TOPlist

ZTE Axon M podrobně: skládací smartphone se dvěma displeji. Budoucnost nebo slepá ulička?

Společnost ZTE dnes představila originální skládací smartphone se dvěma displeji pojmenovaný Axon M. Přestože zařízení vypadá spíše jako koncept, dostane se už příští měsíc do běžného prodeje, bohužel zatím pouze u amerického operátora AT&T. Pojďme se na tento originální telefon podívat podrobněji.

K čemu dva displeje?

ZTE Axon M na první pohled vypadá jako standardní smartphone, ovšem pouze do chvíle než zjistíte, že má displej nejen vpředu, ale i vzadu. Na rozdíl od YotaPhone je však zadní displej barevný a lze jej díky kloubu přetočit o 180° do roviny s displejem předním. Z telefonu s 5,2″ displejem se tak rázem stane minitablet s 6,75″ displejem, bohužel s netradičním (1,78:1) poměrem stran, a navíc v polovině přetnutým rámečky.

A čemu mohou dva displeje vedle sebe sloužit? ZTE má připravenu hned trojici režimů, které se přepínají ikonkou ve spodním řádku systému Androd 7.1.2 (chystá se update na Oreo):

  • Mirror: Na obou displejích se zobrazuje stejný obsah
  • Extend: oba displeje se „spojí“ v jeden a poskytnou velkou, byť rámečkem rozdělenou plochu. Toto řešení lze například využít pří psaní zpráv v landscape režimu, kdy horní displej obsahuje buňku s psaným textem a spodní patří klávesnici. Některé aplikace navíc umí režim Extend využít po svém, například fotogalerie na sekundárním displeji zobrazuje náhledy obrázků, na hlavním displeji je pak vidět obrázek v celé velikosti. Podle ZTE je pro režim Extend optimalizováno zhruba 80 z 100 nejčastěji používaných aplikací, včetně dokumentů Google, prohlížeče Chrome, Google Map, Facebooku, apod.
  • Dual: asi nejzajímavější je možnost používat vedle sebe dvě aplikace (např. kalendář a poštovní klient), s možností rychlého kopírování položek mezi nimi bez nutnosti přepínání. Výhodou tohoto řešení je, že není zapotřebí žádných úprav aplikací; pokud fungují v klasickém režimu rozdělené obrazovky, budou fungovat i na dvou obrazovkách.

Poslední možností je překlopit sekundární displej na zadní stranu, čímž se automaticky deaktivuje a smartphone lze používat jako kterýkoliv jiný. Kloub neumožňuje zavření opačným směrem, tedy displeji k sobě.

Vlajková loď loňského roku

Oba displeje jsou tvořeny stejnými LCD panely s Full HD rozlišením, což na dané úhlopříčce znamená jemnost 426 ppi. Hlavní levá část je tlustší a těžší, takže v „režimu tabletu“ bude zařízení nevyvážené. Telefon stvořený z hliníku a skla váží celkem 230 gramů, což rozhodně není málo. ZTE Axon M lze podle specifikací považovat jako vlajkovou loď loňského roku. Takt udává čipset Qualcomm Snapdragon 810 za podpory 4 GB RAM. Vnitřní úložiště má kapacitu 64 GB a je možné je rozšířit paměťovou kartou.

Jeden fotoaparát postačí

Zajímavé je, že telefon disponuje pouze jedním fotoaparátem, který má rozlišení 21 Mpx, světelnost f/1.8 a je možné s ním natáčet 4K video. Kamerka poslouží jak pro tvorbu selfies, tak pro tvorbu snímků okolí, bude záležet pouze na tom, který displej využijete jako hledáček. Na těle telefonu se také nacházejí stereoreproduktory, které mají poskytovat velmi kvalitní zvuk, kromě toho je telefon vybaven DAC a zesilovačem, přičemž tato kombinace má zajistit dostatečně kvalitní zvuk na vzdálenost 6 metrů. Akumulátor má kapacitu 3 120 mAh a je možné jej dobíjet konektorem USB-C. O výdrži zatím nemáme žádné informace, ale dá se předpokládat, že dva displeje dají baterii pěkně zabrat.

 

Ojedinělý výstřelek nebo budoucnost?

ZTE bude v USA prodávat Axon M za cenu okolo 725 USD (asi 16 tisíc korun bez DPH), přičemž se zřejmě nedá předpokládat výrazný prodejní úspěch. ZTE však tento telefon vnímá spíše jako prodejný koncept, který má zjistit, zda mají zařízení se dvěma displeji vůbec smysl.

Největší slabinou současného modelu jsou rámečky, které v tabletovém režimu výrazně oddělují oba displeje; ZTE je má údajně v plánu odstranit, při současných technologiích to ale prý nebude možné dříve než za dva roky. V tu dobu ale zřejmě již bude na trhu podobné zařízení, které tento neduh vyřeší jednoduše – nebude obsahovat dva displeje, ale pouze jeden ohebný. Takového zařízení se možná dočkáme už příští rok, bude se však na něm zřejmě nacházet logo Samsungu.

Mají podle vás skládací či ohebné smartphony budoucnost nebo již výrobci vymýšlejí „hlouposti“, neboť klasické chytré telefony již dosáhly svého vrcholu dokonalosti?

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku