TOPlist

Xiaomi Mix Fold 2: nejtenčí skládačka na trhu má v pase pouhých 5,4 mm

Xiaomi Mix Fold 2 8
  • Telefon pohání výkonný Snapdragon 8+ Gen 1, fotoaparáty ladila Leica
  • Nový kloub a deska z uhlíkových vláken mají navýšit kvality ohebného displeje
  • Cena na čínském trhu startuje v přepočtu na 38 200 korunách

Tento týden patří ohebným smartphonům. Samsung ve středu ukázal světu Galaxy Flip 4 a Galaxy Fold 4, přičemž o pouhý den později dostaly oba modely novou konkurenci – první jmenovaný v podobě Motoroly Razr 2022, druhý v podobě Xiaomi Mix Fold 2. V obou případech se jedná o důstojné soupeře, kteří novinky od Samsungu v některých parametrech dokonce předčí.xiaomi mix fold 2 dojmy recenzeNepřehlédněte

Revoluce, nebo jen další skládačka? Vyzkoušeli jsme exotický Xiaomi Mix Fold 2

Xiaomi Mix Fold 2 1

Xiaomi Mix Fold 2: tenčí a lehčí než Galaxy Z Fold 4

Čínská novinka láká na přepracovaný design, který je postaven okolo zbrusu nové konstrukce kloubu. Výrobce ji nazývá Micro Waterdrop Hinge, a to podle tvaru, který vnitřní displej vytváří v zavřeném stavu v místě ohybu.

Mix Fold 2 2

Podobné řešení aplikuje i Motorola u svých Razrů, ovšem v tomto případě jsou cílem zejména malé rozměry – zatímco u jiných skládacích telefonů mají konstrukce kloubů tloušťku 11–12 milimetrů, tady je to pouze 8,8 mm. Díky tomu si Číňané mohli dovolit radikálně zmenšit tloušťku celého zařízení: v zavřeném stavu je to pouze 11,2 mm, v otevřeném 5,4 mm. Pro srovnání, u Galaxy Z Fold 4 jsou tyto rozměry 15,8, respektive 6,3 mm.

Nový kloub je rovněž konstrukčně výrazně jednodušší. Údajně jej tvoří pouze 87 komponent, přičemž některé jsou vyrobené z uhlíkových vláken. I díky tomu je celá konstrukce poměrně lehká – celý telefon váží 263 gramů, což je o jeden gram méně než jihokorejský sok. Na druhou stranu, Korejci mají navrch ve voděodolnosti – tu Mix Fold 2 nenabízí v žádné formě.

Vyžehlený vnitřní displej

Horká novinka od Xiaomi má v zavřeném stavu půdorysné rozměry 161,6 × 73,9 mm, čili velikostně je na tom jako každý druhý smartphone. Čelní stranu vyplňuje 6,56″ AMOLED displej od Samsungu s poměrem stran 21:9 a Full HD+ rozlišením. Panel dále zaujme vysokým jasem 1 300 nitů, podporou HDR10+ a dynamickou obnovovací frekvencí, která může dosáhnout až 120 Hz.

Xiaomi Mix Fold 2 10

Na složitější agendu je připraven vnitřní ohebný displej s úhlopříčkou 8,02″ s rozlišením 2 160 × 1 914 pixelů na nezvyklém poměru stran 4:3,55. Díky technologii Eco2 OLED má mít panel o 25 procent nižší spotřebu, a to i přesto, že disponuje vysokou obnovovací frekvencí 120 Hz, podporou HDR10+ a maximálním jasem 1 400 nitů.

Xiaomi Mix Fold 2 5

Displej je chráněný ultratenkým sklem Schott UTG a podepřený deskou z uhlíkových vláken. Ta má zajistit, aby byly co nejvíce eliminovány prohlubně v místě přehybu. Čtečku otisků prstů nenajdete v žádném z displejů – nachází se na boku.

Xiaomi Mix Fold 2 6

Fotoaparáty od Leicy

Majitelům budou k dispozici celkem čtyři fotoaparáty – tři ve výrazném baťůžku na zadní straně a jeden v „průstřelu“ předního displeje. Uvnitř se žádná kamerka nenachází, takže vnitřní displej k videohovorům použít nelze.

Xiaomi Mix Fold 2 7

Do vývoje poměrně silné fotosestavy se zapojila i značka Leica. Na zádech najdeme:

  • 50Mpx hlavní fotoaparát s optickou stabilizací a světelností objektivu f/1.8
  • 13Mpx širokoúhlý se záběrem 123° a světelností f/2.4
  • 8Mpx s 2× optickým přiblížením a světelností f/2.6

Výbavu uzavírá selfie kamerka s rozlišením 20 megapixelů. Všechny fotoaparáty umí zaznamenávat video v 8K.

Vysoký výkon zaručen

O pohon se stará Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1. Jeho chlazení v takto tenkém těle zajišťuje výparníková komora a pláty z grafitu. V maximální konfiguraci může čipsetu asistovat až 12 GB RAM a 1TB úložiště, ovšem bez možnosti dodatečného rozšíření – šuplík na karty pojme maximálně dvě nanoSIM. Podpora bezdrátových sítí je příkladná: kromě 5G, Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.2 zde dokonce nechybí ani infraport.

Xiaomi Mix Fold 2cd

I přes útlé rozměry se dovnitř podařilo vměstnat akumulátory se souhrnnou kapacitou 4 500 mAh. Bezdrátové nabíjení bohužel chybí, kabelem však nabití zvládnete poměrně rychle – maximální podporovaný výkon činí 67 wattů. Roli operačního systému plní kdo jiný než Android 12, tentokrát s nadstavbou MIUI 13.

Cena a dostupnost

Xiaomi Mix Fold 2 bude dostupný v černé a zlaté barvě. Do prodeje půjde nejprve v Číně, a to 16. srpna. Za jaké peníze?

  • Varianta 12/256 GB přijde na 8 999 CNY (asi 38 200 korun s DPH)
  • Verze 12/512 GB bude stát 9 999 CNY (asi 42 400 korun s DPH)
  • Vrcholový model s 12 GB RAM a 1TB úložištěm vyjde na 11 999 CNY (asi 50 900 korun s DPH)

O dostupnosti na globálním trhu zatím nejsou žádné informace.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku