Domů » Bleskovky » Popularita Facebooku klesá. Meziročně má o třetinu nižší počet stažení

Popularita Facebooku klesá. Meziročně má o třetinu nižší počet stažení

Facebook je nejpopulárnější sociální sítí na světě, nicméně i přesto se nevyhne jak úspěchům, tak občasným propadům. Jeden z nich zažívá právě nyní – dle analýzy firmy AppFigures totiž meziročně Facebook ztrácí v počtu stažení z Obchodu Play a App Store. Na vině je přitom nejen dravá konkurence, kterou mladí uživatelé stahují jako o život, ale také nedávná aktualizace na iOS 14.5, která s sebou přinesla některá bezpečnostní vylepšení v neprospěch Facebooku.

Facebook Unsplash Brett Jordan
Ilustrační obrázek

Meziroční pokles v počtu stažení aplikace Facebook je podle analýzy ve výši alarmujících 30 procent. Za květen 2020 zaznamenal Facebook okolo 15 milionů stažení týdně, zatímco v květnu letošního roku to bylo pouze 11 milionů. První propady lze přitom pozorovat právě při představení iOS 14. Další ránou pro populární sociální síť je také konkurenční TikTok, který především u mladých uživatelů v poslední době zaznamenal nevídaný boom. Celkový počet stažení byl v dubnu 2021 přes 52 milionů.

Pro srovnání – v minulém měsíci si Facebook na iOS a Android stáhlo 9,9 milionu uživatelů, zatímco TikTok za stejné období zvládl 15,9 milionu stažení. Větší důraz na soukromí ze strany Applu je Facebooku trnem v oku delší dobu a nepomáhá tomu ani „osvětová“ kampaň, která přesvědčuje uživatele iOS, že jen díky sledování mohou být sociální sítě zdarma.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

8 komentářů

 1. Stejně je to smutný pohled, jak „sociální“ sítě připravují lidi o skutečnou sociální interakci.

  • Bohužel no, doba je taková a lepší už to nebude. Každý má dneska smartphone a appky typu IG FB tiktok jsou první co tam stahují, zejména mladší generace.

 2. A on Ťikťak je snad to samé co FB nebo obráceně ?
  Nebo jaký má význam oddělovat FB Messenger a FB původní appku?

  Jinak hodně věcí v mobilní appce nejde takže veřejně se člověk musí logovat do desktop verze.

 3. Záleží na tom, v jaké sociální bublině se pohybujete. Rozumný člověk, který si váží svého soukromí a nestojí mu na tom business, tyto věci nepoužívá.

 4. Facebook ztraci smysl. Realne se tam lidi dokazou jen hadat a urazet. Vesmes jen diky tomu, ze tam chybi ta realna interakce a vyjadreni je pak pochopeno jinak. Mnozstvi reklam je extremni. Bezpecnost chaba. Neustale obchodovani s daty uzivatelu.. Take jsem jej opustil spolu se vsim co Facebook pohltil. A ono to jde bez toho zit. A mnohem lepe ;)

  • Spravil som to iste uz davno a som tu :) Zrazu mam viac casu napr. na dobry film, knihu ci pokec so znamym, rodinou…
   Zivot je aj mimo online sveta a stoji za to omnoho viac, len na to ludia zabudaju.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).