Domů » Bleskovky » Tajemství Face ID odhaleno: iPhone X vás rozpozná díky řadě senzorů

Tajemství Face ID odhaleno: iPhone X vás rozpozná díky řadě senzorů

Už zítra budeme svědky první tiskové konference Apple v novém sídle Apple Park, přičemž hlavní hvězdou události bude iPhone X, nový jablečný telefon připravený k 10. výročí existence fenoménu nazvaného iPhone. Chystaná novinka přinese spoustu novinek, přičemž tou nejkontroverznější bude patrně odstranění domovského tlačítka s integrovanou čtečkou otisků prstů Touch ID, kterou nahradí nová technologie snímání obličeje nazvaná Face ID. Jak bude tato novinka fungovat, objasnil Ming-Chi Kuo z KGI Securities.

Na rozdíl od konkurenčních řešení nebude Apple vsázet pouze na čočku čelní kamerky, neboť Face ID musí být naprosto neomylná technologie; už jen proto, že bude sloužit mimo jiné i potvrzování plateb Apple Pay. Face ID se bude opírat hned o čtyři různé složky:

  • Přijímač / vysílač světla
  • Senzor přiblížení
  • Přední kamerka
  • Senzor okolního osvětlení

Světelné senzory budou mít na starosti sběr informací o hloubce, na které pak bude softwarovými algoritmy aplikována „textura“ pořízená selfie kamerkou. Senzor přiblížení bude vyhodnocovat úhel a vzdálenost hlavy uživatele od telefonu, aby mu pomohl nalézt nejlepší pozici pro vytvoření přesného 3D modelu jeho obličeje.

Tip: Předběžné parametry iPhone X najdete v našem katalogu smartphonů.

Senzor okolního osvětlení bude podporovat technologii True Tone a podle intenzity a teploty okolního světla bude měnit barvy na displeji telefonu, což má rovněž napomoci ve výkonosti funkce 3D snímání. Podle Kua bude modul s fotoaparátem a senzory vždy v černé barvě, byť na spoustě neoficiálních renderů jsme viděli i světlou variantu, která však nehezky všechny zmíněné senzory zvýrazňovala.

Smršť novinek o nových iPhonech: co prozradila finální verze iOS 11?

Jsme skutečně zvědaví, zda bude Face ID skutečně plnohodnotnou náhradou Touch ID a nebude klást uživateli příliš klacků pod nohy, např. neustálým upozorňováním na správnou vzdálenost obličeje od telefonu. Zajímavé také bude sledovat, zda se Touch ID do iPhonů v budoucnu vrátí, až se Applu povede integrovat čtečku otisků prstů přímo do displeje.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments