Domů » Bleskovky » OnePlus a Meizu podvádějí v benchmarcích. Bodový rozdíl je někdy až dvojnásobný

OnePlus a Meizu podvádějí v benchmarcích. Bodový rozdíl je někdy až dvojnásobný

Není to zase tak daleká minulost, kdy bylo několik z výrobců nařčeno z podvodů, které se projevovaly během testování zařízení pomocí nástrojů pro měření výkonu. Jak se ovšem zdá, někteří výrobci v podvádění pokračují i nadále. Na povrch totiž nedávno vyplynuly nové informace, které zmiňují společnosti OnePlus a Meizu. Ty obcházely aplikace díky úpravám v samotném operačním systému. Na skutečnost informovali vývojáři ze serveru XDA-Developers.

meizu-pro-6-plus-03
Meizu podvádí v benchmarcích

Největší podvodníci? OnePlus a Meizu

Podvody se týkají konkrétně modelů OnePlus 3/3T a Meizu Pro 6. Spolu s vývojáři z XDA se na odhalení podílela rovněž společnost Primate Labs, která stojí za vývojem benchmarkingové aplikace Geekbench. Zmiňovaná zařízení při testování uměle navyšovala výkon procesoru – software vydá v případě detekce nejběžnějších srovnávacích aplikací pokyn procesoru pro navýšení taktu. OnePlus tímto způsobem podvádělo u aplikací Geekbench, AnTuTu, Androbench, Quadrant, Vellamo a GFXBench.

ddae6978deed0a8797499647ec8d7f81bc94fad3

Pokud bychom se nejdříve zaměřily na modely 3 a 3T, jde z grafu jasně vidět, že podvod není u společnosti OnePlus tolik zřetelný a lze jej přehlédnout. Červené pásky představují hodnoty, které by měly být skutečně naměřeny, žluté pak hodnoty „nadsazené“. Při spuštění benchmarku takt dvou silnějších jader dosahuje hodnot 1,29 GHz, u úspornějších se jedná o hodnotu 0,98 GHz. Klasickou hodnotou by však v případě úsporných jader mělo být 0,31 GHz.

843d4ea4abf66c4449e6055e281fbbd9741a61c5

Meizu jde u svého modelu Pro 6 na celou situaci ještě více agresivněji – zde opravdu dochází k velkému klamání zákazníka. Výkonná procesorová jádra, která by se za normální situace měla zapnout vždy, když je potřeba většího výkonu, jsou totiž při neaktivitě benchmarků zcela vypnutá. Jejich spuštění se tak při klasickém chodu telefonu nikdy nedočkáte, a vy tak musíte fungovat pouze na úsporných jádrech. „Velká“ jádra jsou tak do hry zapojena jen tehdy, když dojde k detekci spuštění benchmarku.

OnePlus o problému samozřejmě ví a již přislíbila patřičné kroky. Jak se ovšem zdá, postihnuty jsou pouze modely, na kterých aktuálně běží Android ve verzi Nougat. S další aktualizací systému Oxygen/Hydrogen OS tak dojde k úplné nápravě. Je minimálně chválihodné, že společnost dokázala uznat svou chybu a snaží se ji napravit. Tohoto kroku jsme se u Meizu zatím nedočkali.

Lukáš Čambala

Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.

9 komentářů

 1. Tak popcorn a čekačka, než si zde přečteme, že je to celé komplot Apple a Samsungu, kteří ale samozřejmě také podvádějí:)

 2. To není vůbec pravda, Meizu má v menu telefonů na výběr, můžete mít trvale vypnutá dvě jádra, nebo čtyři jádra, v závislosti na modelu… jako powersaving mod.

  Před spuštěním benchmarků se Meizu vždy ptá, který mód se má použít, výsledky v benchmarku jsou takové, jaký mód vyberete a nejvýkonnější mód můžete mít samozřejmě zapnutý trvale.

  Takže se o žádný podvod nejedná, já třeba nejvýkonnější jádra zapínám jenom když hraju hry, NENÍ PRAVDA, že by maximální výkon byl dostupný jen při benchmarku.

 3. Nehledě na to, že pro Meizu existuje aplikace, se kterou si můžete SoC nataktovat jak je libo, je dostupná free v Google Play. :-) Existuje ještě jedna modifikace kernelu, která dává možnost volby několika herních módů, které když zapnete, zároveň získáte vyšší score v benchmarcích, defaultně Meizu v benchmarcích vykazuje nižší skóre, takže určitě nepodvádí, to by museli zapínat právě herní boost, a to ten telefon sám od sebe neumí.

  Ale v benchmarcích v minulosti podváděl Samsung.

 4. Pořád nerozumím tomu, kde ten podvod je. Pokud to hardware dokáže a nenapíše jen nějaké číslo násobené nějakou bulharskou konstantou, pak v čem je problém. Já osobně myslím, že problém je jinde a to v marketingu konkrétně firmy OnePlus. Nevím jak Meizu, jejich obchodní politiku neznám, ale u OnePlus je to jasné, zákazník koupí přímo od firmy a tím jsou znevýhodněni, ba eliminováni překupníci, kteří jinde dostávají „velkoobchodní“ ceny a pak prodávají za ceny doporučené, ale především za ceny své, kterými mnohdy kazí obchodní politiku ostatních. Takže pokud OnePlus tyto překupníky eliminuje vlastním prodejem za své, pevně stanovené ceny, pak to mnoho překupníků nemůže překousnout a udělá cokoliv, aby těch telefonů, které se prodají a z nichž nic nemají bylo co nejméně a k tomu použijí jakékoliv metody. Třeba obviní OnePlus z podvodu v nějakém Antutu, které pramálo ukazuje, jak to ve skutečnosti s telefonem je. Nevím, jak OnePlus podvádí při přímých srovnávacích testech, které můžete shlédnout třeba na YouTube, kde leží dva telefony vedle sebe a spouští se na nich různé aplikace a počítá se, který z telefonů tu kterou aplikaci spustil dřív.

  • Pointa je v tom, že zařízení v specifickém scénáři nabídne nějaký výkon, ale uživatel toho scénáře v reálu nedosáhne.
   Podobný podvod dnes dělá myslím Acer (Lenovo?) u laptopu, kde se chlubí i7, což je výhoda oproti konkurenci s i5. Tedy než to začneš používat a ukáže se, že ta i7 throttluje, protože TDP přesahuje chladící schopnost laptopu. Takže sis koupil „i7“.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).