Domů » Bleskovky » Vynalézavost podvodníků nezná meze. K vysávání účtů zneužívají i Google Kalendář

Vynalézavost podvodníků nezná meze. K vysávání účtů zneužívají i Google Kalendář

Na podvodné emaily z pochybných adres jsme si už zvykli, nejrůznější scammeři ale objevili nový způsob, jak jejich jednání dodat zdání uvěřitelnosti. Podvodníci zneužívají funkce Google Kalendáře, který automaticky přidává události z pozvánek. Problém je, že ve výchozím stavu takto přidává i události z těch pozvánek, na které jste nereagovali.

V nastaveném čase před událostí tak vyskočí notifikace či přijde email s upozorněním. Do něj podvodníci zpravidla přidají zprávu, která vás upozorňuje, že máte nějakou nedokončenou transakci, cosi jste vyhráli, nebo je třeba něco potvrdit.

Změňte si nastavení a používejte zdravý rozum

Jako u klasických emailů jde pochopitelně i tady o využívání důvěřivých uživatelů. Zatímco však na zcela náhodný email reaguje dnes už asi opravdu jen málokdo, přímá notifikace v telefonu či email z důvěryhodné adresy Googlu může na méně zkušené uživatele přeci jen působit dostatečně „oficiálně“.

Pokud navíc podvodníkům vyjde risk a v poslední době zasažený uživatel třeba něco skutečně kupoval, může se stát, že bez větších úvah klikne na odkaz v upozornění a kamsi zadá své osobní údaje. Útočníci takto žádají především údaje k platební kartě, objevit se ale může cílení i na jiné údaje typu rodného čísla.

Google Kalendář si oblíbili podvodníci. Zneužívají výchozího nastavení
Google Kalendář si oblíbili podvodníci. Zneužívají výchozího nastavení

Jak již bylo řečeno, největším rizikem staronového podvodu je, že zpráva od podvodníků prochází skrze důvěryhodně působící Google Kalendář. Proto je nejsnazší prevencí funkci automatického přidávání událostí zcela vypnout. Pokud tak chcete například na účtu méně technicky zdatného člena rodiny učinit, zamiřte na desktopovou verzi Kalendáře.

google kalendar udalost oznameni

Zde klikněte na ozubené kolečko nastavení v pravém horním rohu a odskrolujte na sekci „Nastavení události“. Zde jednoduše změňte výchozí „Ano“ na „Ne, zobrazovat jen pozvánky s mou odpovědí“. Vyplatí se tak sjet ještě o kategorii níže a odškrtnout nastavení „Zobrazovat odmítnuté události“. Tím se vám přestanou do kalendáře přidávat ty události, jejichž pozvánku jste odmítli.

Ačkoliv se asi většině našich čtenářů může zdát takto koncipovaný podvod zcela směšný, smutnou pravdou je, že nepoučení uživatelé skutečně na tyto typy podvodů stále slyší. Nedávno se v amerických médiích objevila zpráva dokonce o ještě o něco méně uvěřitelném mechanismu podvodu, před kterým nakonec varoval i Apple. Tamním uživatelům totiž volali falešní zaměstnanci amerického daňového úřadu a žádali doplatek daní – ovšem formou dárkové kartičky na iTunes.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
bkf1
Uživatel
bkf1

„falešní zaměstnanci amerického daňového úřadu a žádali doplatek daní – ovšem formou dárkové kartičky na iTunes“
To mě fakt pobavilo ? Ať jsme jací jsme, tak to by u nás neprošlo ?

bkf1
Uživatel
bkf1

Jinak já mám automaticky nastavenou druhou volbu, to stačí ne?