Domů » Články » iPhone X v rukou odborníků: nejlepší displej a fotoaparát v dějinách smartphonů?

iPhone X v rukou odborníků: nejlepší displej a fotoaparát v dějinách smartphonů?

V minulém týdnu se začal prodávat nejočekávanější smartphone letošního roku, iPhone X. Naše první dojmy jste si mohli přečíst a prohlédnout v tomto článku, brzy se můžete těšit i na kompletní recenzi. iPhone X se pochopitelně dostal i do rukou serverů, které se specializují na testování konkrétních komponent; pojďme se tedy podívat, jak si jablečný top model vedl z hlediska kvality displeje, fotoaparátu a celkové mechanické odolnosti.

iPhone X: recenze

Displej (DisplayMate)

K testování displejů přistupuje nejkomplexněji server DisplayMate, který se věnuje výrobě profesionálního softwaru pro kalibraci displejů a pravidelně publikuje výsledky testů spotřebitelsky populárních zařízení. iPhone X disponuje OLED displejem od Samsungu a ten vyrábět displeje rozhodně umí; jeho Galaxy Note8 dokonce v testu DisplayMate poprvé v historii získal známku A+, což se dosud žádnému smartphonu nepodařilo (více informací). Stejný server nyní otestoval i displej iPhonu X a tabletofonu od Samsungu rázem patří druhé místo. Čím si zobrazovač iPhonu X redaktory získal?

Jednak se jedná o panel s nejpřesnějším zobrazením barev, který byl u telefonu změřen. Displej iPhonu X umí přesně zobrazit barevná spektra sRGB i DCI-P3 a prý je velmi pravděpodobné, že s jeho přesností nebude moci soupeřit drtivá většina monitorů či televizorů. Přesnost barev je zachována i při ztmavení jasu panelu na pouhé 2 nity, v čemž obvykle OLED panely selhávají.

Pochvalu si také displej zasloužil za maximální jas, který činí 634 nitů; Galaxy Note8 prý manuálně dokáže „pouze“ 423 nitů, při nastavené automatické změně pak může dosáhnout až 560 nitů. iPhone X tak bude mít na ostrém sluníčku lepší čitelnost. iPhone X využívá stejný systém rozložení subpixelů, jaký má Note8, tedy diamantové rozložení pro lepší zobrazování diagonálních linií.

Displej iPhone X také vykazuje minimální zkreslení barev a jasu při jeho sledování z větších úhlů, oceněna byla i jeho nízká odrazivost, která je opět v kategorii smartphonů rekordní. S iPhonem X lze pracovat i s polarizovanými slunečními brýlemi v režimech na výšku i šířku.

iPhone X v očích recenzentů není dokonalý: vykousnutý displej a náladové odemykání obličejem

Podtrženo, sečteno, iPhone X má podle redaktorů DisplayMate nejmodernější a nejvýkonnější mobilní displej v dějinách jejich testování; nejvíce bodů nasbíral za přesnou kalibraci barev, čímž překonal i smartphony od Samsungu. Celý test si můžete v originále přečíst na těchto stránkách.

Fotoaparát (DxOMark)

Čím je DisplayMate v testování displejů, tím je DxOMark v testování mobilních (i nemobilních) fotoaparátů. Jeho žebříček nejlepších fotomobilů v poslední době podstoupil drastickou přeměnu, a to díky změně metodiky testování. Na čelní příčce se postupně vystřídaly smartphony Apple iPhone 8 Plus a Samsung Galaxy Note8 (94 bodů), až si nakonec první místo poměrně jasně přivlastnil Google Pixel 2 (98 bodů) a nepřenechal jej ani dotírajícímu Huawei Mate 10 Pro (97 bodů). Kam se tedy zařadil iPhone X?

Člověk by očekával, že výsledky budou stejné jako u iPhone 8 Plus, neboť oba telefony z hlediska fotoaparátu prakticky sdílejí kompletní hardwarovou specifikaci – iPhone X má pouze lepší světelnost objektivu sekundární kamerky (f/2.4 vs. f/2.0), která je navíc opticky stabilizovaná. I takový drobný rozdíl však může do celkového hodnocení přidat spoustu bodů k dobru.

Pořizování fotografií zvládá iPhone X na jedničku, má velmi dobrou expozici se skvělou prací se stíny a zvýrazněním detailů v HDR scénách. Chváleno je také přesné vykreslení barev a vyvážení bílé ve všech světelných podmínkách, dobré zachování detailů a nízká hladina šumu ve většině světelných podmínek (a to i při zoomování), a také přirozený bokeh efekt. Drobné nedostatky lze hledat v pomalejším autofokusu, v podexponovaných snímcích s viditelným efektem červených očí v záběrech s bleskem, a také „duchové“ zřetelní na pohybujících se objektech.

Při natáčení videa redaktoři DxOMark oceňují přesné vykreslení barev a vyvážení bíle ve většině světelných podmínek, rychlou expozici a její rychlou změnu při změně osvětlení, rychlý a přesný autofokus, dobré zachování detailů a dobře fungující stabilizaci. Mezi nevýhody patří vysokofrekvenční oscilace při chůzi, mírný šum a ztráta ostrosti při slabém osvětlení.

Podtrženo, sečteno, iPhone X dosáhl na post nejlepšího fotomobilu, neboť jeho dílčí skóre při pořizování fotografií bylo ohodnoceno známkou 101 bodů (maximum zatím stanovil Huawei Mate 10 Pro se 100 body). Bohužel za pořizování videa si iPhone X vysloužil „pouze“ 89 bodů a v celkovém skóre pak získal 97 bodů. Google Pixel 2 tak v celkovém součtu stále zůstal neporažen a iPhone X se dělí o druhé místo s již zmíněným smartphonem od Huawei. Celý test si můžete přečíst v originále na těchto stránkách.

Mechanická odolnost (SquareTrade)

Na YouTube lze najít spoustu crash testů mobilních zařízení s různě vypovídajícími výsledky. Mezi serióznější lze považovat například testy společnosti SquareTrade, která jde na věc vědecky a veškerá zařízení testuje laboratorně, přičemž její byznys je postaven na nabízení rozšířeného záručního servisu.

SquareTrade iPhone X Breakability

Zatímco v předchozích dvou testech iPhone X exceloval, v testu mechanické odolnosti už si jeho skleněné plochy nevedly příliš dobře a SquareTrade novinku popisuje jako nejkřehčí iPhone v historii. Celkem byly provedeny čtyři testy na mechanickou odolnost, přičemž iPhone X neustál ani jeden; vždy to odnesla některá z jeho skleněných stran, případně obě. Bohužel tyto defekty jsou pro iPhone X zničující, neboť mnohdy přišel nejen o možnost o ovládání, ale dvakrát to odnesla i TrueDepth kamera pro rozpoznávání obličeje uživatele.

„Rozbitelnost“ iPhonu X je tak podle SquareTrade velmi vysoká (90 ze 100), přičemž opravitelnost není nejsnadnější a ceny náhradních komponent jsou obrovské.

iPhone X si hlídejte jako oko v hlavě, jeho oprava přijde pěkně draho

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

51 komentářů

 1. iPhone X v rukou odborníků: nejlepší displej a fotoaparát VE dějinách smartphonů? Chyba už v názvu článku… to jako vážně? :(

 2. opravdu může foťák se světelností 2.0 fotit líp než s 1.6? Tomu nějak nemůžu uvěřit…

  • Pokud to zmrvíš firmwarem „za tím“…

  • Samozrejme ze moze. Svetelnost objektivu je iba jeden z parametrov. Celkova citlivost na svetlo zavisi aj od velkosti snimaca a jeho citlivosti. Rozdiel 0,4 clony je pomerne maly a hral by vacsiu ulohu, ak by sa proti sebe postavili fotaky s rovnakymi snimacmi.

 3. klasika :D tomu se nelze nesmát, DXmark opět perlí… ( kapříci asi připlavali )
  Jedna srovnávačka: [odkaz]

  JáFoun má prý mnohem lepší autofokus, zoom i stabilizaci..

  Já ti nevím, ale ve všem se mi zdá, že jednoznačně jáfoun ztrácí o míle a o přední kameře a kvalitě mikrofonu ani nemluvím..

 4. Zajimave, jak se vzdy vybere takove hodnoceni aby iphone vysel jako nejlepsi v dejinach galaxie:D Ted je to podle fota, video neni tak dulezite, jindy je vzdy hodnoti podle celkoveho skore, to by ale clanek nemohl byt tak bombasticky:)

 5. Ve chvíli kdy většinu komponent dodává Samsung, je to +/- tak dobré jako Samsung. To se dá čekat, ne? Škoda tedy, že iPhone nemá Always On a nahoře má to vykrojení, a starý OS, ale v části hardware už to je Samsung, takže dobrý☺️

  Teď ještě otázka, proč nejít do Samsung S8 za 15t, ale do Xka za 30t.

  • Většinu jako třeba co? Já jen, že nevím o žádné komponentě od Samsungu… Na půl max tak ten displej.

   Např:
   [odkaz]

   Zde se pojem Samsung vyskytuje….vždy udělám čárku… ani jednou:D

  • Radku, to, že máš problém s hlavou ví léta snad každý. Že to bude mít progresi bylo taky víceméně jasné. Ale, že tě postihne demence už ve 40ti a nebudeš schopen odlišit/spočítat co je většina a menšina, to jako vážně?

   Uff, je mi tě líto. Zkus nějaké prášky, snad se to dá zpomalit.

  • Odpověď na tu poslední otázku je nasnadě – protože Samsung, tradiční výrobce ledniček, do svých telefonů instaluje systém, který vyvinula firma, jejiž primární business je sledování konzumích zájmů uživatelů. Naproti tomu, iPhone vyvinul Apple, tedy tradiční a autentická IT firma, jejiž primární business je… IT! Už jenom tohle je docela pádný důvod.

   Mám pocit, že než tě postihla ta demence, tak jsi tyto zásady docela ctil a z naprosto stejného důvodu jsi používal produkty jiné autentické IT firmy, která stejně jako Apple děla IT pro IT. Cítíš ten rozdíl? Jsou to jisté konzervativní zásady, které přecházejí i do jiných, např. politických názorů :-)

   Problém je, že ve tvém případě se jedná nikoliv o náklonnost k tradici, ale o čistokrevnou nenávost a zášť, protože Apple vyhrál závod, ve kterém jsi 10+let fandil jeho soupeři a jediný motor, který tě momentálně žene, je náser, že se tak stalo.

   Smutné.

  • Jp23 ???????????????? To si ale pekne zhrnul

  • JP23 – Aha. A není tak trochu ostudou Apple (když je teda ta IT firma), že právě ta firma (co je výrobce ledniček) je už roky technologický leader v oboru? Čekal bych, že když někdo dělá jen mobily, tak odvětví potáhne. Bezdrátové nabíjení, rychlonabíjení apod? Že je AMOLED technologie budoucna víme všichni, přesto to Apple došlo až teď. Plus se navíc ještě dopustit minel, jako je vykrojený displej? (protože co si budem, nic praktičtějšího, než obdélník vymyšleno nebylo a nebude). Přijde mi to jako klasické Apple fanouškovství – Apple nám řekl, že je to nejlepší, tak se z toho všichni po.

  • Menty, už několikrát jsi prokázal, že těmto věcem příliš nerozumíš a ukazuješ to znovu. Tvrdit o Samsungu, že je technologický leader je při nejmenším odvážné. Technologický leader bez vývoje vlastního softwaru a služeb? Vtipné. Samsung je velmi dobrý ve vývoji dílčích komponent jako jsou displeje, paměti, řadiče apod. To ale neznamená, že je leaderem celkového konceptu. Jeden příklad – před několika lety se Samsungu povedlo vyvinout funkční OLED, který bylo možné ohnout. Tato inovace je funkčně k ničemu, ale jelikož tohle Samsung příliš netrápí, tak ho nasadil do telefonu, protože mohl. Technologie pro technologii. Anebo jiný příklad – představení inovace v X-té iteraci, kterou následně v X+1 odstraní, aby ji v X+2 vrátili. Tohle technologický leader nedělá. Samsung je korejská fraška, ekvivalent značek Kia nebo Hyundai v oblasti automobilů.

  • „Technologický leader bez vývoje vlastního softwaru a služeb? Vtipné.“
   Uhh ale prosimte..

  • JP23: No, kdo tomu rozumí nebo ne, to je otázka, mně zas přijde, že tomu ty moc nerozumíš, v tomto si asi rozumět nebudem. Navíc děláš přesně to, co většina zdejší Apple fanboyů. Já nikde neřekl nic o celkovém konceptu, přesto mi vkládáš do úst něco, co jsem neřekl. A navíc i kdyby, nic to nemění na tom, že Apple tyto technologie implementoval až roky poté, co konkurence. Takto se snad chová technologický leader? To asi ne, že. Za pár let přijde Pencil i na iPhone a vy tu budete oslavovat něco, co má Samsung (již) 7 let? Asi ano, pokud oslavujete toto…a ono není moc co. Takže Apple produkuje hardware naprd, ale má super software (což teda taky není tak uplně pravda), letos se konečně přiblížil konkurenci, Cook řikal, že je to top, tak to tak bude. Jak jsem řekl, typické Apple fanouškovství, vytáhněte hlavy ze zadku klucí a rozhlídněte se. Není rok 2013, ale 2017. Takže kdo čemu rozumí, zejména Tim Cook rozumí tomu, jak vám vymýt hlavy, abyste tady ty nesmysly veřejně papouškovali. A řekl bych to krásně tvými slovy:

   „Problém je, že ve tvém případě se jedná nikoliv o náklonnost k tradici, ale o čistokrevnou nenávost a zášť.“ A na tom se asi shodneme :)

 6. Zase displaymate ve kterých rulsujou samsungácký přepálený displeje, koho to překvapuje…

  • Z vlastní zkušenosti vím, že iPhone X má naladění displeje velmi podobné IPS displejům co mají jiné iPhony.

  • Uz se zacinaji objevovat prvni problemy s diplejem.Zlobi i GPS.

   [odkaz]

 7. Aslynt, on právě vůbec displej iPhonu X nepůsobí, jako amoled u Samsungu, vypadá jak ten jejlepší IPS, jaký si lze představit. Třeba ta jedovatá červená se vůbec u iPhonu nekoná, mají to krásně vyladěný. Ale bohuzel ten displej asi dlouho hezký nevydrží, schválně se na ty vystavený kusy pujdu podivat za 3 mesice, to uz má Samsung vzdy zretelne vypaleny displej.

  • On ani ten AMOLED u Samsungu není nijak přepaleny… Tyhle řeči už byste si mohli odpustit, zajít si do nějakého Elektra a podívat se třeba na displej Note 8.

   Ne nemá vždy.

  • Problém je, že default režim displeje je nastaven na „přepálený“. Kolik uživatel chce/umí/ví, že má nastavit jinak? Navíc se velmi obtížně odhadují konsekvence.

   U iOS je doufám jen jedna volba-True Tone. Protože ten marast Android platformy se nesmí šířit dál.

  • Ano, já to nedopsal. Ono ani v adaptivním režimu to ten samsung nemá nijak hrozné. Tady musím říct, True Tone je skvělá inovace.

  • „U iOS je doufám jen jedna volba-True Tone. Protože ten marast Android platformy se nesmí šířit dál.“

   Co je špatného na možnosti nastavit obraz? Sytost barev se nastavovala už na barevných TV od Tesly a dnešní televize mají X různých profilů, podle obsahu a světelných podmínek. Někdo preferuje minimální postprocessing, někdo raději živější barvičky, to samé u telefonu. Nebo zas čekáme, až Apple přijde s nějakým True Color, protože až pak bude nastavení obrazu konečně smysluplné?

  • zipiik: Tak řekněme že jsme v roce 2017 nebo příp. v 21. století a tohle prostě přenecháváme výrobcům, v rámci evoluce produktů. Tedy správná kalibrace z výroby, RGB ambient senzor pro úpravu dle okolních podmínek.
   Ano, můžeme se pak bavit o nějakých scénářích, např. pro čtení, večer, ale v podstatě také prohnané automatikou. Dnes je prostě std. (nebo bývá), že o správně zobrazení se stará zařízení.

   To je jako by sis stýskal, že startuješ auto klíčkem, kolikrát už ani to ne, přitom to jde přeci klikou…

  • I v 21. století část lidí preferuje sytější barvičky, část co možná „nejvěrnější“. Živější barvičky jsou obecně líbivější, proto se používají v reklamní fotografii, proto se na dovolené nafotí pár snímků „pro návštěvy“ s polarizákem, aby nebe bylo modřejší a tráva zelenější.
   Neříkám, že bych chtěl telefon kalibrovat sondou, dobře nakalibrovaný displej je základ, ani proti automatice nic nemám, ale uživatel by měl mít možnost automatice řict svoje preference a automatika pak může v klidu pracovat.

   Auta startuju různě, některé klíčkem, některé tlačítkem, svoje nejoblíbenější klíčkem a tlačítkem, ale pořád dávám pokyn k nastartování a zastavení motoru já. Jo, auto start-stop nesnáším.

  • Takhle: true tone je rozhodně přínosná technologie, ale jak píše zipiik, co je špatného na manuální kalibraci???

   A srovnávat to s klíčem pro startování….to snad nee? :-)

  • xzeit: Uff, už se zase někteří projevují, posaďte se: Takže, vzestupnou metrikou evoluce. Černobílé>barevné>barevné s ruční kalibrací>barevné s automatickou kalibrací (finální fáze, reálné zobrazení).

   A to jsem myslel, že už mám prázdniny.

  • Ad startování, ale ano. Úplně stejně, klika>klíček>karta>čudl (automatická autentizace).

  • uni: Jde vidět, že jsi úplně mimo. Jelikož mám auto s keyless, na což samozřejmě nedám dopustit, vím přesně jak super užitečné tohle je….

   Změna barev je ale o přizpůsobení, je to úplně něco jiného. Stene jako integrované rádio v tomto autě má možnost automatického zvyšování hlasitosti hudby v závislosti na rychlosti…..nepoužívám to. Hlasitost si reguluji sám, tak jak chci já. Chápu ale, že to může být užitečné.

   Manuální kalibrace barev může být taky pro někoho užitečná, tak proč ji nemít?
   Tohle je o nastavení. Proč bych tu autonomii neměl mít možnost vypnout a přejít na manuál? Hlavně je to jenom SW záležitost. Srovnávat to s klíčem v autě…boha jeho.

  • xzeit: Automatická hlasitost rádia v závislosti na rychlost – jen z nouze ctnost, kvalitní vůz má mít obdobné charakteristiky akustiky nezávisle na rychlosti.

   Kalibraci barev nepotřebuje nikdo, prostě má zobrazovat správně. Pokud si to pleteš s potřebou upravit barevnou paletu coby důsledek např. poruchy barvocitu tak samozřejmě ano, ale to patří do kategorie Zpřístupnění, ne do kategorie „základní funkce“.

   Asi over, kvalita je zde opravdu mizerná, nudím se a zdržuje to.

  • Předešlý příspěvek stále čeká na schválení, tak snad jen krátce. Nezpochybňuju kalibraci displeje, tu přespokládám u drahých přístrojů automaticky a neočekávám možnost manuální kalibrace displeje telefonu. Mluvim tu o nastavení preferované barevné sytosti, kterou pak může automatika +- udržovat stejně jako udržuje automaticky jas +- podle osvětlení okolí. „Věrné“ barvy jsou fajn mimo přímé slunce při prohlížení fotek nebo videa, ale pro běžné appky je věrnost barev jedno a člověk ocení výraznější barvy, zvlášť v nasvětleném prostředí.

  • Když tu běží přirovnání k autům, tak je to takový tempomat, nastavím si mě vyhovující rychlost a automatika ji za mě udržuje. Předpokládám, že ji udržuje správně (displej je nakalibrovaný), ale o obsolitní hodnotě si chci rozhodnout sám a když chci jet po dálnici 160km/h, měla by mi to atomatika umožnit, ikdyž porušuju zákon (barvy nejsou věrné).

  • zipiik: Řekněme že sluneční den je super věc, ale není to úplně std. prostředí pro práci s grafikou…:)
   Nepřijde ti absurdní se do krve hádat, jaký foťák o pidi hodnotu v laboratorních testech dělá lepší snímky a celou tuhle anabázi následně splácnout jakýmsi displejem „co se z něj líbí barvičky“?:D

  • Uni: čím rychleji jedeš, tím větší hluk od motoru, aerodynamický hluk, hluk od pneumatik.. Atd. Logicky to ruší poslech radia v autě. Nevím jaké jsou jiné systémy od toho, aby slysitelnost rádia byla pořád na nějaké úrovni, ale rozhodně když mas hlasitost třeba na 12 a jedeš 80kmh je nežádoucí hluk nižší, než když jedeš 130 po dálnici. Jedno z automatických řešení je automatické zvyšování hlasitosti v závislosti na rychlosti. To ale neznamená že si tu hlasitost nemůžu upravit podle sebe,stejne jako podání barev… Hlavně každý vnima barvy trochu jinak a každý má rád barvy jinak…..osobně bych si na svém mobilu nastavil tu automatiku, která upravuje barvy na základě okolí,ale rozhodně jsem názoru, ať si každý sám zvolí co mu vyhovuje.

  • Uni: a v konečném důsledku je úplně jedno k do jaké kategorie to patří…. Logiku mi dává nastavení dislpleje: True Automatic, movie,…. Něco. Nebo prostě vlastni plně manuální úprava. Proč ne. Co je na tom.

  • uni: Proc ne? At si uzivatel rekne, co chce, bud necha nastaveni na automatice, nebo si v ramci moznosti obraz nastavi podle sveho. My se tu dohadujem o co nejverneji nastavenem displeji, ktery je stejne vecne upatlany a nalepenym krycim sklem, ktere optickym vlastnostem moc nepomuze.

 8. Tu cervenou ma hrozne jedovatou, pokud si nechces lhat, tak si to priznas, zejmena kdyz si to porovnas. Displej na iPhonu X je uplne jina liga prave diky nastaveni, je videt, ze kdyz se chce, tak to jde.

 9. Tak má dle nějakých odborníků nejlepší displej. Ale ten displej je taky trochu odlišný od vlajkových lodí Samsungu. Není po stranách zahnutý, má menší rozlišení. Prostě je jiný. Nejsem si jistý, že někdo ocení naprosto přesnou kalibraci barev, která se od Note8 liší jen nepatrně dle laboratorních testů. Kdo to pouhým okem pozná?

  • Rozlišení nehraje roli, pointa je ppi. U Pentile spíše subppi. Co jsem koukal na srovnání přehrávání videa Note 8 hned vedle iPhone X, tak by to neviděl jen opravdu jen jedinec s poruchou barvocitu.

  • Nikdy nikdo

 10. [odkaz]

  Asi Tolko k „najlepšiemu“ displeju :D

  • Všiml jsem si, že zrovna tohle zmiňovali ve více recenzích.

  • jenom kdyz to nespravne drzis

  • Akurát že tento škaredý efekt sa prejavuje asi pri každom amolede (olede), v rátane najnovších samsungov. Aj dnes som mal v ruke note 8 a tento modrastý nádych pri pohľade z boku je strašný. Len sa čudujem, že si na toto niekto ,,nesťažoval“ už dávno…

  • ja som amoled naposledy mal pred 4 rokmi :D to fakt stym stale nic nespravili? na IPS aj pri 88° sa ani trochu nezkreslia farby. A s S8 som sa hral len chvilu toto ma nenapadlo kuknut.

 11. No vzdyt jo, ten displej iPhonu je nejlepsi prave tim, ze jsou tyto zmeny, ktere jsou normalni u nej nejmensi.

 12. Dnes jsem se na X byl podívat v Datartu a vůbec se mi ten telefon nelíbí. Jak slibovali tenké rámečky tak mě překvapilo jak jsou tlusté, plus ten výřez displeje nahoře. Radši bych si koupil klasickou 8 ku.

 13. Já to tvrdím také. Apple je jen nafouklá bublina.

  [odkaz]

  • Ani se mi to nechce číst, bude to snůžka vhodně piskládaných faktů do vhodného řetězce. Stačí jen zaměnit slovo s velkým písmenem (název společnosti) a příp časové termíny a napasuješ do toho jakoukoli společnost. Dnes i před sto lety.

   Jen je tam do nadpisu holt daný aktuální clickbait.

  • Roman ten komentar je paradny ale nic to nemeni na faktovh ????

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).