že někdo nositelnosti nenosí. Jenom Apple k tomu tímto přístupem jaksi nutí. Jakýkoliv další přístroj navíc je jen možnost rozšíření chytrého mobilního telefonu.

   No a jestli iPhone X neumi AOD, tak to je úplná tragedie…

  • Uni, ty nemáš nic od Applu s diodou, proto nevíš, jak tohle funguje, je to absolutně k ničemu, zabliká to jen jednou, současně s tónem třeba zprávy. Jakmile ten vteřinový okamžik propásneš, nedovíš se vůbec nic. Musel by sis tedy sednout a tupě zírat na záda telefonu. Normální je, aby dioda blikala, dokud se na zmeškanou událost nepodíváš.

  • Michal (neregistrovaný): Díky za info :-)

 2. Čtečka pod displejem byla u iPhone do teď :-) Asi jste mysleli v displeji.

  • On to Michael myslel tak, že by měla být integrována pod sklem displeje, nicméně uznávám, že to vyznívalo trochu nešťastně (upraveno) :)

  • Takže vlastně na displeji:) Jo jasně, o nic nejde. Ale mě to vždy zarazí, protože se furt řeší čtečka vzadu vs v předu (myšleno pod displejem).

  • On to prumerny ctenar pochopil, o „ctecce pod displejem“ v tomhle vyznamu nepisete ani vy ani konkurence poprve. Jen uni musi prudit.

  • Tak se pozna autista, ze jim je treba presne formulovat otazku. Kontext je jim cizi. OK, uni pozna alespon kontext doby:)

 3. Ještě psali o 512GB Verzi té jsme se taky nedočkali

  • Pravda, to je dobrá poznámka. Já spíš nechápu, proč místo 64ky nedali rovnou 128čku. 256GB verze je pro spoustu lidí zbytečná, 64GB naopak může být nedostačující…

  • To nechápe hodně lidí :-)

   Nejspíš aby si mohli dovolit větší cenový rozdíl. 5000 za 192 GB navíc je dost.

  • 64GB bude nedostatečné už kvůli 4K 60FPS jen doufám že iP X bude moct déle natáčet v takové kvalitě aby to nebylo jako u 4K 30FPS kdy se pak začal mobil zahřívat a natočil krátké video pak smysl 4K 60FPS je zbytečné.

  • Odpoved je jasna, aby se prodalo vic te 256GB verze. Jeste nesmyslnejsi byl 16GB iPhone 6s a vynechana 32GB verze.

  • Je to škoda. 35000 za iPhone X bych dal v případě dokonalosti. Pár věcí tam ale prostě pořád chybí, uvažuji že někdy vyzkouším iPhone… pořád se blíží ideálu,ale konkurence je stále dál.

  • Jinak Apple chválím ze to,že dají uživateli možnost velké vnitřní rychle paměti. Minimum bez možnosti rozšíření je pro mě 128 GB ,kde by mi fakt nevadilo,že to nemá slot pro kartu. Ještě počkat na eSim a bude to dokonalé.

  • LOL, telefon z 8GB je špatně, s 16GB je špatně, s 64GB je špatně, furt špatně:) Tady člověk aspoň má možnost si koupit tu větší kapacitu aniž by musel člověk koukat po jiném modelu (občas výborná rada tady někoho). Jsou ale borci, co ani tohle nenabídnou….

  • uni: 8GB bylo špatně už před 5ti lety boha….vždy se budeme bavit o nějaké kapacitě v souvislosti s datovou náročností v dané době + nějaká rezerva. Tedy pokud budu chtít s iPhonem X 64GB točit videa 4K/60fps tak nevím nevím….ano 64GB je celkem použitelné, ovšem tady se bavíme o stroji za 30000!!!!!
   Proto říkám, ten iPhone měl mít nejmenší kapacitu 128 GB…..kterou pro jistotu úplně vypustili….trapné.

  • uni: Bavíme se o top telefonu roku 2017 za 30.000Kč, který natáčí UHD@60fps nebo FullHD@240fps. Tam je logické minimum 128GB úložiště.

  • On logiku nechápe.

  • zipiik (neregistrovaný): To je určené dle jaké nabídky. Že pro max kvalitu videa je minimum 30minut kapacity úložiště a ne 60 nebo 15?
   Téma je furt stejné už roky, kdo nechce kapacitu, neřeší, kdo chce, přikoupí-připlatí. Z čeho jste najednou tak vyplesklí?:)

  • Nikdo není z ničeho vyplesklý, jen si tu pár lidí dovolilo dotknout tvé nedostižné modly. Běž do háje dubovýho.

  • Tak dle REFERENČNÍHO přístroje u Google (někdo to tu dost vyzdvihoval) si mají Androidisti vystačit dokonce jen s max. 128GB úložištěm a jaký to zlý zlý Google, vynechána 64GB varianta (hambááá!). A pardon, tady je to všem stejně u, on nám to Google stejně nechce prodávat. To zase pro změno hamba Apple, že má tu drzost nám chtít něco prodat.

   Ste šaškové:)

  • UNI: sám jsi šašek s 32GB Lenovem….to je jasné že to nechápeš. Ty nemáš v mobilu pár giga hudby, mapových podkladů, aplikací (někdo nějaké ty hry),netocis videa a nefotis….64 GB je fakt dost málo s ohledem na to,že už nelze rozšířit a s ohledem na to že to je TOP model Applu. Ten měl mít v minimálním setupu 128 GB a ano,kdo chce viiic tak ať si za 256 GB priplati. Tohle je jasné cíleno proti velké množině lidí,které by uspokojila 128 GB varianta…ti teď budou muset sáhnout do kapsy a pořídit 256.

  • Nikdo neřve hanbááááá. Pokud vím, tak zrovna kapacita paměti se u Nexusů a Pixelů vždy dost kritizovala.

 4. To že Apple neudělal u X zaoblený/obtékající displej je z hlediska ergonomie myslím jedině dobře.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).