TOPlist

Xperia XZ Premium zvládne slow-motion při 960 fps, má to ale jeden háček

Společnost Sony před měsícem představila nový fotočip pro smartphony Xperia XZ Premium a Xperia XZs, který díky vestavěné paměti zvládá ukládat Full HD video až ve 960 snímcích za vteřinu. Taková kadence snímků však vyžaduje nejen rychlou, ale hlavně velkou paměť. Právě její kapacita je u nového fotočipu limitující, super Slow motion si tak u nových Xperií užijete pouze ve velmi krátkých sekvencích.

Kontinuálně je čip připraven na záznam Full HD videa ve 120 snímcích za vteřinu. Pro záznam Super Slow motion videa je ve fotoaplikaci připraveno speciální tlačítko, po jehož stisknutí se začnou ukládat snímky s osmkrát vyšší kadencí do vlastní paměti fotočipu. Ta však ve svých 128 MB „udrží“ pouze 0,182 vteřin reálného času, tedy necelou pětinu vteřiny.

https://www.youtube.com/watch?v=z-MQ6UKVYlU

Tato kratičká sekvence pak ve zpomaleném videu spuštěném ve 30 snímcích za vteřinu trvá necelých 6 vteřin. Při nahrávání videa je možné tlačítko Super Slow motion stisknout opakovaně (jakmile se znovu po uvolnění paměti objeví), je však nutný velmi dobrý cit pro „odpálení“.

Nízká kapacita DRAM na fotočipu však není jediným limitujícím faktorem pro tvorbu Super Slow-motion videí, kvůli zvýšené citlivosti fotoaparátu (ISO) je výrazně ovlivněna kvalita obrazu, z tohoto důvodu je pro zachycení sekvencí v 960 snímcích za vteřinu nutný dostatek světla.Nepřehlédněte

Sony Xperia XZ Premium: Snapdragon 835, 4K HDR displej a slow motion v 960 fps

Nemůžeme se dočkat, až se k nám Xperia XZ Premium dostane do redakce, a budeme moci schopnosti jejího fotoaparátu vyzkoušet na vlastní kůži.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku