Domů » Recenze » Recenze Honor 9: skvělá výbava za dostupnou cenu

Recenze Honor 9: skvělá výbava za dostupnou cenu

Honor 8 (recenze) a Honor 8 Pro (recenze), které jsme recenzovali začátkem letošního roku, lákaly především na poměr ceny a výkonu. Uběhlo pár měsíců a je tu nástupce, pyšnící se neotřelým designem, skvělou výbavou a velice zajímavou cenou. Jak nový model uspěl v praxi? Na to vám odpoví naše recenze.

Video recenze Honor 9

Honor 9: recenze

Pevný, bytelný a navíc i pěkně vypadá

Telefon k vám dorazí v kompaktní krabičce a kromě samotného zařízení v ní naleznete nabíjecí adaptér, datový kabel s konektorem USB typu C, potřebnou literaturu a malý bonus v podobě průhledného plastového obalu. Dodané pouzdro hodnotím velice kladně, neboť výborně sedí, kryje všechny choulostivé části a nenarušuje reprezentativní vzhled zařízení. Nevýhodou však je velká náchylnost krytu ke škrábancům.

Zařízení jako celek působí velice luxusním dojmem. Záda pokrývá jednolité sklo, které chrání dvojici fotoaparátů, senzor laserového zaostřování a duální přisvětlovací diodu. Ačkoliv vypadají záda krásně, každý otisk si bohužel pamatují a čištění bude váš denní chléb.

Základem bytelné konstrukce je hliníkový rám, ve kterém jsou vložena kovová boční tlačítka na ovládání hlasitosti a tlačítko na zapnutí či vypnutí telefonu – jejich stisk je výborný a jistý. Pokud se podíváte na spodní stranu, spatříte zde otvor na 3,5mm jack, konektor USB-C sloužící na nabíjení telefonu a 7 malých otvorů, pod kterými se ukrývá výtečný mono reproduktor. Zvuk je výrazný, hlasitý a nechybí ani kvalitní podání basové složky. Stejně dobře je na tom i výstup na sluchátka – zvuk je jedním slovem perfektní v každém podání.

Celkově se telefon, i díky použitému kompaktnímu displeji a tenkým rámečkům, ovládá pohodlně a zaoblené hrany pevnému úchopu jen prospívají. Mínusem jsou akorát hladká záda, která kloužou a jsou dokonalým magnetem na otisky prstů. Častému čistění a leštění se tedy rozhodně nevyhnete.

Displej: běžný standard

Přední straně vévodí nádherný 5,15palcový IPS displej s Full HD (1 920 x 1 080 px) rozlišením krytý starším sklíčkem Gorilla Glass 3. generace – jemnost činí 428 pixelů na palec. Displej má výborné pozorovací úhly, barvy jsou přirozené a pestré. Pokud by však bylo pro někoho barevné podání přeci jen nedokonalé, teplotu jednotlivých barev si lze upravit v nastavení.

Přestože telefon nedisponuje funkcí Always On, nad displejem v telefonním sluchátku je ukrytá výrazná signalizační dioda. Bohužel si ji nelze nijak přizpůsobit. Pod displejem jsou přítomny dvě senzorové klávesy tvořené dvěma drobnými podsvícenými tečkami. Podsvícení by mohlo být výraznější, aby byly klávesy lépe viditelné. Na druhou stranu, po pár dnech se nebudete na klávesy ani dívat a vše zvládnete mačkat naslepo.

Třetí ovládací tlačítko zde zastává velice rychlá čtečka otisků prstů. Její rychlost je srovnatelná se čtečkou „konkurenčního“ Huawei P10, a jen pro připomenutí, čtečka „pédesítky“ hravě strčí do kapsy veškerou konkurenci. Odemčení telefonu otiskem je okamžité a s rozpoznáním nemá Honor 9 sebemenší problém. Zaváhání nebo problém s rozpoznáním majitele jsem zaznamenal akorát s mokrými prsty.

Specifikace: to nejlepší z Číny

Srdcem přístroje je osmijádrový čipset Kirin 960, jehož výrobu má na starosti sama společnost Huawei. Procesoru sekunduje dnes již standardní 4GB RAM, ze které si systém při běžném provozu vezme něco přes polovinu. Nutno podotknout, že použitý čipset není žádné ořezávátko, v benchmarku AnTuTu obdržel přes 148 tisíc bodů.

Na telefonu spustíte vše, co si zamanete a problém nebudete mít ani s nejnáročnějšími hrami. Při nich se však telefon mírně zahřívá v horní části. Nejde ale o nic strašného, teplota je stále v přijatelných mezích. Na hry a uživatelská data je připraveno velké 64GB úložiště, z něhož si systém ukousne přibližně 15 GB. Komu by to bylo málo, prostor může rozšířit microSD kartami.

Nedostatkem může být ukládání aplikací přímo do interního úložiště, na kartu je přesunout nelze. V neposlední řadě se také hodí zmínit, že slot na paměťové karty je hybridní, nelze do něj tudíž vložit dvě nanoSIM karty a microSD zároveň – při instalaci karty přicházíte o druhý slot na SIM kartu.

Tip: Kompletní parametry Honoru 9 včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

Baterie: dva dny vydržet dokáže

Uvnitř Honoru 9 se nachází 3 200mAh baterie, což je vzhledem k velikosti zařízení (147.3 x 70.9 x 7.5 mm) a úhlopříčce displeje mírně nadstandardní hodnota. V praxi se kapacita projevuje pozitivně a telefon dokáže vydržet dva lehčí pracovní dny. Pokud dáte telefonu pořádný „záhul“, ve štychu vás nenechá, ale večer už bude žadonit o připojení k nabíječce. I přesto jsem však byl výdrží mile překvapen, čekal jsem horší výsledky.

Dobrým benefitem je podpora rychlého nabíjení. Z 10 na 100 % dobijete telefon přibližně za 1 hodinu a 40 minut.

Optimalizovaný Nugát s Emotion UI

Základem Honoru 9 je operační systém Android v jeho sedmé verzi, uživatelské prostředí pak má na starosti EMUI 5.1. Pouhým letmým pohledem však zjistíte, že je vzhled prostředí na míle vzdálen od referenční nadstavby Googlu. To však není na škodu. Reakce telefonu jsou rychlé a v průběhu poměrně dlouhého testování jsem nezaznamenal zaváhání nad žádným úkonem ba ani pád jakékoliv aplikace či hry. Optimalizace je na výborné úrovni.

Nadstavbu je jednoduše radost používat a nenalezl jsem nic, s čím bych měl problémy nebo co by mi na celkovém vzhledu prostředí vadilo.

Co se funkcí týče, za zmínku stojí například funkce PrivateSpace, pomocí které si můžete oddělit soukromý život od toho pracovního. Pokud si do telefonu naskenujete dva prsty, každému otisku můžete přiřadit jiného uživatele. V praxi se dá funkce využít například tak, že odemknutí levým ukazováčkem načte telefon prostředí s vašimi soukromými daty a pravý ukazováček načte zase prostředí korporátní. Stejně tak můžete oddělit prostředí pro vaše ratolesti nebo partnera.

Další zajímavostí je tvorba screenshotů klouby prstů. Pouhým přejetím kloubu po telefonu můžete vytvořit screenshot libovolného tvaru, dvojím klepnutím pořídíte snímek celé obrazovky, dvojím silným klepnutím dvěma klouby spustíte nahrávání a silným klepnutím a nakreslením písmene S pořídíte posuvný snímek obrazovky. Vše funguje velice spolehlivě.

Do třetice jsem si oblíbil možnost rychlého spuštění svítilny, kalkulačky, stopek, čtečky QR kódu či aplikace pro záznam zvuku přímo z uzamčené obrazovky – kýžené položky lze vytáhnout tahem prstu ze spodní strany obrazovky, podobně jako je tomu u zařízení s iOS.

Fotí i natáčí skvěle

Stejně jako jsem si pochvaloval fotoaparáty u Huawei P10, je tomu i u námi testovaného Honoru 9. Na zadní straně se nachází dvojice fotoaparátů, z čehož jeden nabídne 12Mpx RGB (barevný) a druhý 20Mpx monochromatický (černobíly) snímač. Světelnost je mírně horší, a to přesně f/2.2. Oba fotoaparáty pak doplňuje výkonná dvoutónová přisvětlovací dioda a laserové ostření, které mimochodem odvádí výbornou práci. A to nejlepší na konec, oba fotoaparáty z těla telefonu nevyčnívají, vše je pěkně zarovnané.

Pryč s technickými parametry, jaká je praxe? Jako první se musím pozastavit u prostředí aplikace fotoaparátu. Rozhraní je velice jednoduché, efektivní a hlavně funkční. Tahem prstu zleva doprava vysunete nabídku s růžnými režimy, opačným pohybem se dostanete do nabídky nastavení parametrů pořizovaných snímků. Vypíchnout si zaslouží především možnost změny hloubky ostrosti, portrétní mód s možností zkrášlení, pořizování živých fotografií či 3D snímání obličeje.

Fotografie pořídíte v maximálním rozlišení 20 Mpx avšak pokud budete chtít využít dvojnásobného bezztrátového optického zoomu, spokojit se budete muset „pouze“ s rozlišením 12 Mpx.

Produkované fotografie jsou celkově na vysoké úrovni a Honor 9 by se rozhodně nebál jít do boje například proti vlajkové lodi společnosti Apple, tedy iPhonu 7 Plus. Fotografie mají výborné barvy, jsou plné detailů a fotoaparát podává konstantní výsledky. Já jsem byl nadmíru spokojen.

O něco horší je to při fotografování za zhoršených světelných podmínek, za což může pravděpodobně horší světelnost objektivu, přesto jsou výsledky navzdory tomuto technickému nedostatku výborné a celkově se může fotoaparát řadit k těm nejlepším na trhu. Téměř na jedničku funguje i již zmíněný portrétní mód, občas má ale problémy se správným rozmazáním pozadí a může se stát, že vám část obličeje (velice často vlasy) rozmaže i s pozadím.

Dvojnásobný zoom

Kromě kvalitních snímků dokáže Honor 9 produkovat i kvalitní video. Zařízení dokáže natáčet ve 4K při 30 snímcích za sekundu, případně ve Full HD při 60 fps. Samozřejmostí je také podpora natáčení zpomaleného videa, avšak s horšími 120 snímky za sekundu a jen v HD rozlišení.

K natáčení videí nemám žádné výhrady, přeostřování je rychlé a funkční, reakce telefonu na přechody světel bleskové a výsledná videa za to jednoduše stojí.

Honor 9: camera demo (Full HD)

V neposlední řadě je nad displejem telefonu přítomna 8Mpx selfie kamerka se světelností f/1.9, která taktéž podává výborné a konstantní výsledky. Pro nejlepší fotografie však v tomto případě doporučuji vypnout portrétní režim, který si není při focení tak jistý, jako dvojice zadních fotoaparátů. Výsledky jsou ale výborné a selfie vypadají velice dobře.

4K záznam s H.265 kodekem a problémy při zpracování videa

Pozor ale, při 4K záznamu videa Honor 9 používá HEVC (H.265) kodek, který nabízí skvělou kvalitu obrazu při menší datové náročnosti, než je tomu například u často využívaného H.264. V tuto chvíli s ním ale můžete narazit u řady nástrojů pro stříhání videa. Neporadí si s ním ani Final Cut X či iMovie, a chybu při nahrávání zahlásí i YouTube. Zajímavé ale je, že Twitter či Instagram s tímto kodekem nemá sebemenší problém.

handbrake_h265prevod
HandBrake je skvělý nástroj, který vám pomůže s převodem z kodeku H.265 na H.264 :-)

Stejný kodek používá například i Huawei Mate 9 (recenze), přičemž minuta záznamu 4k videa má v průměru okolo 220 MB, zatímco při použití H.265 kodeku je to okolo 330 MB. Pokud při zpracování videa z Honoru 9 narazíte na komplikace, doporučujeme pro převod do nějakého stravitelného formátu použít francouzský open-source nástroj HandBrake, který je dostupný pro Windows i Mac.

V něm si stačí vytvořit nový profil s použitím maximálního rozlišení ze zdrojového souboru, který následně použijete pro export skrze H.264 kodek. Případně také HEVC videa můžete stříhat přímo na telefonu – dodávaný editor videa si s nimi bez problémů poradí, ale není to samozřejmě tak pohodlné, jako na počítači. V případě, že budete nahrávat ve Full HD či nižším rozlišení, žádné komplikace vás nečekají, u těchto rozlišení se totiž používá H.264ka.

Závěrečné hodnocení recenze Honor 9

Nástupce Honoru 8 (Pro) se vyvedl a do kolen také sráží svého nepřímého konkurenta Huawei P10 (recenze), oproti kterému má pár praktických vylepšení a výrazně nižší cenovku. Honor 9 lze zakoupit za 12 990 Kč, což z něj dělá adepta na jedno z nejlepších zařízení ve vyšší třídě v poměru cena/výkon. Na léto navíc k telefonu v časově omezené akci získáte zdarma fitness náramek Band 3 (více informací).

Telefon nabízí neotřelý a oku lahodící design, ač možná mírně nepraktický, ultrarychlou čtečku otisků prstů, výborný displej, povedené fotoaparáty a solidní porci výkonu, a to vše za cenu o 2 000 Kč menší, než v případě Huawei P10, který je Honoru 9 velice podobný.

Do hry vstupuje také rok a půl starý Galaxy S7, lze dnes získat za podobnou cenu a který nabízí velmi zajímavé parametry i atraktivní design. Celkově však není Honoru 9 moc co vytýkat a novinka má dobře našlápnuto na to zatopit veškeré konkurenci. Já jsem byl s tímto telefonu velice spokojen, a to i po stránce konstrukční a softwarové. Vše pěkně lícuje, telefon je pevný, bytelný a nikde nic nevrže, aplikace běží a nepadají a vše funguje tak, jak má.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Pokud se poohlížíte po pěkném telefonu, který by vám měl vydržet delší dobu a přitom nechcete podporovat konkurenci s mnohdy nesmyslně nastavenou cenovou politikou, Honor 9 je jasnou volbou a jsem si jist, že vás nezklame.

Honor 9

8.3

design a zpracování

8.6/10

výkon a optimalizace

8.7/10

hardwarová výbava

8.3/10

kvalita fotografií a videa

8.4/10

výdrž baterie

7.6/10

Klady (+)

 • kvalitní zpracování
 • aktraktivní design
 • dostatečný výkon
 • výborné fotoaparáty
 • blesková čtečka otisků
 • dobrá optimalizace systému

Zápory (–)

 • telefon klouže po hladkém potvrchu
 • tělo není voděodolné
 • usazování otisků prstů

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

2 komentářů

 1. Když jste přes HandBreak konverzovali h.265 na h.264, jak se zvětšilo video?
  Na h.265 přechází iOS 11, bylo by divné, kdyby na to např. YT nebyl připravený…

 2. Není o čem diskutovat. Ta mě super telefon, od super značky, se super výbavou a za super cenu!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).