Domů » Bleskovky » Finanční ředitelku Huawei zadržela kanadská policie

Finanční ředitelku Huawei zadržela kanadská policie

Finanční ředitelka společnosti Huawei Meng Wan-čou byla v sobotu ve Vancouveru zadržena kanadskou policií. O její vydání usilují sousední Spojené státy, které ji viní z porušování protiíránských sankcí. V reakci na tuto událost se opět zvýšilo napěti mezi USA a Čínou, které dočasně zmírnila dohoda ze summitu G20.

Mengová je nejen finanční ředitelkou společnosti, ale také dcerou jejího zakladatele Žen Čeng-feje. Proti jejímu zatčení se již ohradilo čínské ministerstvo zahraničí. Huawei poskytlo vyjádření, ve kterém uvádí, že si nejsou vědomi jakéhokoliv protiprávního jednání ze strany Mengové a zároveň věří, že se situace brzy vyjasní.

Problémy nejen ve světě

Zpráva o zadržení vysoce postavené manažerky přichází ve chvíli, kdy čínský telekomunikační gigant čelí řadě problémů, mimo jiné výzvě k jejímu bojkotu ze strany USA, nebo odmítnutí novozélandské vlády. Jmenovatelem těchto problémů je propojení firmy s čínskou vládou.

Huawei ale nemá problémy s bezpečností jen ve světě, má je i u nás. Už v roce 2014 ve své zprávě civilní kontrarozvědka BIS uvedla, že spatřuje riziko v činských telekomunikačních společnostech ZTE a Huwei. V zprávě za minulý rok věnují rozvědčíci roustoucím aktivitám Číny celou jednu sekci. Podle informací serveru Lupa.cz navíc Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost připravuje kroky k omezení aktivit společnosti Huawei ve strategických projektech.

Alex Mensatoris

Externí redaktor SMARTmania.cz, kterého baví moderní technologie a marketing. Toho času student vysoké školy.

19 komentářů

 1. Karel (neregistrovaný)

  Bylo by dobře, abychom se v nadcházející bitvě přidali na stranu vítěze.

 2. čenda (neregistrovaný)

  No jo APPLE má dlouhý prsty a konkurence se nehodí.

 3. V Kanadě spíše BB ne?

  • shepii (neregistrovaný)

   „O její vydání usilují sousední Spojené státy“ Nechci ti radit, ale kdybys víc četl, tak bys tady možná byl za menšího blbce…

 4. Huawei je jedna z nejodpornějších firem světa mobilních technologií. Komunistický xindl od kterého bych si nekoupil ani redukci.

  • Martin (neregistrovaný)

   Ty musíš mít dost smutný život, že píšeš tento druh zpráv. Mrzí mě to, snad bude lépe ve 2019, tak šťastné a veselé a ať se daří :-)

   • Diky a nápodobně – šťastné a veselé! A pokud možno bez dárečků od Huawei .-)

  • Pete (neregistrovaný)

   Ty idiote,USSÁKŮm jde o to poškodit Čínu,vyvolat napětí,odradit ostatní státy od obchodování s Čínou.Nějak to zabalit musí,faktem je, že za pár let se Čína těch nabubřelých tupců nebude na nic ptát,zatím je to klidná síla,čas pracuje pro ni…..

  • shepii (neregistrovaný)

   Chápu, s frustrací se těžko bojuje, ale neboj, časem si zvykneš. ;)

  • Remi (neregistrovaný)

   Aspoň někdo rozumný…

 5. NOname (neregistrovaný)

  Naprosto souhlasim s JP23 ?

 6. Petr (neregistrovaný)

  Jako huawei ted prockem uvedl fakt peknej produkt :) to jestli sachujou s financema ja nevyresim a ani to soudit nebudu. A jestli jsou schopny smirovat moje konkretni data :D trosku nevim jestli by jim na neco byli :D

  • shepii (neregistrovaný)

   No tvoje data třeba ne, stejně tak jako moje, ale třeba místní fanatici jsou samý ředitel a vrcholový manažer, samá citlivá data o které se opírá přinejmenším celý svět.

  • Tak, ta data nemusí mít cenu pro mě, ale pro toho, komu je prodají… Musíš vidět věci komplexně ?

   • Mag.net (neregistrovaný)

    Jako třeba že by na tebe cílili reklamu na bazary?

   • shepii (neregistrovaný)

    A o čem asi píšu to komplexi, to je snad logické. 99% uživatelů má ve smartphonu citlivá data ve formě fotky milenky, manželky, … Ta budou zajímavá maximálně pro někoho z rodiny. A pokud jde o služební smartphony, tak tam nad zabezpečením ty jako zaměstnanec přemýšlet nemusíš – volbu, kterou stejně neovlivníš, za tebe udělal zaměstnavatel. Takže ne, tvoje fotky z dovolené na Mácháči opravdu nikoho zajímat nebudou. ;)

 7. len na okraj
  za prvé zatknutá bola pre podozrenie že Huawei obchoduje s Iránom nie pre sledovanie alebo zhromažďovanie informácii od majiteľov telefónov, to si uvedomte
  za druhé s kým obchoduje USA na blízkom východe USA je každému jasne ako aj vlažná reakcia USA na vraždu novinára zo Saudskej Arábie . pre JP 23 všetko je to len politika a peniaze(JP23 a ty si súčasťou hry mocných) a hrá sa vplyv na Blízkom východe
  za tretie veriť USA že Irán je nepriateľ je asi tak naivné ako tvrdenie USA že Sadám mal zbrane hromadného ničenia USA sa drží starého hesla platného už od starého Ríma rozdeľuj a panuj a ked sa blízkom vid akože arabská jar

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *