Domů » Bleskovky » Huawei podváděl v benchmarcích. 3DMark mobily smazal z žebříčku

Huawei podváděl v benchmarcích. 3DMark mobily smazal z žebříčku

Minulý rok se řešila aféra podvádění v benchmarcích u telefonů OnePlus a Meizu. V případě OnePlus zaznělo obvinění dokonce dvakrát. U modelů OnePlus 3 a 3T firma ještě chybu uznala, v případě OnePlus vinu odmítla. Prý šlo pouze o standardní navýšení výkonu, které systém aktivuje i při hraní her.

OnePlus 5 je podvodník: jakmile ucítí benchmark, uměle navyšuje výkon

Nyní se ukázalo, že zmiňované společnosti nejsou jediné. Z falšování výsledků byl obviněn také Huawei, včetně jemu patřící značky Honor. Mechanismus falšování výsledků byl podobný jako minulý rok u OnePlus, ovšem o něco extrémnější.

Přizpůsobení se konkurenci?

Na celou věc se přišlo, když redaktoři webu AnandTech začali zkoumat, jak je možné, že Huawei P20 a P20 Pro dosahují v grafických testech výrazně lepšího skóre než předchůdce Huawei Mate 10. Ten totiž přitom má stejný osmijádrový procesor Kirin 970 s grafickým jádrem taktovaným na identickou frekvenci. V dalším testu se navíc ukázalo, že podivně výkon narostl i u modelu Huawei Mate 10.

Šedou barvou jsou zobrazeny výsledky z oficiální aplikace. Oranžové jsou výsledky ze stejného testu, avšak v privátní aplikaci, kterou software telefonu nerozpoznal jako benchmark. (Zdroj: AndroidAuthority)

Záměrné navyšování výkonu v benchmarku

„Vyšetřování“ ukázalo, že software telefonů detekoval známé benchmarky a následně uměle navyšoval výkon procesoru. Docházelo tak až k 50% nárůstu výkonu v benchmarku, jehož však bylo dosaženo výměnou za vysoké zahřívání přístroje a neefektivní nakládání s elektřinou, které by bylo v běžném provozu nepřijatelné.

Populární benchmark 3DMark v reakci na odhalení vymazal několik přístrojů výrobce ze svého žebříčku. Konkrétně jde o modely Huawei P20 a P20 Pro, Huawei Nova 3 a Honor Play. Jestli budou v případě odstranění umělého zlepšování výsledků opětovně zařazeny, není v současnosti jasné.

Recenze Honor Play: hráčův sen

Zajímavé je, jak se k věci postavilo vedení společnosti. Šéf softwarové divize Wang Chenglu údajně podvádění explicitně potvrdil na konferenci IFA 2018 a slíbil, že v budoucnu budou více transparentní. K manipulaci s výsledky se prý rozhodli proto, že je to v Číně běžná praxe a museli se tak přizpůsobit konkurenci. Oficiální vyjádření Huawei však zní trochu jinak. Firma v něm píše, že je „jakožto špička v odvětví ochotna spolupracovat s partnery pro nalezení nejlepších standardů pro benchmarky, které dokáží přesně vyhodnotit uživatelský zážitek“.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

16 komentářů

 1. Úplně zbytečně, je to škoda. Navíc když má Huawei jedny z nejlepších zařízení na světě.

 2. mne sa páči text umelo navyšoval výkon , tak dosiahne ten mobil taký výkon aj za cenu prehrievania alebo nie ?ja to nepovažujem za podvod keď taký výkon dosiahol reaálne v teste , pri autách tiež udávaný výkon nieje bežne trvalo možný , a ešte lepšie je to pri mini a mikro systémoch kde sú nálepky 200W a podobne benchnark je nato aby preveril max možný výkon zariadenia

  • Tomáš Krompolc

   Dosáhne ho reálně za nereálných podmínek. Procesor a grafické jádro prostě při testu operují s takovým výkonem, jehož ani při sebenáročnější hře telefon nedosáhne. Limity jsou uměle posunuty pro účely benchmarku, neboť telefon takto dlouhodobě nemůže fungovat – přehříval by se a rychle by se vybíjel.

   Jak je vidět z reakce 3DMarku, takto si tvůrci pojem maximální možný výkon nepředstavují.

  • Při tomhle uvažování by tedy neměl platit ani světový rekord Bolta ve sprintu na 100m, protože ho dosáhne reálně za nereálných podmínek. Bolt prostě při sprintu operuje s takovým výkonem, jehož ani při sebenáročnějším běhu v civilu po městě nedosáhne. Limity jsou uměle posunuty pro účely šampionátu, neboť Bolt takto dlouhodobě nemůže fungovat. Toliko k „podvodům“ v benchmarcích. ;)

  • Shepi: ale Bolt jej dosáhne za reálných podmínek. Tady jde spíš o to, že by rekord Bolta nemohl platit, kdyby se Bolt před závodem nasypal nějakýma práškama, které by mu krátkodobě zvýšily výkon, ale nemohl by ty prášky v sobě mít celou dobu jeho života, protože by umřel na přetížení.

  • Však smartphone toho výkonu také dosáhne, bez zásahu zvenčí. Pouze je pro běžné používání výkon omezen, aby zařízení dosahovalo delší životnosti. Ale ten výkon tam zkrátka je, jinak by nemohl být naměřen. A kde jinde ukázat maximální možný výkon, než právě v benchmarku?

  • Přetaktování, navíc na tak vysoké hodnoty, je zásah. Akorát pro nějaké dlouhodobější využití by to bylo pro smartfon asi konečné. Pokud Huawei chtěl ukázat možnosti jejich nového soc, mohli se o tom zmínit. Nicméně si myslím, že jej měli prezentovat ve stavu v jakém půjde k uživatelům.

 3. Huawei docela rychle upadá. Senzoricky se žádný z lite modelů nedorovnává ani na letitý G3 od LG , výkonově jsou pak Lite naprostá tragédie ( Na připravenost fotoaparátu jsem zatím nikde nečekal tak dlouho jako u P9. Hlavně že chrlí další a další refreše.

 4. Xzeit: to myslíš vážně?

  • Milam: no to si piš. Nebudeme řešit Lite verze, ale to nejlepší co mají. Huawei P20 pro je úplná pecka. Chybí defacto jen bezdrátové nabíjení. Samozřejmě Samsung Galaxy S9 +, LG V30 a jiné jsou taky slušné stroje. Huawei chválím za skvělou optimalizaci. Minimálně u toho s čím jsem se setkal. Mate 10 pro, P20 pro. Dostatečných 128 GB interní paměti, 6GB ram a rychle SoC. Zkus napsat, proč teda nepatří mezi špičku?

 5. Frantisek Kubik

  Ano, jsem zklaman. prvniho lexuse v roce 91, to mi kazdy zavidel, ted tento take ale jen tak dlouho nez ho svezu. Jak muzr byt v testu 9,8 z 10 – pohodli jizdy to je podvod!!!!

 6. Frantisek Kubik

  Jak muzr byt v testu 9,8 z 10 – pohodli jizdy to je podvod!!!!

 7. …staci veta ,,v Cine je to bezna praxe, tak jsme museli…,,

 8. Problém samsunguovych aj Huawei SOC je použité GPU. Tie majú od predpotopneho Mali a hlavne hráči tym trpia. Potom sa nedivím že sa to snaží Huawei nejak obísť..

  Čo by som dal za to kebyže moja S9+ má miesto exynosaa Snapdragon…

 9. Z mého pohledu je podvodem nikoliv odstranění tepelných limitů při běhu benchmarku, ale jejich nasazení ve všech ostatních činnostech. Člověk si tak koupí výkonný mobil a pak zjistí, že po 5/15/20 minutách se začne zpomalovat jen proto, aby se neupekl. To je jako koupit si sportovní vůz, který po chvíli pojedu maximálně 80 km/h. Proč se neřeší tohle? Kde jsou všechny ty spotřebitelské organizace, které mají „chudáčky spotřebitele“ chránit před vším zlým?

  • To by si musel riesit cely intel s amd a ich turbo boost funguje presne rovnako – pokial je to ale prezentovane ako funkcionalita asi to nie je mozne napadnut

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).