OnePlus 5 odhalen: iPhone s Androidem a výrazně nižší cenou

Předchozí generace smartphonů čínského výrobce OnePlus bývaly často spojovány s termínem „zabiják vlajkových modelů“, protože nabízely podobnou hardwarovou výbavu jako konkurence, avšak za podstatně nižší cenu, přesto se to nikdy bez kompromisů neobešlo.

Letošní premiéra novinky OnePlus 5 už na sebe tak velkou pozornost nestrhla, za což si ale výrobce může sám – v posledních týdnech se totiž o „pětce“ na internetu objevilo tolik informací, že si každý mohl udělat obrázek o tom, jak telefon bude vypadat a jaký hardware bude mít pod kapotou. Přesto dnešní tiskovku na YouTube v průměru sledovalo okolo 170 000 diváků, což je pro OnePlus skvělé číslo.

A nyní už je jasné, že starší úniky informací byly pravdivé. Přesto má OnePlus 5 co nabídnout; tradičně láká na špičkový hardware v čele se Snapdragonem 835 vyráběným 10nm technologií, slušnou porci operační paměti, nízkou cenu a tentokrát i duální fotoaparát, který plní stejnou funkci jako na konkurenčním iPhone 7 Plus.

Inspiraci Applem nelze upřít

Právě zadní strana telefonu jakoby z oka vypadla nejnovějšímu iPhonu – rozmístění prvků je zde takřka identické. Na tiskové konferenci jeden z účastníků vtipně poznamenal, že by na OnePlus 5 mohly pasovat kryty právě z iPhone 7 Plus :-). Je zajímavé, že výrobce zvolil zrovna tento design, existovalo totiž téměř 15 vývojových prototypů, které se od sebe lišily právě uspořádáním prvků na zadní straně (více informací).

Tloušťka těla je příjemných 7,25 mm
Tloušťka těla je příjemných 7,25 mm

Přední strana naopak trochu připomíná loňské generace telefonů od Samsungu, nicméně patrný je zde i rukopis značky OnePlus. Ve středovém tlačítku je tradičně zabudovaná keramická čtečka otisků prstů s rychlostí odemčení 0,2 vteřiny, kterou obklopují dvě senzorové klávesy. Většina konkurenčních vlajkových modelů letos nabízí odolnost vůči vniknutí vody, u OnePlus 5 nic takového nehledejte.

Zřejmě kvůli zachování nižší ceny ani letos výrobce nesáhl po displeji s Quad HD rozlišením, ale tradičně zde najdeme Optic AMOLED panel s Full HD rozlišením a úhlopříčkou 5,5 palce, který kryje ochranné sklo Gorilla Glass 5 (mimochodem, jedná se o zcela identický panel, který byl použit už u modelu OnePlus 3T). Pevnost telefonu ještě podpoří hliníková konstrukce; celková tloušťka telefonu je příjemných 7,25 mm.

Výkonný hardware, rychlé nabíjení i kompletní LTE

Hnacím motorem se stal výkonný osmijádrový čip Qualcomm Snapdragon 835 (4x 2,45 GHz + 4x 1,9 GHz), kterému sekunduje grafický akcelerátor Adreno 540 a 6 nebo 8 GB operační paměti RAM (LPDDR4). Základní varianta má 64GB interní úložiště (UFS 2.1), verze s 8GB operační pamětí pak dokonce 128GB; slot na paměťovou kartu chybí, ale najdeme zde slot na dvě nanoSIM karty. Jen škoda, že OnePlus 5 zase tak trochu podvádí v benchmarcích. Operační systém Android 7.1.1 Nougat tradičně doplňuje uživatelské prostředí výrobce (Oxygen OS), které přidává několik nových gest a funkcí pro pohodlnější ovládání systému. Novinkou je režim pro pohodlné noční čtení s filtrem modrého světla.

Tip: Kompletní parametry OnePlus 5 včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů. Zde najdete srovnání s Galaxy S8 a iPhonem 7 Plus, a zde porovnání s předchozími modely OnePlus.

Vzhledem k použitému čipsetu nikoho nepřekvapí kompletní podpora LTE pásem,2×2 MIMO, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), NFC & Bluetooth 5.0. A pokud byste se obávali, že zmizel 3,5mm výstup pro připojení sluchátek, není tomu tak – naleznete jej ve spodní části hned vedle USB-C konektoru. Kapacita vestavěného akumulátoru je 3300mAh a při běžném provozu telefon zvládne jeden pracovní den.

Samozřejmostí je podpora rychlého nabíjení Dash Charge (5V 4A), kdy na 58 % kapacity akumulátor dobijete za zhruba 30 minut, a už po 15 minutých jste na 29 % baterie. Nabíjení je dokonce rychlejší, než u konkurenčního Galaxy S8. Je škoda, že na to bezdrátové se stále zapomíná.

Duální fotoaparát a kouzla s hloubkou ostrosti

Letošní novinka od OnePlus je osazena duálním fotoaparátem od Sony, přičemž primární fotoaparát nabídne rozlišení 16 megapixelů (čip Sony IMX 398) a světelnost objektivu f/1.7. Sekundární fotoaparát, fungující jako teleobjektiv (najdeme zde 1,6násobný optický zoom + digitální dopočet na dvojnásobný díky technologii SmartCapture), má 20Mpx rozlišení a světelnost f/2.6. Optická stabilizace obrazu bohužel chybí a vystačit si tak budeme muset pouze s tou elektronickou. Výrobce se pochlubil, že na vývoji fotoaparátu spolupracoval s DxO Labs, která je považována za významnou autoritu v oblasti digitální fotografie.

OnePlus tvrdí, že se jedná o vůbec nejvyšší rozlišení duálního fotoaparátu mezi smartphony. Ostatně, spoluzakladatel značky Carl Pei o loňském modelu OnePlus 3 pronesl, že sice může konkurovat vlajkovým lodím, ale fotoaparát je pouze dobrý, nikoli skvělý, a právě to chce letošní generace změnit.

OnePlus 5 fotí velice pěkně, snímky se ukládají v rozlišení 4608 x 3456 px (16 Mpx)
OnePlus 5 fotí velice pěkně, snímky se ukládají v rozlišení 4608 x 3456 px (16 Mpx)

Kromě možnosti přiblížit si zabíranou scénu bez ztráty kvality duální fotoaparát najde uplatnění i při focení portrétů či jiných objektů, u kterých zvládne rozmazat pozadí (bokeh efekt). Jinými slovy, OnePlus tady kompletně zkopírovalo to, co najdeme například u iPhone 7 Plus, nicméně inženýři při ladění odvedli skvělou práci, protože první ukázkové snímky z fotoaparátu OnePlus 5 vypadají skutečně fantasticky.

Snímek pořízení v režimu Portrét (s rozmazaným pozadím)
Snímek pořízení v režimu Portrét (s rozmazaným pozadím)

Kromě focení můžete nahrávat video ve 4k rozlišení při 30 snímcích za vteřinu, případně slow-motion v HD rozlišení při 240 fps. Přední selfie kamerka nabízí osmimegapixelové rozlišení a světelnost objektivu f/2.0.

S nepatrně vyšší cenou, přesto stále atraktivní

OnePlus 5 je o 60 euro dražší, než jeho předchůdce OnePlus 3T, respektive o 100 euro dražší, než OnePlus 3 (recenze). Přesto cena nešplhá do nijak astronomických hodnot a za takto skvěle vybavený telefon s kvalitním fotoaparátem a výkonným hardwarem je zcela adekvátní. I letos tedy výrobce konkurenčním značkám velmi slušně zatopí.

Cena základní verze smartphonu (6 GB RAM + 64GB úložiště) je 499 euro (cca 13 150 Kč). Verze s 8GB RAM a 128GB pamětí vyjde na 559 euro (14 700 Kč).

Objednávat jej můžete na e-shopu OnePlus.net s termínem expedice 21. června, a nemusíte se bát, žádné pozvánky už letos nejsou potřeba, respektive abyste jej mohli objednat nyní, je nutné zadat speciální kód, který zazněl na keynote (psst, je to Clearer Photos), běžná expedice (bez kódu) začne 27. června. K dispozici jsou dvě barevné varianty – tmavě černá Midnight Black a šedivá Slate Gray, ale není vyloučeno, že se v budoucnu dočkáme i světlých barev.

K OnePlus 5 si tradičně budete moci přikoupit celou řadu ochranných krytů s různými motivy

Poštovné z internetového obchodu výrobce je u objednávek nad 100 euro zdarma a vzhledem k tomu, že se OnePlus 5 bude odesílat ze skladu v Evropě, je cena 13 150 Kč u základního modelu konečná.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku