Nový Zéland zabránil rozšiřování 5G sítě. Bojí se technologií od Huawei

Novozélandská zpravodajská agentura zamítla nabídku na pokrytí země 5G mobilní sítí. Jako důvod uvedla především obavy ohledně národní bezpečnosti. Požadavek vzešel od telekomunikační společnosti Spark New Zeland Ltd., která chtěla implementovat vybavení nutné k fungování 5G sítě. Jenže potřebnou technologii měl dodat čínský Huawei, což se zástupcům firmy nelíbilo. Informaci přinesla agentura Reuters.

Přestože se společnost Huawei již několikrát vymezila proti spekulacím, že by čínská vláda jakýmkoliv způsobem manipulovala s jejími produkty, stále více západních zemí přistupuje k Huawei i dalším čínským výrobcům s velkou dávkou opatrnosti.

Nový Zéland jde ve stopách Austrálie

Novozélandská agentura jde ve stopách rozhodnutí, které během roku učinila Austrálie z úplně stejného důvodu. Huawei na svou obranu uvádí, že ohledně 5G pokrytí již podepsal smlouvu s více než dvaceti poskytovali z celého světa. Zástupci společnosti zároveň ujišťují, že obavy o bezpečnost rozhodně neberou na lehkou váhu a hodlají se této problematice nadále věnovat.

„Doufáme, že vláda Nového Zélandu vytvoří prostředí pro férovou soutěž, do které se budou moct zapojit také čínské společnosti, což přispěje k prohloubení vzájemné důvěry a spolupráce,“ uvedl tiskový mluvčí čínského ministerstva zahraničí Geng Shuang.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

7 komentářů

 1. tomas (neregistrovaný)

  Jasne. Takže 5G preskočíme a ideme na 6G ?

 2. Vamez (neregistrovaný)

  To jako technologii pro 5G dodava jen Huawei a nikdo jiny??

 3. Vamez (neregistrovaný)

  Jj, to prave vim, ale zda se me, ze se porad vsude objevuje Huawei.

  • TomasBT (neregistrovaný)

   Protože Huawei má nízké ceny a je tak pro operátory velmi atraktivní (kteří pak tlačí na pilu a chtějí výstavbu sítě od něj). Ale neuvědomují si, že vše má svou daň..

 4. Johny (neregistrovaný)

  Ježiš ať zéland přijde sem, tady mu místní technologové vysvětlí, že se bojí naprosto zbytečně, že dnes získává data kde kdo a že jak k tomu přijde afrika, která je na tom ekonomicky hůř než zéland :DDDD

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *