TOPlist

iPhone v Česku poprvé zachránil život! Sám přivolal pomoc k vážné autonehodě

hasici praha nehoda iphone
  • iPhone 14, pro který je funkce exkluzivní, sám přivolal pomoc ke srážce aut na Praze 7
  • Jde nejspíš o první takový zdokumentovaný případ v ČR

Pražský hasičský sbor zasahoval v sobotu odpoledne v ulici Bubenská na Praze 7 u srážky dvou osobních automobilů. Zajímavé je na tom to, že pomoc nepřivolal ani jeden z účastníků nehody, ale sám iPhone jednoho z řidičů. To díky již dříve představené funkci Detekce autonehody, kterou disponuje rodina iPhone 14. Celou situaci popsali pražští hasiči na svém twitterovém profilu.

iPhone sám přivolal pomoc

„iPhone 14 detekoval dopravní nehodu (detekce nárazu) u jednoho z řidičů v Praze 7. Automaticky uskutečnil hovor na tísňovou linku 112,“ uvádí oficiální účet @HasiciPraha. Ke srážce mělo dojít 10. prosince zhruba kolem 16. hodiny. V nepříliš vysoké rychlosti se čelně srazily vozy značek Škoda a Mazda, přičemž mluvčí záchranné služby později médiím sdělila, že nebylo nutné na místě nikoho ošetřovat.

Kvůli prvotnímu otřesení však nebyl nikdo z řidičů schopný přivolat pomoc. O to se postaral telefon jednoho z nich, konkrétně základní iPhone 14.

V pozadí je nejprve slyšet roztřeseným hlasem otázka „Seš v pohodě?“ a pak už následuje automatické hlášení z iPhonu: „Majitel tohoto iPhonu měl těžkou autonehodu a nereaguje na výzvy telefonu.“ Hlas nato přečte souřadnice a oznámí, že zpráva bude za 5 sekund zopakována.

Funguje to dobře, ale…

Mimochodem, přesně takto Apple uvádí na svých webových stránkách, že by detekce autonehody měla fungovat. Zařízení rozpozná náraz a zeptá se majitele, zdali je vše v pořádku. Pokud reakce nepřichází, po uplynutí 20sekundové prodlevy automaticky vytočí tísňovou linku (v našem případě 112) a přečte výše zmíněnou zprávu.horska draha apple iphone 14Nepřehlédněte

Detekce autonehody u iPhonu 14 tropí hlouposti. Zapíná se i na horské dráze

Zároveň tísňovým kontaktům zaneseným ve Zdravotním ID odešle zprávu s polohou a uvědomí je, že se přihodila vážná autonehoda. Apple o funkci mluví jako o něčem, co snad nebude muset nikdo nikdy využít. Když se tak ale stane, iPhone má tu schopnost přivolat pomoc – funkce Detekce autonehody je ve výchozím stavu zapnutá.MKT Mate50 Pro KSP Shot 16 9 HQ Orange JPGNepřehlédněte

Vánoční soutěž o Huawei Mate 50 Pro v unikátní oranžové edici, kterou v Česku neseženete

Problém je však jiný, a sice rozšíření mezi lidmi. Detekovat silný náraz a přivolat ihned pomoc totiž umí pouze nejnovější iPhone 14, 14 Plus, 14 Pro a 14 Pro Max, respektive hodinky Watch 8 a Ultra. Majitelé starších modelů mají smůlu.

Pomoc přivolá i auto, u Androidu je to horší

Částečně se v tomto směru uplatní i Android, konkrétně telefony Pixel přímo od Googlu, a to již od modelu Pixel 3. I tyto smartphony umí detekovat silný náraz, vyhodnotit ho jako autonehodu a upozornit tísňovou linku i sdělit údaje o poloze. Oficiální web Googlu však neuvádí, že by jeho detekce autonehody byla dostupná i pro český trh, respektive v českém jazyce.

Tiskový mluvčí pražských Hasičů si však pochvaloval také technologii eCall. Podstatně závažnější nehoda se stala v pátek večer v ulici Nuselská a jeden z řidičů potřeboval z nabouraného auta vyprostit. U této nehody podle hasičů dobře zareagoval jmenovaný systém tísňového volání, který musí v rámci Evropské unie od dubna 2018 povinně obsahovat všechna nová auta.

Hardwarové parametry iPhone 14 Pro Max

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: iOS 16, čipset: Apple A16 Bionic, hexa-core, GPU: Apple GPU, RAM: 6 GB, interní paměť: 128/256/512/1024 GB, pam. karta:
Rozměry: 160,7 × 77,6 × 7,85 mm, hmotnost: 240 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,7", OLED, rozlišení: Super Retina, 1290 × 2796 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: Lightning
Baterie: 4 323 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 48 Mpx, f/1.78, 24mm, 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS, druhý: 12 Mpx, teleobjektiv, f/2.8, 77mm, PDAF, OIS, 3× optický zoom, třetí: 12 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 13mm, 120˚, PDAF, čtvrtý: TOF 3D LiDAR scanner, hloubkový senzor, selfie kamera: 12 Mpx, f/1.9, 23mm + SL 3D (hloubkový/biometrický senzor), HDR, 4K video
Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku