OnePlus 5 je podvodník: jakmile ucítí benchmark, uměle navyšuje výkon

Společnost OnePlus včera představila smartphone OnePlus 5, který nabízí výbavu vlajkové lodě za cenu vyšší střední třídy. Výkon zajišťuje čipset Qualcomm Snapdragon 835 ve společnosti 6 nebo 8 GB RAM, přičemž tato kombinace si v benchmarcích vysloužila velmi vysoká hodnocení. Bohužel nejsou tak úplně pravdivá.

Podle rozsáhlého reportu webu XDA-Developers novinka při benchmarcích podvádí a dostává v nich vyšší skóre, než by si zasloužila. OnePlus podobné praktiky provádělo už u modelu 3T, tentokráte jde ale na věc jiným způsobem. Jakmile OnePlus 5 rozpozná, že je testováno syntetickým benchmarkem, čtyři z osmi procesorových jader naběhne na svoji maximální frekvenci 1,9 GHz a běží na ní 95 procent času, byť v běžném provozu využívají své maximální frekvence pouze necelou čtvrtinu času. S tímto „vylepšením“ tak telefon dostává až o 6,5 procent lepší výsledky, než by běžně dosáhl.

Nutno podotknout, že OnePlus není v podvádění při benchmarcích jediné, podobných prohřešků se v minulosti dopustili i giganti Samsung a HTC. V případě OnePlus 5 je ale takovéto podvádění zcela zbytečné, telefon má obrovský výkon i bez této pomoci.







Nepřehlédněte

OnePlus 5 odhalen: iPhone s Androidem a výrazně nižší cenou

Aktualizováno v 15:40

Vyjádření k situaci poskytl sám spoluzakladatel OnePlus Carl Pei, který tvrdí, že OnePlus 5 přistupuje k benchmarkům stejně jako ke hrám a aplikacím. Systém Oxygen OS údajně sám navyšuje výkonnost procesoru při spuštění her a aplikací, aby bylo spuštění maximálně rychlé. OnePlus 5 podle Peiových slov nepřistupuje ke standardním vylepšujícím krokům, jako snížení rozlišení displeje či přetaktování procesoru, jak je u falšování výsledků běžné; umělé vytížení procesoru na 100 % je však to, co uživatelé od benchmarku očekávají.

Poslední slova jsou určitě pravdivá, nicméně panují pochybnosti, zda se takto přístroj chová i při reálném použití. Podle reportu XDA-Developers se systém navržen právě tak, aby vyhledával populární benchmarkové aplikace a navyšoval v nich výkon čipsetu.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku