TOPlist

Převratná technologie vytvoří pitnou vodu za pár minut. Stačí jen speciální prášek a slunce

skupina lidí nesoucí vodu v africe
  • Pitná voda je na řadě míst ve světě velký luxus
  • Vědci ze Stanfordské univerzity přišli na způsob, jak ze znečištěné vody udělat pitnou během několika minut
  • Vytvořili speciální prášek, který za pomoci slunce reaguje s vodou

Čistou a pitnou vodu považujeme v našich zeměpisných končinách za naprostý standard. Zatímco ale my pitnou vodou splachujeme na záchodě či s ní myjeme auta, v některých částech světa je snadno dostupná čistá voda z žánru sci-fi. Nejen těmto lidem se vědci ze Stanfordské univerzity pokouší vylepšit kvalitu života pomocí vědy, konkrétně speciálního prášku, který za pomocí slunečního svitu zbaví vodu škodlivých bakterií během pár minut.

„Nemoci přenášené vodou mají na svědomí 2 miliony úmrtí ročně, většina z nich se týká dětí mladších 5 let,“ uvedl spoluautor studie Tong Wu, bývalý postdoktorand v oboru materiálové vědy a inženýrství (MSE) na Stanford School of Engineering. „Věříme, že naše nová technologie usnadní revoluční změny v dezinfekci vody a inspiruje další inovace v této vzrušující interdisciplinární oblasti,“ dodal. Výzkumníci zdůrazňují, že stávající metody úpravy vody zahrnují používání chemických látek, které mohou při vystavení ultrafialovému světlu produkovat toxické vedlejší produkty. Tyto způsoby nejsou vhodné, neboť takto vyčištěná voda vyžaduje další zpracování, případně přístup k elektřině.

Cui water disinfection may 2023
Princip fungování čistícího prášku

Nový prášek nicméně funguje na principu absorbce UV záření a vysokoenergetického viditelného světla ze slunce. Prášek se skládá z nanovloček oxidu hlinitého, sulfidu molybdeničitého, mědi a oxidu železitého. Když katalyzátor sulfid molybdeničitý/měď absorbuje fotony ze slunce, funguje jako polovodičový/kovový přechod. Fotony díky tomuto uvolňují elektrony, které interagují s blízkou vodou a vytvářejí peroxid vodíku a hydroxylové radikály. Tyto molekuly kyslíku jsou pro bakterie velmi škodlivé, poškozují jejich buněčné membrány a rychle je usmrcují.



zipline



Nepřehlédněte

Unikátní dron slibuje plně autonomní doručování. Balíček spustí na laně a sám se dobije

„Použili jsme jen malé množství těchto materiálů,“ řekl hlavní autor Yi Cui, profesor Fortinet Founders of MSE a Energy Science & Engineering na Stanford Doerr School of Sustainability. „Použité materiály jsou levné a poměrně hojné. Klíčovou inovací je, že po ponoření do vody fungují všechny společně. Životnost peroxidu vodíku a hydroxylových radikálů je velmi krátká, takže pokud okamžitě nenajdou bakterie, které by mohly oxidovat, chemické látky se rozpadnou na vodu a kyslík během několika sekund, takže vodu můžete ihned vypít,“ dodal Cui. Pokud se tato technologie dostane rychle do praxe, mohla  by změnit kvalitu života lidí po celém světě.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku