Sony Xperia XZ1 Compact: nejmenší sympaťák se Snapdragonem 835

Sony v těchto chvílích v rámci veletrhu IFA nepředstavilo pouze smartphone Xperia XZ1 (více informací), ale i jeho zmenšenou variantu XZ1 Compact. Po roční pauze s modelem střední třídy X Compact tak znovu dostáváme do rukou nekompromisní vlajkový model s malým displejem.

Introducing Xperia™ XZ1 Compact – Experience more, in a compact size

Škoda těch rámečků

Hned na první pohled poznáte, že se jedná o telefon Sony – půdorys je striktně obdélníkový bez zaoblených hran, lehce zaoblené jsou pouze delší strany. Horní a spodní strana je kovová (obě tvoří antény), záda a boky jsou pak vyrobeny z plastu zesíleného skleněnými vlákny. Čelní stranu pochopitelně kryje ochranné sklo Gorilla Glass páté generace. Přestože rozličností materiálů se tady nešetřilo, dokázalo Sony opatřit tento telefon odolností s certifikací IP65/68.

Xperia XZ1 disponuje 4,6palcovým displejem s HD rozlišením, což by se mohlo stát zoufale málo, na této úhlopříčce to však stále znamená slušnou jemnost 319 ppi. Bohužel kompaktní rozměry celého telefonu trochu kazí široké rámečky pod a nad displejem, jejich přítomnost alespoň částečně ospravedlňují stereoreproduktory, které mají o 50 % vyšší akustický tlak než u předchozích modelů.

Fotí jako větší brácha

Nad displejem se nachází širokoúhlá 8Mpx selfie kamerka se záběrem až 120°, doplněná o LED blesk. Více parády však udělá hlavní 19Mpx fotoaparát na zadní straně, podporující veškeré funkce, které zvládá Xperia XZ1 – zpomalené záběry v 960 snímících za vteřinu, prediktivní focení, snímání 3D objektů, apod. Zamrzí snad jen absence optické stabilizace, naopak potěší přítomnost hardwarové spouště.

Nejmenší se Snapdragonem 835

Jestli máme z něčeho velkou radost, tak je to přítomnost výkonného čipu Qualcomm Snapdragon 835, což je u telefonu takovéto velikosti něco nevídaného, Xperia XZ1 Compact ve své kategorii jednoduše nemá soupeře. Telefon bude nabízen se 4 GB RAM, 32GB úložištěm a kompletní konektivitou. Akumulátor má kapacitu 2 700 mAh, výdrž a trvanlivost mu budou zajišťovat technologie Stamina a Qnovo Adaptive Charging. Akumulátor se dobíjí USB-C konektorem, nechybí ani 3,5mm jack na sluchátka.

Tip: Kompletní parametry Xperie XZ1 Compact včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

Dostupnost

Sony Xperia XZ1 Compact půjde na trh v září s Andoridem 8.0 Oreo na palubě, nabízena bude v černé, stříbřitě bílé, modré a červánkové barvě. Doporučená koncová cena telefonu pro český trh byla stanovena na 14 990 Kč včetně DPH.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Kapitoly článku