TOPlist

Úřad pro kybernetickou bezpečnost varuje: Huawei a ZTE jsou bezpečnostní hrozbou

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) dnes vydal vydal varování před používáním hardwaru a softwaru čínských společností ZTE a Huawei. Podle vyjádření úřadu představuje používání technických nebo programových prostředků obou společností bezpečnostní hrozbu.

Aktualizováno 21. prosince: Kybernetický úřad upřesňuje: varování se netýká běžných uživatelů Huawei

K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ říká ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

Tip ke čtení: z Úřadu vlády mizí telefony Huawei. Výrobce nařčení odmítá

Podle BIS Čína v ČR provádí špionážní činnost

Úřad k vydání tohoto varování přistoupil také z toho důvodu, že Čínská lidová republika na území České republiky aktivně prosazuje své zájmy včetně provádění zpravodajských aktivit vlivového i špionážního charakteru. To ostatně dokládají výroční zprávy bezpečnostních služeb z roku 2017.

Varování NÚKIB před používáním technických nebo programových prostředků společností Huawei a ZTE.
Varování NÚKIB před používáním technických nebo programových prostředků společností Huawei a ZTE. Celý dokument najdete zde.

Varování podle zákona o kybernetické bezpečnosti znamená, že správci systémů, které spadají do kritické informační infrastruktury, významných informačních systémů nebo provozovatelů základních služeb, se popsanými hrozbami musí zabývat a musí přijmout adekvátní opatření. Nerozlišujeme mezi systémy ve správě státu a ve správě soukromých subjektů. Naším kritériem je, zda by napadení příslušného systému mělo dopad na fungování České republiky jako suverénního státu,“ vysvětluje Dušan Navrátil. Celý dokument NÚKIB ve formátu PDF naleznete zde.

Před dvěma týdny jsme vás informovali, že novozélandská zpravodajská agentura zamítla nabídku na pokrytí země 5G mobilní sítí. Jako důvod uvedla především obavy ohledně národní bezpečnosti. Požadavek vzešel od telekomunikační společnosti Spark New Zeland Ltd., která chtěla implementovat vybavení nutné k fungování 5G sítě. Jenže potřebnou technologii měl dodat čínský Huawei, což se zástupcům firmy nelíbilo. Také USA chce omezit vliv čínských technologických firem. Spojence před třemi týdny vyzvalo k bojkotu Huawei.

Aktualizováno o vyjádření českého zastoupení společnosti Huawei

Kategoricky odmítáme jakékoliv tvrzení, že naše společnost představuje riziko pro národní bezpečnost. Žádáme tímto NÚKIB, aby předložil evidence namísto pošpiňování reputace Huawei bez jakýchkoliv důkazů.

Kybernetická bezpečnost je, a vždy byla, naší hlavní prioritou a máme dostatek prokazatelných zkušeností v České republice a po celém světě, které potvrzují, že naše výrobky a řešení jsou bezpečné. V třicetileté historii naší společnosti nikdy nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv prohřešek v oblasti kybernetické bezpečnosti. A díky této příkladné skutečnosti jsme se stali důvěryhodným partnerem pro všechny hlavní telekomunikační společnosti v České republice. Spolupracujeme také se všemi našimi oborovými partnery na dodávkách bezpečných a spolehlivých síťových řešení v České republice. 

V Číně neexistují žádné zákony nebo nařízení, které by nutily společnost Huawei nebo jakoukoliv jinou společnost, aby do svých výrobků povinně instalovaly tzv. „back doors“. Huawei nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostal a naše společnost by s tím nikdy nesouhlasila.“

Autor článku Roman Hálek
Roman Hálek
Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

Kapitoly článku