Domů » Články » iPhone X vs. iPhone 8 (Plus): Co mají nové modely společné a v čem se liší?

iPhone X vs. iPhone 8 (Plus): Co mají nové modely společné a v čem se liší?

iPhone X, iPhone 8 Plus & iPhone 8

Apple v úterý večer podle očekávání představil trojici nových iPhonů. Kromě nové generace v podobě iPhonu 8 a 8 Plus do portfolia přibyl ještě tolik očekávaný výroční model iPhone X, pojmenovaný k příležitosti desátého výročí představení vůbec první generace jablečného telefonu. V tomto článku se podíváme na to, v čem se „osmička“ a „desítka“ liší. Změn rozhodně není málo; hardware sice zůstal stejný, ale od základu se změnil design a dočkali jsme se zcela nového OLED displeje.

Společný hardwarový základ

Telefony se samozřejmě navzájem liší, ale nejprve se zaměřme na to, co mají společné. Společná je zejména kombinace materiálů použitých pro konstrukci těla. To nově ve velké míře používá tvrzené sklo, které pokrývá celá záda. Ústup od doposud používaného kovu byl nutný kvůli implementaci bezdrátového nabíjení standardu Qi. Rámeček je pak u iPhone 8 (Plus) vyroben z leteckého hliníku, v případě iPhone X je ocelový. Apple se také pochlubil o 50% silnější výztuhou, zřejmě si dal záležet na tom, aby se neopakoval neblaze proslulý bendgate.

iPhone 8/8 Plus je dostupný ve třech barevných variantách

Nové jablečné smartphony sdílí i stejný procesor, jedná se o nový čip Applu – 64bitový A11 „Bionic“ doplněný o tzv. Neural engine a pohybový koprocesor M11. O grafický výkon se stará čip PowerVR. iPhone X a 8 Plus nabízejí 3 GB RAM, menší iPhone 8 pak dostal o jeden GB méně. Společná je také zvýšená ochrana proti vodě a prachu, která zůstala stejně jako u loňských modelů zachována na stupni IP67 (odolnost vůči vniknutí vody v hloubce 1 metru po dobu 30 minut).

iPhone X

Tři roky starý design vs. budoucnost

Telefony se nejvíce liší svým vzhledem, který je samozřejmě do značné míry ovlivněn displejem. Klasický iPhone 8 nabízí stejně jako jeho předchůdci 4,7″ IPS panel s rozlišením 1 334×750 px, větší bratříček 8 Plus pak dostal opět 5,5″ IPS displej s Full HD rozlišením. Revoluce v obrazovce přichází u výročního iPhonu X – ten dostal téměř bezrámečkový 5,8″ OLED displej s podporou HDR a rozlišením 1 125 x 2 436 px. Pro toto rozlišení, resp. jemnost Apple použil lehce překombinovaně znějící označení Super Retina HD. iPhonu X také chybí osvědčené Touch ID (čtečka otisků prstů), odemyká se zcela novou technologií Face ID detekující obličej.

iPhone X naboural všechna designová pravidla, na něž jsme doposud u Applu byli zvyklí. Chybí i charakteristické tlačítko pod displejem.

Dost podobně vypadají všechny tři telefony zezadu, jedinou odlišnost představuje v podstatě fotoaparát, který je u každé varianty trochu jiný. Všechny modely sice mají 12 Mpx snímače, ovšem základní iPhone 8 má pouze jeden, zatímco 8 Plus i X mají snímače dva. To ovšem neznamená, že duální kamera iPhonu 8 Plus a X je stejná (respektive po hardwarové stránce je, liší se jen rozmístěním prvků). Hlavního rozdílu si lze všimnout na první pohled – 8 Plus zůstal u horizontálního rozložení, zatímco X má čočky vertikálně nad sebou. Jinak je umístěn také blesk, který je v případě modelu X umístěn přímo mezi čočky, zatímco u 8 Plus je vedle.

Tip: Podívejte se na srovnání a parametry iPhonu 8, 8 Plus a X v našem katalogu smartphonů.

Sekundární kamera u obou modelů plní funkci teleobjektivu. Všechny tři modely nabídnou světelnost f/1.8, optickou stabilizaci obrazu (X i na tele-objektivu), záznam 4K videa při 60 FPS a možnost zpomalených záběrů v rozlišení Full HD při snímkové frekvenci velmi slušných 240 FPS. Identická je ve všech variantách přední 7Mpx selfie kamerka, u iPhonu X je ovšem doplněna celou řadou senzorů pro odemykání pomocí Face ID.

iPhone 8 a iPhone 8 Plus
iPhone 8 a iPhone 8 Plus

Vyplatí se upgrade?

Přemýšlíte o upgradu z iPhonu 7 či 7 Plus na některý z nových modelů? Pokud vás láká prémiový model X, není co řešit – upgrade bude rozhodně velmi znatelný. Možná ale budete muset rozbít prasátko, česká cena byla nastavena na 29 990 Kč za 64GB model a 256GB varianta stojí ještě o 5 000 Kč více, tedy 34 490 Kč včetně DPH.

iPhone X: známe české ceny. Připravte se na pořádné tornádo v peněžence

Ošemetnější už je ale otázka upgradu na klasické modely 8 a 8 Plus. Nová generace nabídne znatelný nárůst procesorového výkonu, který si nyní poradí s rozšířenou realitou. Získáte také bezdrátové a rychlé nabíjení. Jinak ale zůstává většina parametrů stejná, mezigeneračně se neměnil displej ani fotoaparát. Nový procesor ale umožnil ze stejného hardwaru vyždímat více – zmiňované 4K 60 FPS video s loňskou generací nepořídíte. Cena zůstává na úrovni loňských modelů, z nabídky ovšem vypadla 128GB varianta. iPhone 8 tedy pořídíte za cenu začínající na 20 990 Kč (64 GB) a varianta 8 Plus vás pak přijde na 23 990 Kč (64 GB).

iPhone 8 a 8 Plus: jaké jsou české ceny vylepšených „sedmiček“?

Finální rozhodnutí je na vás, rozdíl mezi sedmou a osmou generací ale není pro běžného uživatele příliš dramatický a jak už jsme naznačili ve starších článcích, „osmička“ by klidně mohla nést označení 7s.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
32 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments