Domů » Bleskovky » V obchodě Play bylo přes 2 tisíce nebezpečných aplikací. Některé možná máte v telefonu

V obchodě Play bylo přes 2 tisíce nebezpečných aplikací. Některé možná máte v telefonu

Dva roky trvající studie odhalila, že přesně 2040 aplikací z obchodu Play je nějakým způsobem škodlivých. Některé z nich vyžadují podezřele vysoký počet povolení ze strany uživatele, jiné v sobě ukrývají nebezpečný malware. Za výzkumem stojí vědci z University of Sydney ve spolupráci s australskou skupinou Data61 of CSIRO, která se zabývá analýzou dat.

Apps play store

Mezi podezřelými je i několik známých her

Zkoumání byl podroben přibližně milion aplikací z obchodu Play. Výsledkem byl nález celé řady falešných aplikací, které sice neobsahovaly malware, i tak ale od uživatelů požadovaly přístup k datům, s niž by však neměly mít co dočinění. Našli bychom mezi nimi i několik známých jmen, kupříkladu hry jako Hill Climb Racing či svého času populární Temple Run.


NepřehlédnětěPodvodníci k vysávání účtů zneužívají i Google Kalendář

Ke zpracování tak vysokého počtu aplikací výzkumníci využili neuronové sítě a strojové učení. Algoritmus dostal za úkol pátrat po popiscích a ikonách, které se podobají deseti tisícům nejpopulárnějších aplikací v obchodě. Výsledkem byl nález 49 608 potenciálních hrozeb.

Škodlivé aplikace v číslech

K odhalování virů pak výzkumníci použili vyhledávač VirusTotal, který okruh nebezpečných aplikací snížil na 7246, jež označil za škodlivé. Již zmíněných 2040 aplikací bylo označeno za falešné či vysoce rizikové. 1565 aplikací pak po uživatelích vyžadovalo nejméně pět povolení k přístupu k citlivým datům a 1407 aplikací začalo do telefonů vkládat knihovny reklam třetích stran.

Aplikace, které byly předmětem výzkumu, již Google ze svého ochodu odstranil. Od minulého roku se také zvýšil počet zamítnutých aplikací, a to o více než 55 %. Podobně vzrost také počet suspendovaných aplikací, konkrétně na 66 %.


Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
lukass71
Uživatel
lukass71

Nejvice aplikaci ma porad App store :)

Alena
Anonym
Alena

Hlavně že si máme stahovat aplikace z Googlu, prý jsou bezpečné. To teda vidím.

uni
Uživatel
uni

Redakce: Proboha, to zase novinářina a selský rozum dostal na pr***l. „V obchodě Play bylo přes 2 tisíce nebezpečných aplikací.“, „Zkoumání byl podroben přibližně milion aplikací z obchodu Play.“.
Takže vaší logikou nebo znalostí téma je, Google Play = milion aplikaci? O M G

Dobře, dnes to přípišme vedru, ale lapsusy během roku?

UniOverloaded
Anonym
UniOverloaded

A čemu přesně z toho nerozumíš, hlupáčku? Kup si domů klimatizaci, pak možná nebudeš psát takový kraviny.

Menty
Uživatel
Menty

uni: Podrobeno výzkumu bylo milion aplikací, přes 2 tisíce z nich bylo škodlivých. V Google Play tedy bylo přes 2 tisíce škodlivých aplikací. Jasné, stručné, přímočaré, co opět nechápeš. I když pravda, včera ti dělalo problém napočítat do tří, tak chápu, že takto vysoké počty ti mohly zamotat hlavu :) Kor do toho ještě to vedro že. Pokud z toho pro tebe vyplývá, že Google Play = milion aplikací, tak je mi tě upřímně a lidsky už fakt líto.

uni
Uživatel
uni

Doporučuji si přečíst celý článek. Vyplývá z něj, že v Google Play (milion aplikací) bylo 2000 závadných aplikací. Tak v podstatě hovoří především nadpis.

Menty
Uživatel
Menty

Ne, nevyplývá. Nebo snad ten milion podrobených se nenacházelo v obchodě Play? Nacházelo. Z článku a nadpisu jasně vyplývá, že závadných aplikací bylo 2040 z milionu. A pak se prosím máme bavit o odborných věcech, když někteří zdejší diskutující ani nechápou smysl vět :)

uni
Uživatel
uni

Tak ještě jednou (já vím, speciální třída, počty do čtyř apod.). Nadpis hovoří o konečném počtu závadných aplikací.

lukass71
Uživatel
lukass71

uni: „V obchodě Play bylo přes 2 tisíce nebezpečných aplikací. Některé možná máte v telefonu“
Slovo pres je tady klicove, ja fakt obcas nechapu, jestli to hrajes a delas tu ze sebe hnidopicha a nebo jsi fakt tak zmateny. Kazdy z nadpisu, tak potom z clanku zkratka chape, ze minimalne tech 2040 aplikaci, ktery byly nalezeny, jsou skodlive. Dale potom byl vzorek 1 milion. Dnes mame v GPlay zhruba kolem 2.6M aplikace, takze je dost mozne, ze je to vice nez tech 2040 – nicmene studie se zabirala „jen“ milionem.