Apple představil nové tablety. iPad Air má výkon budoucích iPhonů a zbrusu nový design

Snimek obrazovky 38

Kromě nových hodinek dnes Apple představil i nové iPady – upravený základní iPad 8. generace a zbrusu nový iPad Pro.

iPad 8. generace

Jako první šel na přetřes nový základní iPad, který je levnou branou do světa iOS zařízení. Apple ponechal ikonický design s domovským tlačítkem pod 10,2″ retina displejem, ale zapracoval na vnitřnostech. Tablet pohání čipset A12 Bionic s šestijádrovým procesorem, který má být o 40 procent rychlejší než u minulé generace.

Snimek obrazovky 39

Posílen byl i grafický čip, který nabízí dvojnásobný výkon. Apple tvrdí, že se i tento základní iPad hodí pro práci s obsahem ve vysokém rozlišení, i na hraní her. Vysoký výkon má také zajistit integrovaný Neural Engine, který je schopný zpracovat až 5 bilionů operací za vteřinu.

Snimek obrazovky 40

Nový iPad má také nabídnout skvělé fotoaparáty, celodenní výdrž na baterii a širokou podporu příslušenství – k tabletu připojíte jak klávesnici s integrovaným touchpadem, tak i pero Apple Pencil první generace.

ipad

Základní iPad půjde do prodeje již tento pátek, předobjednávky začínají dnes. Tablet bude dostupný ve vesmírně šedé, stříbrné a zlaté barvě za následující ceny:

  • 32GB varianta za 9 990 korun
  • 128GB varianta za 12 490 korun

Příplatek za LTE konektivitu činí u obou verzí 3 500 korun.

iPad Air

Zatímco loňský iPad Air se dal nadneseně popsat jako výprodej starších součástek, nově představená generace byla postavena zcela od podlahy. Je to vidět už na designu, který má po vzoru iPadů Pro rovné boky, na které lze magneticky připnout tužka Apple Pencil s bezdrátovým nabíjením.

Podobnost s iPadem Pro také hledejme v konektorech, iPad Air vyměnil Lightning za univerzálnější USB-C a navíc na záda přidal smart konektor pro připojení klávesnice Magic Keyboard s integrovaným touchpadem.

Apple tablet osadil 10,9″ displejem s rozlišením 2 360 x 1 640 pixelů, podporou technologie TrueTone a pokrytím gamutu DCI-p3. Kvůli menším rámečkům došlo k odstěhování čtečky otisků prstů Touch ID do zapínacího tlačítka na horní straně. Přidány byly stereoreproduktory pro lepší zvuk.

ipad air 3

Největší novinkou iPadu Air je bezesporu nový čipset Apple A14 Bionic, se kterým se setkáme v příštích iPhonech 12. Jedná se o extrémně výkonný čipset vyrobený 5nm procesem, který obsahuje 6jádrový procesor (mezigeneračně o 40 procent výkonnější), 4jádrovou grafiku (mezigeneračně o 30 procent rychlejší) a 16jádrový neurální procesor. Kombinací těchto položek je schopný dosáhnout výkonu až 11 bilionů operací za vteřinu.

Snimek obrazovky 48

Apple svůj iPad Air osadil novými fotoaparáty, ten zadní pochází z iPadu Pro a má rozlišení 12 megapixelů, clonu f/1.8 a je schopen zaznamenávat 4K video při 60 fps. Čelní kamerka se pyšní rozlišením 7 megapixelů a clonovým číslem f/2.0.

Snimek obrazovky 39

Nový iPad Air půjde do prodeje příští měsíc, k dispozici bude v pěti barvách – černé, stříbrné, růžové, zelené a modré.

Tablet koupíte buď s 64GB pamětí za 16 990 korun nebo 256GB pamětí za 21 490 korun. Za LTE konektivitu si navíc připlatíte 3 500 korun.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Kapitoly článku