Domů » Články » Kybernetický úřad upřesňuje: varování se netýká běžných uživatelů Huawei

Kybernetický úřad upřesňuje: varování se netýká běžných uživatelů Huawei

Dnes ráno v Praze zasedala Bezpečnostní rada státu, která řešila pondělí varování Národní úřadu pro kybernetickou bezpečnost, podle kterého má být používání technických nebo programových prostředků společnosti Huawei (a ZTE) bezpečnostní hrozbu. Česká republika se díky tomu stala první zemí v Evropě, která takové prohlášení vydala.

Běžných uživatelů Huawei se varování úřadu netýká

Dnes však úřad vydal doplňující prohlášení, ve kterém to pondělní mírně koriguje. Podle NÚKIB varování nebylo primárně mířené na běžné uživatele; jinými slovy, uživatelé smartphonů, routerů a dalších zařízení značky Huawei jsou mimo nebezpečí.

Varování je primárně určené vybraným subjektům, které provozují informační systémy důležité pro chod státu. Jinými slovy, používání telefonů Huawei je stejně bezpečné jako používání smartphonů jiných značek; pondělní varování NÚKIB tedy bylo poněkud zmatené a především ukvapené.

Po vysvětlení ze strany NÚKIB je jasné, že jeho varování se týká pouze systémů zařazených do kritické informační infrastruktury nebo významných informačních systémů, kterých je několik desítek,“ komentoval celou situaci premiér Andrej Babiš.

U lidí, kteří používají mobilní telefon nebo router zmíněných firem k běžnému použití, lze předpokládat obvyklé riziko spojené s používáním jakýchkoli mobilních či síťových zařízení. Z naší strany můžeme pouze doporučit dodržovat zásady bezpečného používání uvedených výrobků a obecná pravidla bezpečného chování v kyberprostoru, která lze nalézt například na stránkách NÚKIB.

V rámci varování NÚKIB upozorňuje na to, že existuje hrozba v oblasti kybernetické bezpečnosti a že s určitými technologiemi je spojené nezanedbatelné riziko. Varování neznamená bezpodmínečný zákaz používání daných technologií. Samotné označení určitých technických a programových prostředků za hrozbu v tomto varování znamená, že je nutné tuto hrozbu brát vážně a rozhodnout o míře rizika, které z používání zmíněných technologií a programových prostředků pro konkrétní prostředí konkrétního subjektu plyne,“ stojí ve vyjádření úřadu.

Jak se celá kauza vyvíjela?

Varování NÚKIB se dotýká primárně informačních a komunikačních systémů těch subjektů, na které dopadá zákon o kybernetické bezpečnosti (Zákon č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti a o změně souvisejících zákonů). Ti jsou povinni varování zohlednit v analýze rizik a na základě výsledků této analýzy učinit patřičná rozhodnutí a příslušná opatření.

Co na to Huawei?

Společnost Huawei vnímá pozitivně, že chce Česká republika zůstat otevřena všem legitimním zahraničním investorům a že žádný uchazeč nemá být v zakázkách na dodávky informačních systémů pro kritickou infrastrukturu státu znevýhodněn bez vážných důvodů. Huawei věří, že jakákoli diskriminace založená na původu společnosti bude v České republice napravena.

Na základně dnešního vyjádření Úřadu vlády ČR pevně věříme, že žádná obchodní spolupráce s našimi současnými nebo potenciálními zákazníky a partnery v České republice nebude zasažena. Naše celosvětová reputace, obchody a investice by neměly být poškozovány podobnými nepodloženými obviněními. Za posledních třicet let si společnost Huawei dokázala vždy udržet čistý rejstřík v oblasti bezpečnosti, což nejlépe prokazuje spolupráce s obchodními partnery ve 170 zemích světa. Kybernetická bezpečnost je v dnešním digitálním světě mnohem kritičtější než kdykoli dříve a my vnímáme odpovědnost vlády v této oblasti. Jako přední světová technologická společnost vybudoval Huawei ověřitelný, udržitelný a důvěryhodný systém prověřování kybernetické bezpečnosti. Chceme pracovat s českou vládou i s celým odvětvím na tom, abychom hrozbám v kybernetické bezpečnosti čelili společně. Kybernetická bezpečnost je a zůstane naší nejvyšší prioritou,” uzavírá James Li, prezident Huawei Europe.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
49 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments