Sony Xperia XZ1: letošní výbava a design z roku 2013

Společnost Sony právě v rámci veletrhu IFA představila své nové mobilní přírůstky pro druhou polovinu letošního roku. Hlavní hvězdou se stal model Xperia XZ1, který navazuje na model Xperia XZ, potažmo vylepšený XZs z počátku letošního roku.

Design a zpracování

Jak jste mohli poznat z nadpisu, vzhledově se u Sony stále nic nemění. Přestože jeho dvorní dodavatel displejů, společnost JDI, již umí vyrobit displeje určené do bezrámečkových telefonů, Sony k jejich použití zatím odvahu nenašlo. Ortodoxní fanoušci designu telefonů Sony zaplesají, milovníci bezezbytku vyplněné čelní strany zapláčou. Xperia XZ1 se podobá několika generacím svých předchůdců, od posledních dvou modelů ji rozpoznáte snad jen díky jinak uloženým proprietám fotoaparátu (blesk a ostření) v blízkosti jeho čočky.

Tělo Xperie zpevňuje ocelový rám po obvodu, čelní i zadní plocha je pokryta ochranným sklem Gorilla Glass 5, tento slepenec se navíc pyšní odolností IP65/68. Největší část čelní strany patří 5,2″ Triluminos displeji s Full HD rozlišením a podporou zobrazení HDR obsahu, pod a nad ním najdeme stereoreproduktory s podporou Hi-Res audia. Čtečka otisků našla svůj domov tradičně na pravé straně zařízení v zamykacím tlačítku, dvojklávesa pro změnu hlasitosti se oproti minulé generaci naštěstí přesunula nad ni.

Nekompromisní fotograf

Kromě těchto tlačítek se na pravé straně nachází i hardwarová spoušť fotoaparátu, za kterou musíme rozhodně dát Sony palec nahoru. Toto tlačítko může „odpalovat“ snímky buď z čelní 13Mpx kamerky s bleskem, nebo z hlavního 19Mpx fotoaparátu. Jedná se o stejný fotoaparát, který se nachází v Xperii XZ Premium nebo XZs, tudíž se můžeme těšit na záznam slow motion videa v 960 fps, byť stále pouze pro malý okamžik (více informací).

Nechybí ani prediktivní snímání, které ukládá zajímavé věci do mezipaměti ještě předtím, než zmáčknete spoušť. Novinkou je funkce Autofocus burst, která inteligentně sleduje fotografovaný objekt a upravuje zaostření. Díky ní zůstanou snímky pohybu ostré. Samozřejmostí je záznam videa ve 4K, naopak stále nedošlo na optickou stabilizaci, telefon si musí vystačit pouze s elektronickou.

Zcela nová funkce je 3D Creator, která slouží ke skenování vysoce kvalitních 3D objektů. V nabídce jsou 4 režimy: skenování hlavy, obličeje, jídla a volné skenování, přičemž každý z režimů má svého vlastního průvodce, který usnadňuje použití. Skeny pak lze ukládat, sdílet nebo rovnou poslat do 3D tiskárny.

Pořádné dělo

Motorem Xperie XZ1 je čipset Qualcomm Snapdragon 835, díky čemuž novinka dorovná benchmarkový peloton. Procesoru jsou k ruce 4 GB RAM, pro ukládání dat poslouží 64GB úložiště. Nechybí ani plná konektivita (Wi-Fi, Bluetooth, LTE, NFC), nedostalo se pouze na infraport. Akumulátor v útrobách telefonu má kapacitu 2 700 mAh a lze jej dobíjet USB-C konektorem, bezdrátové nabíjení bohužel chybí, naopak chválíme Sony za přítomnost 3,5mm jacka na sluchátka. O dlouhou výdrž se tradičně bude starat režim Stamina, o dlouhou životnost baterie zase technologie Qnovo Adaptive Charging.

Tip: Kompletní parametry Xperie XZ1 včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

Do prodeje s Oreem

Xperia XZ1 půjde do prodeje již v září v modré, růžové, stříbrné a černé barvě, operačním systémem bude nedávno představený Android 8.0 Oreo. Doporučená koncová cena telefonu pro český trh byla stanovena na 16 990 Kč včetně DPH.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku