Domů » Bleskovky » Finanční ředitelku Huawei zadržela kanadská policie

Finanční ředitelku Huawei zadržela kanadská policie

Finanční ředitelka společnosti Huawei Meng Wan-čou byla v sobotu ve Vancouveru zadržena kanadskou policií. O její vydání usilují sousední Spojené státy, které ji viní z porušování protiíránských sankcí. V reakci na tuto událost se opět zvýšilo napěti mezi USA a Čínou, které dočasně zmírnila dohoda ze summitu G20.

Mengová je nejen finanční ředitelkou společnosti, ale také dcerou jejího zakladatele Žen Čeng-feje. Proti jejímu zatčení se již ohradilo čínské ministerstvo zahraničí. Huawei poskytlo vyjádření, ve kterém uvádí, že si nejsou vědomi jakéhokoliv protiprávního jednání ze strany Mengové a zároveň věří, že se situace brzy vyjasní.

Problémy nejen ve světě

Zpráva o zadržení vysoce postavené manažerky přichází ve chvíli, kdy čínský telekomunikační gigant čelí řadě problémů, mimo jiné výzvě k jejímu bojkotu ze strany USA, nebo odmítnutí novozélandské vlády. Jmenovatelem těchto problémů je propojení firmy s čínskou vládou.

Huawei ale nemá problémy s bezpečností jen ve světě, má je i u nás. Už v roce 2014 ve své zprávě civilní kontrarozvědka BIS uvedla, že spatřuje riziko v činských telekomunikačních společnostech ZTE a Huwei. V zprávě za minulý rok věnují rozvědčíci roustoucím aktivitám Číny celou jednu sekci. Podle informací serveru Lupa.cz navíc Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost připravuje kroky k omezení aktivit společnosti Huawei ve strategických projektech.

Alex Mensatoris

Externí redaktor SMARTmania.cz, kterého baví moderní technologie a marketing. Toho času student vysoké školy.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments