- TikTok je na nejlepší cestě k tomu, aby byl v USA zakázán
- Stopku Bidenovu zákonu však může vystavit jeho nástupce Trump
- Uživatele ve Spojených státech si mezitím podmaňuje nová aplikace – RedNote
Aktualizace 15. 1. v 9:40
Z určitého úhlu pohledu to vypadá, že mezi vlivnými influencery (jak lze určitě označit i Elona Muska) roste minimálně ironický zájem o odkup TikToku. Včera večer se na síti X podobně vyjádřil i youtuber MrBeast. „Dobrá tedy, odkoupím TikTok, aby nebyl zakázán,“ napsal na svůj profil. Asi tři hodiny poté doplnil: „Od té doby, co jsem to napsal na Twitter (X), se mi ozvalo tolik miliardářů, tak uvidíme, jestli se nám to podaří…“
Unironically I’ve had so many billionaires reach out to me since I tweeted this, let’s see if we can pull this off 🙌🏻
— MrBeast (@MrBeast) January 14, 2025
Sarkastická reakce slavného youtubera přichází krátce poté, co se začalo spekulovat o tom, že TikTok odkoupí někdo z vlivové skupiny nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa. Mělo jít o Elona Muska, aktuálně nejbohatšího člověka na světě. Přímo čínská strana však tyto spekulace jasně dementovala. TikTok, coby člen holdingu ByteDance, může mít hodnotu mezi 80 a 100 miliardami dolarů, tedy asi 2–2,4 bilionu korun.
Původní článek z 14. 1. v 16:30
Rok 2024 nebyl pro čínskou sociální síť TikTok nijak úspěšný. Odliv uživatelů umocnily zejména všelijaké zákazy a regulace napříč Evropou i Amerikou. A rok 2025 nebude jiný, v USA se totiž chystá vstoupit v platnost novela zákona, která by TikTok plošně zakázala. A dokonce se mluví o tom, že by aplikace mohla spadnout do klína miliardáři Elonu Muskovi.
Zákaz TikToku je na spadnutí
Situace kolem TikToku v USA vypadá, že aplikace je na pokraji zkázy. V dubnu loňského roku podepsal prezident Biden zákon, který čínské společnosti ByteDance nařizuje prodat TikTok do rukou amerického holdingu, jinak bude aplikace z bezpečnostních důvodů plošně zakázána. Čas mají čínští majitelé do 19. ledna.

Nepřehlédněte
Éra zákazů sociálních sítí je tady. Teenageři v USA je mohou legálně používat poslední dva týdny
Pokud zákon vstoupí v platnost, TikTok by zmizel z amerických obchodů s aplikacemi. Stávající uživatelé by mohli aplikaci nadále používat, ale bez možnosti aktualizací. Vidle do toho však hodil Donald Trump, který se jen den po předpokládaném nabytí účinnosti zákona chystá na prezidentskou inauguraci. Sám Trump ještě požádal Nejvyšší soud USA, který se zabývá odvoláním čínské strany, aby rozhodnutí odložil o pár dní.
Pakliže k tomu dojde – demokratický senátor Markey navrhuje dokonce odklad o 270 dní – Trump bude mít možnost se do zákona vložit coby nový prezident. Přitom to byl právě Trump, kdo během svého prvního prezidentského období tvrdě zakázal Huawei, ZTE a několik dalších firem, které podle něj představovaly pro USA bezpečnostní riziko. I ohledně TikToku se prve vyjadřoval negativně, pak svá tvrzení zmírnil.
TikTok coby obchodní artikl?
Proč? Jedním z důvodů může být cosi jako „obchodní příležitost“. Kolem Trumpa se totiž od jeho zvolení do druhého prezidentského úřadu ochomýtá jak šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg, tak nejbohatší muž světa a ředitel sítě X Elon Musk. V kuloárech se dokonce začalo šuškat, že osobou, která by mohla TikTok od čínského molocha ByteDance odkoupit, může být právě Musk.
„Podle jednoho ze scénářů, o kterém čínská vláda diskutovala, by Muskova společnost X – dříve Twitter – převzala kontrolu nad TikTokem v USA a řídila by oba podniky společně, uvedly naše zdroje. TikTok má v USA více než 170 milionů uživatelů, což by mohlo posílit snahu společnosti X přilákat inzerenty,“ píše agentura Bloomberg s odkazem na vlastní zdroje.
In my opinion, TikTok should not be banned in the USA, even though such a ban may benefit the 𝕏 platform.
Doing so would be contrary to freedom of speech and expression. It is not what America stands for.
— Elon Musk (@elonmusk) April 19, 2024
Jako moc pravděpodobný scénář to ale nevypadá. Jednak sám Musk prohlásil, že TikTok by měl zůstat dostupný v USA, i když by z potenciálního zákazu mohla těžit jeho firma X. A jednak se k odkupu Muskovou firmou odmítavě vyjádřili i zástupci TikToku. „Nelze od nás očekávat, že budeme komentovat takovouto čistou fikci,“ uvedlo tiskové oddělení pro magazín Variety.
Nová vlna čínských sítí
Situace tak nejspíš zůstane otevřená i ve chvíli, kdy se Trump ujme úřadu prezidenta USA. Dalším scénářem je, že otevřený trh rozhodne sám. Nejen v USA se totiž s koncem loňského roku začaly vynořovat do té doby zcela neznámé sociální sítě z Číny, které se nepochybně třesou na eventualitu, že převezmou uživatele TikToku.
Nejhlasitějším zástupcem nové vlny čínských sociálních platforem je RedNote, v Číně známá jako Xiaohongshu [šao-honk-šu] či též XHS. Tato síť, přezdívaná „čínský instagram“, byla založena v roce 2013 šanghajskou společností Xingyin Information Technology. Přestože krátce po svém vzniku byla uvedena i v globálním měřítku, popularitu zažívá až nyní, zkraje roku 2025.

Konkrétně jde o 10. nejstahovanější aplikaci z kategorie sociálních sítí na Google Play, či dokonce o 5. nejstahovanější bezplatnou aplikaci na App Store. Reportér Bloombergu Yuan Gao označil aplikaci jako „trochu Instagram, trochu Pinterest, s krátkými videi ve stylu TikToku a mikroblogovacím přesahem ve stylu X“. RedNote ale není sama. Po jejím boku sbírá v USA nové uživatele napodobenina TikToku od stejných tvůrců jménem Lemon8.
Ukazuje to na mnohé. Zejména to, že uživatelé – možná z vlastní vůle, možná s pomocí masivní pro-TikTok kampaně, kterou rozjeli inkriminovaní influenceři – nestojí o zákaz čínských platforem, protože když dojde ke zrušení jedné, promptně přejdou na druhou. A Trumpova administrativa může tyto příklady vzít jako silný argument, proč vlastně celý Bidenův zákon zmuchlat a hodit do koše.