TOPlist

Recenze Honor Play: hráčův sen

Mobilní hry patří k telefonům už od jejich počátků. Však kdo by si nevzpomněl třeba na legendární hru Snake. Dnešní herní tituly jsou již daleko více pokročilé a propracované. Se svojí grafikou se začínají pomalu ale jistě přibližovat například i herním konzolím.

Společně s detailnějším grafickým zpracováním samozřejmě stoupají i nároky na výpočetní výkon. Pro vychutnání nejnáročnějších herních titulů si tak budete muset přichystat opravdu výkonný smartphone. Vzrůstajícího zájmu o „herní“ smartphony si všimnuli i samotní výrobci a připravili speciální modely. Jednu z novinek si přichystala i čínská společnost Honor. Telefon nese příznačné označení Play a na českém trhu se začíná prodávat za velice zajímavou cenu 8 490 korun.

Videorecenze

Konstrukce a vzhled

Rozdíly mezi smartphony střední a vyšší třídy se v poslední době smazávají. Tedy alespoň co se týče konstrukce. Honor Play vsází na celokovové tělo, které vyniká svojí výbornou pevností a tuhostí. Celkové rozměry dosahují hodnot 157,9 × 74,3 × 7,5 milimetrů a hmotnost je 176 gramů.

Uprostřed spodní hrany kovového rámečku sídlí datový konektoru USB-C. Vpravo od něho je umístěný hlasitý reproduktor se slušnou kvalitou i hlasitostí přednesu. Honor v tomto případě neopomněl ani standardní sluchátkový výstup, který má své místo nalevo od datového konektoru.

Tlačítko pro spuštění a kolébka pro ovládání hlasitosti sídlí na pravé straně těla. Opačný bok ukrývá kombinovaný slot pro dvojici karet nanoSIM a paměťovou kartu microSD. V případě osazení paměťové karty však přijdete o možnost využít druhý slot pro SIM.

Na kovový boční rámeček plynule navazují matná kovová záda. Ta mají ve spodní a horní části plastové předěly, aby byl umožněn průchod signálu k integrovaným anténám. Hlavní dominantou zad je jednoznačně modul duálního fotoaparátu, který je bohužel poměrně výrazně vystouplý. Při pokládání telefonu si raději dávejte pozor, abyste si nepoškrábali krycí sklíčko.

Standardní výbavou dnešních smartphonů je čtečka otisků prstů. Honor Play ji má umístěnou v horní čtvrtině zad a jedná se o velmi rychlý i přesný model. Pokud by vám tento způsob odemykání nevyhovoval, můžete zvolit rozpoznávání prostřednictvím obličeje. Pro tyto účely je využitý čelní fotoaparát s maximálním rozlišením 16 megapixelů a světelností f/2,0. Rychlost a přesnost rozpoznávání obličeje je pozoruhodná. Huawei, respektive Honor tohle zkrátka umí a v tomto ohledu se řadí nový model Play ke špičce na trhu.

Když už je řeč o čelním fotoaparátu, tak ten je společně s reproduktorem pro telefonní hovory, vícebarevnou notifikační diodou a sadou senzorů umístěný ve výřezu 6,3palcového displeje. Boční rámečky displeje jsou jinak velmi tenké a celkové využití čelní strany činí 83 procent. Celou čelní stranu kryje odolné sklo.

Na test nám dorazil telefon v barevné variantě Navy Blue (modrá). Na trhu bude k dostání ještě černá a fialová barevná verze. Ke kvalitě zpracování nemám u Honoru Play žádné výtky. Díky zaobleným bokům se telefon velmi dobře drží v ruce. Jen kvůli matným kovovým zádům má občas tendenci vyklouznout z ruky. V základním balení je společně s telefonem dodáváno i průhledné gumové pouzdro, se kterým se telefon drží ještě o něco lépe a je navíc chráněný.

Displej: výřez nesmí chybět

Displej s úhlopříčkou 6,3 palců disponuje rozlišením 1080 × 2340 pixelů. Poměr stran je tak lehce nestandardní a činí 19,5 ku 9. Honor vsadil na osvědčenou technologii IPS, díky které se můžete těšit na výborné barevné podání, pozorovací úhly i slušnou čitelnost i na přímém slunci. Zkrátka takový dobrý standard, na který jsme za poslední roky zvyklí.

Kromě „moderního“ poměru stran nabízí displej ještě další trendy věc. Řeč je samozřejmě o výřezu v jeho horní části. Tento prvek je poznávacím znamením letošních smartphonů a jen málokterý výrobce tomuto trendu odolává. Pokud nejste příznivci výřezu, můžete si v nastavení zvolit, že se má veškerá grafika vykreslovat až pod ním. Osobně jsem ale nenarazil na žádný problém s některou z aplikací a vykrojený displej mi nedělal žádné problémy.

Výkon: to je oč tu běží

Výkon je hlavní zbraní testovaného kousku. Ač se jedná o telefon střední třídy, výrobce jej osadil rovnou tím nejvýkonnějším čipsetem, jaký má v nabídce – Kirinem 970. Tento čip disponuje celkem osmi procesorovými jádry (4 × Cortex-A73 s taktem 2,4 GHz a 4 × Cortex-A53 s taktem 1,8 GHz) a grafikou Mali-G72 MP12. Ano, jedná se o stejný čip, jaký má i vlajkový model Huawei P20 Pro.

O nedostatek výkonu se tak obávat nemusíte. Čipset společně se 4 GB operační paměti totiž postačí pro hraní i těch nejnáročnějších mobilních her a nezalekne se ani jiných náročných aplikací. V kompatibilních hrách můžete využít i funkci GPU Turbo, která přináší ještě vyšší grafický výkon.

Hardwarové parametry Honor Play

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.1, čipset: Hisilicon Kirin 970, octa-core, 4× 2,4 GHz Cortex-A73 + 4× 1,8 GHz Cortex-A53, GPU: Mali-G72 MP12, RAM: 4 GB, interní paměť: 64 GB, pam. karta:
Rozměry: 157,9 × 74,3 × 7,5 mm, hmotnost: 176 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,3", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2340 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3750 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 16 Mpx, f/2.2, PDAF, druhý: 2 Mpx, portrétový, f/2.4, selfie kamera: 16 Mpx, f/2.0, 26mm, 1/3.06", 1.0µm, Full HD video

Vnitřní úložiště s kapacitou 64 GB je v dané cenové hladině zažitým standardem. Další prostor můžete získat dokoupením paměťové karty formátu microSD s kapacitou až 256 GB. Jak jsem se již ale zmínil v dřívější části recenze, v případě využití paměťové karty přijdete o možnost osadit druhou kartu nanoSIM.

Možnostem datové konektivity není téměř co vytknout. Samozřejmostí je plná podpora českých LTE pásem, dvoupásmová Wi-Fi, NFC, Bluetooth (ve starší verzi 4.2) nebo třeba FM rádio. Potěší také velmi rychlé určení polohy díky podpoře technologií GPS, GLONASS a BDS.

Baterie a výdrž

V kovových útrobách telefonu se ukrývá akumulátor s kapacitou 3750 mAh. Ten zajistí dostatek energie i pro případné hraní mobilních her. Použitý čipset je sice velmi výkonný, ale zároveň i úsporný, takže se můžete těšit na slušnou dobu výdrže. Telefon jsem měl možnost testovat více jak 2 týdny. Při občasném telefonování, kontrolování emailu nebo sledování sociálních sítí jsem nabíjel jednou za dva dny.

S dodávaným adaptérem (9 V / 2 A) trvá nabíjení z prázdného stavu do plna necelé dvě hodiny. Na bezdrátové nabíjení si bohužel musíte nechat zajít chuť. To zatím nenabízí ani high-endový Huawei P20 Pro.

Operační systém

Operačním systémem Honoru Play se stal pochopitelně Android. V době testování byl telefon vybaven Androidem ve verzi 8.1.0 Oreo. Jak je u Honoru a Huawei zvykem, systém je doplněný o nadstavbu EMUI. V tomto případě jde o osmou generaci tohoto prostředí.

Po grafické i funkční stránce nemám k systému žádné výtky. Veškeré grafické prvky jsou pěkně sladěné a nechybí samozřejmě ani podpora grafických schémat. Úpravy se dotkly i nabídky nastavení, kde jsou některé položky navíc řazené trochu odlišně, než je tomu u čistého Androidu. Díky vyhledávací liště ale nemusíte dlouze tápat a potřebnou položku rychle najdete.

Co se týče nabídky „bonusových“ aplikací, tak v tomto ohledu se výrobce nehnal do žádných extrémů. Předinstalováno je několik programů a her, které možná nevyužijete, ale ty lze naštěstí většinou smazat. Navíc jich ani není nějak přehnané množství, což je jedině dobře. Zaměření telefonu na mladé zákazníky napovídá aplikace nazvaná Párty režim. Tato utilita slouží pro propojení více kompatibilních smartphonů, na kterých můžete následně pustit naráz vybranou skladbu a užít si hlasitější přednes.

Fotoaparát a záznam videa: slabší místo

Honor Play si až doposud zasloužil skoro jen samou chválu. Někde se však musela poměrně nízká cena zkrátka podepsat. Ano, výrobce se rozhodl ušetřit na duálním fotoaparátu. Primární senzor má rozlišení 16 megapixelů a světelnost f/2,2, sekundární čip je pouze 2megapixelový a jeho světelnost je podprůměrná – f/2,4.

Aplikace pro focení je stejná, jako je tomu u jiných telefonů značky Honor či Huawei. Jak napovídá nápis vedle fotoaparátu, i u tohoto kousku můžete využít asistenci umělé inteligence. Telefon sám rozpozná, co se zrovna chystáte fotografovat a podle toho upraví potřebné parametry. Někdy tato změna prospěje, ale často je nastavení až příliš agresivní a lépe vypadají fotky pořízené na klasický automatický režim. Pokročilejší uživatelé ocení manuální režim, kde si můžete upravit veškeré potřebné parametry snímání.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Výsledná kvalita fotografií se řadí k průměru. Slušné je barevné podání, ale příliš mě nenadchnul dynamický rozsah a některé detaily nejsou příliš dobře vykreslené. Nedá se říci, že by telefon fotil špatně, ale fotoaparát nebyl zkrátka u Honoru Play při vývoji úplně prioritou.

Při záznamu videa je maximem rozlišení 4k a frekvenci 30 snímků za sekundu. I u natočeních videí je patrná průměrná obrazová kvalita. Zlepšit by si zasloužil hlavně dynamický rozsah. Na stabilizaci obrazu budete bohužel muset zapomenout.

Závěrečné hodnocení

Honor Play je rozhodně zajímavý smartphone. Při pohledu na jeho parametry a cenu 8 490 korun je jasné, že máme před sebou velmi výkonný telefon. A právě výkon a nízká cena je to, čím novinka zaujme nejvíce. Čipset HiSilicon Kirin 970 byl ještě do nedávna výsadou pouze špičkových smartphonů.

Smartphone si najde své zákazníky především z řad mladších generací. Právě tato skupina lidí bude slyšet na vysoký výkon, díky kterému je možné hrát bez potíží všechny dnešní mobilní hry. Telefon má samozřejmě i svá slabá místa. Trochu zamrzí Bluetooth ve starší verzi a největší slabinou je průměrný fotoaparát. Na druhou stranu – žádné velké výkony od něho zákazníci asi očekávat nebudou a pro sdílení momentek na Instagramu budou jeho schopnosti dostačující.

Pro konkurenční model nemusíme chodit příliš daleko. Nedávno testovaný Huawei Nova 3 (recenze) se ve většina parametrů s testovanou novinkou shoduje. Navrch ale přidává rovnou dvojnásobnou kapacitu vnitřního úložiště, kvalitnější fotoaparáty a také o něco atraktivnější design se skleněnými zády. Na druhou stranu si za tyto přednosti připlatíte 2 500 korun. Volba tak bude záležet na preferenci zákazníků. Honor Play je další model z nabídky tohoto čínského výrobce, který nemá vůbec špatné předpoklady pro dosažení úspěchu.

Honor Play

Honor Play
8.2

Design a zpracování

8.2/10

Výkon a optimalizace

8.5/10

Hardwarová výbava

8.4/10

Kvalita fotografií a videa

7.3/10

Výdrž baterie

8.6/10

Klady

  • kvalitní zpracování těla
  • povedený displej
  • špičkový výkon
  • slušná výdrž
  • nízká cena
  • optimalizovaný systém Android Oreo
  • rychlé a přesné odemykání obličejem

Zápory

  • pouze průměrný fotoaparát
  • lehce pomalejší nabíjení
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku