Domů » Články » Úřad pro kybernetickou bezpečnost varuje: Huawei a ZTE jsou bezpečnostní hrozbou

Úřad pro kybernetickou bezpečnost varuje: Huawei a ZTE jsou bezpečnostní hrozbou

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) dnes vydal vydal varování před používáním hardwaru a softwaru čínských společností ZTE a Huawei. Podle vyjádření úřadu představuje používání technických nebo programových prostředků obou společností bezpečnostní hrozbu.

Aktualizováno 21. prosince: Kybernetický úřad upřesňuje: varování se netýká běžných uživatelů Huawei

K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ říká ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

Tip ke čtení: z Úřadu vlády mizí telefony Huawei. Výrobce nařčení odmítá

Podle BIS Čína v ČR provádí špionážní činnost

Úřad k vydání tohoto varování přistoupil také z toho důvodu, že Čínská lidová republika na území České republiky aktivně prosazuje své zájmy včetně provádění zpravodajských aktivit vlivového i špionážního charakteru. To ostatně dokládají výroční zprávy bezpečnostních služeb z roku 2017.

Varování NÚKIB před používáním technických nebo programových prostředků společností Huawei a ZTE.
Varování NÚKIB před používáním technických nebo programových prostředků společností Huawei a ZTE. Celý dokument najdete zde.

Varování podle zákona o kybernetické bezpečnosti znamená, že správci systémů, které spadají do kritické informační infrastruktury, významných informačních systémů nebo provozovatelů základních služeb, se popsanými hrozbami musí zabývat a musí přijmout adekvátní opatření. Nerozlišujeme mezi systémy ve správě státu a ve správě soukromých subjektů. Naším kritériem je, zda by napadení příslušného systému mělo dopad na fungování České republiky jako suverénního státu,“ vysvětluje Dušan Navrátil. Celý dokument NÚKIB ve formátu PDF naleznete zde.

Před dvěma týdny jsme vás informovali, že novozélandská zpravodajská agentura zamítla nabídku na pokrytí země 5G mobilní sítí. Jako důvod uvedla především obavy ohledně národní bezpečnosti. Požadavek vzešel od telekomunikační společnosti Spark New Zeland Ltd., která chtěla implementovat vybavení nutné k fungování 5G sítě. Jenže potřebnou technologii měl dodat čínský Huawei, což se zástupcům firmy nelíbilo. Také USA chce omezit vliv čínských technologických firem. Spojence před třemi týdny vyzvalo k bojkotu Huawei.

Aktualizováno o vyjádření českého zastoupení společnosti Huawei

Kategoricky odmítáme jakékoliv tvrzení, že naše společnost představuje riziko pro národní bezpečnost. Žádáme tímto NÚKIB, aby předložil evidence namísto pošpiňování reputace Huawei bez jakýchkoliv důkazů.

Kybernetická bezpečnost je, a vždy byla, naší hlavní prioritou a máme dostatek prokazatelných zkušeností v České republice a po celém světě, které potvrzují, že naše výrobky a řešení jsou bezpečné. V třicetileté historii naší společnosti nikdy nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv prohřešek v oblasti kybernetické bezpečnosti. A díky této příkladné skutečnosti jsme se stali důvěryhodným partnerem pro všechny hlavní telekomunikační společnosti v České republice. Spolupracujeme také se všemi našimi oborovými partnery na dodávkách bezpečných a spolehlivých síťových řešení v České republice. 

V Číně neexistují žádné zákony nebo nařízení, které by nutily společnost Huawei nebo jakoukoliv jinou společnost, aby do svých výrobků povinně instalovaly tzv. „back doors“. Huawei nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostal a naše společnost by s tím nikdy nesouhlasila.“

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

151 komentářů

 1. Huawei bych nechtěl ani zadarmo. Vlastně chtěl – hned bych ho prodal a pořídil si něco, co nepochází od Velkého čínského bratra ;)

  • Od čínského bratra máš telefony všech značek i IPhone, takže pak budeš muset bejt bez telefonu

  • Pavle, ale no tak, nezlob :)

  • Tak minimálně LG a nejspíš i Samsung stále vyrábí své telefony v Koreji a HTC myslím vyrábí na Taiwanu. Takže si svoje demagogické řeči nech od cesty.

 2. Pokud se nepletu, Huawei rozpustil týmy stavící BTS sítě, přešlo to zpět pod operátory resp. nově stát? Snad to znamená, že to tu vyštípe z infrastruktury…

 3. Sakra tak to abych svůj mobil zahodil a vrátil se zpět k Note 3 od Samsungu :-D

 4. Prečo media strasia ľudí? Komu to vyhovuje? Usa? Kde je napisane kto moze a kto nie zbierat data? Co to su za články a kto stoji za takými informáciami. Niekomu veľmi vadí ako cina napreduje technologicky dopredu (USA?)

  Už sa cely trasiem od strachu. Take pi,,.co,,,.vi..,.ny

  • Ví se o tom desetiletí, teď když má konečně odvahu s tím někdo začít něco dělat, tak se tady čobol strašně diví. Vždycky budu věřit víc vlastním tajným službám, než vládě totalitního státu. Tomu zloději technologií je nutno zatnout tipec, jestli neni pozdě.

  • MK.. Co je podla teba totalitny režim? Režim ktorý hlasa o demokracii, vnucuje ju krajinam silou, a čerešnička je ze v našich krajinách myslím európskych demokracia neni. Totalitny režim, to mas z médií, z vlastnej hlavi to nebude.

  • tomasi, doporučuju navštívit psychiatra a wikipedii. V tomto pořadí.

  • Konkrétne v com sa mýlim? xD mame tu demokraciu? Nie. Vnucuju demokraciu v moslimských statoch? Áno. Hlavne tam kde je ropa, je to dobra zamienka

  • tomas: Tak a ted zpatky na novinky za kamarady, tam budes mit vetsi pozornost.

  • Má to cenu ti vůbec něco vysvětlovat? Který normální člověk se může takhle blbě ptát. Ale vy jste v tomto někteří byli vždycky trochu vyškráblí.

  • M.K. – ty si věř komu chceš, ale rozhodně tady nedělej chytrého. Možná jsi router viděl někde v obýváku, obdivuješ, jak tam blikaj diody, ale to je tak všecho. Buďto víš, že je někde bezpečnostní díra, nebo nevíš. A jakože nevíš, tak raději mlč, protože Tvá prohlášení jsou pouze v oblasti víry …. ve vlastní bezpečnostní složky.

  • Nesuď podle sebe a raději mlč. Akorát se ztrapňuješ.

  • tomáši, totalitní režim poznáš velmi jednoduše – za jeho otevřenou kritiku dostaneš přes hubu jeho ozbrojenou složkou tak, že to třeba už ani nerozdýcháš. A to buďto otevřeně, tajně nebo nešťastnou náhodou.

   To by na první dobrou mohlo stačit, protože jinak je to na mnohahodinovou debatu.

  • Jp23 súhlasím so všetkým. Len s tým ze skus vo svojej krajine otvorene pisat proti statu alebo vyjadrovať svoj nesuhlas. Tiež ta zavru alebo odstrania. Vid kuciak.

  • To se může stát, ale je to tím, že jste měli za premiéra komunistu a my zase estébáka, vše v demokratických volbách, ale alespoň u nás se toho estébáka novináři nebojí.

  • Radek.. Takže mame totalitni režim? Podla tvojej odpovedi asi áno… A samozrejme ze za to moze komunizmus. Predpokladám ze aj v taliansku je totalitny režim. Kde je na dennom poriadku ked sa vyjadri kde kto proti vlade, padajú ako muchy.

  • Ale není, já tady můžu vykřikovat, že je Babiš estébák, zloděj a šmejd, na internetu i na náměstí a nebojim se žádný perzekuce a ani se mi to nikdy nestalo. Udělej to samé v Číně, stoupni si tam s transparentem, že je čínský prezident zloděj, nevydržíš tam stát ani minutu.

  • Radek tak to si pozriem. Chod s takYm transparentom a vykrikuj to. Som zvedavy ako dlho vydrzis. Toto je uz co za matros tuna. ? v žiadnej krajine ti to nedovolia. Urážať prezidenta. ?zbehni zajtra a vykrikuj s transparentom aspoň pol dna. Pozriem si ta v novinách…

  • Ty seš asi opravdu hloupej člověk, neztrapňuj se, ty absolutně nemáš ani ten nejmenší přehled, ale vůbec o ničem, jak se tady prezentuješ. Například tady se podívej, kolik lidí má transparent a co je na nich napsáno. Ty seš asi nějakej pokakánek, nebo máš nějakou Schizofrenii. [odkaz]

  • Co ti je do toho slováku, tebe se to netýká, my máme jedny z nejlepších tajných služeb, vědí, proč varování vydaly. Konečně s tím někdo má odvahu něco dělat. Včera bylo pozdě.

  • Johny, dobře napsáno. Obávám se však, že intelektuální výbavě, kterou Tomas disponuje je jakékoli vysvětlování ztrátou času. Ten oslík to nemá šanci pochopit.

  • Michal.. A presne taký oslík ako ty a spol co híkaju ako im media podsuvaju zvasty o hrozbe… A ze vy mate najlepsiu tajnú službu. Otom by som este pouvazoval. Skôr by som sa nečudoval keby s týmito informáciami tajná služba nedisponovala, ale skôr ide o dezinformaciu a sirenie poplasnych sprav. Myslím si ze na našich manipulatorov nejaká cina sa nechytá…

  • no to vis ze jo ty hnupe. myslis ty nase tajny cuckare? cekali na noty od amiku a jedina dira je tam ta, ze se do nich amici nemuzou dostat a sami sledovat svet

  • Vysvětlím to na příkladě u kterého jistý uživatel tvrdil, jak mu je jedno, jestli si Čína přečte, že jde nakupovat zrovna rohlíky.

   Pokud statistika vyhodnotí, že více lidí jako on bude kupovat pečivo, čínský trh se bude více orientovat na produkci strojů pro výrobu pečiva. Tím, že čínský nádeník bere na hodinu 15 korun, vyrobí takový stroj podstatně levněji a tak se pak české pekárny vybaví čínskými stroji namísto českých. České továrny na stroje bude čekat propad, budou muset snížit náklady = sáhnout na platy zaměstnancům a ořezat třeba kvalitu. Shodou okolností v takové továrně pracuje žena toho pána co kupoval rohlíky. Furt je vám jedno, že si takto jednoduše vedou statistiku o chování spotřebitelů na západě?

  • Meles. Dnes je vacsina strojom zo zapadu, nie ceske.Uz daaavno nie. Je uplny sumak, ci to bude z ciny,alebo zo zapadu, alebo z indie.

  • Ono. Je este niečo co sa vyrába na Československu? Casy ked sa tu prevadzkovala strojárska výroba je uz dávno prec. Smutne. Ostala vám škodovka, vlastne, neostala. Už je nemecká…

  • A tobě se po těch komoušských fabrikách, jejichž výrobky se cpali rusákům, za který dodnes nezaplatili tak strašně stýská co? Tohle mě vždycky odrovná, když někdo plácá o tom, jak se všechno vyrábělo, ale přitom se nedalo koupit vůbec nic.

  • Mk. Ale sa vyrabalo. Ty chu…ju a to neobkecas. To ze sa to vyvazalo nemeni nic na fakte ze tu bola vyroba a vyvoj. V tej dobe boli veci v ktorých československo patrilo medzi špičku. Teraz neni nic co by vyrabali cesi, slovaci. O vývoji uz radšej ani nehovorym.

  • Vyráběla se asi pětina toho, co dnes, na to jsou čísla, tak že neni co okecávat. Absolutně nesrovnatelný.

  • Mk.. Nejaký odkaz by nebol? Nejak sa mi nezdá ta 1/5 vycucala z prsta.

  • To je snad jedno jestli se to vyrábí český nebo americký, důležitá je hodnota té pracovní síly, kterou bude třeba kompenzovat. Proč prostě některý lidi musí být tak dutý. Fakt jak bambus. Nevysvětlíš.

  • Jakej odkaz? Kde jsi žil? Už zase obhajuješ komunisty. Na všechno byly pořadníky, ať jde o auta, stroje, nábytek, stavební materiál, nic nešlo koupit. Dnes si koupíš na co si vzpomeneš třeba v Neděli o půlnoci, protože ta produktivita práce je uplně jinde. To mám vždycky nejradši jak lidi zapomínají a malují si to na růžovo. A jaký se dělali šmejdy, stroje s variátory, pořád samá porucha a řemeny k těm variátorům se musely složitě získávat ze Švédska. Celý to hospodářství bylo totálně k hounu.
   Ty evidentně vidíš ty rozpadlý mokrý barabizny, který jsou určený ke stržení, kde se něco kdysi vyrábělo a neuvědomuješ si, že místo té jedné barabizny se postavilo deset moderních hal, které toho chrlí daleko víc. Vždyť komunisti ještě v roce 89 používali jen to, co čtyřicet let předtím znárodnili a nebo co tu zbylo po Němcích, to byla zaostalost největšího kalibru. Proto se to taky zhroutilo.

  • Mk.. Samozrejme ze mas toho viac v obchodoch. Ale koľko toho je vyrobene v cechach? ? to je uz ťažký kaliber co tu dávaš. Aj v zahraničí si vážili stroje z československá, nehovoriac o iných vyrobkoch. Poľnohospodárstvo… Kamo. Je jasne ze to nebolo super. Ale ze to bolo az tak ako píšeš je nezmysel. Tými recami urážaš všetkých našich predkov. A ze sme mali geniálne hlavičky a šikovných ľudí. Skúsim len take niečo ako semtex. Vymyslený v Československu. Dodnes neprekonana trhavina… Prosimta, radšej nepíš, lebo urážaš všetkých co v tej dobe staviali, vyrabali, vyvijali… Nebolo toho na tony, ale si človek viac vazil to co mal. Nic zakladne mu nechybalo. Ďalšia vyhoda bola ze sa neprodukovalo tolko odpadu. Pametam si casi ked neboli ani smetné bedne. Všetko bolo v papieri, kove, skle.

  • Samozřejmě, že je tu zboží i ze zahraničí, ale my toho daleko víc vyvezeme, než dovezeme, prakticky každý rok máme další rekordní přebytek, to znamená, že se tady toho vyrábí stále víc a víc, to množství a rozmanitost toho, co se tady dělá dnes, vůbec nemůžeš srovnávat s tím, co se tu dělalo za komančů, vždyť v devět hodin už jsem nekoupil rohlik. Já si to pamatuju, nechodilo se do práce, chodilo se do zaměstnání, tenkrát se opravdu nikdo nepřetrhl, dokonce se v práci chlastalo. A to co jsme tenkrát dělali ve fabrice v partě deseti lidí, dnes dělám jako živnostník ve dvou. Kde ty miliony lidí pracují, když se tady nic nevyrábí? Dokonce musíme dovážet Poláky, Slováky, nebo Ukrajince, máme přezaměstnanost a nejsou lidi prakticky v každém odvětví.
   Já na těch strojích dělal a dělám, konkrétně z Povážských strojíren, každou chvilku jsme stáli, to byly hrozný mašiny, až v devadesátých letech mi ho jeden šikula předělal a od tý doby to šlape bez poruchy. A stejný problém byl třeba i u konbajnů, všechno zlo dělal variátor, kterým se přidávaly otáčky, praskaly řemeny, který se u nás ani nebyráběly, díly nešly sehnat, byly obrovský prostoje a nikoho to nezajímalo, to si dnes jako soukromník nemůžu dovolit.
   Oni byli šikovní, ale jejich potenciál absolutně nebyl využit, protože komunisti na všem šetřili, když někdo přišel s něčím novým, vždycky se to uložilo k ledu, protože pro vedoucí bylo pohodlnější pokračovat v zajetých kolejích. My jsme před nástupem komunistů byli na světové špičce, po čtyřiceti letech jejich vlády, jsme byly zaostalou rozvojovou zemí, to přeci nelze popřít.

  • ,,Dokonce musíme dovážet Poláky, Slováky, nebo Ukrajince, máme přezaměstnanost a nejsou lidi prakticky v každém odvětví.,,

   Preto mte nezamestnaných, bezdomovcov… A nepíšeš koľko percent odchádza za pracou do zahraničia.

   Ako môžeš tvrdiť ze je viac ľudí zamestnanych ako za socializmu. Ďalší bulsit. Za socializmu boli všetci zamestnaný. A ľudia sa neudreli ako teraz za almuznu.

  • A co dělá Google? Všechno je to jen konkurenční boj.

  • Já nikde nepíšu, že je zaměstnaných víc lidí, než za socialismu, za sociailsmu byla povinnost chodit do zaměstnání, dnes kdo nechce, dělat nemusí. Ale je víc volných pracovních míst, než uchazečů o práci. Práci nemá akorát lempl, který nic neumí, tak o něj nemá nikdo zájem.
   Za socialismu měl každej almužnu, podívej se dnes ty nacpaný obchody a těch lidí. Z jedný vejplaty si koupím velkou televizi, ledničku, pračku. Na tohle si za komoušů lidi museli brát půjčku, kterou spláceli deset let. A na příklad na ruskou barevnou televizi padl roční plat, tak tady nemel nesmysly. Nemáš absolutně žádnej přehled. A jestli se máš špatně a bereš almužnu, tak si za to můžeš jen sám, za to nikdo nemůže, že jsi neuspěl. Tak piš jen za sebe, protože obecně je životní úroveň na daleko vyšší úrovni, než za komoušů. Ještě pořád chceš tvrdit, že neobhajuješ komouše?

  • Písal som ze uznávam aj komunizmus aj demokraciu aj kapitalizmus. To ze mas dnes lacnejšiu televiziu je preto ze výroba sa zlacnila, aj vďaka cine. Kde sa to vyrába za lacny peniaz. Lacné je to vďaka rozmachu lodnej prepravy, vyrobe obrovskych lodi. Ďalšia vec je ze vtedy bol farebný televízor niečo ako v dnešnej dobe si kupit 8k televízor. Možno za 3-4k€

  • Ale tam kde je stále socialsmus, třeba na Kubě, nebo v KLDR, nebo Venezuele, tam je to pro lidi stále nedostupný zboží a je to právě tím systémem, díky kterému jsou všichni stejně chudí. Jedině kapitalismus dokáže zařídit blahobyt a my v něm naštěstí žijeme. Ukaž mi jedinou socialistickou zemi, která je aspoň trochu na úrovni. Prostě dnes si koupím z platu všeho daleko víc, to vůbec nelze srovnat.

  • Radek. Nedostupne zboží je to preto lebo su uvalene embarga. Keby svet nespolupracoval vo vývoji, výskume, obchodovani boli by na tom rovnako. Uval embargo na hocijakú krajinu v eu a o 50 rokov uvidis ten vývoj… Pozri cinu. Tiež je tak iný režim ako tu. A su inde ako cuba alebo kldr

  • To jsou výmluvy. Ty země zaostávali hned od počátku, tam kde uchvátili moc, šlo to okamžitě do kopru a drží se u moci dodnes, tak to jsou totalitní zaostalý země. Prostě nikde a nikdy to nevedlo k ničemu dobrému. Vždyť si to pamatujeme, o kolik desítek let byly všechny západní země před celým východnim blokem. A stále tam ty rozdíly jsou a ještě nějakou dobu budou. Kmunistická devastace zanechala stopy na stavu země, i na uvažování lidí. Proto se dnes po tom některým stýská, protože tehdy se jen vezli, ale v kapitalismu už to nejde, musí se makat.

  • Radek. Cina je komunistická a zvyšok sveta ju začína strácať. Samozrejme radku. Este o sto rokov ked budeme pozadu bude to koli komunizmu? Už nastúpila druha generácia. Je 30 rokov po páde. Boliby sme v predu nebit tej privatizacie ktorú urobili cez havla po meciara všetci. V zahraničí sa vyjadrili o tom niečo v zmysle, najväčší zločin pod zastitou statu ,,v súlade zo zákonom,, ty to mas cele pomýlene. Východný blok nemôžeš porovnávať s ceskoslovenskom alebo slovinskom… A kapitalizmus nieje o tom kto mala ma vela. Ten je o tom kto okrada druhých ma vela. Lebo pracou v kapitalizme este nikto nezbohatol. Si môžeš aj po lakte zodrat ruky.

  • V Číně vládne komunistická strana, ale systémem je tam takzvaný státní kapitalismus, což je kapitalismus v takové té opravdu hnusné podobě, jaký bysme tu nikdy nechtěli, se socialismem, nebo komunismem to nemá dávno nic společného. Návíc tam jsou statisíce lidí extrémě bohatých, ale miliarda lidí žije v chudobě a nelidských podmínkách, migrují do měst , ale tam je nechtějí a žijí na předměstích v táborech, oni pokroku dosahují na úkor životního prostředí a zdraví lidí. Tečou tam barevné řeky, ve městech je po celý rok smog, že bez roušky nelze chodit, lidi se tam dožívají v průměru o 20 let kratšího života, než u nás a jsou města, kde má 90% lidí rakovinu, to opravdu není dobrý místo pro život.
   Ano je 30 let po pádu komančů, ale západ šel taky dál, nebude čekat, přesto už jsme předehnali Portugalso a Řecko a jsme na úrovni Španělska.
   Havel žádnou privatizaci nedělal, to byl prezident, ten nemá pravomoci, privatizace dělají vlády. Samozřejmě, že se stalo spousta chyb, ale ze všech postkomunistických zemích se to u nás povedlo daleko nejlépe.
   Představ si, že dělám rukama, svoje řemeslo a plat mám lepší než poslanec, tak že, možnosti má každej, je to jen na schopnostech, a komančů bych byl akorát zakopanej v nějaký fabrice a bral pár stovek, to neni nic pro mě.

  • Radek. Takže cina. Neni tam komunizmus, ale komunizmus moze za to za to ze je tam najhorsi možný kapitalizmus. Keby som to zhrnul tak je tam kapitalisticka diktatura.

   To ze zarobis vlastnými rukami viac ako politik je obdivuhodne. Az sa mi nechce veriť ze robis v cechach. Podla mňa chodis na fusky do zahraničia a porovnávaš svoj zahraničný plat s platom politika v cechach. Všakže sa nemýlim. A kde to vlastne pracuješ?

   Inak klameš ze za socializmu by si nezarobím viac ako politik alebo veduci. Je pravda taka ze ten kto chcel si vedel zarobiť aj viac ako politik a nemusel byt banik. A myslím tým oficiálne poctivo, žiadne fusky a pasovanie. Mam zopár znamich co poli šikovný vtedy a su aj dnes. A mali take platy.

   Ja sa nestazujem ja si viem zarobiť tolko co potrebujem, aj navyše. Ale nie každý ma to šťastie a zneužívanie svojho postavenia v spoločnosti, v oblastiach nazyvanych aj hladovimi dolinami je bežná prax a človek nie vždy ma to šťastie ako ty, a nie vždy ma na vyber.

  • Ne, za to opravdu nemůže komunismus, může za to čínská komunistická strana, která tam zavedla, říká se tomu státní kapitalismus. Komunisti v socialistických zemích vždycky říkaly, že v kapitalismu jsou vykořisťovatelé, no a tam to prostě dělá ten stát fakticky.

   No vím, že třeba horníci v uranových dolech si vydělali hodně, ale odnesli to zdravím.
   Za komunistů si mohli lidé přilepšit ilegálně nějakým melouchem, prostě prací bokem na černo, většinou zedníci, nebo řemeslníci, prodavači si zase přilepšovali tím, že schovávali lidem podpultový zboží. Nebo se kradli věci z fabrik, bylo heslo kdo neokrádá stát, okrádá rodinu.

  • Radek. Písal som privirobit oficiálne legálne v práci. Co na tom nechápeš?

   Takže v cine teda neni komunizmus. Tak prečo ho tam vtlacas? Sam hovoris ze je tam kapitalizmus. Vies vôbec co je komunizmus? A nemyslím tým tie blbosti ako zavreté hranice a prenasledovanie ľudí. To naozaj komunizmus neni

  • O komunismu v Číně nepíšu, píšu o komunistech, protože ta strana se tak jmenuje. O komunistické Číně píšeš ty. On skutečný komunismus ani nikde nebyl, byl to socialismus.
   Když průměrná mzda ve fabrice byla 1500Kčs za celý měsíc, tak kolik si asi člověk mohl přividělat, maximálně 300,-

  • Radek. Tak človek ked bol šikovný si mohol privirobit tolko ze mal viac ako premier. To ze ty o tom nevieš lebo u teba v okoli boli ľudia lenivý si privirobit nieje chyba systému. Tak neklam ze sa to nedalo a ze všetci boli ohodnoteny rovnako. To je klamstvo prvého stupňa. A ze sa čínska strana nazýva komunistickou a ty píšeš o komunizme je zavadzajuce. Pis v cine o kapitalizme. Nie o komunizme. Nikto to nenapise, ale všetci operujú o tom ze v cine je komunizmu, komunisticky rezi, co si teraz vyvratil. Tak ss vyjadruj nabudúce. Pretože ako si napísal, nikde na svete nebol komunizmus. Pretože komunizmus je niečo iné ako zavreté hranice, prenasledovanie ľudí, a diktatura, ale vďaka takýmto propagandam to mladi a všetci ľudia tak vnímajú, co je maximálna loz. A toto sa mňe osobne nepáči. A ked sa mi niečo nepáči tak sa vyjadrim a snažím sa uviest veci na pravu mieru

 5. To je šaškárna…

  • Ale kdež, tady jde o to, že se do techniky Huawei nedostane NSA. Proto budeme povinně pořizovat zaostalou a předraženou techniku z USA.

  • Ale prosimte :D Uz jen diky tomu, ze je na tom Android, tj. Google, by to pro NSA problem nemel byt.

 6. NÚKIB je bezpečnostní hrozba státu za šíření nepravdy a falešných zpráv, jsou to bludy, celé vedení NÚKIB by se mělo léčit.

 7. Marek Studnicka

  Ježišmarijááá,to jsem se vylekal.Ale naštěstí po Barceloně se vrátím k Sony,takže už mne čínan sledovat nebude-haha.Ale docela komedie,že v tomto obvinění figuruje pouze Huawei a nikoliv další konkurenti na čínském trhu,jako např:Xiaomi!No jo,ale tu zase nezaložil bývalý soudruh čínské rozvědky a jeho dcera tam není finanční ředitelkou!!!No to jsou mi věci!!!!

  • Xiaomi staví sítě? Ono nejde až tak o mobily.

  • Ono právě jde hlavně o mobily.

  • Pokud vypnou síť, je jedno, jaký mobil máš, dotkne se to všech.

  • Tebe vypne v hlave. Tu sieť nestavia len Huawei. Je to v spolupraci ostatných firiem. Nokia…

  • Ty už máš dávno vypnuto, seš tady jedinej komouš. Vypadni.

  • Mk.. Hmm človek s vlastným názorom je komunista. A ma vypadnúť. A ty si hovoris demokrat? ? si horsi ako komunista ?? a nie, ja niesom komunista.

  • Ty nemáš názor, ty prostě obhajuješ komunisty a pro ty tady neni místo.

  • Mk. Ja neobhajujem komunisty. Kde konkrétne si take niečo čítal. A kde neni miesto? Tu? V cesku? Na slovensku? Ked je tu demokracia, je sloboda prejavu. Alebo len ty mas pravdu? Ty mas pravo sa vyjadrovať?

  • No vždyť to z toho co píšeš jednoznačně vyplývá, tak se za to aspoň nestyď.

  • Mk.. ? ja sa za svoje názory nehanbim. Komunista nemôžem byt. Pretože komunizmus je utopisticka idea ktora padá uz na začiatku na ludskuj povahe, chamtivosť, lenivosť, závisť. Preto priznávam ze urcite veci z komunizmu uznávam. Tak ako uznávam demokraciu a urcite veci z kapitalizmu. Su to veci z ktorých tazi spoločnosť, nie jednotlivec. Takže áno nehanbim sa za svoje názory a nie, niesom komunista. A ďalšia vec. Nemylme si komunizmus, so zneuzivanim moci za vlady stalina. Pretože aj ľudia co uznavaju komunizmus, zavrhuju zločiny ktoré sa vtedy diali. Ale odporcovia vytahuju hlavne tie. Co je hlúposť. Ďalšia vec je ze tu bol len pokus o komunizmus, aj ked sa o to snažili, nesprávne to co tu bolo všetci nazývajú. Bol tu socializmus v ktorom vladna moc zneuzivala svoju silu. Tak ako je zneužívaná vladna moc v demokratickych krajinách. Len sa o tom nepise, pretože media to pisat nemôžu. A ked náhodou sa na niečo pride, sa to zahladi… Takže este raz. Aby si to chápal aj ty. To ze ma človek iný nazor, nemusí byt hneď komunista

  • Marek Studnicka: To je k nicemu, kdyz vetsina BTS mobilni site u nas v CR je od Huawei. :-D

  • Hlavně Huawei je prakticky státní firma. O Xiaomi můžem spekulovat, o Huawei to víme.

 8. Marek Studnicka

  Ale jasně,dělám si srandu,ale ono už asi o srandu nejde-nebo Ano?Toto se mi nelíbí-je to součást kampaně americko-čínské obchodní války?No jde to nějak všechno do srágor,kam se tahle civilizace řítí-to nemá smysl komentovat.

  • No ještě to tady chybělo. Že je to kámpáň. Když to funguje u jednoho lumpa, proč by to nefungovalo i v tomto případě že?

  • Michal. To si vážne tak slepí alebo tupí. Jasne ze je to americko-čínska obchodná vojna. Este zabudli napisat ktorý mobil je bezpečný, že. Nejaké odporúčania…

  • Ten tvůj to určitě není podle té psychózy, kterou tady předvádíš :))

  • Jp23 neviem ci to bola reakcia na mňa. Ja taketo pi,c..ov,iný neriesim. Na mobile si dolezite informácie nedržím. A je mi jedno ci si niekto prezera co prave pozeram na nete. Pedofil niesom. Drogy. Nedealujem…

  • Tohle mi hlava nebere, to ze lidi jsou v pohode se zahazovanim jejich soukromi „protoze nejsou dealeri nebo pedofilove“. Ale tak u tebe to neni prekvapeni.

  • Lukas71. Vážne? Takže ty nepoužívaš internet? Ani komunikačne technológie? Pretože uz ked ich používaš tak poskytuješ informácie o sebe tretim stranám ci sa ti to páči alebo nie. Preto ja nemám nic dolezite na takýchto zariadeniach. A preto to neriesim. Ale zdá sa ze ty áno, riesis to, tu na smartmanii, doma v krčme si s kamaratmi nasadzujete alobalove čiapky na hlavy a hlavne, urcite ty to vyriesis. Lolo

  • To samozrejme vim, taky se jakymkoliv socialnim sitim snazim dat co nejmene informaci. Samozrejme, ze dnes se uz na internetu jen tak neschovas, ale to neznamena, ze tohle omezovani/zneuzivani soukromi budu vitat s otevrenou naruci..

  • Lukas. Ja to tiež nevitam. Ale nepáči sa mi ze proti jedným sa bojuje, cina, druhým je to tolerovane, usa. A podalsie aj ked sa mi to nepáči, nic proti tomu nespravi nikto z nas. Jediná prevencia je nedávať informácie na net. A je jedno akú značku používaš.

  • Tak ono mas uz hore vysvetleneno, ze Cina a USA neni jedno a to same.

  • Samozrejme ze to neni to iste. Cina nevyvolala tolko vojen ako usa. Keby česko alebo slovensko nespolupracovalo s usa nasli by si zámienku ako ich zbombardovat, zbehnúť vladu, nastolit ,,poriadok,, dosadenim vlastnej vlady. Pozri ako to bolo v kosove. Milosevica odsudili bez dokazov… Islo tam o nerastné suroviny ktoré nechcel milosevic sprivatizovat… Humanitarne bombardovanie sa len tak niekomu nepodari

 9. Tak takhle může prakticky fungovat každý výrobce. Nikdo nemá důkaz o ničem, jen se spekuluje. Základní podnět k prošetřování pochází z USA, no proč asi že? :) Je potřeba se smířit s tím, že Čína není už jen levná pracovní síla, ale technologický leader a to se logicky některým nelíbí.

  • Tady se pořád někdo snaží namluvit, že je to nějaká novinka, BIS před Huawei a ZTE varovala už před čtyřmi lety. Ani Huawei nemůže dát důkaz, že to nedělá, ale jsou důkazy o tom, co Čína dělá vlastním občanům, šmírují jim i auta. Je naivní si myslet, že nevyužijí takové zbraně.

  • Máš pravdu: [odkaz]

  • Michal.. Kazda krajina sleduje potencionalnu hrozbu, niekedy aj svojich obcanou, inokedy svojich spojencou. Všakže. USA ked sledovali v eu spojencov. ? len slepí nevidi co je toto za kampaň. Ked by to bola taka hrozba, urcite si s tým vedia poradiť a nejak to zablokovať. Ale tu ide o to strasenie ľudí…

  • Huawei má velmi pochybnou minulost, počínaje jejím zakladatelem. Zakladatel čínské telekomunikační společnosti Ren Zhengfei byl důstojníkem Lidové osvobozenecké armády (PLA). Podle hongkongského váženého časopisu Far Eastern Economic Review na to dostal od státní banky půjčku 5,8 milionu dolarů, i když to dnes společnost popírá. Svou existenci začal Huawei tím, že prodával dovážené pobočkové ústředny. Zároveň dovážené ústředny prostřednictvím reverzního inženýrství zkoumal, aby během několika let začal vyrábět vlastní kopie.

  • Zároveň dovážené ústředny prostřednictvím reverzního inženýrství zkoumal, aby během několika let začal vyrábět vlastní kopie.
   Nielen ze vyrabal kopie, ale vylepsoval ich technológiu. A tak to ma byt, tak sa posunie vývoj dopredu. Co bráni europanom vylepšovať čínsku technológiu.
   Šikovný chlapci. Húževnatý narod.

  • Čínské technologické společnosti Huawei se vedle vybavení nového datového centra ČEZu podařilo dostat k dalším zajímavým státním zakázkám. Firma vyhrála tendr na vybudování první etapy takzvané MPLS sítě pro Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD), přes kterou „tečou“ data týkající se tuzemské silniční a dálniční dopravy. Stejně tak Huawei dostalo na starost rozšíření optické DWDM sítě v rámci datových center ČEZu.
   ZTE patří mezi čtyři největší výrobce telekomunikačních zařízení na světě. Nabízí kompletní řešení infrastruktury pro kabelové i bezdrátové počítačové sítě a pevné i mobilní telefonní sítě a prosazuje se i na trhu mobilních telefonů. S výrobky společnosti se lze setkat například v sítích mobilních operátorů působících na českém trhu; telefony nebo modemy prodává buď pod svou značkou nebo pod jménem operátora. Do jejího portfolia patří také značka Nubia. Na českém trhu s mobilními telefony společnosti loni patřilo páté místo.
   Spojenými státy. Embargo na ZTE bylo vydáno v polovině dubna v souvislosti s kauzou nelegálních dodávek amerického zboží a technologií do Íránu a KLDR.
   ZTE loni před soudem v Texasu přiznala, že dodávkami amerického zboží a technologií do Íránu a KLDR porušovala americké sankce. Přiznání bylo součástí dohody s americkými úřady, v jejímž rámci musela firma na pokutách zaplatit 890 milionů dolarů. Za dubnovým zákazem dodávek z USA stálo porušení některých podmínek loňské dohody.
   Stačí?

  • A může se tomu ještě někdo divit, když rozhodují pouze a jenom peníze?
   Koupí si co potřebují, a ještě dostanou poděkováno.
   A to je celé.

  • Je zaujímavé ze usa dava sankcie na krajiny v ktorých veľakrát pôsobia ľudia ktorých si sami vycvicili na zabijakov. Bin ladin príklad. Predávajú zbrane oficiálne, aj neoficiálne na čiernom trhu. Ale budú trestať zte? A ono tie technológie nepatrilo usa ale sukromnym spolocnostiam. Kedy dajú konecne sankcie usa za tie vojny co vo svete sposobili?

  • Skus si pozrieť ako to funguje.
   [odkaz]

  • tomas
   Ne, pouze odvádění pozornosti od něčeho daleko podstatnějšího.

 10. Myslel jsem, že jsem na technologickém fóru. Přitom to vypadá, že je zde banda jehovistů s neotřesnou vírou ve vlastní bezpečnostní služby :-) Tedy – proč jim nevěřit, nejsem ani anti US, ani pro Rusko, nicméně mě také zajímají fakta. Známe backdoor Lenova, víme o problému s Intel CPU. Osobně si myslím, že spíše Huawei šlape na paty jiným dodavatelům, a to nejen v komunikacích, ale i třeba v diskových polích. Možné riziko tady samozřejmě je, úplně stejné, jako když máte svá data někde v Cloudu, ať již Vás kterýkoliv dodavatel ujišťuje o čemkoliv. Chtěl bych tedy vidět nějaké prohlášení alespoň v tom smyslu, že se na nějakou bezpečnostní slabinu přišlo. Nějaké obecné „mohli by vypnout sítě“ z oblasti víry v ducha svatého, si vstrčte někam, protože tím jen dokazujete, že jde o politický akt.

  • Poslední co si v novinách přečteš bude, co a jak, hříčky. Proboha používej hlavu.

  • Uni: Používat hlavu radí ten, kdo sám hlavu nepoužívá … geniální :-) Jde o to, že se o konkrétní hrozbě ví naprosto kulové. Jde pouze o potenciální hrozbu. Jestliže je to ve strategickém zájmu státu, pak OK, ale to strašení lidí nekonkrétními riziky, je přes čáru ….

  • Ano, víme kulové. Máme vědět, že je někde bomba a evakuovat se, nemáme vědět, kde všude může být bomba. Přesto mnoho lidí pracuje na tom, aby to „kde“ bylo minimalizovaný. Podobně i zde.

  • Uni je takový teoretický štrašpitel, který spase každý nesmysl z netu. Reálný, skutečný svět je pro něj příliš vzdálený, pase jen moudra z internetu.

  • Co ty zadní vrátka, které musí Huawei poskytovat Čínské vládě?
   To je celkem jasný důkaz.

   Zadní vrátka jsou obecný problém třeba teď je chce i Austrálie a proto proti tomu technologické firmy protestují. Nejde jen o oslabení z pohledu napadení nějakou skupinou, ale i o možnosti kompletního vládního dohledu – ano v demokratickém státu by to ,,mělo” mít nějaké meze a pravidla, ale stačí aby se změnila politická situace a je to o něčem úplně jiném viz Čína a její kompletní dozor nad jejími občany, kde reálně padají tresty za to, když se někdo odváží jen vyhledat pojmy jako lidská práva.

   Věřit tomu, že pokud HW od Huawei bude celosvětově masově nasazen, že časem Čínská vláda nebude využívat možnosti zadních vrátek to je náboženství – když už tedy popíráš tu víru měl bys v první řadě popřít tu svou.

  • Mám ve správě přes 100 routerů, switche, bezpečnostní politiky – umím si představit, kde by problém mohl nastat. Osobně mi je docela u prdele, zda mě sleduje Číňan, nebo Američan, u kterého to už bylo prokázáno. Čili zase a znovu – jedná se o naprosto jasnou obchodně politickou záležitost a takto je to potřeba i pojmenovat. Jasně – jsme v západním bloku, tak je to jen o tom si vybrat, kdo nás bude mít možnost špiclovat. Mě jen udivuje, že s tím ten úřad přišel až teď, až se to rozvířilo v US/Kanadě, když BISka na toto riziku upozorňovala už v roce 2013.

  • Nelži, třeba BIS už s tím přišla před pěti lety. Vůbec jsi to nepochopil. A nikdo ti nezakazuje používat co chceš, ale ve státním Huawei nemá co dělat. To že ty o ničem nevíš neznamená, že nic nehrozí, je to neveřejný. A málem bych zamáčkl slzičku, že se jim ubližuje, jestli někdo používá nekalé obchodní a politický praktiky, je to právě Čína a jen se proti tomu západ začne bránit, už tu kvičí místní pohrobci komunistů.

  • Tak já napíšu, že BIS na něco upozorňovala před x lety a Ty mi říkáš, ať nelžu, že BIS s tím přišla už dávno :-) To, že o ničem nevím já, znamená, že o ničem nevíš ani Ty, takže bys neměl tak vehementně tvrdit, jak to je. A už vůbec bys někomu, jehož rodina pocítila persekuci STB, neměl nadávat do komunistů. K Tvému argumentu, zda někdo používá nekalé praktiky, tak do té první lajny v klidu můžeš postavit veškeré světové mocnosti. Money first, pamatuj.

  • Dobře, ale divíš se, že s tím ten úřad přichází teď, jenže on vznikl teprve před rokem. Ano, nevíš to ani ty, ani já, protože je to neveřejný, ale nemám jediný důvod zpochybňovat zjištění našich tajných služeb, no kde bychom to byli? Jestli že to riziko existuje, jejich povinnost je varovat, nechápu kde bereš informace, že snad lžou? Je to Čína, která používá nejvíc nekalý obchodní praktiky, od krádeží až po nedodržování všeho možného při výrobě. Jen se západ brání, už je oheň na střeše.

  • Michale, já jsem netvrdil, že ten úřad lže. Líbí se mi třeba pragamatický pohled „altair“ Valáška, ten člověk si myslím, že je odborníkem na hacking a bezpečnost. Je jasné, že když někdo nahraje nový firmware třeba na router, může tam přijít nový backdoor. Čili není to o tom, že tam ten backdoor je už dnes. Jenže se děje přesně, co jsem předpokládal – před chvílí Babiš nechal vykopat všechny mobily Huawei z úřadu vlády. Přitom ten úřad deklaroval, že použil dle zákona nejmírnější formu varování, spíše takovou notifikaci o potenciálním riziku. Podle mě to má váhu zejména v oblasti mobilní infrastruktury, nicméně vidíme, co se pak v praxi dějí za často až zkratkovitá rozhodnutí ….

  • Ano, ten úřad použil nejmírnější formu varování a to co udělal Babiš je jen prevence. Kdo jiný by měl brát varování vážně, když než vláda?

  • Mne sa zdá ze bolo varovanie aj pred spionazou proti usa, co sa aj potvrdilo. Ako proti tomu bojuje vlada. Prestala používať windows, android a google služby?

  • Ta tvoje víra v čínský komoušský režim je opravdu úsměvná. Když takový WhatsApp a další služby musí poskytnou v Číně přístup ke komunikaci uživatelů, jinak jsou zakázaný,co asi dělají prostřednictvím své firmy?

  • Hezky receno, alespon nekdo to chape :)

  • (-pekr-)

  • Ale odborníci ako mk ti vysvetlia ze si komunista… ?

  • Nesnaž se do toho zatáhnout ostatní, seš v tom sám, ty seš kovanej a jak jsem psal výše, seš tu jedinej.

  • Mk. My sa poznáme? Oznacis kde koho za komunistu, staci ze napise niečo proti tvojej modle, usa

 11. A máte někdo nějaký důkaz o tom že dochází k únikům dat? Nikdo žádné důkazy nemáte, kačer donald v americe něco prohlásí a hned se z toho všichni co lezou západu do análu můžou zbláznit…….paranoja je vskutku ohromná.

  • A on snad někdo řekl, že k tomu dochází? Vždyť je to jen varování, jako třeba před náledím, tak co vyšiluješ?

  • Spíš jak vyšilují ostatní jedinci…….. a k náledí bych to vážně nepřirovnával…..

  • A proč ne? Požaduješ snad důkaz, že náledí bude? Ale vyloučit nelze, proto je varování na místě. Dokáže snad někdo stoprocentně vyloučit, že huawei není rizikem? Pak je na místě opatrnost a prevence.

  • Radek. Mas pravdu. Ale kazda krajina vyvijajuca technológie je potencionalnym rizikom. Rušiť preto hádam nebudeme všetky telefóny, počítače router… Ide o to v cas to odhaliť

  • Ale pořád je obrovský rozdíl, jestli v tom jede vláda totalitního státu, nebo zda je to soukromá firma ze státu, se kterým jsme v NATO, EU a kde jsou každých pár let demokratický volby a mění se vedení. Stát, kde se vláda drží silou za pomoci armády, kde se nepřipouští jakákoliv politická konkurence, je prostě sám o sobě rizikem.

  • Radek. Nevidím v tom rozdiel. Pretože ked ta sleduje aj ked krajina s ktorou si v spojenectve, prečo to asi tak robi. Aky ma na to dôvod. Hrozba ti hrozí aj od spojencov. Dohody su na to aby sa porušovali. Vidíme to každý den vo svete. Nas to zatiaľ obchádza koli polohe nie koli tomu ze sme v nato. Staci s niečím nesúhlasiť a si potencionalna hrozba ci uz si v aliancii alebo nie. Kosovo je živý príklad. Krim bol pricleneny demokraticky, referendom. Krim bola autonomna oblast pre ktorú platia osobitne pravidla, kdez to kosovo nie. V autonomnej oblasti sa môžu robiť aj referenda, a nemusia byt na statnej urovni. Take katalánsko je to iste. Preto sa tam ľudia búria, a preto nechcu uzna krim rusom. Je to koli autonomnim oblastiam ktoré by sa mohli chcieť odclenovat od statov, co je proti pravidlam demokracie

  • Radek. A mal by si vedieť ze voľby su len na oko. Za nitky ťahajú nadnárodne spoločnosti a ľudia z pozadia, oligarchovia ktorý sa nemenia. Politici hrajú len hru, akú im kazu z pozadia iný. Takže sa tu dlhé roku nic nezmenilo. Aj ked sa vymeni vlada, v pozadí ostávajú ty istý ľudia.

  • tomas (neregistrovaný): Hurá tedy do náruče Ruska, tam jsou technologie sprostým slovem a nepřítelem státu?

  • Uni. To som netvrdil. Len poukazujem na to ze na krime si to ľudia vybrali sami. Co v kosove nie, tam to zariadilo usa. Nepociťujem hrozbu z ruska, a neverím ze rusko by chcelo obsadzovat okolite krajiny. Tie casi su uz dávno prec

  • tomas (neregistrovaný): Rusko nic, to jen přičinliví ruští občané na dovolené, jen při tom sestřelí nějaké to civilní letadlo no. Asi to přehnali s ohňostrojem, kdo z nás si na dovolené nevyhodí z kopýtka že… Všichni víme ?

  • Uni, nemyl si ukrajincov a rusov. Na ukrajine pri ruských hraniciach mas ukrajincov priklanajucich sa k rusku, nazyvanych aj pro rusky separatisti, na zapade mas ukrajincov priklanajucich sa k eu, pro európskych separatistov. A lietadlo zostrelili rusky vojaci? Rusi? To je mi novinka. Ja myslel ze ukrajinci.

  • Nehovoriac o tom ze to lietadlo nebolo zostrelene úmyselne.

  • Tak proč je Rusko obsazuje, když tomu nevěříš? Dokonce anektuje?

  • Radek trosku histórie. Krym vždy patril rusku. Majú tam vojenské zakladne.asi preto to rusi urobili. Nebit majdanu a ukrajinskej túžbe priclenit sa k eu nic take sa nestane. Aj ked priclenit sa k eu chce možno polovica ukrajiny. Druha inklinuje k rusku. A anektovanie, ked si to ľudia v demokratickom referende vybrali sami, nedá sa hovoriť o obsadzovani ruskom, ale o pricleneni k rusku na dobrovolnej moznosti občanov zijucich na kryme

  • Co do toho pletes historii? Tady je nějakej právní vztah a mezinárodní právo a to že někomu kdysi patřilo něco, co už mu dávno nepatří, nedává právo tu zemi obsadit. Máš velice zvrácené uvažování. A žádné demokratické referndum nebylo, to by mohla vyhlásit pouze Ukrajina a né okupanti se zbraněmi. Rusko je ta nejhorší pakáž na světě, máme s nimi stejně odporný zkušenosti.

  • Radek. Očividne nečítaš co ti tu pisem. Nikto tu zem neobsadil. Krym bola autonomna oblast. Vztahuju sa na nu osobitne pravidla, ako vyhlásenie referenda, co sa aj udialo. Ľudia myslím bolo to okolo 90% +- sa vyjadrili o priclenenie Krymu k risku. Tak ake obsadenie? Aj ked do toho nebudeš ťahať historiu, bolo to podla medzinárodného prava a demokracie.

  • Radek. Zvrátene je to co tu predvádzaš. Vykladať si medzinarodne dohody podla seba, neuznat pravdu koli tomubze ,,rusko,, a ze prisli v 68 hádam nebudeme vyťahovať ked to bolo odsudene hádam všetkými aj rusmi… Aj ked to obsadenie bolo iniciaovane z československá.

  • Krym má autonomii, ale je nedílnou součastí Ukrajiny. A mezinárodní právo má jenom jeden možný výklad, proto ta Anexe nebyla mezinárodním společenstvím uznána a rusáci jsou stále na Krymu v postavení okapanů, tak že ten tvůj výklad je totálně mimo. I proto je Rusko trestáno sankcemi. Navíc jsi zapoměl na smlouvu z roku 1991, ve které se Rusko zavázalo zachovávat územní celistvost Ukrajiny včetně Krymu za to, že Ukrajina zničí své jaderné zbraně. I tuto smlouvu rusáci porušili, protože je to národ, kterej nikdy nedrží slovo a kterýmu nelze nic věřit. Tak nepiš nesmysly. A podívej se na nějaký dokument ruský státní televize o okupaci Československa, jak jsou prolhaní a překrucují pravdu. Vymejvaj svým občanům mozky. Nikdy se pořádně neomluvili. Je neuvěřitelný, jakýho lháře z tebe rodiče vychovali, měli by být za to potrestáni.

  • Radek. Rusom kryl neuznajú pretože by sa mohli odclenit ostatne krajiny ktoré su autonomne. Napr katalánsko. Preto je to to cele. Nie preto žeby to nebolo podla medzinárodného prava. Ked ma autonomna oblast svoj parlament, zakladá svoje referenda, ma pravo na vlastne rozhodnutia spadajuce pod referenda. Samozrejme ked to nedele z demokratickeho prava. Pokial to berieme z prava mocnosti ktoré si ho prisposobuju podla toho ako im to vyhovuje (zavrazdeny novinár v tureckú saudskou arabiou. Keby to urobilo rusko ma nie len sankcie ale rovno embargo, ale usa sa vyjadrili ze toto su spojenci tak môžu vraždiť, takže takto s tvojim pravom eu a usa.) tak samozrejme mas pravdu. Ale tu ty nemáš, nakoľko žijeme v demokracii, ze?

  • Radek. ,,Navíc jsi zapoměl na smlouvu z roku 1991, ve které se Rusko zavázalo zachovávat územní celistvost Ukrajiny včetně Krymu ,,

   Ked sa nemýlim tak v tej zmluve bolo pisane aj ze ukrajina ostane neutrálna co porušila ukrajina snahou priclenit sa do eu a to je krocik zaclenenia sa do NATO, a ze sa krajiny myslím bývalého bloku nebudú priclenovat do nato, ak sa nemýlim.

  • Radek. Ty mojich rodičov neber do ust. To ze teba otec nevystrikal radšej do prhlavi ale splodil teba, zadubeneho človeka, ktorého pravdepodobne sikanovali a teraz to dáva za vinu komunizmu neni vyna nikoho. Troska treba citat aj medzi riadkami a nie všetko co ti tu nataraju v mediach je pravda.

  • Lžeš, odtržení Kosova od Srbska bylo taky uznáno, stejně tak Skotové mohli odejít z Británie na základě referenda, které bylo schváleno 15 let před konáním a právě na přkladu Británie se ukázalo, jak má vypadat referendum, to se s tou ruskou zlodějinou nedá vůbec srovnat. A Katalánsko je světu naprosto ukradený, když se dohodnou, klidně se rozejdou, ale musí to být vždy dohoda, né jednostraný kroky, to nevede k ničemu dobrýmu. Vůbec nechápu, že se nějakým Katalánskem snažíš omlouvat ruskou agresi, kterou mimochodem předvedli už pár let předtím v Gruzii. Putin je stejnej, jako Hitler a dokonce používá i stejný argumenty pro své zločiny. Kdo se nepoučí z historie, bude ji opakovat, měl by ses hodně rychle dovzdělat.

  • Radek radek. Odtrzeni kosova od srbská bolo taký uznali. Kym? Pokial viem slovensko to neuznalo a česko taktiež nie. Kosovo bol jedn obrovsky škandál a zločin prvého stupňa. Su o tom dôkazy. Katalánsko je presny príklad. Jednoducho je to autonomny stat. Vôbec nezáleží na dohode. Záleží na tom co chcu ľudia v tej autonomnej oblasti. To ze to nevieš pochopiť ty, a ze to nechceš uznať pretože mas voči risku averziu je dost smutne. Je veľmi zarazajuce ze kosovo ktoré bolo odclenene násilím uznavas, ale kryl kde prebehlo referendum nie.

  • Nic takového v té smlouvě nebylo, Ukrajina členem NATO není , tak že i kdyby to tam bylo, nic nemohlo být porušeno. O tom, že by chtěli do NATO, se na Ukrajině začalo mluvit právě až po napadení ze strany Ruska a po okupaci. Tak že i tady seš opět mimo bez základního přehledu. Ty vždycky vytrhneš nějaký části ze souvislostí a poskládáš to uplně lživým a demagogickým způsobem. Jinak Ukrajina v NATU nikdy nebude, musela by být pozvána a musí to schválit všichni členové, což se nikdy nestane. EU je otevřená všem státům a mohou vstoupit, pokud splní podmínky a Ukrajina je suveréním státem, který si může sám rozhodovat o tom, kam bude patřit, není to žádný vazal Ruska, který musí poslouchat. Mají to těžký, nikdo nechce mít za sousedy Rusáky a já Ukrajincům přeji, aby se jich jednou pro vždy zbavili tak jako my, když jsme je od nás vyhnali.

  • Radek. Tak prehlad nemáš očividne ty. Dohoda bola taka ako som spomenul vyššie. Bolo to koli tomu ze sa rusko citi byt ohrozovane matom cize usa. To ze ukrajina neni v nato je len preto ze sa im nepodarilo priclenit do eu. Mali by to totiž jednoduchšie. A prečo si myslis ze by Ukrajinu neprijali do nato mi hlava nevere. Ked dokázali zobrať turecko cobsu v podstate moslimovia, tak ukrajincov na ktorom bol kryl s ruskymi zakladnami by bol výzva, a o pricleneni nerozhoduju staty ale usa. Pretože si presadia svoje. Nikdy sa nestalo ze by bol najvyšší velitel v nato z inej krajiny ako z usa a neviem ci je aj mozne zvoliť niekohobineho

  • Teď mě ještě napadá, jestli náhodou nejseš potomek ruskýho okupanta, který znásilnil tvou matku, to se tady běžně stávalo a takových bastardů je tady spousta, tvé zvrácené myšlení a charakterové vady tomu nasvědčují.

  • Radek. Teraz ma napadlo ze to sa mohlo stat tvojej matke ze?

  • Vždyť to říkám, nemáš přehled a nevíš vůbec nic, Česká republika pochopitelně uznala Kosovo a s ní dalších 116 států. Dovzdělej se už konečně a nebo mlč a nepouštěj se do diskuzí s lidmi s všeobecným rozhledem. [odkaz]

  • Turecko je v Natu už od roku 1952, tři roky po založení NATO, byl to vždy spolehlivý člen v regionu , náboženství s tím nemá co dělat, nevim co to do toho motáš. Stejně tak členstvi v EU není podmínkou stát se členem NATO. Pro vstup aliance je potřeba splnit jiný podmínky a ty Ukrajina nesplní, dále musí všichni členové se vstupem souhlasit, několik zemí tam prostě Ukrajinu nechce a to je konečná.
   A v té smlouvě není nic z toho co píšeš, opět lžeš a lze to snadno vyvrátit .
   Signatáři smlouvy se zavázali respektovat ukrajinskou nezávislost a suverenitu v rozmezí tehdy platných státních hranic, zdržet se hrozby silou nebo použití síly proti Ukrajině, zdržet se použití ekonomického nátlaku na Ukrajinu ve snaze ovlivnit její politické směřování, zdržet se použití jaderných zbraní proti Ukrajině, řešit případné použití jaderných zbraní vůči Ukrajině na půdě Rady Bezpečnosti OSN, či vzájemně konzultovat vzniklé nejasnosti ohledně zmíněných záruk.

   Tak že je to dokonce přesně naopak, Ukrajina si může sama rozhodnout, kam vstoupí, klidně do Nato i EU a Rusko se zavázalo, že nebude ovlivňovat žádným nátlakem její směřování. Vlastně každý bod té smlouvy Rusko porušilo. Je to nedůvěryhodná země, lžou okupujou a napadají své sousedy.

   Já se divím, že píšeš takový bláboly, když si můžeš skutečnot snadno vyhledat.

  • Radek. Ja som nepisal ze ,,Stejně tak členstvi v EU není podmínkou stát se členem NATO.,, kde si niečo take čítal. Nemáš ty nejakú poruchu chapania pisaneho textu?

   To co píšeš dalej. Tak na Ukrajine majdan vyvolali provokateri platený z usa. To je neodvratitelny fakt. Usa sa k tomu priznalo. Keby V tom neboli zapojene zapadne krajiny, ukrajina by sa nikdy dobrovoľne nepriclenila do eu. Potrebovali tam dosadit vlastnu vladu, preto tam vyvolali vojnu ktora sa im vymkla z pod kontroli.

   A asi som sa zle vyjadril. Myslel som priclenenie do nato nie do eu. Myslím ze som to hore pisal.

  • “To ze Ukrajina neni v Nato je len preto ze se im nepodarilo priclenit k EU” co je na tom k nepochopení, ta věta má význam jako, že bez toho to nejde, proto píšu, že to není podmínka, do Nato by mohla vstoupit i bez clenstvi v EU, Nato a EU spolu nesouvisí, i když spousta zemí je v obou organizacích.
   To zrovna tak mohli vyvolat rusáci, aby měli záminku anektovat Krym, protože ta anexe byla připravená dlouho dopředu. Usa nic takového nepřiznalo. Naopak Rusko postupně přiznalo vojáky na Ukrajině, přesto, že před tím dlouho lhali.

  • Radek. ,,To ze ukrajina neni v nato je len preto ze sa im nepodarilo priclenit do eu. Mali by to totiž jednoduchšie.,,

   Ked si to precitas cele a nie len vytrhnuté z kontextu ma to iný význam. Však. Možno mas fakt problem s pochopenim textu. Dislexia, alebo disgrafia? Ale to potom všetko ospravedlnuje. Aj tie tvoje tupe názory.

   Este raz. Kosovo bol zločin ci ho uznolo 100 alebo 1000 statov. A len preto ze ten zločin urobilo usa nieje mensi, tak ako boli zločiny vo vietname, atomovka v Japonsku a môžeme pokračovať aj ked ty to budes obhajovať nic sa tým nezmení.

   A americani sa priznalo verejne o tom ze tam malo nasadenych svojich ľudí aby vyvolali majdan, protesty, vojnu. Je to oficiálne. Žiadne rusko. Sa spamätaj

  • Mimochodem tu Anexi Krymu uznalo pouze 6 zemí a to země s darebnými režimy, jako KLDR, Kuba, nebo Venezuela.

  • Este raz. Je jedno koľko štátov uznalo demokraticke referendum na kryme. Ľudia na kryme neprotestuju. Vyše 90% chcu byt s rusmi. Krym bol autonomny stat. Majú vlastný parlament. Ukrajina nema pravo vstupovat do rozhodnuti pokial sa bavíme o demokracii. Pokial sa bavíme o diktature tak áno. Majú pravo násilím držať kryl v ukrajinskej moci. Ale cely sved sa ohana demokraciou. Tak v tom prípade je pravo na krymskej strane a oni sa slobodne rozhodli priclenit sa k risku.

  • kdy odtahne zid z okupovanych uzemi syrie?

 12. Politika nepatří do ekonomiky

  • Josef:Bohužel s tím přímo souvisí. A to letadlo sestřelili záměrně a z Vatikánu ten příkaz nepřišel ?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).