Apple začal prodávat Mac Pro. Cena může překročit 1,6 milionu korun

apple mac pro 1 6

Počínaje včerejším večerem lze na webu Apple koupit profesionální modulární počítač Mac Pro, který byl představen letos na červnové vývojářské konferenci Apple WWDC společně s monitorem Pro Display XDR. Apple u svého nového počítače tehdy oznámil pouze startovací cenu 5 999 USD (asi 138 tisíc korun bez DPH), ovšem výčet komponent v maximální konfiguraci dával tušit obrovské příplatky. Server TheVerge tehdy spočítal, že by top výbava mohla přijít až na 1,5 milionu korun. A nemýlil se.

800 tisíc korun příplatek za RAM

Pokud si otevřete na stránkách Apple konfigurátor a do základního šasi umístíte:

  • 2,5GHz 28jádrový Intel Xeon W, Turbo Boost až 4,4GHz (přípatek 224 tisíc korun)
  • 1,5 TB (12× 128 GB) paměti DDR4 ECC (příplatek 800 tisíc korun)
  • Dvě karty Radeon Pro Vega II Duo, každá s 2× 32 GB paměti HBM2 (příplatek 345 600 korun)
  • 4TB SSD úložiště (příplatek 44 800 korun)
  • speciální kartu Karta Apple Afterburner (příplatek 64 tisíc korun)

mac pro

…dostanete se na částku 1 643 390 tisíc korun. A to ještě v košíku nemáte Pro Display Pro, který v nejvyšší výbavě i s kontroverzně drahým stojánkem přijde na 193 980 korun.

Zajímavé je, že v blízké budoucnosti bude možné ještě tyto částky navýšit, Apple totiž ještě připravuje speciální rackovací skříň a 8TB úložiště. Dohromady i s monitorem se tak může cena vyšplhat až k 2 milionům korun. Základní cena počítače přitom startuje na desetině.

A jaký vlastně nový Mac Pro je? Odpověď na tuto otázku můžete najít v jednom z prvních pohledů, které zveřejnil oblíbený youtuber Marques Brownlee.

Mac Pro Unboxing & Second Impressions: The Power is Back!
Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku