Domů » Bleskovky » Sony: nové Xperie jsou voděodolné, ale nepoužívejte je pod vodou

Sony: nové Xperie jsou voděodolné, ale nepoužívejte je pod vodou

Společnost Sony představila na veletrhu IFA nové vlajkové smartphony Xperia XZ1 a XZ1 Compact, které se kromě skvělé výbavy pyšní i voděodolností s certifikací IP68. Ta má zajišťovat odolnost vůči vniknutí prachových částic a také vody, je-li zařízení ponořeno v maximální hloubce 1,5 metru pod hladinou po dobu maximálně 30 minut. Pokud tyto podmínky dodržíte, ale stejně se vám do telefonu dostane voda, nejspíše u Sony s reklamací neuspějete.

Sony na svých oficiálních stránkách uvádí podrobné informace, které se voděodolnosti nových (i starších) Xperií týkají. Telefonům podle textu v žádném případě neuškodí procházka v lijáku nebo příležitostné omytí bláta v umyvadle (za předpokladu dokonalého utěsnění krytkami), úplně ponořené pod vodu by však být neměly, zejména pak, jedná-li se o mořskou, slanou, chlorovanou vodu či jakékoliv nápoje a chemikálie. Pokud tyto podmínky porušíte, ztrácí zařízení automaticky záruku.

Sony svoje telefony testuje na voděodolnost laboratorně, a statický pobyt v hloubce 1,5 metru by měly bez problémů zvládnout, při potápění a plavání ve stejné hloubce je však telefon vystaven výrazně vyšším tlakům, které by již ustát nemusel. Japonský výrobce bohužel u předchozích generací svých Xperií voděodolnost propagoval „podvodními“ snímky, v Dubaji dokonce před třemi roky otevřel showroom pod hladinou.

Sony otevřelo v Dubaji obchod pod hladinou: Nabízí v něm voděodolné Xperie

Tato propagace se bohužel proti Sony obrátila, uživatelé (zcela oprávněně) nabyli pocitu, že se s Xperiemi mohou potápět, což pak vedlo k jejich utopení a zamítnutí reklamace. S tím se však američtí majitelé nesmířili a podali na Sony hromadnou žalobu, kterou nyní řeší soudy. Poškození požadují prodloužení záruky u nově zakoupených zařízení, případně navrácení poloviny z původní prodejní ceny utopeného telefonu.

Dokud tedy soud o vině či nevinně Sony nerozhodne (stát se tak má 1. prosince), s žádnou „voděodolnou“ Xperií do vody raději nechoďte.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments