Domů » Bleskovky » WWDC 2016 bude ve znamení Siri: Platby přes iMessage, zvýšená bezpečnost, ale žádný nový hardware

WWDC 2016 bude ve znamení Siri: Platby přes iMessage, zvýšená bezpečnost, ale žádný nový hardware

Konference WWDC (Worldwide Developers Conference) se nezastavitelně blíží a spolu s blížícím se datem narůstá i počet spekulací a nových informací ohledně toho, co na vývojářské konferenci uvidíme. Přípomínáme, že se letošní WWDC 2016 bude konat už od 13. do 17. června, a to přímo v budově Bill Graham Civic Auditorium v srdci San Franciska.

Zprvu se předpokládalo, že by mohla cupertinská společnost Apple na konferenci představit i nějaké, ať už malé nebo velké, aktualizace hardwaru. Podle posledních zpráv to ale vypadá, že na WWDC žádné zmínky o hardwaru neuslyšíme a vše bude pouze v softwarové rovině. Nakonec se přeci jedná o vývojářskou konferenci, takže to Applu nemůžeme ani brát za zlé.

wwdc-wallpaper-2016

Zcela jistě se aktualizací dočkají všechny systémy napříč všemi produkty. Jmenovitě se jedná o iOS pro mobilní zařízení, tvOS pro multimediální centrum Apple TV 4. generace, watchOS pro nositelnou elektroniku á la Apple Watch, a nakonec MacOS. Čtete správně, Apple totiž s největší pravděpodobností přejmenuje operační systém OS X na MacOS, čímž se tak trochu vrátí ke svým kořenům. Nové jméno bude lépe korespondovat s ostatními systémy.

TIP KE ČTENÍ: WWDC 2016 klepe na dveře: Máme pro vás souhrn novinek, které by Apple mohl představit

Jednou ze zajímavých novinek by měla být možnost převodu peněz přes službu iMessage pomocí platební brány Apple Pay. Apple Pay sice u nás stále nemáme a bůhví kdy k nám zavítá, ale Apple počítá s jeho rozšířením po Evropě, tak se snad v brzké době dočkají i země banánových republik. Rozhodně se však jedná o zajímavý nápad.

Očekávané změny v systému iOS v bodech:

 • Drobné změny v designu iOS. Více barviček, drobné úpravy ikon a změna notifikací.
 • Velké změny v aplikaci Fotky. Přijde více filtrů a nástrojů na editování. Navíc by měla přijít i funkce z nativní aplikace Mail, a to možnost přidat si vlastní ručně psané popisky či anotace k fotografiím.
 • Aplikace Apple Music by měla projít výraznější změnou. Říká se, že by měla být více jako Spotify a měla by se zahalit do tmavějších odstínů. Ovládání bude intuitivnější a nebude v tom takový zmatek jako teď.
 • Siri bude hlavním tématem konference. Na iOS by se měla naučit lépe pracovat s hudbou, psát text (emaily, textové zprávy atd.) a celkově lépe rozumět uživateli. Ale co je hlavní, Siri by měla nativně zavítat i do desktopového systému OS X (MacOS), kde by měla být uživateli stejně po ruce, jako na zařízení s iOS.
 • Apple by mohl zvětšit míru zabezpečení a představit nový šifrovací software.

A co uvidíme koncem roku? Je toho dost a určitě je se na co těšit. V bodech se očekává následující:

 • Nové MacBooky, které projdou kompletní změnou v designu i konstrukci nabídnou čtečku otisku prstů (snímač povrchu) Touch ID a úzký OLED panel umístěný nad klávesnicí, který by měl zastávat jakousi funkci multimediálních kláves.
 • Nový iPhone! Apple s příchodem nového iPhonu zřejmě změní i svou strategii ve vydávání nových generací iPhonů (více informací). iPhone 7, nebo jakkoliv se bude jmenovat, bude mít designově lépe řešené umístění antén a nevzhledné plastové proužky na zádech iPhonu budou spíše po obvodech spodní a horní hrany telefonu a je i dost pravděpodobné, že iPhone jako první v historii vypustí 3,5mm jack konektor, s čímž se pojí i téma voděodolnosti.
 • Uvidíme už konečně auto s nakousnutým jablíčkem? Nebo alespoň nějaké bližší detaily? Apple by se mohl ukázat v plné parádě.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

7 komentářů

 1. Johny (neregistrovaný)

  To je zas blábol…

 2. Qq (neregistrovaný)

  Očekávám nový koncept iOS, současný je už proti androidu zastaralý a nějaký zbytebosti v siri to nezachrání

 3. Safra, koho by napadlo před lety při uvedení Siri, že tak ovlivní atraktivnost dalšího vývoje OS (iOS, Windows, Android):( Všude samý asistent, ale kloudný kalendář nebo web prohlížeč…

 4. iOS mě nezajímá, ten by zasloužil jen zásadní změny a těch se určitě nedočkáme. Zajímá mě ale MacOS a nejvíc právě koncem roku nové MacBooky Pro. Trochu by mohli poladit rámečky, třeba jako u Dellu XPS, jinak nové CPU a tak, s tím počítám. Když bude MagSafe, tak bych o upgradu uvažoval.

  • Ja myslel, ze u iPhone je potiz jen v designu a kdyby odstranili jack, tak jeste zde. Kdyby zde byla a nebyla zmena, ze jsi potencialni uzivatel. Takze ne, jeste je spatne OS? Ale jinak iPhone OK?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).