Domů » Bleskovky » Huawei podváděl v benchmarcích. 3DMark mobily smazal z žebříčku

Huawei podváděl v benchmarcích. 3DMark mobily smazal z žebříčku

Minulý rok se řešila aféra podvádění v benchmarcích u telefonů OnePlus a Meizu. V případě OnePlus zaznělo obvinění dokonce dvakrát. U modelů OnePlus 3 a 3T firma ještě chybu uznala, v případě OnePlus vinu odmítla. Prý šlo pouze o standardní navýšení výkonu, které systém aktivuje i při hraní her.

OnePlus 5 je podvodník: jakmile ucítí benchmark, uměle navyšuje výkon

Nyní se ukázalo, že zmiňované společnosti nejsou jediné. Z falšování výsledků byl obviněn také Huawei, včetně jemu patřící značky Honor. Mechanismus falšování výsledků byl podobný jako minulý rok u OnePlus, ovšem o něco extrémnější.

Přizpůsobení se konkurenci?

Na celou věc se přišlo, když redaktoři webu AnandTech začali zkoumat, jak je možné, že Huawei P20 a P20 Pro dosahují v grafických testech výrazně lepšího skóre než předchůdce Huawei Mate 10. Ten totiž přitom má stejný osmijádrový procesor Kirin 970 s grafickým jádrem taktovaným na identickou frekvenci. V dalším testu se navíc ukázalo, že podivně výkon narostl i u modelu Huawei Mate 10.

Šedou barvou jsou zobrazeny výsledky z oficiální aplikace. Oranžové jsou výsledky ze stejného testu, avšak v privátní aplikaci, kterou software telefonu nerozpoznal jako benchmark. (Zdroj: AndroidAuthority)

Záměrné navyšování výkonu v benchmarku

„Vyšetřování“ ukázalo, že software telefonů detekoval známé benchmarky a následně uměle navyšoval výkon procesoru. Docházelo tak až k 50% nárůstu výkonu v benchmarku, jehož však bylo dosaženo výměnou za vysoké zahřívání přístroje a neefektivní nakládání s elektřinou, které by bylo v běžném provozu nepřijatelné.

Populární benchmark 3DMark v reakci na odhalení vymazal několik přístrojů výrobce ze svého žebříčku. Konkrétně jde o modely Huawei P20 a P20 Pro, Huawei Nova 3 a Honor Play. Jestli budou v případě odstranění umělého zlepšování výsledků opětovně zařazeny, není v současnosti jasné.

Recenze Honor Play: hráčův sen

Zajímavé je, jak se k věci postavilo vedení společnosti. Šéf softwarové divize Wang Chenglu údajně podvádění explicitně potvrdil na konferenci IFA 2018 a slíbil, že v budoucnu budou více transparentní. K manipulaci s výsledky se prý rozhodli proto, že je to v Číně běžná praxe a museli se tak přizpůsobit konkurenci. Oficiální vyjádření Huawei však zní trochu jinak. Firma v něm píše, že je „jakožto špička v odvětví ochotna spolupracovat s partnery pro nalezení nejlepších standardů pro benchmarky, které dokáží přesně vyhodnotit uživatelský zážitek“.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Subscribe
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments