Domů » Články » iPhone X vs. iPhone 8 (Plus): Co mají nové modely společné a v čem se liší?

iPhone X vs. iPhone 8 (Plus): Co mají nové modely společné a v čem se liší?

iPhone X, iPhone 8 Plus & iPhone 8

Apple v úterý večer podle očekávání představil trojici nových iPhonů. Kromě nové generace v podobě iPhonu 8 a 8 Plus do portfolia přibyl ještě tolik očekávaný výroční model iPhone X, pojmenovaný k příležitosti desátého výročí představení vůbec první generace jablečného telefonu. V tomto článku se podíváme na to, v čem se „osmička“ a „desítka“ liší. Změn rozhodně není málo; hardware sice zůstal stejný, ale od základu se změnil design a dočkali jsme se zcela nového OLED displeje.

Společný hardwarový základ

Telefony se samozřejmě navzájem liší, ale nejprve se zaměřme na to, co mají společné. Společná je zejména kombinace materiálů použitých pro konstrukci těla. To nově ve velké míře používá tvrzené sklo, které pokrývá celá záda. Ústup od doposud používaného kovu byl nutný kvůli implementaci bezdrátového nabíjení standardu Qi. Rámeček je pak u iPhone 8 (Plus) vyroben z leteckého hliníku, v případě iPhone X je ocelový. Apple se také pochlubil o 50% silnější výztuhou, zřejmě si dal záležet na tom, aby se neopakoval neblaze proslulý bendgate.

iPhone 8/8 Plus je dostupný ve třech barevných variantách

Nové jablečné smartphony sdílí i stejný procesor, jedná se o nový čip Applu – 64bitový A11 „Bionic“ doplněný o tzv. Neural engine a pohybový koprocesor M11. O grafický výkon se stará čip PowerVR. iPhone X a 8 Plus nabízejí 3 GB RAM, menší iPhone 8 pak dostal o jeden GB méně. Společná je také zvýšená ochrana proti vodě a prachu, která zůstala stejně jako u loňských modelů zachována na stupni IP67 (odolnost vůči vniknutí vody v hloubce 1 metru po dobu 30 minut).

iPhone X

Tři roky starý design vs. budoucnost

Telefony se nejvíce liší svým vzhledem, který je samozřejmě do značné míry ovlivněn displejem. Klasický iPhone 8 nabízí stejně jako jeho předchůdci 4,7″ IPS panel s rozlišením 1 334×750 px, větší bratříček 8 Plus pak dostal opět 5,5″ IPS displej s Full HD rozlišením. Revoluce v obrazovce přichází u výročního iPhonu X – ten dostal téměř bezrámečkový 5,8″ OLED displej s podporou HDR a rozlišením 1 125 x 2 436 px. Pro toto rozlišení, resp. jemnost Apple použil lehce překombinovaně znějící označení Super Retina HD. iPhonu X také chybí osvědčené Touch ID (čtečka otisků prstů), odemyká se zcela novou technologií Face ID detekující obličej.

iPhone X naboural všechna designová pravidla, na něž jsme doposud u Applu byli zvyklí. Chybí i charakteristické tlačítko pod displejem.

Dost podobně vypadají všechny tři telefony zezadu, jedinou odlišnost představuje v podstatě fotoaparát, který je u každé varianty trochu jiný. Všechny modely sice mají 12 Mpx snímače, ovšem základní iPhone 8 má pouze jeden, zatímco 8 Plus i X mají snímače dva. To ovšem neznamená, že duální kamera iPhonu 8 Plus a X je stejná (respektive po hardwarové stránce je, liší se jen rozmístěním prvků). Hlavního rozdílu si lze všimnout na první pohled – 8 Plus zůstal u horizontálního rozložení, zatímco X má čočky vertikálně nad sebou. Jinak je umístěn také blesk, který je v případě modelu X umístěn přímo mezi čočky, zatímco u 8 Plus je vedle.

Tip: Podívejte se na srovnání a parametry iPhonu 8, 8 Plus a X v našem katalogu smartphonů.

Sekundární kamera u obou modelů plní funkci teleobjektivu. Všechny tři modely nabídnou světelnost f/1.8, optickou stabilizaci obrazu (X i na tele-objektivu), záznam 4K videa při 60 FPS a možnost zpomalených záběrů v rozlišení Full HD při snímkové frekvenci velmi slušných 240 FPS. Identická je ve všech variantách přední 7Mpx selfie kamerka, u iPhonu X je ovšem doplněna celou řadou senzorů pro odemykání pomocí Face ID.

iPhone 8 a iPhone 8 Plus
iPhone 8 a iPhone 8 Plus

Vyplatí se upgrade?

Přemýšlíte o upgradu z iPhonu 7 či 7 Plus na některý z nových modelů? Pokud vás láká prémiový model X, není co řešit – upgrade bude rozhodně velmi znatelný. Možná ale budete muset rozbít prasátko, česká cena byla nastavena na 29 990 Kč za 64GB model a 256GB varianta stojí ještě o 5 000 Kč více, tedy 34 490 Kč včetně DPH.

iPhone X: známe české ceny. Připravte se na pořádné tornádo v peněžence

Ošemetnější už je ale otázka upgradu na klasické modely 8 a 8 Plus. Nová generace nabídne znatelný nárůst procesorového výkonu, který si nyní poradí s rozšířenou realitou. Získáte také bezdrátové a rychlé nabíjení. Jinak ale zůstává většina parametrů stejná, mezigeneračně se neměnil displej ani fotoaparát. Nový procesor ale umožnil ze stejného hardwaru vyždímat více – zmiňované 4K 60 FPS video s loňskou generací nepořídíte. Cena zůstává na úrovni loňských modelů, z nabídky ovšem vypadla 128GB varianta. iPhone 8 tedy pořídíte za cenu začínající na 20 990 Kč (64 GB) a varianta 8 Plus vás pak přijde na 23 990 Kč (64 GB).

iPhone 8 a 8 Plus: jaké jsou české ceny vylepšených „sedmiček“?

Finální rozhodnutí je na vás, rozdíl mezi sedmou a osmou generací ale není pro běžného uživatele příliš dramatický a jak už jsme naznačili ve starších článcích, „osmička“ by klidně mohla nést označení 7s.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

32 komentářů

 1. V článku je jedna nepřesnost: iPhone 8 Plus má optickou stabilizaci jen na jednom objektivu (tele-objektiv ji nemá), iPhone X na obou.

 2. Michal – mohu poprosit o zdroj ze kterého jste zjistili, že iPhone X má 3GB RAM…..?

  Nevšiml jsem si, že by o tom někdo z Apple mluvil a v oficiálních specifikacích velikost RAM není uvedena – tak jako vždy.

  Myslím ze dokud nebude iPhone X rozebrán například iFixit není dobré uvádět velikost RAM.

  Klidně bych si typl že díky rozšířené realitě je RAM vyšší.

 3. „O grafický výkon se stará čip PowerVR, který je stejně jako procesor z vlastní produkce Applu.“
  Prosvihl jsem akvizici Imagination Technologies Applem?

 4. A už se to konečně bude chovat jako mass storage po připojení ke kompu nebo se bude muset všechno komplikovaně kutit přes iTunes? Tohle by byla u Applu revoluce!

  • Jako Mass storage se bohužel dnes nechová kloudně nic. Časy BB10OS nebo Symbianu jsou pryč…:( iOS se ani jako UMS chovat nemůže, má šifrované úložiště, takže by jsi z PC stejně nic nepřečetl.

   Btw. nemusíš pro přenos dat na iTunes app ani stáhnout. Urban legend která se nějak ne a ne vymýtit.

  • Tohle se nikdy nestane. Apple má obří obchody s hudbou a filmy a nutně musí zajistit integritu a ochranu před pirátěním obsahu.

  • Aha. A jaktoze je možné,že si kamarád do svého iPhonu nahrává přes itunes hudbou staženou z ulož to???

  • xzeit: LOL, páč řešíš opačnou cestu. Zase klasicky mimo co? :-D

 5. ach jo , nasledujúci cca mesiac neotváram , chladničku ,konzervu a ani žiadny web o mobiloch lebo na ňa skočí iphone X

 6. Je vtipné sledovat ty komentáře lidí neschopné pochopit čeho včerejším oznámením Apple dosáhl.

  Díky dokonalé integraci HW a SW utekl Androidu o měsíce, možná roky vzhledem k tempu updatů, ve třech zásadních oblastech – Neural engine/facial recognition, Augmented Reality a Machine Learning. Všechny tyto tři oblasti vyžadují spolupráci HW a SW jako máloco předtím a Androidí konkurence se sakra zapotí, než Apple vůbec dorovná. Tohle není 3D Touch, tohle je úplně jiná hra. V momentě, kdy se Google & Co. s něčím vytasí už bude iOS platforma obsahovat stovky aplikací postavených na těchto technologiích, zatímco místní diskutéři budou stále řešit frekvence, počty jader, paměťové karty, PPI displejů a podobné nesmysly.

  • JP23 je to nezmysel čo píšeš celý pokrok v uvedenej oblasti sa zredukoval do hovoriaceho hovienka je mi ľuto ale to je tak všetko čo v praxi všetky tri veci dosiahli ironia že

  • Zato tvůj koment je přímo nabitý smysluplnými argumenty :))

  • Tak to byla více méně jen předváděčka „pro tebe“.
   „My“ za tím vidíme úplně jiné věci, např. vnímání objektu v prostoru, přesné (relativně) odečítání mimiky, atd….

  • Je zvláštní že si „ovce“ myslí, že je něco novinka jenom protože to prezentuje Apple. To že většina čtenářů tohoto serveru před 5ti lety neslyšela o strojovém učení, neuronových sítích, evolučních algoritmech či počítačovém vidění, to neznamená že nic takového neexistovalo. Většina využívaných matematických principů je známo minimálně z 60-70let minulého století a od 90let se běžně používají. Promoval jsem před 10lety a na škole jsem tyto metody běžně používali a to jsem nechodil na žádnou špičkovou VŠ.

  • Já jsem promoval před 13ti lety a taky jsem se už v té době s těmito pojmy běžně setkával. Ale ne v mobilním telefonu tvl!

  • JP23: to mě pak udivuje, že píšeš takové příspěvky. Protože pak by ses nad takovými věcmi nemohl pozastavovat. Je asi vidět, že ses něčím takovým podrobněji nezabýval.

   Ano dříve mobilní zařízení neměli takový výpočetní výkon, ale to není nic divného že se možnosti rozšiřují díky vyššímu výpočetnímu výkonu a rychlejší konektivitě. Není to nic, kvůli čemu by schopný inženýr/programátor měl sednout na zadek.

  • Mě asi úplně nepřekvapuje, že jako absolvent technického oboru máš problém s chápáním psaného textu, ale zkus si ten můj komentář přečíst ještě jednou a zamysli se nad čím se “pozastavuju”. Jediný co jsem psal je, že díky těmto technologiím Apple utekl poměrně dramaticky utekl konkurenci (=Androidu), která ho díky nutné těsné provázanosti hw a sw těžko dožene.

   Apple je celkově úplně jinde, zatímco ospalý Android svět pořád dokola řeší jenom hw parametry, Apple uníká díky tomu, že si může dovolit nasadit tyto technologie.

  • JP23: Prosím zkus si přečíst svůj první odstavec a prozraď mi, jak jej interpretovat.

   Jinak dle mých zkušeností právě absolventi technických škol nemají problém s chápáním psaného textu. Většina dnešního pokroku je jenom díky těm co vystudovali technické školy. Ani rozvoj ostatních vědních oborů by bez technického zázemí nebyl tak hladký. Ale samozřejmě ti nikdo tvůj názor nebere.

  • JP23: No běhání kolem stolu s mobilem u nosu mi nepřijde jako něco, co by mi chybělo. Ale uvidíme, třeba takhle někdo vyrobí model města, továrny nebo nějakého strategického problému. A ten zbytek? No viděl jsem, že přihlašování obličejem nemá až tak vychytaný (ale to nikdo)

  • Lenor (neregistrovaný): Proč hned tak dramaticky. Co třeba obyčejné šachy?:-D

  • To byla jedna z mnoha ukázek, těch příkladů tam bylo víc – namíření tlfonu na hrací hřiště a zobrazení statistiky hráčů. Ono to brzy dorazí ve velkém

  • JP23: ty jsi dobrý trol. Na Androidu lidi „frekvence, počty jader, paměťové karty, PPI displejů“, protože to řešit chtějí. Ostatně je celkem normální, že firmy vyrabějící HW uvádí specifikace svých produktu. Ale chápu, že Apple ovce jsou jednodušší a stačí jim, že 1x ročně jim firma řekne, že tento iphone, který vidí na slajdu, je nejlepším iphonem všech dob. A pozor! Poprve za celou existenci lidstva obsahuje prelomovy procesor A11 BIONIC. No, chapete to? B.I.O.N.I.C! A na zaver jim ukazou, jak udělat z jejich tvare animované hovínko.

   To, jestli Apple utekl ANdroidu ve trech zasadnich oblastech jako je Neural engine/facial recognition, Augmented Reality a Machine Learning, nevim. Ale moc dobře vím, jaký udělal skok Google v překladu cizích řečí a narozdíl od tebe si uvědomuji, že Google má hlasové ovládání, které funguje i v češtině. Ještě ne uplne dokonale, ale zadaš navigaci, vytočíš kontakt, nadiktuješ sms, nastavíš budík… O takových vědech si může Apple se svou Siri evidentně nechat jen zdát.

  • No ve skutečnosti si Apple prostě zaplatí přístup k těmto datům u Google pro Siri, tak jako Google platí např. Apple za výchozí vyhledávač:-D

  • niky, jelikož se zhruba od 1991 hrabu v kompech, kterých jsem poskládal několik set a mám celkově solidní znalosti a přehled o IT, baví mě tyto věci analogicky i u mobilních platforem. A ne, nestačí mi znát nové jméno Soc. Fascinuje mě jakým způsobem dokázal Apple interne s bandou vlastních inženýrů posunout defaultní ARM architekturu. Nemám nejmenší důvod nevěřit tomu, co Apple prezentuje, protože zatím nikdy nelhali – za posledních 5 let vytřeli pokaždé ostatním zraky ať už to byl 64-bit A7 anebo iPadové bestie AxX. To animované hovínko byl joke a jsem si jistý, že to víš. Byla to vtipná ukázka dokonale zvládnuté realtime face-recognition technologie s věrnou replikací mimiky, pohybů úst atd. Na mobilním telefonu o velikosti málo větší než má aktuální iPhone6/7/8! Tebe to sakra nefascinuje???

   To co popisuješ dělám už roky se Siri s jediným rozdílem – v angličtině, kterou ovládam o fousek hůř než češtinu. S tím nemám problém.

  • JP23: No tak si běž skládat ty své PC, když tě to baví a uživí tě to. Osobně by mě něco takového nenaplňovalo. To já si raději půjdu raději vyvíjet WiFi SoC. Mě ta práce baví, mám totiž dobrý pocit, když SoC na kterém jsem pracoval používají miliony zařízení všude po světě. Každý má to své…

 7. UNI UNI veď to je tá ironia že toľké pokrokové technológie sú zredukované na take sprostosti lebo nájsť zmysluplne vyuziutie vhodne pre facebookovu instagramovu generáciu je veľmi ťažké

  • Tak jistě, však je to masová akce (Keynote). Např. nové funkce v Zpřístupnění (tohle jistě povede k odezírání ze rtů či překlad znakové řeči) bude spíše tématem na jaře.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).