Domů » Bleskovky » Ředitel polské pobočky Huawei byl zatčen kvůli podezření ze špionáže

Ředitel polské pobočky Huawei byl zatčen kvůli podezření ze špionáže

I přestože má společnost Huawei za sebou velmi úspěšný rok, alespoň co se počtu prodaných smartphonů týče, její budoucnost bude hodně ovlivněna kauzami, které vyvolávají tajné bezpečnostní služby po celém světě. Huawei je podle nich až příliš úzce napojená na čínskou vládu, což může (ale nemusí) být v budoucnu vážnou bezpečnostní hrozbou.

Huawei: s našimi zařízeními jsme nikdy neměli vážný bezpečnostní incident


Ředitel prodeje polského Huawei zatčen

Některé země se snaží chránit doporučeními či rovnou zákazy používání produktů Huawei, kromě toho dochází k zatýkání některých vrcholových představitelů čínské společnosti. Na konci loňského roku byla v Kanadě zatčena finanční ředitelka a zároveň dcera zakladatele značky Meng Wan-čou, podobný případ se nyní odehrál u našich sousedů, kdy došlo k zatčení ředitele prodeje polské pobočky.

Ten se měl podle polské civilní kontrarozvědky dopustit blíže nespecifikované špionáže proti Polsku ve prospěch čínských tajných služeb. Spolu s ním byl obviněn i polský státní příslušník, který dříve sloužil jako agent mezinárodní bezpečnostní agentury, v posledních letech však byl zaměstnán u operátora Orange. Oba dva byli vzati do tříměsíční vazby, pokud se jejich vina prokáže, hrozí jim až desetileté vězení. Tajná služba prý nashromáždila velké množství důkazů, které budou v následujících týdnech vyhodnocovány.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
htcjirka
Uživatel
htcjirka

No, heleme se. A to tu pár „odborníku“ tvrdilo a kasalo se, jak je Huawei fajn a jak jsou všichni na něj neprávem oškliví, i ty zlé USA. :-D

tomas
Anonym
tomas

Jirko. A ked prisli na to ze usa odpocuva, zatkli niekoho? Rozviazali eu s usa priateľské vzťahy? Tak to ma byt. Ked sa prekaze vina ma byt trest. Pre každého. Som zvedavy ci sa vYna naozaj preukaze a ci dostanú 10 rokov a ci to bola špionáž pre vladu. A nie pre niekoho iného.

uni
Uživatel
uni

A vyjádření našeho pana prezidenta?

Mlok
Anonym
Mlok

To někoho opravdu zajímá jaký ten zm.d má názor? A to víte že má huawei smlouvu s hradem na propagaci jejich výrobků?

Tade
Anonym
Tade

Názor hradní trosky každý zná. Ten se už jen rozhoduje, jestli ohne záda víc před Ruskem nebo Čínou…

Franta Tyčka
Anonym
Franta Tyčka

Moc dobře ví co dělá.
On už se toho zúročení náskoku nedožije, ale ty to poznáš do deseti let.
Čína a Indie.

Vamez
Anonym
Vamez

Kde ze to rikali, ze prece nic takového neprobíhá??

Vamez
Anonym
Vamez

Pověz nám: kde co probíhá? Jak konkrétně to Huawei jako společnost udělala? Co bylo cílem? Čeho se to týká? Udělal to zaměstnanec nebo firma? Udělal to přes telephony uživatelů nebo síťovou infrastrukturu? Může za to oddělení CBG nebo EBG? … Nebo je to prostě o tom, že zatkli číňana, který pracuje v Huawei, že dělá špionáž? Asi jako kdyby zatkli tebe, že makáš pro LG a byl by to problem LG a né tvůj…chápeme logiku?

Franta Tyčka
Anonym
Franta Tyčka

Tohle má režim.
V obecním rozhlase, nebo na TV Barrandov to nedávají.
Ani u soudu by jsi u toho nebyl.
Jsi s touto odpovědí cajk?
Nebo máš stále ještě pocit, že je to veřejná informace?

Jj
Anonym
Jj

Jak může být někdo tak mocně hloupý, asi by ho nezavřeli jen proto že pracuje pro nejakou firmu, jistě k tomu vedlo šetření a důkazy, bez důkazů totiž neni možné aspoň v EU někoho zadržet..

tomas
Anonym
tomas

Jj.. Ale je mozne zatknut. Je vo vysetrovacej vezbe na tri mesiace kym sa niečo nepotvrdí. Co moze byt ale aj nemusí pravda. Este odsúdený neboli. V rámci strašenia sveta to staci aj ked by sa nic nepreukazalo.