Takhle vznikal OnePlus 5. Ukážeme vám první prototypy

Na poli mobilních telefonů je velmi těžké se prosadit. Trh ovládají dva giganti – Apple a Samsung. Vyrobit smartphone se špičkovými specifikacemi přitom není až tak těžký úkol. Chleba se začne lámat, až když dojde na fotoaparát. Kvalitním fotoaparátem v chytrém telefonu se dokáže pochlubit jen málo firem. Čínská společnost OnePlus má ambici být jednou z těchto firem. Zda se jí to povede, se dozvíme už dnes večer, jelikož na 18:00 našeho času je naplánována světová premiéra modelu OnePlus 5.

Společnost OnePlus jde po krku zavedeným výrobcům již od představení svého prvního modelu. Její hlavní devízou je, jako u většiny čínských výrobců, dodávat vysoce kvalitní zařízení za co nejnižší cenu. To se OnePlus daří s jedinou výjimkou, kterou je fotoaparát. V tomto ohledu se se skutečnou špičkou ve světě chytrých telefonů nemůže porovnávat. „OnePlus 3 může konkurovat vlajkovým lodím, ale fotoaparát je pouze dobrý, nikoli skvělý,“ pronesl spoluzakladatel Carl Pei o smartphonu z roku 2016.

Jak vznikal OnePlus 5?

Redaktoři serveru TheVerge.com měli možnost navštívit čínskou továrnu OnePlus. Díky tomu vznikla reportáž, která ukazuje, jak vývoj letošního vlajkového modelu vznikal.

Finální podobu OnePlus 5 tradičně s předstihem zveřejnil Evan Blass (@evleaks)

S důrazem na kvalitní optiku

Vyrovnat se s tímto nedostatkem se chce OnePlus svým nejnovějším smartphonem – OnePlus 5. Ten sice postrádá přijatelnou cenovku, ale kvalitní design, vysoký výkon a špičkový fotoaparát by měly navýšení ceny obhájit. Výhodou v boji proti lídrům trhu je pro OnePlus fyzická blízkost výrobní továrně i dodavatelům, neboť sídlí v čínském městě Šen-čen – ve speciální ekonomické zóně Čínské lidové republiky a technologickém centru pevninské Číny.

Vývojové prototypy OnePlus 5 na společné fotografii

Pokud vyrábíte hardware, pak je Šen-Čen pravděpodobně to nejlepší místo na světě,“ řekl generální ředitel OnePlus, Pete Lau. I přes výhodné umístění firmy nemůže OnePlus vždy zajistit ty nejlepší součástky. Konkurenti ze Soulu a Cupertina vyrábějí vlastní špičkové procesory či displeje, které se k ostatním výrobcům většinou vůbec nedostanou. A pokud ano, tak s výrazným zpožděním.

Tip: Kompletní parametry OnePlus 5 včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

Na konkurenci nový OnePlus 5 vyrukuje duálním fotoaparátem od Sony, přičemž primární fotoaparát nabídne 16 MPx se světelností f/1.7 a sekundární fotoaparát, fungující jako teleobjektiv, bude mít rozlišení 20 MPx a světelnost f/2.6. OnePlus tvrdí, že tohle bude „nejvyšší rozlišení duálního fotoaparátu v dnešních smartphonech.

Výrobce na svém Twitteru před několika dny zveřejnil tento obrázek. Zdá se tedy, že s finální podobou OnePlus 5 se už nijak netají :-)

OnePlus 5 ale nebude pouze o fotoaparátu. Pod 5,5palcovým AMOLED displejem s rozlišením fullHD se ukryje nejvýkonnější procesor od Qualcommu, Snapdragon 835. Dále pak interní paměť až 128 GB, velikost RAM o velikosti až 8 GB nebo baterie s kapacitou 3300 mAh. Pevnost telefonu dodá hliníková konstrukce.

Prodejní balení OnePlus 5
Prodejní balení OnePlus 5

Opět lákavá cena, přesto bude dražší než předchůdce

Cena základní verze smartphonu (6 GB RAM + 64GB úložiště) by podle zahraničních zdrojů měla být 479 euro (cca 12 500 Kč), což je o 40 euro více, než v případě OnePlus 3T a o 80 euro více, než v případě OnePlus 3. Telefon by měl jít objednat hned 20. června s termínem doručení 22. června.

K OnePlus 5 si tradičně budete moci přikoupit celou řadu ochranných krytů s různými motivy

Poštovné ze stránek OnePlus.net je u objednávek nad 100 euro zdarma a vzhledem k tomu, že se OnePlus 5 bude odesílat ze skladu v Evropě, měla by být cena 12 500 Kč u základního modelu konečná.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku