Domů » Články » Z Úřadu vlády mizí telefony Huawei. Výrobce nařčení odmítá

Z Úřadu vlády mizí telefony Huawei. Výrobce nařčení odmítá

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) v pondělí vydal vydal varování před používáním hardwaru a softwaru čínských společností ZTE a Huawei. Podle vyjádření úřadu představuje používání technických nebo programových prostředků obou společností bezpečnostní hrozbu. Sluší se ale také dodat, že nikdo doposud neviděl žádné důkazy, které by Huawei z nějakých nekalých praktik usvědčovaly.

Huawei logo

Telefony Huawei mizí z Úřadu vlády a ministerstev

V reakci na tuto bezpečnostní kauzu, která aktuálně hýbe celou Českou republikou, premiér Andrej Babiš včera nařídil, aby se Úřad vlády ČR zbavil všech telefonů značky Huawei, a přidávat se budou i další ministerstva. Babiš tak reaguje na pondělní zprávu NÚKIB, nicméně pokyny, jak mají jednotlivé státní instituce postupovat, NÚKIB zveřejní nejdříve za dva týdny, což se premiérovi příliš nelíbí a nepovažuje to za úplně šťastný krok.

Podle ředitele NÚKIB Dušana Navrátil představuje používání mobilního telefonu Huawei pro běžného člověka minimální riziko. Navrátil ale nedoporučuje používat přístroje tam, kde mohou být zpravodajsky citlivá data. Podle NÚKIB jsou značky Huawei a ZTE příliš propojené s čínskou vládou a armádou, což je jeden z nejrizikovějších faktorů.

Bezpečnostní experti podle webu CT24.cz nebezpečí u samotných mobilních telefonů nevidí, mnohem větší problém by ale podle nich mohla být klíčová telekomunikační infrastruktura (BTS, servery, datová úložiště).

Huawei nařčení odmítá a po NKÚIB požaduje důkazy

Společnost Huawei se k celé kauze také vyjádřila a kategoricky odmítá, že by její produkty či software představoval riziko pro národní bezpečnost. Čínský gigant po NÚKIB požaduje, aby svá tvrzení doložil. Zde přikládáme oficiální vyjádření společnosti Huawei  v původním znění:

Kategoricky odmítáme jakékoliv tvrzení, že naše společnost představuje riziko pro národní bezpečnost. Žádáme tímto NÚKIB, aby svá tvrzení doložil, namísto pošpiňování reputace Huawei bez jakýchkoliv důkazů.

Kybernetická bezpečnost je, a vždy byla, naší hlavní prioritou a máme dostatek prokazatelných
zkušeností v České republice a po celém světě, které potvrzují, že naše výrobky a řešení jsou bezpečné.

V třicetileté historii naší společnosti nikdy nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv prohřešek v oblasti kybernetické bezpečnosti. A díky této příkladné skutečnosti jsme se stali
důvěryhodným partnerem pro všechny hlavní telekomunikační společnosti v České republice.
Spolupracujeme také se všemi našimi oborovými partnery na dodávkách bezpečných a spolehlivých
síťových řešení v České republice.

V Číně neexistují žádné zákony nebo nařízení, které by nutily společnost Huawei nebo jakoukoliv jinou společnost, aby do svých výrobků povinně instalovaly tzv. „back doors“. Huawei nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostal a naše společnost by s tím nikdy nesouhlasila.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

16 komentářů

 1. Jeste by meli zakazat TCL a Saomi.

  • Jasně, rovnou zakázat kterýkoliv zahraniční čipset – Qualcomm, Kirin, Exynos kvůli zadním vrátkům jednotlivých vlád a zavést Eurochipy! :)

   • Euročip by nebyl pro český úřad vlády cizí? Logiku jsi potkal asi jen v protijedoucím vlaku co?:)

 2. Huawei, ZTE, Xiaomi apod pochybne znacky.

  • Huawei, ZTE, Xiaomi apod pochybne znacky.
   ———————————————————
   Ano to je pravda a ani u motoroly bych si uz nebyla jisty když mají mobilni divizi cinane tedy lenovo.
   Jenze když mobily a infrastruktura nebudou cinske tak americke a tam to riziko je také ze jo viz NSA ale jsme spojenci všechno o nas beztak vi tak nam to pak muze bejt u zadku.

 3. Být Huawei tak podám žalobu pro nařčení. Je smutné kam až může dojít obchodní válka. Aneb když se někomu daří budeme kydat hnůj a špinit jeho jméno.

 4. Doufám, že Huawei zdechne po téhle kauze.

 5. Filip, htcjirka:neblaznete uz, co si pak koupi uni, kdyz kazdy cinan bude zakazany?

 6. Zakažte americké procesory Intel, protože jsou děravé jak ementál :-D.

 7. Babiš je jen populista a nic ho to nestojí, nicméně firmy jako Huawei jsou potencionální bezpečnostní riziko, dyť je řízená jejich vládou!

  • JJ huawei zalozil a stále snad vlstni a ridi, byvaly vysoce postaveny vojensky dustojnik cinske armády, ta zena kterou zatkli byla jeho dcera ne?
   Je tio riziko a vi se ze i soukrome firmy kontroluje stat tedy strana.
   Mobily ok ale oc infrastruktura která je z veke casti postavena na prvcích tohoto výrobce?
   Na druhou stranu když budou telefony a site od americanu budou to spiclovat oni viz NSA a E.Snowdan, nevyberete si a soukromi dneska nemá nikdo a nikde bohužel.

 8. lukass71
  To je pravda a hlavně je pravda že největší špicl a šmírák na světe je dneska asi Google před tím se neschová nikdo, jde jen o obchod soulromí nikoho konkrétního pokud to není gauner nezajíma ale i tak…soukromí v dnešním světě je skoro vzácnost.
  Leda se usadit na pustem ostrove a zelazt do jeskyne nebo bunkru ale i tak muze byt pořízen snímek z družice jak z té jeskyne někdo vylezá :P
  Udajně je rozlišovací schopnost iptik taková že lze přečíst značku cigaret.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).