Domů » Bleskovky » Sony: nové Xperie jsou voděodolné, ale nepoužívejte je pod vodou

Sony: nové Xperie jsou voděodolné, ale nepoužívejte je pod vodou

Společnost Sony představila na veletrhu IFA nové vlajkové smartphony Xperia XZ1 a XZ1 Compact, které se kromě skvělé výbavy pyšní i voděodolností s certifikací IP68. Ta má zajišťovat odolnost vůči vniknutí prachových částic a také vody, je-li zařízení ponořeno v maximální hloubce 1,5 metru pod hladinou po dobu maximálně 30 minut. Pokud tyto podmínky dodržíte, ale stejně se vám do telefonu dostane voda, nejspíše u Sony s reklamací neuspějete.

Sony na svých oficiálních stránkách uvádí podrobné informace, které se voděodolnosti nových (i starších) Xperií týkají. Telefonům podle textu v žádném případě neuškodí procházka v lijáku nebo příležitostné omytí bláta v umyvadle (za předpokladu dokonalého utěsnění krytkami), úplně ponořené pod vodu by však být neměly, zejména pak, jedná-li se o mořskou, slanou, chlorovanou vodu či jakékoliv nápoje a chemikálie. Pokud tyto podmínky porušíte, ztrácí zařízení automaticky záruku.

Sony svoje telefony testuje na voděodolnost laboratorně, a statický pobyt v hloubce 1,5 metru by měly bez problémů zvládnout, při potápění a plavání ve stejné hloubce je však telefon vystaven výrazně vyšším tlakům, které by již ustát nemusel. Japonský výrobce bohužel u předchozích generací svých Xperií voděodolnost propagoval „podvodními“ snímky, v Dubaji dokonce před třemi roky otevřel showroom pod hladinou.

Sony otevřelo v Dubaji obchod pod hladinou: Nabízí v něm voděodolné Xperie

Tato propagace se bohužel proti Sony obrátila, uživatelé (zcela oprávněně) nabyli pocitu, že se s Xperiemi mohou potápět, což pak vedlo k jejich utopení a zamítnutí reklamace. S tím se však američtí majitelé nesmířili a podali na Sony hromadnou žalobu, kterou nyní řeší soudy. Poškození požadují prodloužení záruky u nově zakoupených zařízení, případně navrácení poloviny z původní prodejní ceny utopeného telefonu.

Dokud tedy soud o vině či nevinně Sony nerozhodne (stát se tak má 1. prosince), s žádnou „voděodolnou“ Xperií do vody raději nechoďte.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

18 komentářů

 1. Dneska jsem se zbavil Sony Xperie X Compact (než přijde XZ1 a aby neztratila moc na hodnotě), no oficiálně není voděodolná (mimo jdm) a já s ní natáčel videa při koupání v bazénech bez problémů. Takže tak. Ono opatření je proti blbečkům co neumí dovírat krytky nebo jdou s telefonem hlouběji než ten metr a půl.

 2. Chcelo by to aj nejakú hromadnú žalobu v EU nech sa celé sony spamätá s tou klamlivou reklamou.

 3. To Američania sú fakt takí sprostí, že uveria všetkému čo je v reklame? Tak to tu v EÚ by bolo X súdov ohľadom klamlivej reklamy :D
  Osobne som svoju xperiu mal pod vodou viackrát, a nevytopila sa ani raz. U rady Z3 (okrem Z3+) ale chápem že sa rada vytápala…časté konštrukčné vady, uvoľnena úchytka od nabíjacieho portu po čase..

  • Jedna věc je reklama, druhá deklarovaná vlastnost…

  • Ja mel Xperii V, Z1c a Z3c. Az na posledne jmenovanou jsem nemel problemy. Tu posledni jsem utopil a zaruku uznali. Krytky jsem mel dovrene, ale byla tam nejaka vyrobni vada. Takze tenkrat jeste pohoda.

 4. Tak to je dost husté :-) Takže pokud použijí telefon v souladu s IP68, tak je to OK, ale raději bych to dělat neměl, abych nepoškodil telefon.

  • Však Apple to má u svých iPhonu 7 taky tak.

  • Apple si na tom ale oproti Sony nepostavil reklamu. Ač mám Sony fakt rád a se Z1, kterou jsem míval, jsem byl nadmíru spokojen, tak tohle je prostě špatně no…

 5. Z1 i Z Ultra jsem nekolikrat utopil i fotil pod vodou a dodnes v poradku funguji…

 6. Utopil jsem Z1c i Z3c, v obou případech jsem fotil pod vodou, v male hloubce. Zpočátku v pohodě, krásné fotky, pak u obou stejný průběh. Po namočení se začaly sami otevírat aplikace, displej začal problikavat až úplně zhasnul. Krytky dovrene, z Z3c dokonce 14 dní před smrtí vyměněna krytka na reklamaci.. Naštěstí v obouch případech reklamace uznána, vráceny peníze nebo vybrat jiný telefon. Teď mám už 3.compact(x compact) a platil jsem jeden ???? říkal jsem si že bych to tak mohl točit furt, a to už bohužel asi nepůjde, protože X compact nemá dekarovanou IP68, tudíž už nevím s čím to budu chodit reklamovat ????
  Pro upřesnění, z1c jsem reklamoval před rokem a z3c před měsícem, tudíž dlouho po tom co Sony upravilo podmínky a tvrdili že to nebudou uznávat a uznali ????

  • A prave kvuli takovym vycurancum se u Sony dnes neda vyreklamovat utopeni.

 7. Ona je vodotesnost a vodeodolnost. Nic s IP68 bych pod vodu rozhodne nikdy nedaval…

  • A proč ne? :-)
   Mi IP68 zachránilo mobil před utopením. Ne že bych jej dával schválně pod vodu, ale prostě jsem do ní spadl i s mobilem v kapse.

  • Ale to jsi pod vodu nic nedal, to byl jiný problém:)

  • No kromě toho že jsem s ním spadnul do vody a plaval s ním v kapse – nechtěná situace,jsem jej měl mnohokrát také v bazénu pod vodou.

 8. Ved samozrejme. Vodeodolné neznamená vodotesné..

  • Voděodolné se dá uvažoval leda tak o IPx1 až IPx7. Ale u IPx8 už můžeme mluvit o vodotěsnosti…. odolává trvalému ponoření za nějakých podmínek. Takže pozor. Ve skutečnosti je to ale komplikovanější. Každopádně když mi něco může být pod vodou po neomezenou dobu,musí to těsnit. Je to takové slovíčkaření.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).