Domů » Články » Jak odstranit Android malware bez ztráty dat? (návod)

Jak odstranit Android malware bez ztráty dat? (návod)

Klasické viry pro Android neexistují. To však rozhodně neznamená, že váš telefon či jiný přístroj s Androidem nemůže být postižen škodlivým softwarem, tedy malwarem. V tomto článku se podíváme na to, jak napadení předcházet, jak ho poznat, a jak ho vyřešit.

Android malware: co dělat, když telefon „zlobí“

Pokud se váš telefon začal chovat nepředvídatelným způsobem, ještě to neznamená, že máte problém s malwarem. Může jít například o nedostatek volné paměti, chybu v Google Play, neaktualizovaný systém a podobně.

Je důležité určit, že jde opravdu o malware. Zkuste si tedy v duchu projít to, co jste na mobilu dělali před tím, než se začal chovat zvláštně. Může jít zdánlivě o maličkost, která ale může být oním pověstným kamenem úrazu.

Instalovali jste v poslední době nějakou aplikaci?

Pokud jste nainstalovali nějakou aplikaci a následně začaly problémy, je velká šance, že to spolu souvisí. Jestliže šlo o instalaci z obchodu Google Play, mělo by vše být teoreticky v pořádku. Google totiž veškeré aplikace před zveřejněním kontroluje a o malware by tedy jít nemělo. V minulosti se však již několikrát ukázalo, že ani Google není zcela neomylný a občas se nějaká podvodná aplikace v obchodě objeví. Rozhodně tedy nelze říct, že aplikace z Obchodu Play jsou mimo podezření.

Na tyto aplikace pro Android si dejte pozor. Obsahují malware a ohrozily přes 2 miliony uživatelů

Mnohem větší šance na „nákazu“ je však při instalacích pomocí *.apk balíčků. Ty totiž zpravidla najdete kdesi na internetu a nevíte, co do nich kdo zabudoval. Pravděpodobnost malwaru raketově stoupá zejména u různých cracknutých verzí placených aplikací, kde útočníci spoléhají na to, že uživatel ve snaze zdarma získat jinak placenou aplikaci odloží opatrnost.

Existuje také určitá pravděpodobnost, že zejména méně zkušený uživatel nějakou aplikaci nainstaluje a ani si to pořádně neuvědomí. Pokud na vás v době před výskytem problémů kdesi vyskočila reklama typu „Vyhráváte iPhone X !!!“ a nedopatřením jste na ni klikli či snad něco potvrdili, asi šlo o osudovou chybu.

Jak postupovat dále

Pokud jste dospěli k závěru, že jste se v nedávné minulosti skutečně mohli stát obětí zákeřného malwaru, nastal čas pokusit se odhalit konkrétní problém. Pokud máte podezření na určitou aplikaci, je samozřejmě nejlepší ji rovnou odinstalovat. To však nemusí vždy jít tak snadno, k čemuž se dostaneme za chvíli.

I pokud ale nemáte úplně jasno v tom, odkud vaše potíže pramení, existuje způsob, jak to řešit. Je jím instalace některého z „antivirových“ programů, které se hrozbu pokusí odhalit za vás. Zde však pozor – spousta aplikací vydávajících se za antivirus může způsobit více problémů než užitku. To platí i pro aplikace známých firem, jejichž produkty můžeme znát například z Windows. V Androidu je totiž možnost fungovaní „antivirových“ programů dost omezená a vývojáři tak často aplikaci využívají především k tomu, aby vás pomocí reklam a strašení donutili pořídit si nějakou placenou nadstavbu, která vám poskytne často něco, co umí Android v základu.

Proto doporučujeme nainstalovat jednu z níže uvedených aplikací, které v zásadě dělají jen to, co od nich potřebujete.

Malwarebytes Security

Malwarebytes je jedna z nejznámějších bezpečnostních aplikací pro počítače a poměrně dobře funguje i na Androidu. Aplikace je dostupná zdarma a po prvním spuštění vám poskytne i trial verzi premium funkcí. Premium předplatné jinak není pro většinu uživatelů nijak přínosné.

Nás zajímá především schopnost jednorázově detekovat a odstranit malware. K tomuto účelu slouží záložka Scanner v bočním menu. Malwarebytes následně proskenuje všechny nainstalované aplikace (včetně těch systémových) a pokud odhalí problém, dá vám pochopitelně vědět. Aplikaci následně můžete odinstalovat přímo, nebo využít postup popsaný dále.

Zajímavou funkcí aplikace Malwarebytes je také Security audit, tedy bezpečností audit. Tato záložka zobrazí souhrn různých bezpečnostních nastavení Androidu a dá vám vědět, jestli je máte nastavena tak, aby nepředstavovala riziko. Jde nicméně především o pomůcku pro méně zdatné uživatele, pokročilí Android uživatelé asi o jednotlivých nastaveních ví.

Bitdefender Mobile Security

Dalším známým jménem je Bitdefender, který taktéž nabízí poměrně použitelnou aplikaci. Musíte se však nejprve přihlásit, což jde řešit i Google účtem.

Následně je postup velmi podobný. Aktivujete skenování a aplikace prozkoumá váš telefon a pokusí se odhalit případná rizika. Skenování využívá cloudových služeb firmy a nezatěžuje tak váš telefon. I tato aplikace však poměrně výrazně nabízí další placené funkce.

Typickým příkladem neseriózně chovající se aplikace je pak Avast, který nejenže obsahuje celou řadu velmi výrazných odkazů na prémiové funkce, ale také neváhá při testu zbarvit obrazovku do ruda a upozornit vás na údajné riziko spočívající v tom, že ho nenecháváte monitorovat vaše SMS zprávy.

Neříkáme, že Avast jako takový nefunguje, nicméně jako aplikaci pro jednorázovou detekci malwaru ho příliš doporučit nelze.

Android malware a jeho odstranění

Jak již bylo zmíněno výše, pokud je riziková aplikace v průběhu skenu nalezena, „antivirus“ vám ji zpravidla umožní odinstalovat. Ne vždy se to však musí povést, protože aplikace může laicky řečeno vzdorovat.

V takovém případě pak nezbývá než se pokusit aplikace zbavit ručně. Nejjednodušším způsobem, jak toho docílit, je restartovat telefon do nouzového režimu. Postup je jednoduchý – podržte vypínací tlačítko a až uvidíte nabídku nabízející restart, či vypnutí, podržte prst na vypnutí. Následně by se mělo objevit dialogové okno vysvětlující funkci nouzového režimu. Stačí potvrdit a telefon se restartuje v nouzovém režimu, což poznáte dle patřičného vodoznaku v levém spodním rohu displeje. Pokud se vám nedaří telefon tímto způsobem restartovat, obraťte se na Google. Váš výrobce zřejmě změnil standardní fungování a režim se vyvolává jinak.

Odinstalace v nouzovém režimu

V nouzovém režimu si můžete povšimnout, že došlo k deaktivaci veškerých uživatelských aplikací. Telefon by tak nyní měl fungovat správně. Zamiřte tedy do nastavení a v sekci aplikací vyhledejte problematickou aplikaci a klikněte na odinstalovat. Pokud selže i tento pokus, doporučujeme podívat se, jestli aplikace náhodou nemá administrátorská oprávnění.

V případě, že tomu tak je, nejprve pochopitelně toto oprávnění odeberte a pokus o odinstalaci opakujte. Pokud vše proběhlo v pořádku, můžete nyní telefon restartovat. Zapne se již v běžném režimu.

Poslední možnost

Pokud nepomáhá žádný z výše popsaných postupů, obáváme se, že vám nezbude asi nic jiného než váš telefon resetovat do továrního nastavení. Dojde k vymazání veškerých uživatelských dat a tedy i těch závadných. Samozřejmě vždy veškerá důležitá data nejprve zálohujte, později se k nim již nedostanete.

Pokud problémy přetrvávají i po provedení továrního nastavení, budete muset pravděpodobně zamířit do servisu. To totiž ve většině případů znamená hardwarový problém, teoreticky by také mohl být nějakým způsoben poškozen samotný operační systém.

Problémům se lze vyhnout

Na závěr musíme zopakovat několik většinou známých, ale stále platných pouček. Většině problémů se totiž dá snadno předcházet, stačí se pouze vyhýbat zjevným rizikům. To tedy znamená především neinstalovat aplikace slibující nemožné, nestahovat aplikace z neznámých a nedůvěryhodných zdrojů, a především pak neklikat na žádná vyskakovací okna a nabídky z různých agresivních reklam. Neuškodí se vyhnout i neznámým hrám čínských vývojářů na Google Play – i pokud nejsou vyloženě škodlivé, zřejmě vás budou obtěžovat excesivní reklamou.

Android je jako platforma nezaviněné „nákaze“ velmi odolný, většinou skutečně musíte nainstalovat nějakou problematickou aplikaci. Těchto případů by navíc mělo ubývat, neboť Google v rámci svého Play Protect analyzuje všechny instalované aplikace a porovnává je se svou obří databází, což mu umožňuje identifikovat většinu problémů.

Méně je někdy více

Jak již bylo naznačeno výše, Android není platforma, která by potřebovala různé „bezpečnostní“ a „zlepšovací“ programy třetích stran. Obecně lze říci, že různé zaručené štíty proti virům, čističe úložiště, uvolňovače RAM a obdobné tituly vašemu telefonu spíše škodí. Existují samozřejmě určité výjimky (zmínit lze například CCleaner), ale ve většině případů instalací podobných aplikací nic nezískáte.

Podobné aplikace vám většinou nepomohou

Zejména na slabších a starších zařízeních je vyloženě kontraproduktivní používat aplikace slibující udržování volné RAM. Android si totiž paměť uvolní dle potřeby sám a podobné aplikace pouze běží na pozadí a ve skutečnosti často drahocennou operační paměť spotřebovávají.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
JP23
Uživatel
JP23

Znám mnohem lepší způsob: [odkaz]

uni
Uživatel
uni

dtto laptopy.

qam
Anonym
qam

Přešel jsem ze zasekaného iPhone 6S na telefon s čistým androidem a nemůžu si přechod vynachválit. Navíc omezený iOS taky není žádná výhra, ale věřím, že Xs je zase dál. Nelze tedy každému nacpat jedno zařízení, které musí stačit všem. Nestačí. Ani zdaleka ne.

uni
Uživatel
uni

Tak moment, přešel jsi od zasekaného přístroji k výkonnějšímu nebo od zasekaného OS k lépe odladěnému? Teď jsi to nějak smíchal:) Dle mě je pointa ve výměně výkonu přístroje.
Xs a 6s mají stejný OS.

Koukám, že v téma dost plaveš co?:)

Apple jich má v nabídce tak 7, + tablety.

qam
Anonym
qam

Nevidím unikáte, že bych někde plaval. Přešel jsem z 6S na telefon s čistým androidem. Tudíž věta zní přešel jsem ze telefonu1 na telefon2. Omezený iOS není žádná výhra, ale Xs je dál – v té chvíli jsem myslel například na tap to wake, tedy funkci (u androidu double tap), kterou konkurence umí už 8 let, ale můj 6S ne. Ano Xka to přidávají, sláva hurá. To, že mají 6S a Xs stejný OS tedy není pravda, protože Apple svůj iOS na staré zařízení osekává. Pokud by tě zajímalo co mi mimo rychlost na iOS vadilo, tak je to nudný… Číst vice »

uni
Anonym
uni

qam: Nemáš pravdu, žádný iPhone se neseká, každý další update iOS naopak přístroj zrychluje a každou instalací se zachrání koťátko. Četl jsem to jak na stránkách Apple.com, tak mi to potvrdili i elektře.

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

uni ten nepravy. Dobre to davas ? Len tak dalej ?

uni
Uživatel
uni

qam (neregistrovaný): Plaveš v tom neskutečně. Zaměňuješ funkce OS a HW, vytahuješ jeden výrobce vs 600 jiných (kdy ten jeden je logicky ten „zastaralý“), křížíš mezigenerační posuny výkonu, dokonce ani neznáš to co jsi užíval (hovořit o ikonách v iOS že jsou hloupé je fakt úlet), atd. Maglasjs.

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Uni registrovaný, neregistrovaný: Pokud on v tom plave, tak ty už si se dávno utopil, v nesmyslech, kterými nás tu každý den krmíš. Slinty vycucané z prstu. Neumíš ani oddělit realitu od fake informací na internetu. Jsi stejně tupý, hloupý, omezený jako iOS a jeho uživatelé a stvořitelé, co se v životě musí učit, že kočka do mikrovlnky nepatří.

imperator
Uživatel
imperator

Prešiel som z 3GS na mate 20 pro a nemôžem si vynachváliť. Zasekaný iOS ani foťák poriadny nemá. Pfuj

uni
Uživatel
uni

imperator: Tak nějak:D

qam
Anonym
qam

Zajímavé, že víte, že jsem přešel na zařízení s vyšším výkonem. To jsem nikde neřekl.

qam
Anonym
qam

A na čuníka netřeba reagovat. Zase se projevil jako uni(kátní) blb.

lukass71
Uživatel
lukass71

qam (neregistrovaný)Nahlásit | 18. 12. 2018 v 11:37
Zajímavé, že víte, že jsem přešel na zařízení s vyšším výkonem. To jsem nikde neřekl.

Tak jeste aby ne. Divil bych se, kdybys z 3 roky stareho telefonu presel na jiny 3 roky stary telefon (teda pokud nejsi psychopat jako htcjirka), jinak jak pise imperator ?

qam
Anonym
qam

A co když jsem přešel z „highend“ iPhonu na střední třídu androidu, které mají velmi podobný výkon, to vás vědátory nenapadlo? Neříkám, že to tak je, ale i taková Nokia 7 plus, co tu mám na stole se snapdragonem 660 je daleko rychlejší mobil jak moje 6S. A ne, baterkou to není, ta je nová.

shepii
Uživatel
shepii

A jak jako koupí iPhonu Xs odstraníš Android malware? Logika na úrovni první třídy zvláštní školy…

uni
Uživatel
uni

No, zkus to… budeš se divit:)

qam
Anonym
qam

Ano, budeš se divit jakej nepoužitelnej krám za 30 papírů jsi koupil. Navíc ta logika stejně drhne, jako u mého příspěvku uni(káte). Koukám, že v tom plaveš taky. SW problém nahrazovat HW? Uff, hroznej maglajs.

uni
Uživatel
uni

qam (neregistrovaný): Tak vzhledem k tomu, že koupi iPhone (aktuální generace) kupuješ i daný OS včetně jasně dané konfigurace, tak je to zaměnitelné. Zato tvá rada, koupit Android, protože „poklepem probudit“ je totální úlet, protože to není téma Androidu, ale implementace daného výrobce. Atd.

Jak říkám, jsi zdatný plavec, ale jak dlouho vydržíš? Už první den stále více a více nalokáváš..:)

qam
Anonym
qam

Double tap to wake je součástí každého androidu uni. Jde jen o to jestli to výrobce nastaví. Narozdíl od omezeného iOS ti ale nikdo nebrání si to na jakémkoliv androidu zprovoznit sám, protože znova opakuji, je to součastí jakéhokoliv androidu.
To jenom Apple to vymlouvá na HW, stejně jako 3D touch.
Jestli já nalokávám uni(kátní) blbe, tak ty už seš dávno utopenej.

uni
Uživatel
uni

qam (neregistrovaný): Samozřejmě že ne, musí být podpora ze strany HW (v standby stavu). A kdo ví, zda je to vůbec součástí AOSP či jak dlouho (to jistě nijak dlouho). Doufám že občas měníš styl, aby ses neunavil…

JP23
Uživatel
JP23

shepii, ale no tak, proč tak komplikovaně :) Jednoduše koupíš iPhone, Android telefon pošleš z plného nápřahu a s rozběhem proti zdi (= nárazem dojde k dokonalému odstranění malwaru) a už NIKDY tenhle problém nebudeš řešit.

Všechno v nadsázce samozřejmě :)

shepii
Uživatel
shepii

JP23: Ok, tak pomaleji. Mám malware ve smartphonu a potřebuji se ho zbavit bez nutnosti továrního nastavení, protože chci zachovat data. Takže postupuji podle návodu – Koupím si tedy iPhone Xs. Ok, tak teď mám doma druhý smartphone a v mém původním je stále malware. Tak a teď co jsem udělal špatně? ? Návod na vyřešení problému byl přece koupit iPhone Xs, ale přitom problém zůstal nevyřešen. Aha, už je mi to jasné, on ten návod psal… ?

qam
Anonym
qam

uni: Když o tom nic nevíš, tak drž hubu, ju? Součástí AOSP je to už tak minimálně 3 roky, zatím to fungovalo na všech telefonech, co mi prošly rukama (těch bylo dost). Tak tu nelži a příště se víc vzdělej, ok? My tě tu do nekonečna poučovat nebudeme, chce to trošku samostudia, když už si chceš hrát na všeználka. ;-)

uni
Uživatel
uni

qam (neregistrovaný): LOL, tak 8 nebo 3 roky?:DDD Pak kdo tu lže. Právě ses utopil. Ale varování jsi měl…. Over.

joe
Anonym
joe

Sice před tím napsal, že to měla konkurence dříve, než napsal podruhé, ale netvrdil, že myslí to v AOSP. Až napodruhé jste se bavili o AOSP.

uni
Uživatel
uni

joe (neregistrovaný): iOS vs Android=AOSP. Co na tom chceš řešit?

joe
Anonym
joe

A co výrobce? Ten si funkci přidat nemůže? :)

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Double tap to wake up je v prvé řadě o HW a pak až o SW. Je to stejné jako u Glance Screen.

uni
Uživatel
uni

Tak Apple především vsadil na Raise to Wake. Double Tap to Wake, apod. je alternativa. Ne známka vyspělosti samozřejmě:)

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Apple proste zaostava, ne ze vsadil. Apple zaostava a omezuje, nic vice, nic mene. Tohle jeste proste nestihnul zkopirovat a zprovoznit, mozna pristi rok jako zhavou novinku.

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Raise to Wake má už nějakou dobu i např. Samsung, nic nového.

uni
Uživatel
uni

htcjirka: Výrobců telefonů je 600, těžko hledat něco, co je novinka:D Toto jsi nám chtěl říci?

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Pro Apple je vsechno novinka, to co je davno jiz mezi nami.

uni
Uživatel
uni

htcjirka: Ale téma je funkce OS;)
Koukám že Bermudský trojúhelník za chvíli sestaví fotbalový tým:)

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Ano, na poli funkci OS je pro Apple vsechno novinka, takze je vsechno spravne a bermudsky trojuhelnik semlel tebe, fotbalovy tym k tomu nedostanes, protoze jsi v tom sam.

bkf1
Uživatel
bkf1

A nebo si taky všichni můžeme koupit 3310ky, to je úplně nejlepší způsob :-D

Hehe
Anonym
Hehe

Jak odstranit Android malware? Nekupovat zarizeni s Androidem?

qam
Anonym
qam

Bohužel, všechny lepší a použitelné systémy (BB OS, Windows Phone, Meego) už byly zrušeny, takže člověk nemá jinou možnost.

shepii
Uživatel
shepii

iOS?

htcjirka
Uživatel
htcjirka

iOS ne.

uni
Uživatel
uni

W10M přeci! Již dnes dostupné u WP letky v čele s kapitánem htcjirka?

qam
Anonym
qam

Shepii: Já napsal LEPŠÍ. Asi jsi to musel přehlédnout popleto.

shepii
Uživatel
shepii

qam: „..takže člověk nemá jinou možnost.“ Ale pořád máš jinou možnost. Sice ne (podle tebe) lepší, ale možnost máš.

Karol
Anonym
Karol

Neříká se náhodou, že antivir na mobilu je nesmysl, protože bez rootu, má omezená oprávnění? Takže jak může odstranit malware, který by měl běžet v sandboxu?

Další možností, jsou:
– obnovit windows z TWRP zálohy
– přeinstalovat Androida, kdy se zachovají uživatelská data.

bkf1
Uživatel
bkf1

„Obecně lze říci, že různé štíty proti virům, čističe úložiště, uvolňovače RAM a obdobné tituly vašemu telefonu spíše škodí.“
A to platí i pro desktopový Windows. Jsou VZÁCNÉ vyjímky (u Androidu např. SD Maid), ale o těch se tu bavit nebudeme…

Freake
Anonym
Freake

Opět článek k pobavení :) Na Androidu je antivir zbytecny, architektura androidu vylucuje moznost napadeni virem. Viry v pravém slova smyslu v Android z principu neexistují a nemůžou fungovat a šířit se.Aplikace jsou na androidu sandboxované a jedna nemůže vidět co dělá druhá tudíž antivir a podobné jsou uplne k nicemu

uni
Uživatel
uni

„Vir“ je spíše „termínus techniku“, něco jako empetrojka, walkman, apod. Výraz označující jednu konkrétní věc třeba jednoho výrobce, ale zlidovatí jako označení celé skupiny dané věci.

Takže ani, vir nedostaneš, ale je pod tím označením kde co, trojské koně, phishing aplikace, apod. A těmi je to na Androidu prolezlé.

Q
Anonym
Q

Uni, to si jenom BFU jako ty omlouvá nesprávné označení plynoucí z elementární neznalosti problematiky.

Freake
Anonym
Freake

Trojanem :-) no nevim nevim hadat se nebudu co jsem napsat chtel jsem napsal

Freake
Anonym
Freake

uni :) tvoje komentare me bavi :)