TOPlist

Recenze iPhone 12: nejvýhodnější z celého kvarteta

iphone 12 uvodni

V technologickém světě je jen málo událostí, které na sebe dokážou strhnout celosvětovou pozornost. Jednou z nich je i každoroční představení nových iPhonů. Letošní rok nebyl výjimkou, a zatímco před několika týdny byly produkty teprve představeny, nyní jsme si je mohli konečně pořádně vyzkoušet. Jak se nejnovější odrůda jablka s prostým názvem iPhone 12 povedla?

Design a zpracování

Nedá mi to a hned na úvod recenze musím zmínit totálně osekáne prodejní balení. V něm totiž najdete jen telefon, Lightning/USB-C kabel a sadu manuálů se samolepkou. Apple absenci nabíječky schoval pod roušku ekologie, nicméně pravda je podle mě v tom, že chce z lidí vymámit nějakou tu korunu navíc.

iPhone 12 12
iPhone 12: letos přišel na řadu hranatější design

Pokud totiž nepřecházíte z loňského iPhone či nevlastníte novější MacBook nebo iPad, je velmi pravděpodobné, že  doma nemáte nabíječku s USB-C výstupem. V tom případě musíte sáhnout po nabíječce nové, tedy i separátně balené. V tomto kontextu tak jakákoliv snaha o ekologii přichází vniveč. Chybí i sluchátka, takže jakápak ekologie – Apple si jen chce ještě více namastit kapsu. Nehledě na to, že díky poloviční velikosti krabičky se na paletu vejde jednou tolik iPhonů.

iPhone 12 10
Bohužel ani nyní se nedočkáme USB-C

Samotný iPhone po designové stránce vypadá dobře. Duchovní návrat k iPhone 5 je tady znát a zaoblené rohy s plochými skly na přední a zadní straně je velmi elegantní kombinace. Ze zad zmizely i nezbytné informace o certifikacích, které se přesunuly na hliníkový rám. Fotoaparáty vystupují z těla jen mírně, což rozhodně chválím. Tlusté rámečky okolo displeje pochválit ale v žádném případě nemohu. Tady jako by se Apple zasekl v roce 2017 a ne a ne se hnout z místa.

Příjemně mě ale překvapil při držení v ruce. Ačkoli iPhone 12 není nejlehčí zařízení (162 gramů), působí velmi lehkým a vyváženým dojmem. S tím se ale pojí jeden trochu nechtěný jev – při poklepání na záda vydává iPhone dutý zvuk. Jen obyčejné psaní na klávesnici vydává poměrně dost hluku, který připomíná zapnutou hlasitou odezvu kláves.

V ruce na mě iPhone 12 nepůsobil moc prémiově, právě naopak. Občas jsem si nebyl jistý, zda držím v ruce poctivý kus telefonu, nebo jen maketu určenou k vystavení. Druhá nepříjemnost se váže k designovému návratu směrem k iPhonu 5. Držení v ruce není příliš příjemné, ostré hrany řežou do prstů a chce to si na novou situaci zvyknout. Jedna z variant je pořídit si obal, čemuž se pravděpodobně nevyhnete, protože lesklá záda jsou magnetem na otisky prstů.

Parametry a funkce

Displej je jednou z velkých předností iPhonu 12. OLED panel má velikost 6,1″, rozlišení 1 170 x 2 532 pixelů a jemnost 460 ppi. Typický jas je 625 cd/m², zatímco maximální jas se zastavil na 1200 cd/m² – na přímém sluníčku potíže zkrátka nehledejte. S čím se displej ještě chlubí, je podpora HDR, kontrast 2000000:1 a speciální keramická ochrana, která displej chrání proti pádům.

iPhone 12 4
Fotoaparát má solidní parametry

Pád jsem z pochopitelných důvodů neotestoval a ani při běžném používání jsem na displeji či zádech nepozoroval žádné škrábance, nicméně spousta uživatelů na internetu už hlásí problémy se snadným poškrábáním keramického skla. Samotný zobrazovač patří mezi špičku a je dobrou zprávou, že Apple nasadil OLED také do klasického iPhonu a nenechal si jej exkluzivně jen pro řadu Pro. Výtky mám dvě: jednu k oleofobní vrstvě – jestli tam nějakou Apple dal, nemá prakticky žádný účinek a k vyšší obnovovací frekvenci. 90 Hz by tomuto panelu jistě slušelo více.

iPhone 12 11
Výkonu je pro běžné používání i hraní her dostatek

Procesor si už nějaký pátek vytváří Apple sám a ani iPhone 12 není výjimkou. Šestijádrový A14 Bionic složený z jader 2x Icestorm 3,1 GHz + 4x Firestorm 1,8 GHz v kombinaci s integrovanou grafikou a 4 GB RAM LPDDR5 sice nemusí znít v kombinaci dnešních osmijádrových bestií jako hodně, ale na výsledek 562 936 v AnTuTu to stačilo. V praxi je rovněž výkon více než dostačující, stejně jako dostupné paměťové varianty 64, 128 a 256 GB.

Hardwarové parametry iPhone 12

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: iOS 14, čipset: Apple A14 Bionic, GPU: Apple GPU, RAM: 4 GB, interní paměť: 64/128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 146,7 × 71,5 × 7,4 mm, hmotnost: 164 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,1", OLED, rozlišení: Super Retina, 1170 × 2532 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: Lightning
Baterie: 2815 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.6, 26mm, 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS, druhý: 12 Mpx, širokoúhlý, f/2.4, 120˚, 13mm, 1/3.6", selfie kamera: 12 Mpx, f/2.2, 23mm + SL 3D (hloubkový/biometrický senzor)

Z ostatní výbavy asi žádné překvapení nečekejte. Telefonu nechybí všechna důležitá pásma včetně nejnovějšího 5G, druhou SIM do telefonu dostanete pouze jako e-SIM, Bluetooth 5.1 je samozřejmostí, stejně jako podpora všech možných geolokačních standardů či NFC. 3,5mm jack už nějakou dobu chybí, stejně jako FM rádio či podpora pro SD karty.

iPhone 12 13
Nic opravdu zásadního iPhonu 12 nechybí

Bezpečné odemykání je zajištěno pomocí FaceID, které je stále stejně rychlé a spolehlivé jako u předchozích modelů. Apple prozatím nezapracoval na zmenšení výřezu. Stejně jako u rámečků, i tady jablečný gigant mohl pokročit v procesu miniaturizace. Tak snad se konečně dočkáme příští rok. Pozitivní je přítomnost odolnosti proti vodě a prachu standardu IP68 (až do hloubky 6 metrů po dobu 30 minut), záporem je stále přítomnost Lightning portu namísto USB-C. Přitom Apple ukázal, že USB-C se rozhodně neštítí.

iPhone 12 8
Displej bohužel nemá 90 Hz

Stereo zvuk zařizují dva reproduktory, přičemž jeden je umístěn na spodní hraně a jako druhý repráček funguje reproduktor pro volání. Stereoefekt je příjemný, zvuk je dostatečně hlasitý a čistý. Na přehrávání filmů či videí na YouTube rozhodně neurazí a není hned nutné připojovat sluchátka. Dolby Atmos zkrátka dělá své. Poslední zastávkou jsou telefonní hovory – vás je slyšet výborně, protistranu taktéž nemáte problémy slyšet čistě a jasně. Naprosto špičková je kvalita hovoru v případě, že voláte na libovolný jiný iPhone z dvanáctkové řady.

Nabíjení a výdrž baterie

Napsat u kteréhokoli jiného telefonu, že má kapacitu baterie 2 815 mAh, asi by se nejeden z vás chytal za hlavu. V případě telefonů s Androidem by šlo o velmi podprůměrnou hodnotu, jenže Apple dokáže vykřesat z minima maximum. iPhone 12 je i s takto velikou baterií při rozumném používání dvoudenní smartphone.

iPhone 12 15
Kapacita baterie v případě iPhonu nic neznamená

Když jsem opravdu vytížil iPhone 12 na maximum, včetně cca 2 hodin přehrávání YouTube videí, neustálého focení a natáčení videí a i půlhodinkou hraní, stejně mi večer hlásil 30 procent baterie. Když jsem se mírně uskromnil ve focení a natáčení, dostal jsem se na 50 procent na konci dne. Dosáhnout tak na dva dny (a možná i více) není vůbec nereálné. Přehrávání Full HD videa po dobu jedné hodiny na maximální jas vyšťavilo baterii pouze o 6 procent, což je velmi slušná hodnota.

Nabíjení je už trochu ošemetnější. iPhone podporuje až 20W nabíjení, s bezdrátovou nabíječkou MagSafe až 15W nabíjení a s běžnou Qi nabíječkou až 7,5W nabíjení. Z 0 na 50 procent se dostanete za solidních 25 minut, na 100 procent se pak především kvůli ochraně životnosti baterie dostanete až za nějakou hodinku. O tom, jak se MagSafe nabíječka používá, se více dočtete v naší recenzi iPhone 12 Pro.

Operační systém

Tady se žádné zásadní změny neodehrály – iPhone 12 stále běží na operačním systému iOS, konkrétně na verzi 14. Popisovat všechny jeho přednosti a zápory by bylo nejen dlouhé, ale také zbytečné, zaměřím se tak jen na hlavní novinky verze 14 – widgety nejsou stejné jako v případě Androidu, ale fungují dobře, zásuvka s méně používanými aplikacemi funguje na výbornou a rychlost a plynulost systému je samozřejmostí.

iPhone 12 9
iOS 14 vám buď sedne, nebo s ním budete bojovat

Některá designová rozhodnutí Applu ale stále nechápu. Proč jsou některá nastavení aplikací v Nastavení a jiná si můžete přizpůsobit rovnou v samotné aplikaci? Proč si nemůžu dát widget tam, kam chci, a uzpůsobit ho na velikost, jakou chci? Proč nemůžu mít uprostřed domovské obrazovky díru, pokud ji tam chci?

iPhone 12 7
Některá rozhodnutí v iOS 14 úplně nedávají smysl

Na filosofii Applu se zkrátka musíte adaptovat, nic jiného vám nezbude. Jeden příklad za všechny – nastavil jsem si na iPhonu režim Spánek, tedy jakousi obdobu režimu Nerušit z Androidu. K tomu je přidružený i budík, který se objeví také v aplikaci Hodiny. Z mně neznámého důvodu jej ale tady sice můžete všelijak přenastavit či na další den odložit, ale natrvalo ho nevypnete. To musíte udělat v nastavení režimu Spánku. Proč?

Fotografie a záznam videa

Fotografie a natáčení videa je doménou jablečných zařízení. Hlavní fotoaparát má 12 Mpx a světelnost f/1.6, širokoúhlý objektiv sází na 12 Mpx a světelnost ƒ/2,4. Přední foťák má taktéž 12 Mpx a světelnost pro změnu f/2.2. Je mi sympatické, že se Apple nehoní za co největším počtem fotoaparátů a raději se soustředí na jejich kvalitu.

iPhone 12 14
Aplikace pro focení je jednoduchá a přehledná

Za dobrých světelných podmínek nemá příliš smysl o kvalitě  fotografií debatovat. Jakýkoli jiný než špičkový výsledek by totiž bylo selhání. Hlavní fotoaparát má decentní barevné podání odpovídající realitě, fotky jsou ostré a plné i drobných detailů. HDR fotografie příjemně prosvětlí, ale občas se stane, že obloha je mírně přepálená.

Širokoúhlý objektiv má podobné parametry jako ten hlavní, tudíž výsledky se nijak dramaticky neliší. Vzhledem k širšímu úhlu záběru dochází při krajích k mírným deformacím, které se nedaří softwaru napravovat tak, jako u některých konkurentů. Nejedná se ale o žádnou velkou výtku, která by širokáč diskvalifikovala.

S makrem už to taková sláva není, neboť ostřící bod je poměrně daleko. Občas se nepodaří fotoaparátu zaostřit na požadovaný objekt a výsledek je tak neostrý. Nicméně pokud s iPhonem 12 vyfotíte ostré makro, je na velmi dobré úrovni, která nepostrádá detaily, přirozené barevné podání ani přirozený bokeh efekt.

Portrétový režim je v iPhonech stále špičkový a na výběr máte kromě klasického bokeh také různé varianty nasvětlení a studiového světla. Od iPhonu Xr naštěstí Apple přišel na to, že portrétový režim lze řešit i softwarově a není tak potřeba další čočky pouze pro tento režim, jako v iPhonu X. Výsledky jsou i přes absenci snímače špičkové a takřka nemají konkurenci.

Zmínit musím také noční režim, který lze vynutit, ale v mnohých případech je lepší to nechat na automatice. Díky stabilizaci nejsou ani delší expoziční časy problém, takže výsledek bude ve většině případů nadprůměrný. Při dostatku pouličního osvětlení jsou fotky dobře prosvětlené, ostré a nemají mnoho digitálního šumu.

Tip: všechny snímky z iPhone 12 si můžete stáhnout/prohlédnout zde

Širokáč je na tom kvůli nižší světelnosti hůř, především při okrajích. Tam se neostrosti spojují s digitálním šumem, takže výsledek není tak kvalitní, jako v případě hlavního fotoaparátu, ale stále se jedná o kvalitní noční fotografie. Noční režim iPhonu 12 nepřesvětluje snímky do nerealistických pozic, což je dle mého názoru klad.

Jakmile ale není pouliční osvětlení na dostatečné úrovni, nepomůže ani delší expoziční čas a stabilizace. Když na scéně není dost světla, iPhone 12 rozhodně nezvládne zázraky. Snímky jsou poté neostré a trpí na digitální šum, v žádném případě se ale nejedná o nepoužitelné snímky. I s protisvětlem si iPhone 12 poradí poměrně dobře, jen silné reflektory mu trochu zatopily.

Záznam videa lze pořídit až ve 4K při 60 fps a nechybí mu optická stabilizace. Velikou předností je možnost rychlého přepínání kvality a snímkové frekvence bez nutnosti zabrušovat do nastavení. Během natáčení lze také plynule či skokově přepínat mezi objektivy a využívat digitální zoom, což je jedna z největších devíz iPhonu 12.

Rozepisovat se dlouho ohledně kvalit záznamu videa by asi bylo zbytečné, vzhledem k tomu, že fotoaparáty jsou stejné jako v případě iPhonu 12 Pro, který jsme již zrecenzovali. Záznam je jednoduše na vysoké úrovni a jen málokterý konkurent se mu může rovnat. Jen občas jsem měl pocit, že iPhone 12 zmatkuje s vyvážením bílé, kdy zběsile přepínal z teplých tónů do studených a naopak. Naprosto špičková je i kvalita záznamu zvuku a letošní iPhony zkrátka patří mezi ty nejlepší mobilní kameramany. Tečka.

Závěrečné hodnocení

Asi nikoho nepřekvapí, že iPhone 12 je opět další kvalitní telefon, který nemá moc chyb, ale prostoru pro zlepšení je stále dostatek. Nový designový jazyk budeme u iPhonů patrně vídat delší dobu, ale vůbec bych se nezlobil, kdyby se Apple v dalších iteracích trochu více odvázal, a hlavně zmenšil rámečky a prostor pro Face ID. Nejvíce ale kroutím hlavou nad absencí nabíječky a sluchátek v balení, ale to je holt krok, se kterým nám nezbude nic jiného, než se smířit. Kdyby se aspoň Apple neschovával za ekologii, protože tohle je těžký byznys.

iPhone 12 6
iPhone 12 je v kontextu letošních iPhonů nemastný neslaný

Pokud uvažujete o přechodu z iPhone 11 či 11 Pro, asi nenajdete příliš mnoho argumentů, proč se do tohoto kroku pustit. Změn je pomálu. Displej se sice zlepšil, výkon narostl a fotoaparáty se mírně vylepšily, to nicméně nestačí. Sítě páté generace jsou vcelku chabý argument, neboť u nás budou relevantní zhruba v době, kdy bude iPhonu 12 končit softwarová podpora.

iPhone 12 3
Pokud vlastníte předchozí generaci, tuhle klidně můžete přeskočit

Za zapůjčení děkujeme smarty.cz, kde si iPhone 12 Pro můžete zakoupit

V případě starších modelů už dává změna větší smysl, ale pořád je potřeba brát v úvahu cenu, která za 64GB paměťovou variantu činí 24 990 Kč. 128GB vyjde na 26 490 Kč a 256GB pořídíte za 29 490 Kč. Vybírat můžete z bílé, černé, modré, zelené a červené barvy.

Přečtěte si takérecenze iPhone 12 Pro: jablko, co nespadlo daleko od stromu

Myslím si, že iPhone 12 bude tím nejprodávanějším modelem z celého „dvanáctkového“ portfolia a rozhodně tady neplatí, že by nedokázal uspokojit i ty nejnáročnější uživatele, jelikož rozdílů mezi iPhonem 12 a 12 Pro není mnoho (absence teleobjektivu, LiDARu a většího úložiště), a pokud si vystačíte s 64GB úložištěm, nabízí klasická „dvanáctka“ velmi rozumný kompromis. V případě, že chcete alespoň 128GB úložiště, zvážil bych už raději investici do varianty Pro.

iPhone 12

iphone 12 family select 2020
8.8

Design a zpracování

8.1/10

Výkon a optimalizace

9.6/10

Hardwarová výbava

8.9/10

Kvalita fotografií a videa

9.1/10

Výdrž baterie

8.5/10

Klady

  • skvělá kvalita fotografií a videa
  • kvalitní OLED dispej
  • dobrá výbava a vysoký výkon
  • podpora eSIM a sítí 5G
  • dobrá výdrž na baterii
  • odladěný systém iOS 14

Zápory

  • design už je okoukaný, zpracování nepůsobí luxusním dojmem
  • tlusté rámečky okolo displeje
  • pouze 60Hz obnovovací frekvence
  • v krabičce chybí adaptér i sluchátka
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku