Domů » Články » WWDC 2016 klepe na dveře: Máme pro vás souhrn novinek, které by Apple mohl představit

WWDC 2016 klepe na dveře: Máme pro vás souhrn novinek, které by Apple mohl představit

Jak Siri a později i samotný Apple prozradili, letošní vývojářská konference WWDC (Worldwide Developers Conference) se bude konat od 13. do 17 června. Tato velkolepá akce nakonec proběhne v budově Bill Graham Civic Auditorium v srdci San Franciska a ne v kongresovém centru Moscone West v San Francisku, jak se zprvu zdálo.

Jisté je, že půjde o velkolepou podívanou. Společnost Apple letos na podzim do většiny mobilních zařízení vypustí v pořadí již desátou verzi operačního systému iOS. Toto jubilejní kulaté číslo by proto mohl Apple oslavit představením nových, a možná i revolučních, funkcí nastávajícího systému. To ale není vše, pojďmě si tedy podrobně probrat všechny možné novinky, které by mohla společnost Apple z Cupertina na WWDC ukázat.

Podobu iOS 10 spatříme na WWDC 2016

Jak již bylo zmíněno v úvodu, Apple nám na podzim naservíruje do iPhonů, iPadů a iPodů nový operační systém iOS 10. Jak je zvykem, představení iOS 10 proběhne už nyní na vývojářské konferenci WWDC 2016, a to z toho důvodu, aby mohli vývojáři aplikací a her na představené změny flexibilně zareagovat, a aby byly aplikace plně připravené na nový operační systém po jeho uvolnění všem uživatelům.

S největší pravděpodobností bude na WWDC uvedena v život i první beta verze nového iOS, a to jak pro registrované vývojáře s placeným developerským účtem, tak pro veřejné testery, kteří se do programu Applu registrovali dobrovolně. První beta se však klidně může objevit až koncem června nebo ještě později, a na WWDC může dojít jen k odhalení podoby iOS 10 a vydání čistě developerské verze.

Moc o novém systému zatím nevíme. Apple si až podezřele svůj klenot hlídá, ale jasné zatím je, že velké změny se budou týkat převážně nativní aplikace App Store, která je už řadu let poměrně těžkopádná a neohrabaná, za což je oprávněně i kritizovaná.

WWDC 2016
Jubilejní iOS 10 by mohlo být vyjimečné

Hlavní devízou App Store by mělo být nové vylepšené a placené vyhledávání. V praxi by to mělo fungovat tak, že pokud uživatel do pole hledání napíše například slovo „Facebook“, první příčku obsadí ta aplikace, respektive ten vývojářský tým, který Applu zaplatí více.

Cílem Applu, a hlavně Phila Schillera, který má od prosince loňského roku na starosti App Store, je, aby každý uživatel zařízení od společnosti Apple navštěvoval aplikaci App Store každý den.

Osobně bych nějaké změny k lepšímu uvítal. App Store pro počítače Mac je až zoufale prázdný a většina vývojářů dává z důvodu špatných podmínek pro umístění aplikace do Mac App Store přednost distribuci aplikací přes vlastní licenční ověřovací systém a jejich stažení přes soubor s příponou „dmg“. Navíc by se mohlo změnit i uživatelské prostředí celé aplikace.

OS X nebo macOS?

Dalším a netrpělivě očekávaným operačním systémem by měl být OS X 10.12, který dost možná dostane nové jméno, a vrátí se tak zpět ke svým kořenům. Nový desktopový systém s kódovým označením „Fuji“ bude povýšen na „macOS“, stejně jako jeho příbuzné operační systémy watchOS nebo tvOS, které znáte z chytrých hodinek Apple Watch nebo multimediálního centra Apple TV 4. generace.

macos_title
Vrátí se OS X zpět ke svým kořenům?

Dále se očekává decentní redesign aplikace iTunes a již zmíněné aplikace App Store. Největší novinkou by však měla být integrace osobní asistentky Siri, která by měla na desktopovém systému fungovat minimálně stejně dobře, jako funguje na mobilních zařízeních s iOS.

Jen si představte, jaké by bylo počítač ovládat jen hlasem. Od otevírání aplikací, přes plánování schůzek v kalendáří, až po kompletní diktování emailu, který jednoduchým slovním příkazem i odešlete. Diktování v českém jazyce je v OS X už nějakou dobu dostupné, Siri by tak mohla celou práci s OS X, respektive s macOS, ještě více prohloubit. Ve výsledku by Siri sloužila jako další pomocná ruka připravená ihned udělat vše, co vám na rtech „uvidí“.

Nové MacBooky

Přednedávnem společnost Apple v tichosti vylepšila řadu 12palcového MacBooku, který se dočkal lepších a výkonnějších procesorů, rychlejšího SSD a rychlejších RAM pamětí. Pospolu s MacBookem 2016 se malá změna dotkla i „staré“ dobré řady Air, které jsou aktuálně k dostání pouze v konfiguracích s 8GB paměťovými moduly, což značí jediné. Řada Air ještě neřekla své sbohem.

12macbook2016_title
MacBook 2016 obdržel aktualizaci, co ostatní řady?

Uživatelé MacBooků řady Pro vkládají do Applu velké naděje a doufají, že se letos i tato profesionální řada laptopů dočká výraznějších změn. V úvahu připadá tenší profil, bezrámečkový displej, nasazení nejnovějších procesorů a dost možná i implementace výkonnějších grafických karet, které se objevují zejména v těch nejdražších konfiguracích.

Bohužel to vypadá, že Apple nadobro opustí řadu 17palcových MacBooků. O těch totiž není nikde vidu ani sluchu. Záměr Applu může být ten, že takto velké notebooky už nejsou dostatečně mobilní, a proto by uživatelé měli radši sáhnout po stolním iMacu, Macu Pro nebo Mac mini. Ať už jsou důvody jakékoliv, je to škoda a milovníkům velkých přenosných strojů zbývá jen doufat, že se 17palcové MacBooky na trhu objeví s novými parametry a v uhlazenějším kabátku.

Apple TV

Apple TV 4. generace byla představena vloni a není pravděpodobné, že by už letos měl vyjít její nástupce. Přesto je u 4. generace stále co vylepšovat. Zamrzí hlavně podpora 4K rozlišení a absence zvukového optického výstupu. Tak snad příští rok.

Změny se ale uskuteční převážně v operačním systému tvOS, který by měl být více přívětivý k vývojářům, kteří mají s vývojem aplikací pro Apple TV poměrně nemalé problémy. Navíc by nová verze měla lépe kooperovat s iPhonem, pro který bude dostupná nová speciální aplikace, která dokáže kompletně suplovat ovladač Siri Remote.

Ovládání samotné Apple TV ovladačem Siri Remote je někdy frustrující a Apple má proto v plánu změnit některé již zažité způsoby v ovládání. Snad budou změny k lepšímu.

iCloud a bezpečnost

Jelikož kauza FBI versus Apple je stále médii dosti propírané téma, Apple má v plánu kompletně zvýšit bezpečnost v používání iCloudu. Údajně má být iCloud tak zabezpečený, že se k uživatelským účtům nedostane ani samotný Apple.

Apple mění ceny datových balíčků na iCloudu, 1 TB zlevnil o polovinu
iCloud nabídne maximální zabezpečení

iCloud je v současné době přístupný každému, kdo má speciální klíč, který se používá pro obnovení informací o účtu v případě, že uživatel zapomene například své heslo. Applu se poslední dobou tento systém nezdá býti dobrým řešením, a tak pracuje na pokročilém šifrování, který by měl bezpečnost ještě zvýšit. Apple navíc nevylučuje ani vybudování vlastního datového centra ve svém novém sídle. Své datové centrum v Severní Karolíně ve městě Maiden, které leží zhruba na 74 hektarech, totiž neustále rozšiřuje a se stále roustoucí základnou uživatelů už nemusí jednoduše stačit ani jeho rozšiřování.

Ostatně jak sám Craig Federighi poznamenal „Bezpečnost je nekonečný závod, který můžete vést, ale nikdy ho nevyhrajete.“

Apple Pay

Platební služba Apple Pay se rozšiřuje šnečím tempem. Nemá smysl proto spekulovat, kdy a za jak dlouho bude služba dostupná i u nás, a to i přesto, že Česká republika, a zejména Praha, by byla pro Apple Pay ideálním místem.

Služba má však nabídnout jednu novinku v podobě platby mezi uživateli. Praxe by měla vypadat přibližně tak, že pokud budete chtít svým iPhonem někomu zaplatit a dotyčný má také iPhone s aktivovanou službou Apple Pay, provedete to pouhým přiblížením telefonů k sobě a následným potvrzením zadané částky otiskem svého prstu přes senzor Touch ID. Komunikaci obstará integrovaný NFC čip.

Jaká bude realita se dozvíme za několik týdnů. Myslíte, že se tyto spekulace vyplní?

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

6 komentářů

 1. Martin (neregistrovaný)

  Já bych už konečně bral Apple Pay v ČR. A jsou i jiný města než Praha připravený na Apple Pay… :D

  • Johny (neregistrovaný)

   Já bych bral Siri v češtině, nový hodinky, vylepšený Health a KUR*ADP*IUŽ vylepšený ty idiotský iTunes :D To je jak OneDrive od Microsoftu, hrůůůůza a utrpení :D

  • Vy uz mate aspon od roku 2011 spusteny Apple online store. Slovaci nemaju ani to.

 2. Clanek obsahuje par drobnych nepresnosti:
  – World Wide Developer Conference 2016 nebude v Moscone ale v Bill Graham Civic Auditorium.
  – beta iOS (tedy ne developer verze) byva zpravidla odhlalena o neco pozdeji, ne primo po keynote. Jedna se o dve odlisne verze s rozdilnou periodicitou vydavni – beta je pro sirokou verejnost, developer verze jen pro developery.
  – 17″ MacBooky nejsou v nabidce uz par let.

  Ale je fajn, ze se tu jednou za cas objevi clanek, ktery neni jen dva odstavce s obrazkem. Diky aspon za to.

  • Xaver Jandura

   Zdravím, díky za komentář. Akce se opravdu bude konat v Bill Graham. Siri si otevřela hubu na špacír a kecala, je to kecka. Opraveno.
   – ohledně iOS, článek je souhrn spekulací, ač tomuto slovu moc nehovím, veřejné bety nikdo nikdy taky neviděl a Apple je zavedl až s novou generací iOS. Ostatně v článku je zmíněno, že se bety mohou objevit až později. Každopádně jsem opravdu jemně upravil informaci, aby z celého odstavce vyplynulo, že bety můžou vyjít teď (tedy na WWDC), ale zároveň nemusí (jak je zvykem). Na ladění iOS, a hlavně pak verze 10, si může dát Apple záležet, nevidím žádnou překážku v tom, proč by Apple neurychlil distribuci bet, aby pak ve výsledku bylo iOS 10 opravdu „revoluční“ a nemělo počáteční problémy jako verze 8 či 9 – ty byly žalostné.
   – 17palcové Macy v nabídce nejsou, navazoval jsem na různé spekulace, které se v průběhu objevovali a tvrdili, že 17palcové MB přijdou až s razantní změnou později a nabídnou velký upgrade, zejména pak pro virutální reality.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).