Domů » Články » Když se věštec utne: spekulace o iPhone X, které se nenaplnily

Když se věštec utne: spekulace o iPhone X, které se nenaplnily

Apple iPhone je smatphone, kolem kterého už tradičně koluje nepřeberné množství spekulací. Ještě před představením nového iPhone X (preview) jsme četli o tom, jak bude novinka vypadat, v čem bude revoluční nebo jaké vychytávky letos přinese. Ne vždy se ale všechny spekulace později shodují s realitou. Které předpovědi se nenaplnily?

iPhone X vs. iPhone 8 (Plus): Co mají nové modely společné a v čem se liší?

Čtečka otisků prstů jako součást displeje

Největší novinkou, alespoň podle internetu, měla být čtečka otisků prstů integrovaná přímo do displeje. Tu naznačovaly úniky fotografií, na kterých chybělo tradiční kruhové domovské tlačítko. Fungující prototyp ve spolupráci Qualcommu a Vivo naznačoval, že by sonická čtečka otisků prstů nemusela být až takové sci-fi.

Čtečka pod displejem měla být hlavní trhák (ilustrační obrázek)

Bohužel, Apple tuto spekulaci neproměnil ve svůj prospěch. Nový iPhone X sice skutečně nemá fyzické domovské tlačítko; místo čtečky otisků ovšem zapracoval rozpoznávání obličeje. O tom, jak technologie Face ID funguje, se více dočtete zde. Během keynote došlo k tomu, že se přednášejícímu nepodařilo telefon odemknout a musel sáhnout po záložním kusu, nicméně podle vyjádření Applu nešlo o chybu technologie, ale o to, že si předtím s demonstračním iPhonem někdo hrál a zablokoval jej (více informací).

Qualcomm se vysmívá iPhonu X: většinu funkcí už Android dávno umí

Zaoblený displej

Některé úniky předpokládaly, že se v Cupertinu pustí do radikální změny designu a pokusí se napodobit konkurenci ze Soulu. Displej, jenž obtéká přes všechny hrany telefonu, by byl jistě velkou změnou, která by Samsungu vytřela zrak. Jak by to bylo s odolností konstrukce, to už si tak jistí nejsme.

iPhone 8 Official 2017 - Concept

A jistí si tím nebyli evidentně ani v Applu. I přes to, že sklo najdeme také na zádech iPhonu X, z okrajů nikde nepřetéká. Apple tak sice najel na vlnu bezrámečkových smatrphonů, spekulaci ale nepotvril. Pokud tedy skutečně někdo letos představí displej s obtékajícími hranami, Apple to nebude.

Tip: Podrobné parametry iPhone X najdete v našem katalogu smartphonů. Na této stránce si můžete prohlédnou porovnání s iPhonem 8 & 8 Plus.

Odlišný design

Jaký vzhled bude mít chytaná novinka, na tom se všechny úniky neshodly. Jednou z předpokládaných podob měla být ta s čtečkou otisků prstů na zádech telefonu. Ne že bychom měli něco proti čtečkám otisků prstů na zádech smartphonů – spousta z nich je umístěna dobře – ale nedovedeme si představit, že by tohle dotáhl Apple do konce.

Design, který nevypadá moc lákavě

Nicméně je třeba podotknout, že podle spekulací měl Apple připravených minimálně 10 různých prototypů. Takže je docela dost možné, že tento design byl mezi nimi.

Magické bezdrátové nabíjení

O bezdrátovém nabíjení v novém iPhonu X se spekulovalo docela živě. Ačkoli se zdálo pravděpodobnější, že se Apple pustí do již zavedeného standardu, nebylo by to poprvé, kdy by přišel s něčím svým. Technologie měla fungovat tak, že by dobíjela zařízení, pokud by se nacházelo ve vzdálenosti 4,5 metru od speciálního vysílače.

Takto to podle spekulací být nemělo

Ačkoli se to může zdát jako daleká budoucnost, tak firma Energous, která touto technologií disponuje, prohlásila v roce 2015, že spolupracuje „s jedním z pěti největších výrobců v oboru spotřební elektroniky“. S trochou štěstí se tak stále nového způsobu bezdrátového dobíjení můžeme dočkat.

Podpora Apple Pencil

Samsung Galaxy Note 8 je rozhodně zařízení, které nemá příliš velkou konkurenci. Jeho hlavní předností je S Pen, jehož alternativu žádný výrobce nenabízí. To nahrávalo spekulacím, že Apple nasadí do boje svůj Apple Pencil, respektive že ho nový iPhone X bude podporovat.

Umělci by jistě Apple Pencil u iPhonu X ocenili

Bohužel ani tato spekulace se nepotvrdila. Apple Pencil jde stále využít pouze s iPady Pro, což je rozhodně škoda. Nutno podotknout, že Apple Pencil je vyšší než iPhone X. Je tedy pravděpodobné, že v Applu prostě nechtěli, aby chytrá tužka diktovala, jak bude vypadat jejich nová modla.

iPhone X: Apple ukázal nejlepší iPhone všech dob

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
45 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments