Domů » Bleskovky » Apple vydal iOS 14.5, se kterým iPhone odemknete i v roušce. Máme kompletní přehled novinek

Apple vydal iOS 14.5, se kterým iPhone odemknete i v roušce. Máme kompletní přehled novinek

Po delší době intenzivního testování v rámci betaverzí se majitelé zařízení s iOS konečně dočkali – pro iPhony je nyní postupně uvolňována aktualizace iOS s pořadovým číslem 14.5, se kterou je paralelně distribuována aktualizace pro iPadOS se stejným číslem. Novinek je jako tradičně spousta, ale které jsou ty největší?

iphone 12 mini 06
Aktualizace iOS 14.5 se šíří mezi uživateli: jaké jsou největší novinky?

V dnešní době roušek a respirátorů je odemykání pomocí Face ID mírně řečeno problematické. Majitelé Apple Watch s verzí WatchOS 7.4 mohou pro odemčení iPhonu nově využít své chytré hodinky. V nastavení stačí zapnout přepínač s názvem odemknout pomocí Apple Watch a je vymalováno. Žádné další odemčení iPhonu nebude vyžadovat heslo (pokud budete mít pochopitelně Apple Watch na ruce) a navíc jej doprovodí haptická odezva hodinek. Skrze notifikaci na Apple Watch můžete rovněž rychle telefon uzamknout.

apple watch unlock
iPhone lze nově odemknout s pomocí Apple Watch

Milovníky soukromí jistě potěší možnost požádat aplikace třetích stran a webové stránky, aby nesbíraly vaše osobní údaje jednoduše skrze vyskakující okno. Tuto možnost lze zapnout v nastavení v sekci zabezpečení. V rámci Apple News lze rychle vyhledávat časopisy a stahovat jednotlivá čísla pro pozdější čtení (pouze pro majitele předplatného Apple News+).

siri voice
Siri v angličtině dostala několik nových hlasů

Hlasová asistentka Siri sice stále neumí česky, dočkala se nicméně jiných vylepšení. Siri konečně může přehrávat hudbu také z jiných aplikací mimo Apple Music, nicméně má to jeden háček. Možnost výběru či přepínače byste hledali marně – po instalaci iOS 14.5 se vás Siri dotáže, kterou aplikaci má považovat za výchozí. Na své si přijdou fanoušci Spotify, Amazon Music či Pandory. Pro anglickou verzi jsou k dispozici také dvě nové podoby hlasu.

new emoji
iOS 14.5 přineslo přes 200 nových emoji

Zajímavou novinkou je také přes 200 nových emoji. Pokud vám tedy chybělo hořící srdce či žena s vousy, budete s novými přírůstky spokojeni. Drobných vylepšení se dočkala i aplikace Podcasty, přibyla podpora pro lokalizační štítky AirTags, s iPhony můžete spárovat ovladače pro Xbox/PlayStation a sítě 5G lze využívat na obou SIM kartách. Nových funkcí se dočkaly rovněž aplikace Apple Music a Připomínky.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).