Domů » Články » Šéf Huawei v rozsáhlém rozhovoru: Mate 20, skládací telefony a 5G sítě

Šéf Huawei v rozsáhlém rozhovoru: Mate 20, skládací telefony a 5G sítě

Společnost Huawei v minulém týdnu představila velké množství produktů – čtyři smartphony řady Mate 20, hodinky Watch GT a náramek Band 3 Pro. Nejen o těchto zařízeních, ale i budoucích projektech, se rozpovídal ředitel Huawei Richard Yu v následném rozhovoru pro média.

Výměna monochromatické kamerky za širokoúhlou

Smartphony řady Huawei Mate 20 dostaly zbrusu nový tříčočkový fotoaparát, u kterého byla oproti řadě P20 nahrazena monochromatická kamerka klasickým barevným senzorem s širokoúhlou optikou. Přidat širokoúhlý fotoaparát bylo jedním z cílů společnosti, avšak kvůli výsledné ceně a složité výrobě nebylo řešení se čtyřmi fotoaparáty zvažováno.

Tři kvalitní fotoaparáty od Huawei stojí podle šéfa firmy mnohem více než čtyři fotoaparáty u ostatních telefonů. Díky vylepšenému ISP a kvalitám hlavního snímače by však absence monochromatického snímače neměla být nijak znát. Zřejmě se tak jeho návratu nedočkáme ani u řady P v příštím roce.

Hardwarové parametry Huawei Mate 20 Pro
Systém: Android 9.0
Rozměry: 157,8 x 72,3 x 8,6 mm, Hmotnost: 189 gramů
Čipset: HiSilicon Kirin 980, Cortex-A76 2× 2,6 GHz, 2 × 1,9 GHz, Cortex-A55 4 × 1,8 GHz
RAM: 6 GB RAM, Interní paměť: 128 GB, Pam. karta:
Displej: OLED, 6,39", Quad HD+, 1440 x 3120 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 24 Mpx (f/2.0), Full HD video
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, NFC:
Konektor: USB-C
Baterie: 4200 mAh Li-Pol, Rychlé nabíjení:
Bezdrátové nabíjení:

NM Card jako standard pro všechny

Šéf Huawei také čelil mnoha otázkám na nový formát paměťových karet NM Card. Ten vynalezla společnost Huawei, podala si na něj globální patent, a očekává, že se z něj stane nový celosvětově uznávaný standard. Jedná se o otevřený patent, takže Huawei nebude požadovat za jeho využívání žádné poplatky. Díky tomu bychom se měli v budoucnu setkat s paměťovými kartami nového formátu i od ostatních výrobců, stejně tak bychom měli nacházet šuplíky na tyto karty v konkurenčních zařízeních.

Huawei má také vyrobené čtečky, které umožní připojovat NM karty do počítače; i ty budou moci v budoucnu vyrábět ostatní výrobci příslušenství či je přímo implementovat do počítačů.

Huawei Mate 20X pouze pro Asii

Rozměrově největší novinkou Huawei v minulém týdnu se stal herní tabletofon Mate 20X, který má být další předzvěstí toho, že úhlopříčky smartphonů se budou i v příštím roce zvětšovat. Oproti malým tabletům z minulosti je však telefon mnohem kompaktnější, a pro Richarda Yu se stal velmi dobrým pracovním nástrojem, díky kterému nemusí tak často zapínat počítač.

Přestože byl na tiskové konferenci srovnáván s kapesní konzolí Nintendo Switch (údajně dokonce nabízí větší komfort), jedná se o zařízení určené rovným dílem jak na hraní, tak na práci. Bohužel u nás si musíme zajít chuť, neboť Evropa se údajně staví k přerostlým telefonům konzervativně. Hodně prý bude záležet, jak Evropané přijmou iPhone Xs Max, který je zhruba stejně velký; v případě pozitivního přijetí by se mohl Mate 20X do Evropy dostat také.

Hardwarové parametry Huawei Mate 20X
Systém: Android 9.0
Rozměry: 174,6 x 85,4 x 8,2 mm, Hmotnost: 232 gramů
Čipset: HiSilicon Kirin 980, Cortex-A76 2× 2,6 GHz, 2 × 1,9 GHz, Cortex-A55 4 × 1,8 GHz
RAM: 6/8 GB RAM, Interní paměť: 128/256 GB, Pam. karta:
Displej: OLED, 7,2", Full HD+, 1080 × 2244 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 24 Mpx (f/2.0), Full HD video
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, NFC:
Konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh Li-Pol, Rychlé nabíjení:
Bezdrátové nabíjení:

Porsche Design pouze u série Mate

Naopak se u nás bude prodávat prémiová verze Mate 20 Porsche Design. Richard Yu uvedl, že by bylo velmi nákladné vydávat dvě Porsche edice za rok, a tak i v dalších letech dostane prémiový kabátek pouze řada Mate. Ta má podle šéfa Huawei přinášet novinky v oblasti produktivity, výkonu a hraní her na větším displeji, zatímco řada P má přinášet inovace zejména v oblasti fotoaparátu.

Mate 20 RS Porsche design

Vysoká cena telefonů se odráží v masivním vývoji

Šéf Huawei také čelil otázkám na cenu nových zařízení, přeci jen Mate 20 Pro je vůbec prvním smartphonem značky, který překročil psychologickou hranici 1 000 dolarů (nepočítáme-li modely Porsche Design). Údajně za vše může cena nových technologií a velké náklady na jejich vývoj; jen zahnutý displej Huawei Mate 20 Pro stál údajně dvojnásobnou cenu než klasický plochý, a i ten výrobce přijde na 100 dolarů. Stejně tak jsou velmi drahé kamery sestávající se z více senzorů a čoček.

Kvůli nižší ceně například dostal základní Huawei Mate 20 odolnost pouze IP53, zatímco jeho vybavenější kolegové mají IP67, resp. IP68. Cena telefonů by mohla v příštích letech ještě růst, aby se technologie zaplatila, avšak uživatel má vždycky možnost pořídit si levnější zařízení; Huawei zákazníkovi nabízí ve střední třídě spoustu variant.

Hardwarové parametry Huawei Mate 20
Systém: Android 9.0
Rozměry: 158,2 x 77,2 x 8,3 mm, Hmotnost: 188 gramů
Čipset: HiSilicon Kirin 980, Cortex-A76 2× 2,6 GHz, 2 × 1,9 GHz, Cortex-A55 4 × 1,8 GHz
RAM: 4/6 GB RAM, Interní paměť: 128 GB, Pam. karta:
Displej: IPS LCD, 6,53", Full HD+, 1080 × 2244 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 24 Mpx (f/2.0), Full HD video
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, NFC:
Konektor: USB-C
Baterie: 4000 mAh Li-Pol, Rychlé nabíjení:
Bezdrátové nabíjení:

Navíc je tu ještě značka Honor, která na rozdíl od Huawei používá technologie masového trhu, které jsou levnější, a tím pádem jsou i telefony Honor prodávány za nižší cenu. Tu navíc ještě snižuje zaměření na online marketing a prodej.

Laboratoře Huawei pracují na skládacím telefonu a sítích 5G

Nebyl by to rozhovor s šéfem společnosti, kdyby nepadl dotaz i na budoucnost. V Huawei prý aktivně vyvíjejí vlastní skládací telefon a také se zaměřují na podporu sítí 5G; dočkat bychom se měli už v příštím roce. U ohebných smartphonů rozhodně nemáme očekávat řešení, jaké loni představila společnost ZTE ve smartphonu Axon; to prý byl velmi špatný nápad. Na budoucím telefonu od Huawei prý po rozložení nebude na displeji žádná přerušující mezera. Díky velké skládací (ohebné) obrazovce prý nebudou uživatelé cítit potřebu s sebou nosit počítač nebo tablet.

ZTE Axon M

Podle šéfa Huawei také není dobrý nápad představovat v dnešní době telefony s vysouvacím mechanismem, neboť mechanické části zabírají spoustu místa, které pak dělají telefon větším či naopak ubírají důležitý prostor například akumulátoru. Kromě toho jsou mechanické části více poruchové, a navíc prakticky znemožňují ochranu proti vodě a prachu.

Exkluzivně: testujeme nadupané Vivo Nex se čtečkou v displeji a výsuvným fotoaparátem

Huawei má dále v plánu angažovat se ve vývoji lepších akumulátorů. Společnost letos představila nové 40W nabíječky, avšak prý je obtížné skloubit vysokou kapacitu akumulátoru společně s ochranami proti přehřívání; do Mate 20 Pro bylo údajně možné dostat i 4 500mAh baterii, ale bylo by to již na úkor bezpečnosti. Yu si také rýpnul do Applu a pomalých nabíječek, které dodává ke svým iPhonům.

Chystají se hodinky s Wear OS?

Kromě telefonů řady Mate 20 představila společnost Huawei v minulém týdnu i hodinky Watch GT poháněné vlastní platformou Light OS. Podle šéfa Huawei stále pokračuje partnerství s Googlem, avšak zda se v dohledné době dočkáme i hodinek poháněných platformou Wear OS, sdělit nechtěl. Uvedl však, že životnost baterie je na této platformě značně šokující. Sám dává přednost hodinkám Watch GT, které i se zapnutým kontinuálním monitoringem srdečního tepu nabídnou výdrž dva týdny.

Zavřené dveře na americkém trhu

Richard Yu se také krátce dotknul amerického trhu, na kterém řada Mate 20 nebude prodávána. Existuje prý několik důvodů, které brání Huawei proniknout do nejširšího prodejního kanálu, jímž jsou v USA mobilní operátoři. Telefony Mate 20 navíc nebudou v USA k dispozici ani ve volném prodeji, maximálně se objeví u několika málo online prodejců, zákazník si ale bude muset ohlídat kompatibilitu sítě a záruční podmínky. Šéf Huawei doufá, že se situace na americkém trhu jednou změní a čeká na správnou příležitost.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. Řekl bych že o 20X by byl zájem i v Evropě, problém je že pokud chce člověk pořádne padlo nemá zde možnost nic koupit vyjma Xiaomi Mi Max 3 a tam ho většinou odradí použity hardware a fotoaparát, škoda že Huawei neposlal do Evropy ani Honor Note 10, na něm si mohl vyzkoušet zdali by se tyhle padla v Evropě prodávaly úspěšně či nikoliv.

 2. Vyměnily mono za wide páč u LG byl nejoblíbenější proto kdo chtěl wide koupil LG.

  • Martine nech už to LG, prosím. Nebo se to brzy projeví jako nemoc.

  • Ne. Je to zcela logicky krok ohledně fotoaparátu u mobilů.

  • To asi těžko se inspirovali od LG. Jen souhra náhod. Při testováni foťáku jen zjistili, že wide by se v některých situaci hodil lépe. Jako třeba prezentace makro režimu, kde se širokoúhlé ohnisko využívá. A když už širokáč, tak proč nevyužít i na širokoúhlé záběry.
   To není tak, že když to má LG, tak to musí mít také.

  • LG v tom samozrejme prvni bylo, ale po LG dnes nestekne ani pes, takze dost pochybuju, ze si Huawei rekl, ze to okopiruje kvuli popularite :DD

   • Ne vzdy se kopiruje jenom kvuli popularite. Apple kopiruje kde se da, a urcite se neda rict ze kvuli popularite;) Proste vyrobcum dochazeji napady, tak se rozhlizeji kolem. Popularita s tim nema nic spolecne, to by Apple nemel duvod kopirovat :D A na rozdil od beznych BFU na forech, kteri maji poneti jenom o par nejvetsich vyrobcich, i to max 5 let pozpatku, tak prece jenom vyrobci zamestnavaji i lidi, kteri se nedivaji jenom na konkurenci po ktere steka pes. Musel jsem se snizit na tvuj slovnik, tak jsem se mozna trocha zamotal:)

   • Taky jsem napsal, ze to neokopiroval kvuli kvalite. Musel ses snizit na muj slovnik, abys mi odpovedel na neco, co jsem sam zminil, gratuluju?
    BTW hlavne si kopnout do toho Applu co :D Tohle dnes dela kazdy vyrobce, jak sam potom zminujes.

   • klidek, ty jsi si kopl do LG, ja do Apple, zivot jede dal, neber to tak smrtelne vazne:) Zrovna ty tady nejsi svaty:D

   • BTW o kvalite jdem nevidel ani slovo, tak asi nepochopeni

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).