Domů » Články » Huawei: s našimi zařízeními jsme nikdy neměli vážný bezpečnostní incident

Huawei: s našimi zařízeními jsme nikdy neměli vážný bezpečnostní incident

V posledních několika týdnech je společnost Huawei často skloňována s tématy týkajícími se ohrožení (národní) bezpečnosti. Vše rozpoutaly Spojené státy americké, které jako první vydaly zákaz na dodávky zařízení Huawei pro výstavbu sítí páté generace (5G). Později se k nim přidala také Austrálie, Nový Zéland a Japonsko.

A aby toho nebylo málo, v České republice Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost v pondělí vydal prohlášení, podle kterého představuje používání technických nebo programových prostředků společnosti Huawei (a ZTE) bezpečnostní hrozbu. Česká republika se tak stala první zemí v Evropě, která takové prohlášení vydala.

Sluší se také dodat, že nikdo doposud neviděl žádné důkazy, které by Huawei z nějakých nekalých praktik usvědčovaly a často se také hovoří o tom, že by mohlo jít o obchodní válku mezi USA a Čínou, ve které hraje hlavní roli právě výstavba 5G sítí.

Společnost Huawei v nejnovějším tiskovém prohlášení uvedla, že jejich produkty a služby jsou dostupné ve více než 170 zemích a zákazníkům slouží již po dobu 30 let. Kromě stovek milionů spotřebitelů patří mezi zákazníky Huawei i společnosti žebříčku Fortune Global 500. „V posledních několika týdnech se o společnosti Huawei v souvislosti s tématem rozvoje 5G sítí velmi často hovořilo v médiích. Naneštěstí byla část zmínek nepřesná, některé byly dokonce založeny na dezinformacích. Společnost Huawei by ráda některá vyjádření objasnila,“ stojí dále v tiskové zprávě.

Z Úřadu vlády mizí telefony Huawei. Výrobce nařčení odmítá

Jak informoval web ČT24.cz, dnes ráno se má sejít Bezpečnostní rada státu, která bude řešit právě kauzu okolo společností Huawei a ZTE.

Sitauce Huawei ve vybraných zemích

 • Německo: Byznys běží, jak má.
 • Francie: Společnost Huawei se aktivně podílí na vybudování 5G sítí s několika francouzskými operátory.
 • Japonsko: Společnost Huawei se momentálně uchází o tender na 5G síť a je ve fázi testování technologie 5G.
 • Nový Zéland: Vláda odmítla návrh 5G předložený k přezkoumání jedním operátorem, regulační proces však stále probíhá. Zákazníci společnosti Huawei jasně uvedli, že budou pokračovat ve spolupráci s vládou za účelem vyřešení situace a jejich spolupráce s firmou Huawei se nezmění.

Huawei zůstává jedničkou v oblasti rozvoje 5G sítí, a to jak v oblasti technologií, tak komerčního nasazení. Huawei je jediným dodavatelem zařízení v oboru, který může poskytnout kompletní koncové řešení pro 5G.

Úřad pro kybernetickou bezpečnost varuje: Huawei a ZTE jsou bezpečnostní hrozbou

Podle Kena Hu, jednoho z předsedů společnosti Huawei, dosud firma podepsala již 25 obchodních smluv týkajících se 5G sítě a více než 50 obchodních memorand o porozumění s operátory? po celém světě. Doposud dodala více než 10 tisíc 5G základnových stanic na celosvětový trh a společnost v tomto ohledu zůstává daleko před konkurencí. V první polovině roku 2019 společnost Huawei představí první sadu smartphonů s čipsety Kirin, které budou podporovat 5G a které se ve velkém měřítku se objeví ve druhé polovině rok.

Pokud jde o obvinění z bezpečnosti, Ken Hu řekl: „Nejlepší je nechat fakta hovořit samy za sebe.“ A skutečnost je: „Pověst společnosti Huawei týkající se bezpečnosti je čistá.

Domníváme se, že kybernetická bezpečnost je globální problém. Je to záležitost, která se týká celé oblasti průmyslu a musíme se k ní připojit společně. Nikdy jsme neměli vážný bezpečnostní incident s našimi zařízeními. I při nejpřísnější kontrole a kontrole ze strany regulátorů nebo našich zákazníků nebyly nikdy žádné důkazy o tom, že naše zařízení představují bezpečnostní hrozbu. Vždycky uvítáme otevřený dialog s každým, kdo má oprávněné obavy. Ale kvůli neopodstatněným obviněním se budeme pevně bránit a nedovolíme, aby naše pověst byla poškozena,“ řekl Ken Hu.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

12 komentářů

 1. Zaujimalo by ma ako to cele v skutočnosti je, kazdopadne je to malá studená vojna

  • No jak myslíš… HUAWEI se tlačí na pozici jedničky a někomu se to prostě nelíbí.

  • To je v naprostém pořádku, že se to nelíbí a je legitimní tomu bránit, Čína se dere kupředu za pomoci ilegálních metod nejen v tomto odvětví. Je potřeba podpořit ty z nám blízkých kultur, co se tomu brání a ne se ještě stavět na stranu těchto pochybných firem, které řídí přímo čínská darebná vláda.

  • Luke, můžeš mít pravdu, ale tak tomu bylo vždy. Co například americká NSA? Úniky z Facebooku, backdoor v Google+? Nevidím rozdíl mezi čínskými, americkými nebo ruskými praktikami. A že se Číňani rozmáhají? No bodejť. Kdejaký gigant tam hledal levnou pracovní sílu a teď jim Čína šlape na paty.

  • Jako že loby Samsungu v ČR? Zajímavé…

 2. Ve všem má prsty ten pošahaný americký dědek, už mu hrabe…

  • Nedovedu si představit, že se v Číně najdou stejní pitomečci, co se tak berou za nějakou západní firmu, která u nich není připuštěna ke státní zakázce. U nás se vždy najde taková pátá kolona kolaborantů.

 3. Problém 5G sítě po stránce bezpečnosti spočívá v tom že 5G síť je něco úplně jiného než 4G nebo 3G složitostí by se 5G síť dala přirovnat k 100 sítím 4 G najednou . V takové technologii se velice jednoduše najde místo pro podprahovou komunikaci a to 1/ přímo v nosné frekvenci 2/ ve vyšších harmonických frekvencích . Jinak řečeno pro špionáž ideální platforma , kterou se dá velmi obtížně hlídat .

  • No a teď otázka. Nemá náhodou i 4G infrastrukturu na svědomí Huawei tady u nás? Že pak brojení proti jejich mobilům nemá moc smysl. Protože pak mohou sosat data v rámci sítě samotne?

  • Proto taky proti mobilům nikdo nebrojí, od začátku se zdůrazňuje, že nejde o mobily u lidí.

 4. Tak čím dál víc lidí se kloní k tomu že je to za A součást obchodní války mezi USA a čínou, nebo za B konkurence která se je snaží zničit Huawei se za pár let neuvěřitelně vyšvihli a pokračují v tom…dýchají na záda apple i samusngu takže jeden z nich v tom může mít tak trochu prsty.
  Myslím ale že to prodeje nijak výrazne neohrozí a lidé si budou telefony kupovat stále.
  U čínských zařízení se s tím musí tak trochu počítat, byly případy a tady se to psalo taky, že už z fabriky měly ROMky nějakého trojana který něco odesílal na dálný východ.
  Samozřejmě jsou to jen data k obchodním učelum soukromí uživatelu co delaji jak dlouho s kým to či ono naprosto nikoho nezajíma.

  • S těma ROM se to psalo také, i když myslím většinou u nás neznámé značky. Ať to je, nebo není obchodní válka, tak bysme si měli uvědomit, že v Číně jsou firmy ovládané režimem, jaký je, to chytří vědí a zbytek ať si to najde, to je ten problém.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).