iPhone 8 a 8 Plus: skleněná záda, bezdrátové nabíjení a rozšířená realita

Auditorium Steve Jobs Theater dnes bylo svědkem odhalení nových iPhonů, jako první přišli na řadu pokračovatelé loňských modelů iPhone 7 a 7 Plus. Byť by jejich logické označení bylo 7s a 7s Plus, Apple řadu 7s přeskočil a dal jim do názvu rovnou číslovku osm. Znamená to, že novinky překypují tak výrazným množstvím nových funkcí, díky nimž si nové označení zaslouží?

Kov střídá sklo

iPhone 8 a 8 Plus designově vycházejí z předchozích generací, největší novinkou je výměna kovových zad za skleněná. O odolnost ale nemusíme mít strach, díky zpevňující vrstvě se má jednat o nejodolnější skleněné telefony na trhu. Rámeček je tvořen z hliníku používaného v letectví. Díky použití skla se nové iPhony nadobro zbavily plastových předělů pro průchod signálu bezdrátových sítí.

Menší iPhone si ponechal 4,7″ displej s rozlišením 750 × 1 334 pixelů, větší pak dostal 5,5″ Full HD panel. Oba nabízí vysokou barevnou přesnost a podporují technologie 3D Touch, True Tone. Maximální jas je v obou případech 625 nitů. Pod displejem je umístěno domovské tlačítko s funkcí čtečky otisků prstů Touch ID, navíc jej obklopují stereoreproduktory, které mají být oproti minulé generaci o 25% hlasitější a mají nabídnout hlubší basy. Oba telefony opět nabídnou odolnost proti vodě a prachu s certifikací IP67.

Výrazně vyšší výkon

iPhone 8 a 8 Plus pohání zbrusu nový šestijádrový čipset Apple A11 Bionic s 4,3 miliardami tranzistorů, který je složen ze dvou výkonných a čtyř vysoce efektivních jader; ty mají být o 25 %, respektive o 70 % rychlejší než u A10. O 30 % má být posílen i grafický výkon, který bohatě postačí na 3D hraní, framework Metal 2 a nové možnosti v rozšířené realitě.

Tip: Podrobné parametry iPhone 8 naleznete zde, specifikace iPhone 8 Plus najdete zde.

https://www.youtube.com/watch?v=k0DN-BZrM4o

Nové fotočipy připravené na rozšířenou realitu

Na rozšířenou realitu jsou u nových iPhonů kalibrovány větší a rychlejší fotočipy. Hlavní snímač společný pro oba modely nabízí rozlišení 12 Mpx, optika pak poskytne světelnost f/1.8 a nechybí ani optická stabilizace obrazu. Díky novému ISP přímo od Apple se můžeme těšit na rychlejší ostření ve zhoršených světelných podmínkách a výrazně nižší hladinu šumu. Nová kamerka dokáže zaznamenat 4K video při 60 snímcích za vteřinu, zajímavější ale bude možnost nahrávat Full HD slow motion video ve 240 snímcích za vteřinu.

iPhone 8 Plus navíc disponuje sekundárním 12Mpx snímačem s optikou o světelnosti f/2.8, nicméně oproti iPhone X nenabízí druhý objektiv optickou stabilizaci obrazu. Samozřejmostí je využití dvou fotoaparátů pro vytváření portrétů s rozmazaným pozadím, novinkou je pak funkce Portrait Lighting, která na základě identifikování obličeje upraví tónovou křivku obličeje a dodá mu lepší osvětlení. Efekt lze po pořízení snímku upravit. Přední FaceTime kamerka má rozlišení 7 Mpx a světelnost objektivu f/2.2.Nepřehlédněte

Takhle fotí iPhone X a iPhone 8: Apple zveřejnil oficiální snímky

Konečně bezdrátové nabíjení

V loňském roce Apple odstranil z iPhonů 3,5mm jack na sluchátka, za což si vysloužil spoustu kritiky od lidí, kteří přišli o možnost používat (drátová) sluchátka a zároveň u toho telefon nabíjet. Apple dnes u nových iPhonů konečně ukázal řešení a pod skleněná záda umístil cívku bezdrátového nabíjení otevřeného standardu Qi. Díky tomu má být bezdrátové nabíjení kompatibilní se současnými bezdrátovými nabíječkami, které používají sítě hotelů, restaurací a automobilek po celém světě. Neočekáváme však bezdrátovou nabíječku obsaženou v základním balení.

Lightning konektor samozřejmě zůstává na svém místě a je možné jej rovněž použít pro nabíjení, dokonce s podporou rychlého nabíjení – za 30 minut se baterie dokáže nabít z 0 na 50%.

Tip: podívejte se na srovnání hardwarových parametrů iPhone X, iPhone 8 Plus a iPhone 8.

Cena a dostupnost

Nové iPhony budou dostupné v šedé, černé a zlaté barvě. Standardní model bude nabízen v kapacitách 64 a 256 GB za cenu startující na 20 990 korunách, iPhone 8 Plus dorazí ve stejných kapacitách, jeho cena bude začínat na 23 990 Kč včetně DPH (více informací o cenách naleznete zde). Kromě telefonu budou v balení drátová sluchátka EarPods, USB kabel s Lightning konektorem, 5W nabíječka a redukce pro připojení sluchátek s 3,5mm jackem.

Telefony bude možné předobjednat tento pátek, dostupné mají být o týden později, v pátek 22. září.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku