Domů » Bleskovky » Huawei: za navyšovaní výkonu v benchmarcích může umělá inteligence. Oprava je na cestě

Huawei: za navyšovaní výkonu v benchmarcích může umělá inteligence. Oprava je na cestě

Před několika dny jsme vás informovali, že společnost Huawei čelí obvinění z falšování výsledků v benchmarcích. Na základě zjištění, že software telefonů dokázal rozpoznat známé benchmarky a uměle navyšoval výkon procesoru, reagovali autoři populárního benchmarku 3DMark odstraněním některých telefonů Huawei ze svého žebříčku. Smazání postihlo modely Huawei P20, P20 Pro, Nova 3 a také model Play od Honoru.

Byl v záměrném navyšování výkonu úmysl?

Oficiální vyjádření, které jsme dostali přímo od českého zastoupení značky Huawei, však vrhá na události lehce odlišné světlo. „Huawei a UL (Underwriters Laboratories, tvůrce 3DMark) vedli tento týden rozsáhlé diskuse o praktikách benchmarkingu a dospěli k pozitivní dohodě o další spolupráci,“ píše se na úvod tiskové zprávy.

Během společné diskuse společnost Huawei vysvětlila, že její smartphony používají plánovací mechanismus zdrojů využívající umělou inteligenci. Protože různé zdroje mají různé potřeby, využívají nejnovější telefony Huawei inovativní technologie (jako je umělá inteligence) k alokaci maximálního výkonu tam, kde ho uživatel právě potřebuje.“ Z vyjádření vyplývá, že umělá inteligence ve smartphonech vyhodnotila benchmarky jako aplikace velmi náročné na výkon, na což software automaticky reagoval soustředěním vyššího výpočetního výkonu právě do daných aplikací.

Na nápravě se pracuje

Smartphony Huawei detekují porovnávací měření v režimu Performance Mode, což je v rozporu s pravidly UL, která vyžadují, aby zařízení spustilo standardní režim, jako by to byla jiná aplikace,“ uznává Huawei v prohlášení a dodává: „Huawei respektuje právo spotřebitelů volit si, jak chtějí používat svá zařízení a proto poskytne uživatelům otevřený přístup k režimu Performance mode v uživatelském rozhraní EMUI 9.0, aby si každý uživatel mohl vybrat, kdy bude využívat maximální výkon svého zařízení.“ Vypadá to tedy, že Huawei v následující aktualizaci EMUI upraví Performance mode tak, aby uživatelům poskytl lepší přehled nad tím, jak a kdy bude jejich telefon využívat svůj maximální výkon.

OnePlus 5 je podvodník: jakmile ucítí benchmark, uměle navyšuje výkon

V závěru tiskové zprávy zástupci společnosti prohlašují, že s tvůrci 3DMark diskutovali o obecné metodologii testování a budou se podílet na vytvoření normy benchmarku, která bude splňovat potřeby nejen výrobců, ale také spotřebitelů a médií. Co se týče odstraněných výsledků z žebříčku, zástupci firem Huawei a 3DMarku se dohodli, že skóre obnoví ve chvíli, kdy Huawei poskytne všem uživatelům přístup k režimu Performance mode.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
skacelp
Anonym
skacelp

Umí hardware toho telefonu podat takový výkon, umí! Tak o čem se tady diskutuje?!

Tray1
Uživatel
Tray1

Že za běžného provozu neumí.
Tedy, že uživatel neměl šanci na „naměřený výkon“ ve skutečnosti vůbec dosáhnout, nepřidají-li tam nějaký mód pro vysoký výkon, který to umožní.

Tray1
Uživatel
Tray1

Ještě dodám: Samozřejmě, pokud to bylo tak, že se AI soustředila hlavně na benchmarky. Pokud se AI soustředí na jakoukoliv aplikaci a podle toho adekvátně upravuje výkon, je vše samozřejmě OK. ?

Mag.net
Uživatel
Mag.net

Už je to tady, nová doba, člověk svádí svoje prů*ery na umělou inteligenci. Tomu vysvětlení snad nikdo nevěří. Jak to, že teda po přejmenování benchmarku už tu potřebu vysokeho výkonu umělá inteligence nerozpoznala?

uni
Uživatel
uni

Slušná pakárna co? Nejdřív to halo kolem opravdu mega bugu v GPU části (to dokonce musí opravit vývojáři aplikací! ? ), nyní toto, komplikace s bezpečnostní politikou,… Huawei přestává zvládat, jedna věc je dobýt pozice, druhá udržet, až tam se ukáže kvalita.

shepii
Uživatel
shepii

„druhá udržet“ Což se jak vidno nedaří každému viz třeba HTC, Sony, Apple, LG… Jak píšeš – až tam se ukáže kvalita…

uni
Uživatel
uni

Apple je naprosto v pohodě, 1-3 pozice 10 let za sebou…. Kdy furt čteme o dravé čínské konkurencí ?

q
Anonym
q

„Kdy furt čteme o dravé čínské konkurencí“
Myslis tvuj oblibeny TCL ?

Mira
Anonym
Mira

Tragégi :D