- V redakci testujeme vlajkový smartphone Galaxy S25 Ultra, nejvybavenější Samsung v historii
- Má výkonnější procesor, pokročilejší AI, lepší zpracování fotografií, ale také vylepšený záznam videa
- Telefon je také tenčí, užší, lehčí a zaoblenější, díky čemuž se v ruce výrazně lépe drží
- Cena na českém trhu startuje na 35 999 korunách, u předobjednávek můžete ušetřit
Na český trh přichází dlouho očekávaný vlajkový smartphone Samsung Galaxy S25 Ultra. Než vám za pár dní přineseme podrobnou recenzi, pojďme se společně podívat na ty nejzásadnější novinky – nejvíce si píšete o testovací fotografie. Během pár dní jsem s telefonem nafotil hned několik snímků v různých scénách a situacích.
Parametry fotoaparátů
Na zádech se opět nachází čtveřice fotoaparátů, přičemž sám Samsung přiznává, že kromě širokoúhlé kamerky (dříve 12 Mpx, f/2.2) jsou po hardwarové stránce stejné jako u loňské generace. Sestava je tedy následující:
- 200Mpx hlavní fotoaparát s 1/1,3″ čipem (pixely o velikosti 0,6µm), vícesměrovým ostřením PDAF a objektivem s optickou stabilizací, světelností f/1.7 a ohniskem 24 mm,
- 10Mpx teleobjektiv s 3× optickým přiblížením (67 mm), optickou stabilizací, světelností f/2.4 a čipem o velikosti 1/3,52″ (pixely 1,12 µm) a ostřením PDAF,
- 50Mpx periskopický teleobjektiv s 5× optickým přiblížením (111 mm), optickou stabilizací, světelností f/3.4 a čipem s velikostí 1/2,52″ (pixely 0,7 µm) a ostřením PDAF,
- nový 50Mpx širokoúhlý fotoaparát s úhlem záběru 120°, světelností f/1.9 a ostřením dual pixel PDAF.
Přestože je po hardwarové stránce většina fotoaparátů totožná s minulou generací, umí z nich telefon „vymáčknout“ lepší výsledky. Disponuje totiž modernějším obrazovým procesorem a také enginem ProVisual, který lépe pracuje s fotografiemi, vylepšuje postprocessing a mnohem lépe pracuje s videem. Například umí v reálném čase rozeznávat statické a dynamické objekty (při záznamu videa) a aplikovat na ně různé úrovně redukce šumu, aby byl výsledek ostrý a přitom plynulý.

Galaxy S25 Ultra v základním nastavení produkuje snímky v 10bitovém HDR, což znamená čtyřikrát bohatší barevné podání. Samsung rovněž slibuje přesnější barvy pleti a více detailů v nočních fotografiích a videích.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 162,8 × 77,6 × 8,2 mm, hmotnost: 218 g, zvýšená odolnost: IP68
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.4, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Pokud jde o natáčení videí, S25 Ultra podporuje záznam až v 8K rozlišení při 30 snímcích za sekundu. Ve 4K máte v profesionálmí režimu dostupných až 120 fps nebo ve standardním režimu až 60 snímků za sekundu s podporou HDR10+. Navíc nově nechybí možnost profesionálního záznamu v 10bitovém formátu Galaxy Log, což ocení především pokročilejší uživatelé.
Galaxy S25 Ultra: jak fotí?
Telefon testuji již zhruba týden a během této doby jsem pořídil první sadu testovacích fotografií, které vám teď rád představím, než připravím podrobný test fotoaparátu do recenze, kde se zaměřím úplně na všechny funkce a režimy.
Hlavní snímač pořizuje pochopitelně perfektní fotografie – za dobrého světla jsou velmi detailní a ostré. Snímky s dynamickou scénou jsou také velice pěkné a líbí se mi přirozené HDR. Fotografie mají obecně dobře zvolený kontrast a přijatelné je i podání barev. Oproti loňskému modelu však rozdíl pouhým okem téměř nepoznáte.
Větších změn jsem si povšiml u „širokáče“, který méně šumí, snímky jsou detailnější a prosvětlenější. Svůj pozitivní dopad to má i do makro snímků, které jsou velice vydařené.
U zoomování jsem žádné výrazné posuny nezaznamenal. Trojnásobný i pětinásobný teleobjektiv fotí parádně a snímky jsou i díky optické stabilizaci pěkně ostré. Nechybí ani 100× přiblížení, ale to považuji spíše za marketingové lákadlo. Nicméně pokud na takto velký zoom potřebujete vyfotit nějaký větší text, telefon to zvládne.
Ještě budu S25 Ultra několik dní testovat a porovnávat s konkurencí, která má nasazenou laťku opravdu vysoko. Zejména mluvím o nedávno testovaném špičkovém fotomobilu Vivo X200 Pro, se kterým jsem nafotil několik podobných scén, byť s odstupem času, ale v několika faktorech nejnovější Samsung ztrácí.
Za tmy jsou snímky excelentní – zejména pokud necháte vše v automatickém režimu nebo použijete přímo noční režim. Já jsem pro srovnání pořídil i několik fotek s vypnutým nočním režimem. Posun je nejznatelnější u širokoúhlého fotoaparátu, který díky lepšímu čipu a objektivu dokáže pořídit výrazně kvalitnější snímky.

Nepřehlédněte
Vyzkoušeli jsme Samsung Galaxy S25 Ultra! Větší displej a ještě chytřejší umělá inteligence
Cena a dostupnost
Galaxy S25 Ultra půjde do prodeje 7. února, předobjednat jej lze již nyní a oficiální ceny celé řady Galaxy S25 pro český a slovenský trh jsou následující:
128 GB | 256 GB | 512 GB | 1 TB | |
Galaxy S25 | 21 999 Kč (899 eur) | 23 999 Kč (959 eur) | 26 999 Kč (1 079 eur) | – |
Galaxy S25+ | – | 28 999 Kč (1 149 eur) | 31 999 Kč (1 269 eur) | – |
Galaxy S25 Ultra | – | 35 999 Kč (1 449 eur) | 39 499 Kč (1 569 eur) | 45 499 Kč (1 809 eur) |
Slovenské ceny zůstaly stejné jako loni, u českých cen došlo k mírnému navýšení, a to z důvodu horšího kurzu koruny vůči euru. Ušetřit lze nicméně v předobjednávkách – kdo si Galaxy S25 Ultra předobjedná do 6. února, získá dvojnásobnou kapacitu úložiště, než kterou si zaplatil.