Domů » Články » Huawei: s našimi zařízeními jsme nikdy neměli vážný bezpečnostní incident

Huawei: s našimi zařízeními jsme nikdy neměli vážný bezpečnostní incident

V posledních několika týdnech je společnost Huawei často skloňována s tématy týkajícími se ohrožení (národní) bezpečnosti. Vše rozpoutaly Spojené státy americké, které jako první vydaly zákaz na dodávky zařízení Huawei pro výstavbu sítí páté generace (5G). Později se k nim přidala také Austrálie, Nový Zéland a Japonsko.

A aby toho nebylo málo, v České republice Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost v pondělí vydal prohlášení, podle kterého představuje používání technických nebo programových prostředků společnosti Huawei (a ZTE) bezpečnostní hrozbu. Česká republika se tak stala první zemí v Evropě, která takové prohlášení vydala.

Sluší se také dodat, že nikdo doposud neviděl žádné důkazy, které by Huawei z nějakých nekalých praktik usvědčovaly a často se také hovoří o tom, že by mohlo jít o obchodní válku mezi USA a Čínou, ve které hraje hlavní roli právě výstavba 5G sítí.

Společnost Huawei v nejnovějším tiskovém prohlášení uvedla, že jejich produkty a služby jsou dostupné ve více než 170 zemích a zákazníkům slouží již po dobu 30 let. Kromě stovek milionů spotřebitelů patří mezi zákazníky Huawei i společnosti žebříčku Fortune Global 500. „V posledních několika týdnech se o společnosti Huawei v souvislosti s tématem rozvoje 5G sítí velmi často hovořilo v médiích. Naneštěstí byla část zmínek nepřesná, některé byly dokonce založeny na dezinformacích. Společnost Huawei by ráda některá vyjádření objasnila,“ stojí dále v tiskové zprávě.

Z Úřadu vlády mizí telefony Huawei. Výrobce nařčení odmítá

Jak informoval web ČT24.cz, dnes ráno se má sejít Bezpečnostní rada státu, která bude řešit právě kauzu okolo společností Huawei a ZTE.

Sitauce Huawei ve vybraných zemích

  • Německo: Byznys běží, jak má.
  • Francie: Společnost Huawei se aktivně podílí na vybudování 5G sítí s několika francouzskými operátory.
  • Japonsko: Společnost Huawei se momentálně uchází o tender na 5G síť a je ve fázi testování technologie 5G.
  • Nový Zéland: Vláda odmítla návrh 5G předložený k přezkoumání jedním operátorem, regulační proces však stále probíhá. Zákazníci společnosti Huawei jasně uvedli, že budou pokračovat ve spolupráci s vládou za účelem vyřešení situace a jejich spolupráce s firmou Huawei se nezmění.

Huawei zůstává jedničkou v oblasti rozvoje 5G sítí, a to jak v oblasti technologií, tak komerčního nasazení. Huawei je jediným dodavatelem zařízení v oboru, který může poskytnout kompletní koncové řešení pro 5G.

Úřad pro kybernetickou bezpečnost varuje: Huawei a ZTE jsou bezpečnostní hrozbou

Podle Kena Hu, jednoho z předsedů společnosti Huawei, dosud firma podepsala již 25 obchodních smluv týkajících se 5G sítě a více než 50 obchodních memorand o porozumění s operátory? po celém světě. Doposud dodala více než 10 tisíc 5G základnových stanic na celosvětový trh a společnost v tomto ohledu zůstává daleko před konkurencí. V první polovině roku 2019 společnost Huawei představí první sadu smartphonů s čipsety Kirin, které budou podporovat 5G a které se ve velkém měřítku se objeví ve druhé polovině rok.

Pokud jde o obvinění z bezpečnosti, Ken Hu řekl: „Nejlepší je nechat fakta hovořit samy za sebe.“ A skutečnost je: „Pověst společnosti Huawei týkající se bezpečnosti je čistá.

Domníváme se, že kybernetická bezpečnost je globální problém. Je to záležitost, která se týká celé oblasti průmyslu a musíme se k ní připojit společně. Nikdy jsme neměli vážný bezpečnostní incident s našimi zařízeními. I při nejpřísnější kontrole a kontrole ze strany regulátorů nebo našich zákazníků nebyly nikdy žádné důkazy o tom, že naše zařízení představují bezpečnostní hrozbu. Vždycky uvítáme otevřený dialog s každým, kdo má oprávněné obavy. Ale kvůli neopodstatněným obviněním se budeme pevně bránit a nedovolíme, aby naše pověst byla poškozena,“ řekl Ken Hu.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments