TOPlist

iPhone X v očích recenzentů není dokonalý: vykousnutý displej a náladové odemykání obličejem

Včera jsme vám přinesli výňatek z prvních dojmů Stevena Levyho z magazínu Wired na výroční iPhone X; od doby uvedení jeho textu se na internetu objevily další dojmy prvních šťastlivců, kteří již měli nový iPhone v rukou. Rozsáhlý první pohled věnoval iPhonu X i server TheVerge, který telefon obecně chválí, ale v některých oblastech také kritizuje. A bohužel jsou to ty stejné oblasti, které kritizoval už Steven Levy.

Vykousnutý displej může trochu rušit

Nebudeme dlouho chodit okolo horké kaše, zobrazovač samotný se Applu (respektive Samsungu) povedl na jedničku, barvy jsou jasné, černá je černá, obraz je ostrý, technologie True Tone funguje bez chybičky. Co je však velmi kontroverzní, je výřez v horní části, na který není spousta aplikací připravena; a bohužel se jedná o důležité aplikace, jako např. mapy a kalendář od Google, Spotify a další.

Tyto aplikace si vytvoří kolem sebe softwarový rámeček, takže ve výsledku vše vypadá, jak kdybyste měli před sebou iPhone 8. Bohužel ani ostatní aplikace se s výřezem neumí poprat stejně, ale každá to dělá po svém – ikona v účtu Uberu například překrývá stav baterie, Instagram Stories zase mají nahoře a dole šedé rámečky, apod.

Tip: Podrobné parametry iPhone X (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

Potíž je také v aplikacích přehrávajících video, které povětšinou nabízejí dvě možnosti – široké rámečky okolo a spousta nevyužitého displeje, nebo video přes celou obrazovku s rušivým výřezem na levé straně. Doufejme tedy, že vývojáři zapracují na optimalizaci zobrazení pro „desítkový“ iPhone a brzy tento neduh bude minulostí.

Režim naležato je podle recenze vůbec kamenem úrazu a žádná z aplikací se s ním neumí vyrovnat správně. Chce to tedy ještě čas a hlavně práci vývojářů, což ale neznamená, že na novinku od Apple zareagují; někteří dokonce ještě neupravili své aplikace na větší displeje „pluskových“ iPhonů a ani nedokázali smysluplně využít technologii 3D Touch.

Náladové Face ID

Druhým kontroverzním bodem iPhonu X je odstranění čtečky otisků prstů a jeho nahrazení 3D skenerem obličeje. Apple svoji technologii Face ID hájí a považuje ji za obrovský pokrok oproti Touch ID, zahraniční recenzenti však zatím nadšením šetří. Byť je nastavení bleskurychlé, samotné fungování už tak stoprocentní není.

Podle zkušeností redaktorů TheVerge funguje Face ID dobře v interiéru a za tmy, kdy je pro kamerku snadné přečíst infračervené tečky vysílané na obličej uživatele. I tak je však nutné se na telefon dívat zpříma, nejlépe ze vzdálenosti 25 – 50 cm, což mnohdy není přirozené. Pokud telefon leží na stole, je potřeba jej k odemčení zvednout.

Největší potíž pro Face ID nastává za jasného světla, kdy prý konzistentně dochází k nerozpoznávání uživatele a je zapotřebí ověření heslem. A nepomáhá ani přiblížení telefonu na požadovanou vzdálenost. Za chůze na ulici tak nebude zřejmě jednoduché iPhone X odemknout. Musíme Applu alespoň věřit, že technologie Face ID je výrazně bezpečnější, než Touch ID, ošálit by ji měla pouze jednovaječná dvojčata, a to jen některá.

I tak je to skvělý telefon

iPhone X je ve většině prvních dojmů převážně chválen, ale výřez v displeji a technologie Face ID jsou nejkontroverznější prvky, na které se budete muset před koupí telefonu připravit. My už se těšíme, až se nám iPhone X dostane do rukou a budeme moci výše zmíněné kontroverze zhodnotit.

iPhone X už míří do naší redakce a vy se v pátek můžete těšit na naše první dojmy.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích.

Kapitoly článku