Toto mají být první tři počítače od Apple, které dostanou ARMový čipset

MacBook Air 2020 13

Apple včera rozeslal pozvánky na třetí letošní podzimní keynote nesoucí název „One more thing“. Tato událost zcela nepochybně přinese nové počítače, v jejichž útrobách bude tikat ARMový čipset Apple Silicon namísto tradičních procesorů od Intelu. Do jakých počítačů Apple nové procesory nasadí, naznačuje Mark Gurman ze serveru Bloomberg.

apple silicon 2

V první vlně notebooky

Dosud se spekulovalo, že Apple jako první vlaštovku oživí 12“ MacBook z let 2015 – 2019, avšak nyní to vypadá, že Apple upgraduje pouze současné modely, konkrétně:

  • MacBook Pro 16“
  • MacBook Pro 13“
  • MacBook Air 13“

Oba třináctipalcové modely jsou údajně již ve výrobě, tudíž jejich představení příští týden je více než pravděpodobné. Design se oproti minulé generaci měnit nemá, proběhne pouze výměna vnitřností. Do útrob počítačů budou osazeny nové procesory postavené na čipové sadě Apple A14, která pohání nejnovější iPhony a také iPad Air.

Tyto čipy mají nabídnout výrazně lepší energetickou účinnost oproti současné produkci od Intelu, tudíž můžeme očekávat lepší výdrž na baterii. Těšit se také můžeme na další benefity vyplývající z návrhu čipové sady, zejména na přítomnost koprocesoru na strojové učení a možná i 5G/LTE konektivitu.

MacBook Air 2020 recenze
Ilustrační obrázek

Podle Marka Gurmana má Apple v plánu přepracovat nejen notebooky, ale také stolní počítače, a to jak iMac, tak vrcholový Mac Pro. U něj Apple plánuje ponechat design, avšak samotná skříň má být oproti té současné zhruba poloviční.

Brzký přechod Macu Pro na novou architekturu by byl poměrně překvapivý, současný model je na trhu teprve necelý rok. Apple chce provést přechod z Intelu na ARM v horizontu dvou let, takže na některé modely si možná počkáme déle.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku