TOPlist

Gadget týdne: RingConn 2 je prsten s mnoha „nej“, třeba skoro nejlevnější

Chytrý prsten RingConn 2
  • RingConn 2 patří k chytrým prstenům, které se snaží být nejlepší na trhu
  • Nabízí například nejtenčí a nejlehčí konstrukci, umí i rozpoznat spánkovou apnoe
  • V rámci kampaně na Kickstarteru nyní stojí necelých 5 000 korun, doprava je zdarma

Chytré prsteny jsou, zdá se, absolutním trendem roku 2024, který se s největší pravděpodobností přenese i do příštího roku. Na minimálně jeden jsme se v našem seriálu Gadget týdne už podívali. Dnes se zaměříme na 2. generaci prstenu RingConn, který se chlubí hned několika „nej“, přitom zároveň patří k těm úplně nejlevnějším na trhu.

Chytrý prsten RingConn 2

Čínsko-americkou společnost RingConn založil v roce 2015 bývalý viceprezident Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) Kuo-sing Wang s cílem vyvinout zařízení pro sledování kritických životních funkcí. Mimochodem, v témže roce uspěla na platformě Kickstarter tehdy neznámá společnost Oura se svým chytrým prstenem na měření tepu a kvality spánku. Právě Oura rozjela boom, který v současnosti nabírá na síle.

První prsten RingConn dorazil zkraje roku 2023, teď v létě pak přichází 2. generace, se kterou firma znovu zkouší štěstí v crowdfundingové kampani. A opírá se o to, co má jejich produkt výrazně lepší než konkurence: především poměr ceny a kvality.

Chytrý prsten RingConn 2

RingConn je typický svým tvarem, který není perfektní kruh, ale připomíná spíše hodně oblý čtyřúhelník. Zařízení je zhotoveno z titanové slitiny a je pokryto speciálním nátěrem, který zajišťuje lesklý (zlatá a stříbrná verze), nebo naopak matný (černá verze) povrch. Nechybí samozřejmě ani zvýšená odolnost IP68.

Díky užitému materiálu se výrobce chlubí hned několika „nej“. Jeho prsten je prý s hmotností 2–3 gramy (dle zvolené velikosti) nejlehčí a také nejtenčí, konstrukce má jen 2 milimetry. A skutečně nejde o planá slova: dosud nejtenčím prstenem byl Oura Ring s 2,5milimetrovou tloušťkou, co do hmotnosti vedl prsten Ultrahuman Ring Air s hmotností 5 gramů.

Co umí RingConn 2?

Firma tvrdí, že její prsten je jakýmsi „benchmarkem v tomto segmentu“. Kromě výše zmíněných hodnot chce tohoto postu dosáhnout také funkcemi. Chlubí se například pokročilým sledováním zdravotního stavu během spánku s využitím umělé inteligence.

RingConn 2 je prý první chytrý prsten, který využívá pokročilou umělou inteligenci a poskytuje informace o zdravotních faktorech spánku (například dýchání a jeho změny na základě mnoha faktorů). „Díky senzorům nové generace nabízejí tyto poznatky na bázi umělé inteligence přesná, personalizovaná doporučení pro zlepšení kvality spánku a celkové pohody s působivou 90,7% přesností při identifikaci rizikových událostí ve spánku,“ uvádí výrobce.

Prsten údajně skutečně umí rozpoznat příznaky spánkové apnoe a doporučit změnu životosprávy. Nicméně je třeba myslet na to, že nejde o profesionální medicínské zařízení, což také výrobce deklaruje v poznámce pod čarou. Nejde však o první takový produkt: na toto onemocnění mohou upozornit i prsteny či chytré hodinky jiných značek, které k rekognici využívají noční měření saturace krve kyslíkem (SpO2).

Chytrý prsten RingConn 2

Kromě toho má RingConn 2 senzory pro měření srdečního tepu či právě SpO2, umí též upozornit nositele na změny ve vzorcích krevního průtoku. Z toho lze vypozorovat klíčové ukazatele zdravotní stavu vašeho srdce. K tomu nechybí měření stresu, menstruačního cyklu anebo monitoring sportovních aktivit, jako je běh, jízda na kole či plavání.

Výdrž a bezplatná aplikace

Neobyčejně důležitá je také výdrž prstenu. Přestože se RingConn 2 chlubí nejtenčí a nejlehčí konstrukcí, nabízí i nejdelší výdrž ze všech. Oficiální data uvádějí 10–12 dní na jedno nabití. Abyste takové výdrže dosáhli, musíte však prsten používat s deaktivovanou funkcí detekce spánkové apnoe, respektive s vypnutým průběžným měřením tepu a SpO2.

Chytrý prsten RingConn 2
Nabíjecí dok, který s sebou můžete nosit kamkoliv

Data z prstenu se kumulují v doprovodné aplikaci RingConn, která je dostupná zdarma jak pro Android, tak pro iOS. Data z ní můžete samozřejmě sdílet i s aplikacemi Apple Zdraví či Google Zdraví. Tím nejdůležitějším aspektem však je, že aplikace a vůbec používání prstenu nepodléhá žádnému předplatnému. Zkrátka zaplatíte jednorázovou cenu za nákup prstenu a už nic dalšího neplatíte. Nicméně z vlastní zkušenosti mohu doplnit, že aplikace pro současnou první generaci prstenu nedosahuje takových kvalit jako konkurenční Oura či Ultrahuman Ring Air.



Chytrý prsten Oura a senzory pro měření



Nepřehlédněte

Průvodce chytrými prsteny: jaké obsahují technologie, jak fungují a který vybrat?

Cena a dostupnost

A kolik že prsten RingConn 2 stojí? Prsten je aktuálně nabízen v rámci crowdfundingové kampaně na Kickstarteru, kde už americký start-up vybral více než 1,8 milionu dolarů (skoro 42 milionů korun). Cena v aktuální fázi kampaně činí 209 dolarů, tedy asi 4 900 korun, doprava do České republiky je zdarma.

Chytrý prsten s těmito funkcemi za necelých 5 tisíc korun je skutečně unikum. Přesto úplně nejlevnější není. Na českém trhu je k mání například prsten Carneo, který vyjde na 2 490 Kč. Nabízí však jen základní měření a s nasbíranými daty nepracuje tak sofistikovaně jako právě RingConn nebo i dražší značky typu Oura či Ultrahuman.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku