Domů » Články » Kybernetický úřad upřesňuje: varování se netýká běžných uživatelů Huawei

Kybernetický úřad upřesňuje: varování se netýká běžných uživatelů Huawei

Dnes ráno v Praze zasedala Bezpečnostní rada státu, která řešila pondělí varování Národní úřadu pro kybernetickou bezpečnost, podle kterého má být používání technických nebo programových prostředků společnosti Huawei (a ZTE) bezpečnostní hrozbu. Česká republika se díky tomu stala první zemí v Evropě, která takové prohlášení vydala.

Běžných uživatelů Huawei se varování úřadu netýká

Dnes však úřad vydal doplňující prohlášení, ve kterém to pondělní mírně koriguje. Podle NÚKIB varování nebylo primárně mířené na běžné uživatele; jinými slovy, uživatelé smartphonů, routerů a dalších zařízení značky Huawei jsou mimo nebezpečí.

Varování je primárně určené vybraným subjektům, které provozují informační systémy důležité pro chod státu. Jinými slovy, používání telefonů Huawei je stejně bezpečné jako používání smartphonů jiných značek; pondělní varování NÚKIB tedy bylo poněkud zmatené a především ukvapené.

Po vysvětlení ze strany NÚKIB je jasné, že jeho varování se týká pouze systémů zařazených do kritické informační infrastruktury nebo významných informačních systémů, kterých je několik desítek,“ komentoval celou situaci premiér Andrej Babiš.

U lidí, kteří používají mobilní telefon nebo router zmíněných firem k běžnému použití, lze předpokládat obvyklé riziko spojené s používáním jakýchkoli mobilních či síťových zařízení. Z naší strany můžeme pouze doporučit dodržovat zásady bezpečného používání uvedených výrobků a obecná pravidla bezpečného chování v kyberprostoru, která lze nalézt například na stránkách NÚKIB.

V rámci varování NÚKIB upozorňuje na to, že existuje hrozba v oblasti kybernetické bezpečnosti a že s určitými technologiemi je spojené nezanedbatelné riziko. Varování neznamená bezpodmínečný zákaz používání daných technologií. Samotné označení určitých technických a programových prostředků za hrozbu v tomto varování znamená, že je nutné tuto hrozbu brát vážně a rozhodnout o míře rizika, které z používání zmíněných technologií a programových prostředků pro konkrétní prostředí konkrétního subjektu plyne,“ stojí ve vyjádření úřadu.

Jak se celá kauza vyvíjela?

Varování NÚKIB se dotýká primárně informačních a komunikačních systémů těch subjektů, na které dopadá zákon o kybernetické bezpečnosti (Zákon č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti a o změně souvisejících zákonů). Ti jsou povinni varování zohlednit v analýze rizik a na základě výsledků této analýzy učinit patřičná rozhodnutí a příslušná opatření.

Co na to Huawei?

Společnost Huawei vnímá pozitivně, že chce Česká republika zůstat otevřena všem legitimním zahraničním investorům a že žádný uchazeč nemá být v zakázkách na dodávky informačních systémů pro kritickou infrastrukturu státu znevýhodněn bez vážných důvodů. Huawei věří, že jakákoli diskriminace založená na původu společnosti bude v České republice napravena.

Na základně dnešního vyjádření Úřadu vlády ČR pevně věříme, že žádná obchodní spolupráce s našimi současnými nebo potenciálními zákazníky a partnery v České republice nebude zasažena. Naše celosvětová reputace, obchody a investice by neměly být poškozovány podobnými nepodloženými obviněními. Za posledních třicet let si společnost Huawei dokázala vždy udržet čistý rejstřík v oblasti bezpečnosti, což nejlépe prokazuje spolupráce s obchodními partnery ve 170 zemích světa. Kybernetická bezpečnost je v dnešním digitálním světě mnohem kritičtější než kdykoli dříve a my vnímáme odpovědnost vlády v této oblasti. Jako přední světová technologická společnost vybudoval Huawei ověřitelný, udržitelný a důvěryhodný systém prověřování kybernetické bezpečnosti. Chceme pracovat s českou vládou i s celým odvětvím na tom, abychom hrozbám v kybernetické bezpečnosti čelili společně. Kybernetická bezpečnost je a zůstane naší nejvyšší prioritou,” uzavírá James Li, prezident Huawei Europe.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

49 komentářů

 1. Zavřel bych je za šíření poplašné zprávy a ohrožení bezpečnosti státu, nejdříve vypustí do světa blábol a pak se ho snaží zmírnit, nejdříve si mají rozmyslet co pustí na veřejnost, je to ostuda, propustit a zavřít.

  • Asi tak. A najlepsie keby ich zaloval priamo Huawei na nejakom medzinarodnom sude.

  • Souhlas, být Hua, tak bych je žaloval za poškození pověsti.
   Opět se ukázalo jací „amatéři“ sedí ve „vládě“… Jak amíci písknou, tak skáčou, smutné.. A když to všechno němci oficiálně dementují, tak otočí o 180° jako by se nic nedělo :D

  • „Varování podle zákona o kybernetické bezpečnosti znamená, že správci systémů, které spadají do kritické informační infrastruktury, významných informačních systémů nebo provozovatelů základních služeb, se popsanými hrozbami musí zabývat a musí přijmout adekvátní opatření. Nerozlišujeme mezi systémy ve správě státu a ve správě soukromých subjektů. Naším kritériem je, zda by napadení příslušného systému mělo dopad na fungování České republiky jako suverénního státu,“

   Bylo od začátku zcela jasné, že se varování týká správců systémů, kde tem máte něco o tom, že běžní uživatelé mají zahodit mobil?

  • Meleš blbosti jako na všech ostatních diskuzích.

   V první zprávě bylo jasně prezentováno, veškerý hardware a software společností Huawei a ZTE, nejsem si jist, ale mobil taky patří do hardware i software nebo se mýlím? Asi neumíš číst, moje reakce, který komentuješ, hlavně úplně mimo, byla reakce na jejich zmírnění po setkání Babiše se zástupci fa. Huawei, původní zprávu tak pavažuji za šíření poplašné zprávy a ohrožení bezpečnosti státu.

   Ani náhodou se původní zpráva netýkala jen správců systémů, nauč se číst.

  • To co jesem napsal já, bylo součástí té první zprávy, je potřeba to vždy přečíst celé a ne se spoléhat na nadpisy bulvárních plátků.

  • Tak si to přečti znova, původní zprávu co byla vydána jako první, pak tu blábol.

  • [odkaz] Ty osliku, musim ti ten odkaz na original té zprávy, kterou jsi evidentně nikdy nečetl dávat všude? Přečti si to celý, pomalu a použij u toho mozek.

  • LoLo, o tvé inteligenci nejlépe vypovídá toto [odkaz]

  • to M.K. : To není ta prvotní telátko naše ubohé, hledej šmudlo, možná se ti to jednou podaří.

  • to Michal : A to jako má vypovídat o mé inteligenci ??? Jo vlastně jo, moje IQ je vyšší než to tvoje, dobrá práce :-) jsem rád, že jsi to pochopil :-)

  • A že sem nedáš odkaz na tu svojí neexistující pseudozprávu. Máš tam jasný datum 17.12. ale chápu, tu zprávu vidíš poprvé. Žádná dřívější samozřejmě neexistuje. Dosud jsi čerpal jen z bulvárních nadpisů.

  • Jojo, vystihl to přesně, vypovídá, ale právě proto, jak seš hloupej si ani neuvědomuješ, jaký blbosti jsi tam napsal. Mimochodem je vidět, že ti chytřejší už to pochopili hned 17.12. a ty se ztrapňuješ už od toho dne až dodnes, přitom ten úřad dnes přímo pro blbé, tedy pro tebe napsal, že se mobilu huawei nemusíš bát a ty pořád budeš tvrdit, že jde o mobily?

  • Je mi tě fakt líto, pořád mimo, jo a dokaz si najdi sám, jo počkat, ty na to nemáš ho najít, no tak hold musíš počkat až se ti zvedne IQ a pak se ti to možná povede.

  • to M.K. : Jo a jestli budeš mít chuť čas a kuráž, přijď mi to vysvětlit osobně, řekni datum a čas, budu na Lochotíně v Plzni na průmyslovce, můžeme se sejít, jsem zvědav až se potkáme jak budeš mluvit při odchodu :-)

  • Ty pětideko chcípácký, jdi se schovat k mamince pod sukni, než tě někdo zašlápne, když chceš pouštět hrůzu, neříkej si Lolo, to je jméno pro prostitutku ze starého filmu?
   Samozřejmě nikdo nečekal, že předložíš důkaz, ale že to ještě veřejně zdůvodníš jak malej parchant? No to snad ne?

  • Nechovej se jako srab, já nejsem ten co se schovává mamince pod sukni, já jsem ochoten se sejít a důkaz ti na schůzce předložím, vyzývám tě k osobnímu setkání srabe, pak ti ukážu pětideko, nebuď měkkej a konečně se jednou v životě vzmuž, aby jsi nebyl pořád taková nula.

  • ?Jdi si hrát, seš čím dál víc k smíchu, nedělej si to horší, vždyť už takhle ses znemožnil víc než dost. Víš jak by se na tvém místě zachoval chlap? Řekl by ok, sorry, já jsem ten dokument předtím neviděl, teď už mi to je jasný. Ale co uděláš ty, začneš lhát a znemožňovat se nesmysly a když jsi vyzván, ať to doložíš, začneš se chovat jako malej harant. “Najdi si to sám, jo aha, ty na to nestačíš” , no kde to jsme, to se pak člověk za tebe stydí.

  • Na schůzku by ani nedorazil papíráček a žádný dokument (důkaz) by ani nedoložil, protože má velké kulové. I v makovici zřejmě..

  • Minimka se bojí a začínají výmluvy, já se jak chlap chovám, vyzývám tebe i toho dalšího de.menta k setkání, ale na to nemáte miminka, běžte se přebalit a nevotravujte, vůbec nevíte o čem mluvíte nuly.

   Takže znovu, kdy a kde?
   Já už se těším :-)

  • Teď už to dokonce vypadá, že seš homosexuál Lolo. A neodváděj neustále pozornost od tématu, buď předlož důkaz a nebo už drž konečně hubu.

  • Jarmila Vlhká

   Chlapci jestli se budete prát, udělejte videjko, ale ne šuntem Huawej, nejlépe LG G6 kou nebo 7kou, ráda se podívám, jak si rozbijite tlamičky.

  • M.K. : No, spíš než homosexuála, to vypadá na pedofila, když zmínil ty miminka.. Fuj.

  • @Jarmila Vlhká : Já se chci setkat a Huawei nemám, snad Note 9 bude stačit, ale ty dvě miminka nechtějí, bojí se, jen se začínají klepat a vymlouvat, nuly.
   @M.K. : Já se tématu držím, důkaz předložím, nebráním se tomu, ale osobně a klidně můžete přijít oba, jak jsem již psal, moooc se těším.

  • Vykrucuješ se tak, jak je vykrouceninám vlastní, dej odkaz na tu tvojí nejpůvodnější zprávu z původních a je po problému. Jinak seš tady pro všechny za největšího lháře.

  • Jedinej kdo se vykrucuje jsi ty, já ti důkaz předám tobě osobně, černé na bílém, nebráním se tomu, jinak jsem si nevšiml že by VŠICHNI, ale jen ty a de.mentní htcjirka s tím mají problém nulo, to že se bojíš osobně setkat je tvůj problém.
   Přestaň se vykrucovat a zachovej se jako chlap.

  • Sám tomu nevěříš ty smraďochu, seš v koncích, tak děláš obstrukce. Samozřejmě že seš lhář, já důkaz dal, u tebe to není možný, když něco neexistuje, neexistuje na to ani odkaz.

  • Tak znovu, chceš důkaz nulo, předám ti ho, osobně, jsi tak omezenej nebo neumíš číst, důkaz mám a ukážu ti ho, chceš ho, sejdeme se, je to sice dlouhý dokument, ale nechám ti ho v klidu přečíst celý, pak si můžeme v klidu o celé této situaci popovídat, souhlasíš?
   Ano nebo Ne?

  • Prosimtě jdi do pajzlu, tady je řeč o prvním a jediném varování úřadu pro kybernetickou ze dne 17.12. 2018 nikdy předtím ten úřad žádný varování před Huawei nevydal, vše co vydal má k dospozici na svých stránkách přesně podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Tak na co si tady hraješ? Vždyť nevíš, která bije.

  • Jarmila Vlhká

   Podle mne bude lolo docela ranař jsem z něj celá odvařená

  • Opět mimo, vydal a mnohem dříve, ale ty jsi neschopná nula, tak není divu že o tom nevíš, jinak první varování co se dostalo na veřejnost bylo již v 2014, které vycházelo z výroční zprávy roku 2013 de.mente, když o tom nic nevíš tak neplácej bludy strašpytle ukňouranej.

   Už mě nebavíš, jsi nula co mi nesahá ani po kotníky a strašpytel.
   Kdykoliv si to rozmyslíš a nabereš trošku odvahy na osobní setkání, tak mi napiš na [odkaz] a domluvíme se.

  • Ještě úryvek z této zprávy de.mente
   ´Potenciální nebezpečí pro ČR může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách. V některých zemích byla společnost Huawei v minulosti vyloučena z účasti na vládních zakázkách či budování sítí pro přenos citlivých informací, neboť bezpečnostní rizika převažují ekonomické úspory, které tyto společnosti nabízí. Odbor ………..´

  • To jsem přesně věděl. Ty jsi ale osel, tady je celou dobu řeč o varování, který vydal NÚKIB, to je úřad pro kybernetickou bezpečnost a ty sem teď přijdeš s tím, co měl ve své zprávé BIS, což je tajná služba. Ano, ten už tehdy informoval o Huawei a ZTE, což jen dokládá, že ten problém nepřišel s Trumpem. Udělej si v tom nejdřív pořádek. A kvuli tomuhle bych se měl trmácet 400 kiláků? To bych ti tam musel za to nafackovat.

  • Jak Lolo utekl, to je ale trapas :-D

  • Petr
   Lolo neutekl, je s Jarmila Vlhkou.
   Byla z něho celá. ..

 2. Krása. Blbe je, že se spousty právě těch uživatelů chytí a budou tyhle bláboly šířit dál.

  • A ten kdo to dočetl zjistil, že:
   Společnost Huawei nám sdělila, že AdUps není na seznamu schválených dodavatelů a Huawei s nimi tedy v minulosti nijak nepřišel do styku.

   Takže nějak nechápu tvůj příspěvek.

  • lol. neee, apple nic neodesila. neeee nebyla tady kauza NSA. neee v zadnem pripade americani nespehuji. neee v zadnem pripade britove skrz echelon nespehuji. aha vlastne pozor. to jsou nasi spojenci, ti nas mohou spehovat.
   a jooo, kazdy antivirus, co ma pristup i k systemovym souborum nespehuje. jooo ten symantec nebo mcafee vubec nespehuji. fakt uz me prestava bavit vypatlanost ceskych doprdelelezců.

  • Společnost Huawei muze vydat prohlaseni jaka chce, otazkou je, kolik se toho zaklada na pravde..

  • to htcjirka : to platí o všech prohlášení, i u těch od nás!!!

  • htcjirka: nevěřím, že by si Huawei nějak vědomě dělal takovou ostudu. Na druhou stranu člověk nikdy neví.

 3. To jste to řekli brzo teda málem jsem svůj huahej vyhodil :-D

 4. Prej pověst ? Mají snad dobrou ve světě? Snad bylo jasný, že to prohlášení se netýkalo koncových zařízení. A Cardo, klidně vyhoď.

 5. To bylo od prvního dne snad v každé Tv reportáži a článku seriózních stránek, že se to běžných uživatelů s mobilem netýká. Jistý zmatek mohl způsobit Babiš, když hned do médií řekl, že nějaké telefony s úřadu vlády vyhodil a protože jeho voliči jsou tupé stádečko, co mu bezmezně věří a není jich málo, mohli Bureše následovat.

  • Seriózní média jsem v tomhle nesledoval, ale kdo tomu nějak rozumí, tak ví. Bureš se evidentně spolehnul na někoho jiného a mohl to být populismus. Tomu bych věřil. Stádo má velké a tupé.

 6. Je mi tě fakt líto, pořád mimo, jo a dokaz si najdi sám, jo počkat, ty na to nemáš ho najít, no tak hold musíš počkat až se ti zvedne IQ a pak se ti to možná povede.

 7. Riziko se samo skrývá rovněž v každém zařízení připojeném k prakticky jakékoli komunikační síti.
  U těch s vlastním SoC výrobce dvojnásob.
  A tak je tomu bohužel u většiny mobilů Huawei…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).