Cena:

Z Úřadu vlády mizí telefony Huawei. Výrobce nařčení odmítá

Huawei logo

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) v pondělí vydal vydal varování před používáním hardwaru a softwaru čínských společností ZTE a Huawei. Podle vyjádření úřadu představuje používání technických nebo programových prostředků obou společností bezpečnostní hrozbu. Sluší se ale také dodat, že nikdo doposud neviděl žádné důkazy, které by Huawei z nějakých nekalých praktik usvědčovaly.

Huawei logo

Telefony Huawei mizí z Úřadu vlády a ministerstev

V reakci na tuto bezpečnostní kauzu, která aktuálně hýbe celou Českou republikou, premiér Andrej Babiš včera nařídil, aby se Úřad vlády ČR zbavil všech telefonů značky Huawei, a přidávat se budou i další ministerstva. Babiš tak reaguje na pondělní zprávu NÚKIB, nicméně pokyny, jak mají jednotlivé státní instituce postupovat, NÚKIB zveřejní nejdříve za dva týdny, což se premiérovi příliš nelíbí a nepovažuje to za úplně šťastný krok.

Podle ředitele NÚKIB Dušana Navrátil představuje používání mobilního telefonu Huawei pro běžného člověka minimální riziko. Navrátil ale nedoporučuje používat přístroje tam, kde mohou být zpravodajsky citlivá data. Podle NÚKIB jsou značky Huawei a ZTE příliš propojené s čínskou vládou a armádou, což je jeden z nejrizikovějších faktorů.

https://twitter.com/SlechtovaKarla/status/1075034695371579392

Bezpečnostní experti podle webu CT24.cz nebezpečí u samotných mobilních telefonů nevidí, mnohem větší problém by ale podle nich mohla být klíčová telekomunikační infrastruktura (BTS, servery, datová úložiště).

Huawei nařčení odmítá a po NKÚIB požaduje důkazy

Společnost Huawei se k celé kauze také vyjádřila a kategoricky odmítá, že by její produkty či software představoval riziko pro národní bezpečnost. Čínský gigant po NÚKIB požaduje, aby svá tvrzení doložil. Zde přikládáme oficiální vyjádření společnosti Huawei  v původním znění:

Kategoricky odmítáme jakékoliv tvrzení, že naše společnost představuje riziko pro národní bezpečnost. Žádáme tímto NÚKIB, aby svá tvrzení doložil, namísto pošpiňování reputace Huawei bez jakýchkoliv důkazů.

Kybernetická bezpečnost je, a vždy byla, naší hlavní prioritou a máme dostatek prokazatelných
zkušeností v České republice a po celém světě, které potvrzují, že naše výrobky a řešení jsou bezpečné.

V třicetileté historii naší společnosti nikdy nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv prohřešek v oblasti kybernetické bezpečnosti. A díky této příkladné skutečnosti jsme se stali
důvěryhodným partnerem pro všechny hlavní telekomunikační společnosti v České republice.
Spolupracujeme také se všemi našimi oborovými partnery na dodávkách bezpečných a spolehlivých
síťových řešení v České republice.

V Číně neexistují žádné zákony nebo nařízení, které by nutily společnost Huawei nebo jakoukoliv jinou společnost, aby do svých výrobků povinně instalovaly tzv. „back doors“. Huawei nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostal a naše společnost by s tím nikdy nesouhlasila.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.