- Tim Cook vládne Applu už 14 let, v nejbližší době nejspíš neodejde
- Nikdo z manažerů nemá takovou důvěru jako 65letý Cook
- A to i přes to, že v Applu právě řeší významnou krizi hned na několika stranách
Tim Cook letos oslaví 65. narozeniny. V oboru informačních technologií se pohybuje už skoro 4 dekády, generálním ředitelem společnosti Apple je od roku 2011, tedy 14 roků. V souvislosti s jeho věkem a neblahou krizí, kterou teď Apple prochází, se často hovoří o jeho nástupci. Možná vás to překvapí, ale nikdo jiný, kdo by se žezla (a jablka?) jedné z nejhodnotnějších firem světa ujmul, v tuto chvíli není.
Apple prochází krizí
Apple není v jednoduché situaci. Na mnoha kolejích mu ujíždí vlak: tápe v oblasti implementace umělé inteligence; iPhony se prodávají dobře, ale chybí inovace; ani letos nepředstaví převratné zařízení s ohebným displejem, přestože konkurence už má venku 7. generaci těchto produktů. Hodnota na akciovém trhu se za poslední rok propadla o víc než 10 %.
K tomu Apple opouští známé tváře z minulosti. Jako externí konzultant skončil designér Jony Ive, spojil se se Samem Altmanem z OpenAI. Apple do konce roku opustí také dlouholetý provozní ředitel Jeff Williams, který stál po boku Cooka u úspěchu chytrých hodinek Apple Watch. Faktem je, že od té doby se Applu nevydařil žádný podobně velký „hit“; například Vision Pro zatím zůstává daleko za očekáváním.
Právě o Williamsovi se nejčastěji hovořilo jako o „muži číslo 2“ v hierarchii jablečné společnosti. Po něm a Cookovi drží Apple při životě board složený z předsedy Arthura D. Levinsona (v Applu od roku 2000) a členů Susan Wagner (od roku 2014) a Ronalda Sugara (od roku 2010).
Tim Cook jako nedotknutelný?
Cook „vládne“ Applu s naprostou důvěrou boardu a pravděpodobně se to v nejbližší době nezmění. „Žádná krize není tak velká, aby otřásla důvěrou představenstva v Cooka. Ve skutečnosti může jeho vliv ještě vzrůst. Levinson, dlouholetý předseda představenstva společnosti Apple, již překročil věk doporučený společností pro odchod do důchodu. Nebylo by tedy překvapením, kdyby Cook nakonec sám nastoupil do této role,“ píše Mark Gurman v nejnovějším reportu Power On pro Bloomberg.
Power On: Apple CEO Tim Cook isn’t going anywhere, but a larger shake-up looms. For the first time in a decade, Cook also has no clear Number 2. Everything to know about the latest on Apple Succession — https://t.co/l0u2b1o8qv
— Mark Gurman (@markgurman) July 13, 2025
Mimoděk ale Cook v Applu vytváří trochu nedotknutelné podnebí. Většina dlouho sloužících vrcholných manažerů už v Applu kroutí 40. výročí, vydělali spoustu peněz, ale posun výš je v nedohlednu. Týká se to jak odcházejícího Williamse, tak stále setrvávajícího ředitele služeb Eddyho Cuea, ale také šéfa marketingu Joswiaka, ředitele App Storu Schillera či hlavního konstruktéra čipů Johnyho Sroujiho. Prakticky všem je 60 a více let.
Tim Cook vydrží v Applu minimálně ještě do roku 2030, pravděpodobně i déle. Důchodci ve vedení velkých firem nejsou ničím neobvyklým. Šéfovi Disney Robertu Igerovi je 74, Satyu Nadellovi z Microsoftu táhne na 60, ředitel Nvidie Jensen Huang letos oslavil 62. narozeniny a šéf Cisca Chuck Robbins už je taktéž šedesátník.
Rekonstrukce: co ten Ternus?
Možná i proto začal Cook malou, nenápadnou rekonstrukci svého užšího managementu. Finančního ředitele Applu Lucu Maestriho (62) nahradil Kevan Parekh (53), vycházející hvězdou začíná být 50letý John Ternus, viceprezident pro hardwarové inženýrství – tedy člověk zodpovědný prakticky za vše, v čem je čipset Apple Silicon.
Ternus je Američan, do Applu přišel v roce 2001, ale ve vrcholné pozici se nachází až od roku 2021. Jako jedna z hlavních postav stál také u přechodu na vlastní počítačové čipy Apple Silicon a k jeho největším úspěchům na poli počítačů patří redesign iMacu z roku 2021. Právě o něm se nejčastěji hovoří jako o možném budoucím nástupci Tima Cooka.
Kdy se tak ale stane, za jakých okolností a jestli do té doby povede Apple někdo jiný, to v tuto chvíli nikdo neví. Tim Cook prýští optimismem, i když se firmě nedaří, za jeho šéfování vystřelily akcie jablečné společnosti o 1 500 % a má tak bezmeznou důvěru prakticky všech zaměstnanců, nejen užšího vedení. Něco podobného bychom ale svého času mohli prohlásit i o Stevu Jobsovi…