Unikátní dron slibuje plně autonomní doručování. Balíček spustí na laně a sám se dobije

zipline
  • Zipline představilo nového drona P2
  • Ten už balíčky neshazuje, ale spouští dolů na laně ve speciálním boxu
  • Do ostrého provozu by se mohly drony dostat už v příštím roce

Postupující automatizace a robotizace bude mít vliv na celou řadu pracovních pozic, doručování balíčků nevyjímaje. Co je momentálně lidskou činností, by v budoucnu mohlo být plně v režii autonomních dronů, například těch od Zipline. Společnost nyní představila novou generaci elektrických autonomních dronů Zipline P2, které slibují mnohem přesnější doručování zásilek k domovům zákazníků.

Zatímco v současné době musí drony s balíčkem buďto přistát přímo na pozemku, nebo shodit zásilku padákem, nový typ dronu od Zipline na to jde jinak – balíček spustí na místo v malém boxu připevněném na laně s vysokou přesností, následně jej zanechá na místě a box opět vytáhne zpět nahoru. Díky tomuto řešení může být dron nejen velmi přesný v doručení, ale zároveň nemusí klesat do blízkosti místa doručení.

„Stejně jako moderní automobily používají senzory a kamery, aby porozuměly okolnímu světu, i náš dron bude mít na palubě řadu senzorů včetně GPS a vizuálních senzorů, které bude používat k manévrování a k zajištění toho, aby se na místě doručení nenacházely děti, psi nebo jiné překážky,“ řekl pro TechCrunch Jo Mardall, vedoucí inženýrského oddělení společnosti Zipline.

zipline 2
Nový dron Zipline P2 už balíčky neshazuje padákem, ale spouští je na laně

P2 může přepravovat zásilky o hmotnosti 2,7 až 3,6 kilogramů a jeho dosah je 16 kilometrů. Stejně jako předchozí verze dronu společnosti Zipline je také P2 letoun s pevnými křídly. Zároveň je vybaven čtyřmi vrtulemi, které umožňují, aby se stroj vznášel ve vzduchu a mohl vertikálně vzlétat a přistávat. Nová doručovací platforma zahrnuje dokovací a nabíjecí zařízení, které lze připevnit na vnější stranu jakékoli budovy nebo postavit jako volně stojící konstrukci. Společnost Zipline plánuje nasadit nový systém u prvních zákazníků začátkem příštího roku.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku