Cena:

USA chce omezit vliv čínských technologických firem. Spojence vyzvalo k bojkotu Huawei

Vyhrocené obchodní vztahy mezi Čínou a Spojenými státy se nevyhnuly ani technologické oblasti. USA mají dlouhodobě problém s některými velkými čínskými firmami, jejichž vlastnická struktura je nejasná, či jsou jejich představitelé napojení na čínskou vládu.

Špičkově vybavený smartphone Huawei Mate 20 Pro se ve Spojených státech neprodává

Jednou z nejčastěji skloňovaných technologických společností je v tomto ohledu také Huawei, jehož představitelé jsou více či méně spojení vládní garniturou Čínské lidové republiky, což považuje administrativa USA za bezpečnostní riziko. Konec konců, Huawei má za sebou sérii skandálů týkající se zneužívání uživatelských dat. Huawei se ale vždy bránil tím, že data využíval pouze se souhlasem uživatelů.

USA spojencům doporučuje bojkotovat Huawei

Podle zdrojů Wall Street Journal se nyní Spojené státy odhodlaly k dalšímu kroku v boji proti rostoucímu vlivu firmy Huawei, která kromě spotřební elektroniky staví také telekomunikační sítě, které jsou nejvíce trnem v oku Trumpově vládě.

Žen Čeng-fej (vpravo) nemá k čínské vládnoucí garnituře daleko (Zdroj: Reuters)

Vláda USA požádala své spojence, na jejíž území má vojenské základy, aby se přidaly k bojkotu společnosti Huawei. Podle informací se snaží přesvědčit například Německo, Itálii či Japonsko. Washington dokonce slíbil osloveným spojencům finanční pomoc při budování telekomunikační infrastruktury, pakliže se přidají k bojkotu čínské společnosti.

Huawei může mít v budoucnu problémy

Výzva k bojkotu je jen jedním ze série opatření, kterými se snaží Spojené státy omezit potencionální špionáž ze strany svého čínského rivala. I přes to, že je Huawei celosvětovou dvojkou ve výrobě chytrých telefonů, na americkém trhu je jeho přítomnost spíše symbolická.

Bezpečnostní problémy měla firma také ve Spojeném království a Austrálii, kde to dokonce zašlo tak daleko, že australská vláda zakázala použití jakéhokoli vybavení firmy Huawei při budování sítí páté generace. Se vzrůstajícím vlivem Číny i v našich končinách jsou obavy z průmyslové špionáže na místě, vzhledem k minulosti generálního ředitele společnosti Huawei Žen Čeng-feje, který do technologického byznysu přišel přímo z Čínské lidové armády.

Huawei se v současné době na trhu se smartphony daří, nicméně právě věci okolo bezpečnosti by v budoucnu značce mohly působit problémy. A jak Huawei vnímáte vy – považujete ji za možné bezpečnostní riziko, nebo se spíše příkláníte k názoru, že se ze strany USA jedná o vyhrocenou situaci?

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.